Clubul "babelor" FIV-oase 3

Clubul "babelor" FIV-oase 3 | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2
Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.



PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Aristica, mersi pr lamuriri. Tu bei ceai de cretisoara si la ciclu? Poate e o intrebare tampita, dar... nici eu nu sunt de multe ori in toate mintile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

lore eu beau ceai din asta oricand. De fapt, eu beau tot felul de ceaiuri. Acum, de vreo 4 ani de cand vreu copchii, da' nu-i pot face, am dat-o-n ceai de cretisoara, dar sa stii ca nu beau doar d-asta. Beau tei, menta, musetel, catina, tot felul de fructe, verde, negru, etc. si apa muuulta. Un coleg de-al meu spune ca d-asta nu ma ingras, ca beau multe lichide. Dar nisipul la rinichi e posibil sa-l fi facut de la tot ceaiul asta...
samiruta esti tare cu iesitul in fata blocului. Noi am fost destepti rau azi-dimineata: am plecat pe jos pana la metrou, ca din 3 masini, n-am reusit sa scotem niciuna. sar'na pentru link, imi iau salbaticiunea din Ro, la Unicorn eu raman decisa sa-l cumparam, ca am citit ca face foarte bine, eu cu vitex-ul nu ma impac din cauza actiunii P4 vs. E2, deci nu am dilema ta, de zinc citesc
lyly, ady in permanenta am un vin rosu, de casa, vita 1001
daniela sar'na pentru incurajarari - asa zice si soacra mea: ca-s de apreciat ca ma straduiesc. Chiar am facut o mamaliguta care a avut putine cocoloase, iar consortul meu le-a ocolit si-a spus ca ar vrea sa-i mai fac si daca-i pun si sare, si nu-i mai pun ulei, va fi excelenta
qiao facem schimb, dar sa stii ca eu am retete originale: te pot invata cum se fac aripioarele la sandwich maker si frigaruile in tigaie cu ulei. Nu le scot din burta, chiar am gatit asa ceva!


PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Bun gasit in casa noua
Qiao vreau si eu reteta de supa de telina






Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute prin RUAM
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

sper e cea mai simpla reteta cu putinta ! nici nu mi-a venit sa cred. uite aici cum am facut-o ultima data (eu am postat-o ):
http://www.lalena.ro/646-reteta-supa-crema-de-telina.html
Vezi si la comentariu sugestia Lenei, o sa incerc cu smantana de aia data viitoare (nici nu stiu cum arata, dar sper sa o nimeresc in magazin)
Eu merg din noiembire la atelierele organizate de Lena si m-am mobilizat sa pun si pe site retetele care imi ies, macar asa le gasesc data viitoare cand vreau sa le mai fac
ari prima mea mamaliga a fost potroaca. mancai o bucatica, beai un pahar cu apa De cocolose nu imi aduc aminte ca aveam gura punga si probabil ca nu le-am mai simtit. acum m-am perfectionat, ca sa nu faca cocoloase am trecut la artileria grea: telul; nu mi-a iesit niciodata cum facea tata cu facaletul.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Qiao merci Trebuie obligatoriu pus cascavalul si untul? Fara ele nu cred ca are gust bun. Ghimbir la ce mai pui ca eu am un borcan cu pulbere de aproape un an si ma uit ca matza in calendar la el.
Mamaliga fac doar cu malai grisat si-mi iese f buna. Cel mai bun malai grisat e cel de la Boromir, l-am descoperit de sarbatori.



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute prin RUAM
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

eu nu am pus decat prima data cascaval. untul/smantana de la sfarsit o face mai ... fina la gust. Si eu tot caut la ce sa-l folosesc ghimbirul. la atelier a pus la turta dulce
eu l-am mai pus la o reteta indiana de orez - gasesti ambele retete pe site.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Merci



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute prin RUAM
Tratam pana la FIV= Femibion+ acifol+aspenter
O ultima incercare apr/mai 2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello
cea mai buna mamaliga iese cu malaiul de la Panzani...pachet vidat de 500 gr pe care scrie:mamaliga rapida-gata in 3 minute!!!

si chiar asa e...de cand fierbe apa,pui malaiul,amesteci 3 minute si gata minune de mamaliga fara cocoloase.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
4 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

sar'naaaaaa !!!

rica sper ca Maria sa fie pruncul mult asteptat!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mi-am pierdut buletinul


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
4 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite

Mergi la inceput