Clubul "babelor" FIV-oase 9

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Qiao, mai faci acupunctura? Eu am inceput saptamana asta. Sper sa ajute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

unicorunul ajunge la sfarsitul saptamnii viitoare sau, cel mai tarziu, pana pe 29 februarie. Costul transportuluieste de 50$.
Acesti banuti ii impartim la 5, caci sami a cedat o cutie catre coco. Sa vedem si daca vom avea vreo taxa de platit la vama.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Loretta saptamana asta nu am mai fost, cred ca o sa iau o pauza totusi, nu mai pot in primul rand financiar.
acum mai orientez spre alte hobbyuri: cumparaturi pt nepotel si bucatareala Nu am gasit inca vasele care sa gateasca singure, dar perseverez. sunt pe aproape. azi a adus o colega o "scula" in care se face maioneza doar scuturand-o energic de 10-15 ori si abia astept sa o vedem live la treaba. ultima mea experienta prin metoda clasica s-a soldat cu un esec repetat si pana la urma a trebuit sa il trimit pe sot sa cumpere, mai era putin si intrau musafiri pe usa si eu nu aveam gata salata a la ruse.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sper spune:

Fetelor vreau sa fac si eu acupunctura pt vascularizarea ovarelor , am gasit un acupuncturist in orasul meu dar nu stiu daca se pricepe.
Ce trebuie sa-i spun, scrisese cineva undeva de niste puncte care tb stimulate dar nu mai gasesc mesajul.
Multu



Sper... sa devin mamica

MTHFR C677T homozigot, Fact V Leiden heterozigot, 3 sarcini pierdute obtinute prin RUAM
(2 sub tratament cu clexane 0,4 si 0,6)
Tratam pana la FIV= euthyrox 31.25mg+Taxofit folsaure metafolin+ acifol+aspenter+omega3+Coenzima Q10
Un ultim FIV in apr/mai 2012 cu clexane 0.4x2/zi din zi 1 de stimulare (fara aspenter)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

oooffffff, poate cine stie, deschid fetele astea tinere si pline de candoare - asta era cuvantul care nu-mi venea aseara deloc in minte- (ingerash, velvet, etc..) un topic " clubul junioarelor.."
eu as citi cu regularitate, promit, ca sa ma incarc de pozitivism, seriously..in schimb, daca citesc la "odisee..", sau, ma rog, la "Fiv Cluj..", ma deprim total..asa sunt eu, discutiile acelea interminabile, purtate exclusiv in diminutive (laptic, bebic, mancarica, somnic, supica, castravecior, paturica, branzica, degetel, hainite, apica, lingurita, castronel s.a.m.d., s.a.m.d.) ma fac sa-mi vina sa-mi pisc venele (sic) cu penseta..simt ca n-o sa vorbesc limbajul ala ever, deci intelegeti mesajul..

pe de alta parte, aseara citind confesiunea lui Ingerash de la topicul greek, cu toate perpelelile si tot zbuciumul ala interior.. (ii era/ este sfasiat sufletul la modul sincer, era gata sa adopte al patrulea copil, dupa ce va fi facut 3 proprii, sa imbratiseze o sarcina de octeti, daca cineva o va harazi cu atatia, si totul continua in aceasta tonalitate, exuberanta, naiva, optimista)..reactia mea, m-a surprins si pe mine..radeam, radeam cu lacrimi..radeam de drama unei prime IA nereusite, la 25 de ani..si m-am speriat..m-am speriat de cat de impietrit mi-e sufletul, de cat de putin reusesc sa empatizez cu drama acestei tinere, care traia la cote maxime, o experienta care o ravasise, o dezarmase, o bulversase..si apoi am inteles! am inteles ce a insemnat pentru mine lupta asta nemiloasa cu infertilitatea..am inteles, cum mi-a rapit, de-a lungul drumului, puterea de empatiza cu cineva, care, din p.m.d.v., a fost ferit de tragedii..si nu mi se parea normal..am inteles, cum inima-mi bate mai repede, doar la fete greu incercate de destin in aceasta problema: sami, ari, qiao, lyly, olimpia (btw. bafta!), ady, veve, balanta, cybele, sabina, cris, moromeata, etc, etc,..si am plans la randul meu, am plans pentru inocenta pierduta, pentru caldura inlocuita de gheata visului sfaramat, de cum s-a spart pink bubble-ul meu in milioane de bucatele...apoi, cu forta dobandita in urma unui lung si dureros exercitiu de vointa, am zambit, sarcastic si mi-am spus: 'ete fleosc, hai c-o dovedim noi pana la urma..apoi, am scris mesajul..

Ingerash, sper ca m-ai inteles, tu esti in povestea asta, tineretea si candoarea mea pierduta, o amintire frumoasa a ceea ce-a fost..eu, sunt femeia care am devenit, asupra carui suflet s-a asternut o pojghie de gheata, si care incearca cu disperare, uitandu-se la soare, sa gaseasca punctul de dezghet..who knows, poate mai prind incalzirea globala..asta, ca sa-nchei intr-o nota mai putin sumbra
va sarut


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

va pup gagici.
azi sunt pe langa casa,cu treaba.

daca mai vrea cineva si cealalta cutituta de Unicorn,o cedez...daca nu ,o pastrez eu.

fetelor,haideti,care se mai inscrie la cafeleala???






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Fetelor, sunteti incredibil de savuroase!!! eu nu ma mai plictisesc sa va citesc.
Si Lara, sa stii ca treaba cu rezonatul nu cred ca tine neaparat de topic-ul in care scrii. Cel putin in cazul meu nu functioneaza, daca intelegi ce zic...Oricum, io cred ca pe tine trebe sa te bag in sedintza. Pacat ca esti departe!

