Clubul "babelor" FIV-oase 9

Clubul "babelor" FIV-oase 9 | Autor: aristica

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7
cap 8

Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Roamnia, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel




PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Uh, ca am postat ultima in vechiul capitol. Aduc si aici postarea...

Adina, in reteta ta erau oleaginoase din care, prin presare, se obtin uleiuri vegetale. Ei, oleaginoasele bagate la temperaturi mari devin toxice si cancerigene din cauza uleiurilor pe care le contin. De aceea ziceam ca varianta sanatoasa este deshidratarea batoanelor sau macinarea lor si facutul de bombonele.


Sa fie un capitol frumos si vesel, ca si voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Buna dimi, sunt oare primaaaaa???
Un capitol plin de dezbateri....
Sabina iti trimit PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Normal ca n-am fost prima.
Moromeata am ras cu lacrimi dupa ce mi-am pisat ochii la ce s-a scris mai aseara.
Pupici la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

neata fetele
o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Buna dimi

Velvet, am observat ca esti 'noua", atat pe forum, cat si in lupta pentru bb, motiv pentru care, imi permit sa-ti dau un sfat, pentru o mai buna orientare.., in functie de clinica unde te vei decide sa faci IA, vei gasi si topicul la care sa postezi, topic unde fetele te vor ajuta sa gasesti raspunsuri la intrebarile tale, inerente oricarui inceput: etape, analize, preturi, procedura, medici, tratamente, etc., etc. (ex. Biogenesys, Medlife, Promed, Ungaria, etc.)..
aici, la acest topic, fetele au toate un 'bagaj' mare de incercari, au ajuns intr-o etapa a luptei cu infertilitatea, pe care eu, sincer, iti doresc sa nu fii nevoita s-o aprofundezi..
numai bine



to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Moromeata la mesajul tau de aseara am ras dar in acelas timp imi venea sa si plang.




Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM
(2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= euthyrox 31.25mg+Taxofit folsaure metafolin+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
Un ultim FIV in apr/mai 2012 cu clexane 0.4x2/zi din zi 1 de stimulare (fara aspenter)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

multumesc,laravoiam doar sa va salut si va pup.eu si sotul mu incercam de vreo 2 ani.si acum ,in momentul asta,sanse de IA sunt cam mici.dar cum o vrea Dumnezeu.trecemprin niste clipe grele,cu speranta firava si dureroasa.dar Dumnezeu sa ne ajute pe toate!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Fetelor, indurare, sunt la birou si am inceput sa . Si nici macar nu mai am scuza ca sunt doldora de hormoni, am doar noslatgia inocentei pierdute si cateva urme din alea de zicea Lara.


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Qiao, nu plange... Desi, am plans si eu acum doua zile la birou pe motiv de ce a povestit Elenush vis-a-vis de inseminari, daca tin bine minte, si m-am suparat iarasi pe PK pentru ca m-a trimis acasa la AMH-ul meu amarat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

anaasta mi-a trecut. are Lara marele talent de a pune uneori un punct cam apasat pe I, dar il pune al naibi de bine.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput