Clubul "babelor" FIV-oase 10

Clubul "babelor" FIV-oase 10 | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9

Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

prima




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ari, nu pot sa cred, zau asa..zodia mea (balanta) e zodia justitiei si a dreptatii, nedreptatea flagranta ma dispera..
mai jos, link-ul cu avertismentele primite de alte d-ne pline de zvac:

http://forum.desprecopii.com/forum/AVERTISMENTE.asp

repet, pentru adjectivele (sa nu zic invectivele) adresate tie in episodul respectiv, d-na in cauza ar primi triunghi rosu si 30 zile de stand-by, so just do it..cine nu stapaneste un vocabular destul de bogat pentru a purta un dialog si e nevoit/nevoita sa faca apel la astfel expresii, trebuie sa suporte si consecintele, parerea mea

later edit si off topic: cautam pe forum o anume informatie, intamplarea a facut (gosh, ce mica-i lumea) sa dau peste o postare proaspata a d-nei care ma acuzase de lipsa de bunavointa in a-i da o mana de ajutor..intrebarea era "ce inseamna PAP??" si parea urgenta..plina de bunavointa, m-am apucat sa compun raspunsul, detaliat si explicit, sa lamuresc dilema..apoi, inainte de send, mi-am amintit episodul de mai sus si gratitudinea cu care a fost primita explicatia lui ari, intr-o sambata dimineata, cand, in loc sa-si savureze linistita cafeluta, incerca sa lamureasca nedumeririle cuiva, nelinistit de tratamentul propus..si m-am razgandit, am resetat tot mesajul..stiti vorba aia: "if you fool me once, shame on you, if you fool me twice..shame on me"
hai, ca mi-a trecut


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

lara acum am vazut ca fata plina de speranta mi-a si dezaprobat mesajele. Apoi, am primit un mesaj privat foarte interesant si, intr-adevar, am mai fost atentionata pe privat ca eu sunt cea raportata catre moderator. Am trimis si eu mesajul ei, dar am facut-o mai mult pentru ca oricum trebuia sa scriu un mesaj mai demult, pentru ca am impresia ca fac eu ceva gresit in crearea unui cont nou, asa ca am cerut putin ajutor si aici. Acumaaaa, nu stiu ce sa zic, eu ma ofensez mai greu - dar mi-am dat seama ca episodul "meu" a fost o nimica toata pe langa cel al "balantei" - acolo a fost rautate pura si imi dau seama ca balantei nu i-a picat tocmai bine...si de asta chiar imi pare rau, ca stiu ca femeia asta incredibila a simtit ceva ce n-ar fi trebuit sa simta...e ciudat ce spun, dar sambata, cand mi s-a raspuns atat de neasteptat, ma gandeam la balanta

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

ari, si eu la fel (balanta)..mie mi-a stat in gat cafeaua, la modul propriu si nu metaforic vorbind, citind raspunsul acela, atat de..hilar..
pe mine, oricum, genul asta de iesiri, insotite de tot felul de apelative, ma lasa ice cold (cu atat mai mult cu cat, in conditii de hipotiroidism subclinic, membrele inferioare imi sunt oricum mereu inghetate..), so bring it on!!
pe de alta parte insa, sunt persoane intr-o conditie mai delicata, sau pur si simplu mai sensitive, motiv pentru care mi-ar placea ca astfel de iesiri, sa nu treaca neamendate, pentru simplul fapt ca sfideaza reguli elementare de conduita, civilizatie, toleranta..si asta in general vorbind, nu doar aici, in acest spatiu virtual..
hai, sa fie o saptamana haioasa macar, daca la caldura am renuntat sa mai sper


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Aristica, tot am vrut sa iti spun si am uitat... Deh, batranetile astea.... Deci, esti responsabila cu un mare stres de-al meu pentru ca din cauza a ceea ce scrie la tine la semnatura, dupa ce am iesit de la PK, imi tot intrebam sotul: "Tu ai vazut flori in ghiveci la el in birou sau nu?! Esti sigur? Nu erau cumva, doar ca erau ofilite?! Dar esti sigur, sigur?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Ana, as paria ca nu erau..


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

ana mi-a spus doamna profesoara, mai de gemeni, ca PK are flori de-un verde incredibil in birou
lara eu am picioarele inghetate de la mutatii - cred. Si am tot vrut sa te iau la rost, ca esti venita de putin timp: Pai tu de ce esti p-aici? Trompe n-ai? ca ziceai candva ca nu poti sa ramai natural. Sau nu ovulezi? Sau sotul e azoo? Si chiar asa, n-ai si tu o mutatie acolo? Ca RIF esti, da de ce? De citit, citesti de mult p-aici, ca stii episodul cu laparoscopia mea, care-a fost prin septembrie, sti o doscutie mai veche dintre balanta si samira...ai stat in umbra, insa ceva te-a facut pe tine sa intervi...si ai facut-o la unguroaice...dupa un fiv negativ? la PK? Unde-i fisa postului la tine?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aristico,nu vezi ca lara-i secretoasa...se tine low profile...asa cum ii sade bine oricarui investigator in ale misterelor.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

si m-am trezit eu sa descos - ai fost prima...deja ma intreb daca n-o fi patit ceva elenusha noastra

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Elenusa face sigur vreo placinta ceva

Mergi la inceput