Schema mea de sustinere:
- de la ziua 1 de stimulare 150 merional + 150 Gonal F (si inhibare ca am avut superfact) - am luat asa:
FEmibion 1, CETEBE 500, Q10, Clexane 0,4
- din ziua punctiei - am adaugat 600 utrogestan / zi
- si dupa testul pozitiv am pus Magneziu B6 forte + acid folic

Ma bucur mult pentru BB Tonirro!

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

lara, imi vine sa te pup, cum gasesti tu cuvintele potrivite! aveai talent sa dai la litere- sau poate e mostenire de la mama ta!

asa frumos ai zis-o cu inocenta pierduta si cu candoarea incepatoarelor ca mi-am adus aminte de mine, cand am aflat rezultatul primei spermograme a lu barbate-miu si verdictul FIV + ICSI, cum plangeam in pumni ca eu nu o sa pot niciodata sa ii fac o surpriza cu un test cu doua liniute care sa ne ia asa pe nepregatite- ci doar in urma unor eforturi sustinute, ce presupuneau o stimulare ovariana!

si acuma ma bufneste asa un ras amar cand ma gandesc ca mult timp nu m-am impacat deloc cu gandul asta ca la noi bebe nu o sa iasa "au naturelle", ca la majoritatea oamenilor din jurul nostru... Si imi dau seama ca intre timp am facut niste salturi uriase la nivel al perceptiei unor realitati, eu sunt dintre babele mai "harsite" de experiente- care nici macar nu mai considera "magic" momentul celor doua liniute, sau al unui beta grasan, ci care s-ar considera multumite doar cand si-ar tine copilul in brate-eventual si dupa un examen medical complet care sa decreteze ca e clinic sanatos


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingerash_Mic spune:

buna dimineata

Lara nu sunt de mult timp aici.. si probabil (de fapt cu siguranta) cei 2 ani de incercari de a ramane insarcinata sunt mult prea putin pe langa anii vostri de chin.. am citit tot ce s-a scris la fiecare capitol.. mare lucru nu am inteles tocmai pentru ca nu am experienta voastra, nu m-am lovit de atatea.. da, am o amarata de inseminare nereusita care m-a daramat psihic.. si sincer mi-e si rusine sa spun asta aici.. aici unde fetele chiar au cu ce „se lauda” in lupta pentru un bebe.. singura solutie care mi-a ramas s-o adopt a fost „trairea” in lumea asta roz, plina de inocenta.. insa realitatea este alta.. nu am intrat aici sa plang de mila nimanui, cu atat mai putin sa-mi plang mie de mila.. va simt aproape de mine tocmai prin faptul sa stiti multe lucruri pe care eu imi doresc sa le invat de la voi.. va iubesc pentru ca ma agat de puterea voastra cu care ati reusit sa depasiti esecurile FIV-urilor ca sa ma pot ridica si eu dupa „scama” reprezentata de prima inseminare nereusita..
momentan ma aflu intr-un stadiu la care nu credeam ca voi ajunge: nu stiu incotro voi merge si ce voi face mai departe, lucru care ma enerveaza teribil.. caut drumul pe care trebuie sa merg si simt ca nu-l gasesc nicicum..
nu m-a suparat nimic din ce ai scris.. probabil voi ajunge si eu la gandurile si starea ta, a voastra desi nu asta imi doresc.. din totdeauna am fost o persoana optimista, am luat totul cu zambetul pe buze.. este singura solutie pe care o am ca sa depasesc fiecare hop.. pana acum a mers, dar nu stiu cat va mai tine.. nu am mai plans de .. mult timp, dar ceea ce ai scris mi-a patruns la inimioara si mi-a deschis ochii inca o data.. in mod inevitabil am bocit (nu prea tare sa nu vada lumile din jurul meu) si am zis ca sunt atat de fraiera ca ma plang de micul meu esec ca si cum ar fi esecul universului, iar fetele cu adevarat incercate merg totusi mai departe cu umor (fiecare din voi are un umor propriu, care-mi place in mod deosebit, chiar daca tu spui ca al tau e mai negru asa)..
nu as pleca nisi moarta de-aici la un topic al „junioarelor” pentru ca aici am ce invata: invat sa cresc si sa depasesc fiecare hop (mai mare sau mai mic) doar citindu-va semnaturile (o parte din voi vi le-ati sters dar eu le tin minte).. iar asta ma ajuta sa reflectez si sa merg mai departe chiar daca problemele mele sunt infime

Lara sunt sigura ca mai devreme sau mai tarziu gheata aia se va topi..

merg la practica.. scuze ca m-am lungit atat..

_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moromeata spune:

Lara, draga mea, iti multumesc pentru sedinta asta de terapie gratuita. Mi-am strans copilul in brate si am plans cum nu am plans de muuuul muult timp. Pentru ca nu am putut, pentru ca nu m-a lasat zidul ala de cinism si indiferenta construit cu greu, caramida cu caramida, dupa fiecare esec. Si care zid inca e acolo si m-a facut sa raman apropape inerta (stie ea Cybele) si cand am vazut liniutele, si cand am auzit prima data inima. Nu stiu daca vreodata voi reusi sa ma mai bucur asa cum o faceam odata, din toata inima, sincer, deschis. Pentru ca acum sunt un alt om. Dar uite ca ai reusit sa bagi buldozerul si sa faci ditamai gaura. Asa ca eu cred ca mai am sanse.
Si Ingeras, esti minunata. Sa nu te pacaleasca umorul ala. Face parte tot din zid.
Acum ma duc sa pun niste smac pe fata sa pot iesi in lume.

Mergi la inceput