Clubul "babelor" FIV-oase 11

Clubul "babelor" FIV-oase 11 | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10

Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

aristicule, sarumana de capitol nou, am si eu unde sa imi desert logoreeea nocturna!

sa curga cu vesti bune, mancarici gustoase si sanatoase si scheme de gravideala ;)

pup fivoasele;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Adinutzo, eu cand am iesit prin tunelul ala, spre Sveta Nedelija, am crezut ca mor direct. Mi-a fost o frica de nu ai vazut si cand am dat aproape cu nasu de prapastia care se termina in mare, m-a luat cu transpiratii. Dar a meritat fiecare cm.

Cybele, ma bucur extrem de mult pentru piticutza lui Toni! E un adevarat miracol!

Pup fetele

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

good, deci am notat si Sveta Nedelja, si ajung la concluzia ca din cele 3 saptamani una tre sa stau pe Hvar ;)

ioana , asa e cu bebe mic de Toni, e de fapt o mare luptatoare!

stiti mai fetelor, asta seara desi sunt asa bucuroasa si expansiva ca pot sta de vorba cu voi mai pe indelete m-am intristat nespus citind pe topicul unguroaicelor povestea unor fete care dupa ce s-au luptat pt bb au avut si marele - dar MARELE ghinion de a avea bebe cu probleme.... si la sarcini avansate...

si m-am bocit nitel , ca a fost si sambata mortilor si m-am gandit si atunci la ingerasul mititel pe care il avem si noi sus, si mi-am zis ca totusi o sti Dumnezeu ce stie , si nu ne lasa si pana la urma ne arata calea, dar e tare greu .... important este sa nu ne pierdem credinta, optimismul si perseverenta !

balanta, ma inclin in fata ta pt puterea pe care o ai de a fi alaturi de niste fete care de asemenea au fost atat greu greu incercate, imi dau seama ca nu iti este f usor sa faci apel la niste amintiri atat de dureroase....

iti dorsc sa te bucuri la maxim de sarcina si de baietii tai toata viata!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimpiadobre spune:

Samira, sincer organizarea la Biogenesis e mai buna ca la unguri. Estradiolul ti se face la fiecare monitorizare ,se transmite doctorului si el stabileste noile doze de tratament. Ti se da poza dupa fiecare ecografie cu explicatia clara cati foliculi ai,cat e endometru.Inconvenientele sunt acelea care le-ai spus tu:vin la date fixe si pleaca la date fixe. Eu am facut punctia vineri si embriotransferul duminica,ceea ce a insemnat foarte putin pentru embrionii mei de baba si de amh-ista redusa.Am avut 5 ovocite s-au fertilizat toate ,dar doar doi embrioni au fost ok pentru transfer(2x2A), poate daca se mai astepta o zi...Dar vezi ca Diakoumakos
are clinica in Atena. Poate nu mai aterizezi nici la turci,nici la unguri ci la greci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

da olimpia si asta cu Atena este o varianta...neexplorata inca.
mi-a trecut razlet prin gand...si poate am sa pun o intrebare Vineri.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mi-am facut pasta de avocado pentru maine dimineata.

unde sunteti???ca acu' ma duc la culcare

am fost azi la Administratia Financiara sa iau o masina in evidenta si am ramas socata de ce am vazut acolo:cozi de zeci multe de persoane...la Casierie nu mai vorbesc.
si numai pensionari la cozi...oare ce cautau toti oamenii aia acolo???azi toti.
e vreo promotie ceva la taxe si impozite???ca saptamana trecuta am fost si nu era nici naiba pee culoarele alea.
am facut stanga-imprejur si am plecat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

cred ca e perioada de incasare a pensiilor, asa ca s-au dus sa isi dea intai darile.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aha...asa o fi.
dar am si eu treaba acolo si nu am timp sa stau cate 2-3 ore la coada




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

asta e, suntem inca in epoca de ... plimbat hartii. eu as fi informatizat multe (deformatie profesionala )

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ioana si cybele, eu pe hvar am o bucata uitata: anume o bluza de trening superba. am uitat-o cand mi-am baut cafeaua asteptand feriborul care sa ne duca spre split si krka. am zis ca tre sa ma intorc dupa ea, peste cativa ani, nu?

sa va pove una faina din hvar: ne-am imprietenit cu un roman plecat in anglia, cu o poloneza dupa el. ea era gravida in 4-5 luni, cu burta vizibila, calatoreau cu costume de piele pe un motor, in medie cu 170km/ora, faceau zilnic croaziere, se hurducaia tipa in tangaje, dormeau noaptea la cort si, tineti-va bine, cand ne-am intalnit sa bem seara vinoase si sa papam scoici, eu eram in tricou si panatloni de in, cu papuci de vara, ea cu rokie neagra, balerini cu strasuri si set complet de cercei/pandantv/bratara/inel. eu cu masina, ei cu 2 bagajele minuscule atasate motorului, in care incapea si cortul, plus o barca gonflabila. ce ziceti?

si sa notati sa mergeti si la plaja baska din krk (insula, nu parcul krka). si la opatija.

cybele, dar ce grasunica se facu1 cum o keama pe piticoata?
imbratisari lui tonirro.

am papat azi seminte de canepa. sunt chiar gustoase. tre sa bag refill la borcane si borcanase la ikea, pt new-entry-urile din dulap.

samira, pe joi-vineri vin dried fruits-urile.

stiti cam cum e aristica? mai spre salma hayek sau cum se scrie, numai ca tunsa. ce sa va zic, e bella rau!

bai, dar ce babe insomniace suntem!

Mergi la inceput