Clubul "babelor" FIV-oase 5

Clubul "babelor" FIV-oase 5 | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4
Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Tot eu prima?

Pana termin de scris...nu stiu. Merge net-ul f f prost.

Au venit piticii asta seara. Deci de maine: START!

Pup



o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Hello babute

Aristico multumim de capitol nou

Qiao la zumba merg undeva la Crangasi (acolo s-au mutat din ianuarie, pana anul trecut erau la Grozavesti...si ce fain era acolo).
Azi am facut "zumba la lopata" in fata blocului. Am acum o febra...
Da la cata zapada este, draga Qiao, facem "zumba la lopata" pana la sfarsitul lunii

Pup babutele

o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

ari, pune-ma la reusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Doamne, Lara si Samira, sa mor de nu printez discu#539;ia si i-o arat dritei mele.ca si bombi si balanta, doxa de carte.io vreau sa nu mai trebuiasca sa cititi nik si sa zaceti cracite cu burti mari de gravideala.
Btw, scriu de pe un devine cu spelling:Samira îmi da shakira, balanta îmi da banana etc.
Elenusho, te pup zumbeste!
Ioana, ii da mama cu calgel si cu mangaieri si trece.
Va pup

Samira, negresit la Laura tenis week.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Neata din nameti!

Cica stire la radio...vorbeau de starea drumurilor si la un moment dat zice si de A1... A1 este propice si trece mai departe la un alt subiect. Propice pentru ce? Pentru practicarea sporturilor de iarna cu masina?

Adinutzo pup mamica de condimente

Bai, astia de la postul asta vor sa ma omoare. Scriam io aici linistita si-l auz pe Barry White cu My First My Last My Everything si incep sa caut prin toata casa mobilu de servici. Zic cine o fi la ora asta? Si caut si ma sucesc...de unde vine melodia? Din bucatarie. Navalesc precum Kramer si imi dau seama ca era melodia la radio

Deci ma duc sa-mi fac o cafea.
Va pup

o sarcina obtinuta natural in 2009 - oprita in evolutie la 7 saptamani
2 IA nereusite, 2 FIV nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

neataaa
elenush eu am plecat cu telefonul sotului in poseta si nu intelegeam ce suna acum cateva minute - ca nu-i melodia mea Era sotul de pe alt telefon: m-a blagoslovit!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello girls
ce faceti???

lara,nici eu nu cred ca cele 6 ET ale mele au fost nereusite doar din cauza ghinionului si nu cred ca solutia este sa incerc iar si iar fara sa schimb ceva.
nu stiu de ce astept cu foarte mare interes discutiile cu turcii...i-am perceput mai deschisi si probabil,in subconstient, sper sa descopar acolo vreo reteta-minune a reusitei-stii, ma distreaza cand mai aud/citesc pe ici pe colo ca unele femei au impreisa ca au descoperit reteta succesului

adino,nu-i arata discutiile noastre dr.tale ca zice ca ne-am dus cu capu...ceea ce poate fi si adevarat in oarecare masura.

elenush,aristica

va doresc o zi faina gagici.

noi avem o masina-a mea acoperita total de zapada inghetata si alta-a lui,cu pana pe stanga fata.
am mers eu toata saptamana trecuta cu masina lui daca tot a fost plecat si am luat Vineri un surub in roata...asa ca acu se duce sa faca pana si apoi ne avantam in orasul asta minunat.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
4 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
FIV5 olacak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

o saptamana minunata va doresc
elenush tinem pumnii
rica vrem detalii despre Maria

samira, lara sincer pe mine m-ati pierdut pe drum


Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota
Mutatia 1691 G>A in Factorul V heterozigota
Mutatia 675 4G in gena PAI - I homozigota
3 IA nereusite, 2 FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Vad ca discutati despre imunologie...La un moment dat mi-am batut si eu capul cu partea asta, fiindca la finele lui 2010 m-am pricopsit brusc cu o alergie si cateva luni mai tarziu, s-a adaugat si o rinita alergica.
Am mers la un imunolog recomandat de dr cu care am facut FIV1 si ala mi-a facut o multime de analize, dar nu si imunofenotiparea limfocitara. Si l-am intrebat de ce, ca ma intereseaza f mult NK pt urmatorul FIV. Mi-a zis ca nu are sens, fiindca NK din sangele periferic nu da o estimare corecta a NKurilor din uter, fiindca cele 2 NKuri fac parte din clase diferite de limfocite.
Oricum, dupa alergie + rinita alergica + desele epsioade de Candida ce le faceam atunci, la mine era clar ca am Th2 dominant si Th1 scazut.
De la dr cu care am facut FIV1, am inteles ca Didrogesteronul (Duphastonul) este un imunomodulator f bun si ca de aceea il sta in schema standard de sustinere dupa ET.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna dimineata fete & tannoo,

samira
imi place mult ce citesc despre turci din postarile voastre. in primul rand accepta ideea ca ceva nu merge cum trebuie si propun ceva in sensul asta e un inceput..am eu asa un feeling bun in ceea ce priveste aventura voastra otomana si va urmaresc cu maxim interes, sa fie cu
citind ce-am scris aseara, am constatat ca iar m-a luat valul, ma frustreaza maxim hiperconservatorismul lui pk, mi-e ciuda ca tre' sa ma reorientez si s-o iau de la capat, dar sper sa-mi treaca starea in curand..

e hai, e luni, o saptamana faina tuturor

tubal infertility
DH all normal
TTC since 2009
2 IVF, 4 FET - BFN
struggling with RIF

Mergi la inceput