Clubul "babelor" FIV-oase

Clubul "babelor" FIV-oase | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:




3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

na ca ai facut-o si pe asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

da, doamna draga, am facut-o si, cum ii spuneam samirei la telefon, vom parasi acest subiect cand vom avea un copil la una dintre tatici, da?

restul babelor, haideti in "club"!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Cand om avea copil la una dintr ce.....?? ca nu am inteles
Pai Samira mai are nitelus si paraseste clubul dar o acceptam ca "special quest" oricand. Eu am planuri mari pentru anul ce vine si sper sa ma ajute Dzeu sa le duc la bun sfarsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

buna fetele
ma numesc aurora, voi nu ma cunoasteti dar eu va citesc si deci "va cunosc" de ani dar nu am avut curaj sa va scriu. eu nu ma mai incadrez la fiv ungaria deoarece am trecut la alt "nivel"- fiv ovocite donate, dar astazi cand am vazut acest post mi-am dat seama instantaneu ca si eu ma incadrez si asta m-a determinat sa "ies la lumina".
va respect determinarea si sper ca in timp sa transformam subiectul in "scutece"
in speranta ca nu v-am plictisit va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

"tzatzici" fata, adica sa ne vlaguiasca progenitura mult asteptata. Pai pana cand o naste samira are timp sa posteze o multime de mesaje aici. Eu oricum i-am trimis sms cand era la PK sa se gravideasca, ca sa invete ea prima ce tre' sa faci in sarcina, ca noi sa profitam de "invataciunile" ei

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

smaik welcome to the club. da' eu te stiu de la ovo donate, de fapt, te stiu din cauza lacuricei, cea care are un mic samburache albastru la purtator. Si ea e o veterana.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aaaaaa am inteles acu ! pai sa vina ca am "potential"
Smack si ce daca faci cu "donate", tot te incadrezi. Al doilea punct in planul meu este fiv cu ovocite donate , dar poate imi reuseste primul punct : gravida cu ovocitele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Aaaaaa am inteles acu ! pai sa vina ca am "potential"
Smack si ce daca faci cu "donate", tot te incadrezi. Al doilea punct in planul meu este fiv cu ovocite donate , dar poate imi reuseste primul punct : gravida cu ovocitele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

mdaa, e clar, cum eu la ovo nu stau bine, sotulache nici atat la putuloi, am in plan: gravi cu mila Domnului
iar de alaptat si tzatzica de la sot e buna, ca era o reclama pentru slabit, cand vine un barbat in camera copilului, il ia in brate, iar strunful cauta sa-l suga, ca tacs-u' era grasun si-avea tzatzele...asa-i si-al meu, deci nu-i bai ca eu am -A la cupa

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput