Clubul "babelor" FIV-oase 9

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anaasta, ce ulei sa mai iasa din inul/susanul gata macinate? adicatalea pur si simplu tre sa devin sora cu porumblul lui qiao? toate crude? pai si nuca din prajituri? si arahida invelita in ciocolata? tot ce e samanta si "face febra" e cancerigen?inteleg faza cu uleiurile. dar chiar asa, niciun rasfat in viata asta, numai crudivorism? zi cum e, ca io nu am nervii necesari sa citesc si faza asta. la copii am dat numai in stare cruda (bietii de ei - mai nou infuleca si vlastari de creson si broccoli!), dar e de stiut asta.
si adica atunci cand mancam seminte de dovleac/floarea-soarelui prajite ne cam sinucidem?
tocmai le dadui la micul dejun un cocteil de fructe blenduite, adaugand migdale crude, seminte de dovleac crude si curmale deshidratate, basca neaosa catina, ca pe catina goji am sarit-o azi. diseara ii pun pe avocado cu iaurt si marar.
samira, da-mi comanda azi, maxim maine, ca duminica se face comanda la dfs. ma omoara husbandul, iau un cos de 2 milioane.cocosul razuit 63%grasime imi lipsea din casa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

buueeeeeyyyyyyyyy...
hai...afara din butoi toata lumea!!!
ce mama ma-sii facem aici...Clubu' bocitoarelor???

adinutzo,mai devreme ma gandeam la tine...ca mi-am facut lista si te sun mai pe seara sa-ti dictez-ma ridic si io la 'fun milion.

am bagat nuca in cuptor si a inceput sa miroasa a...friptura cu usturoi.

hai fete...zambiti!!! e soare afara...vine Primavara....renaste natura si noi odata cu ea...mai puternice,mai proaspete,mai frumoase si mai biruitoare.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moromeata spune:

Samiraaaa, zi si mie secretul, ca vine sotioru acasa si nu am nimic, nimic, am stat sa bocesc! Ce zici, daca bag un kil de nuci, iese de un purcel fript?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

mormomeatzo,io ma tot uit in cuptor da' nuci vad...cred ca vine de la vecini mirosu'...am controlat in cuptor si nu am gasit vreo urma veche de friptura cu usturoi.
da' miroase de-mi vine sa lesin

ioana,schema lu' PK o stim si pe fata si pe dos...suntem in cautare de scheme mai smekere.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Bun gasit fetelor! Am si eu nevoie de ajutorul vostru: Pe curt din istoricul meu este ca am ovare polichistice, endometrioza ovariana stanga si anticorpi antispermatici, pana in prezent am facut 6 stimulari cu clostylbegit din care 3 IUI fara rezultat, fuliculi am se dezvolta destul de bine, ajung si la dimensiunea de 2.65 cm dar cred ca nu sunt si de calitate ca altfel nu imi explic de ce nu am ramas insarcinata, sotul sta bine la capitolul spermograma, dr mi-a spus ca vom mai face maxim 2 inseminari dupa care vom face FIV, acum eu nu stiu daca sa mai fac si celelalte 2 inseminari sau sa incep pregatirea pentru FIV, oricum bani nu am in momentul de fata dar sper sa pot face rost de ei in cateva luni. Vreau sa va intreb la ce medic ma indrumati si pe mine pt FIV? Dr la care merg acum nu face Fiv dar mi-a spus ca imi va da o recomandare catre al medic, vroiam sa va mai rog sa imi spuneti daca exista vreun tratament sau dieta pentru a avea ovule de calitate sau sa incerc cu altceva stimularea? Imi pare rau ca m-am lungit atat.
Va doresc tot binele din lume!




Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Samirutzo, hapt la tzanc ai venit! Aia am vrut sa zic si io! Afara din butoi ca de nu, il spargem!

Si scuze de schema, da am vazut ca Loretta era cu cererea, si am zis sa imi fac si io tema acilea :-)
Dar acu ma bagashi pe mine in ceata. Io ziceam ca la PK e tare ca nu da aceeasi schema la toata lumea, ci le personalizeaza. Sa inteleg ca visam pe norishorul meu?


Apropos Samira, tie ti-a mai scris PK recent? ca i-am dat un mail acum 3 zile si nexam raspuns....

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Adina, numa' sa nu ma bati... Eu citez din cartile studiate de naturopatie si de hrana vie si sanatoasa. Deci, iti zic ca alea contin uleiuri vegetale, de le bagi macinate sau intregi la cuptor, se transforma in "otrava". Sigur, nu e o tragedie de o faci din an in pasti, dar daca e un stil de viata, efectele se vor simti la un moment dat. Ca sa benefiezi in intregime de calitatile lor trebuie sa le mananci in stare cruda sau neafectate de o temperatura mai mare de 40 de grade. Asadar, nucile ar fi ideal sa le rehidratezi, adica le lasi peste noapte in apa si pe urma le rontai sau le blenduiesti si le amesteci cu oaresce. Ideal ar fi, sa le rontai separat ca o gustare intre mese. Prin rehidratare le injumatatesti timpul de digerare (de la 8 ore la 4) si se trezesc enzimele la viata. Semintele precum inul si susanul trebuie servite doar rasnite deoarece altfel nu se digera. Daca iti spun ca amestecul de nuci si fructe nu e o combinatie alimentara sanatoasa si ok pentru digestie, ma bati (hai, la marea indulgenta ar merge un pic migdalele)?! Cerealele integrale merg cel mai bine cu fructele: gen fructe proaspete blenduite amestecate cu fulgi de ovaz inmuiati cu apa sau suc de fructe natural, sau cu quinoa sau mei fierte in apa sau lapte de soia facut in casa, de ex.... Daca vrei si te intereseaza iti dau si o reteta de cura naturala de calciu pentru oameni mari si pici.


Daca te mai intereseaza chestii de genul, eu mai scriu, dar mi-e sa nu mi-o iau pe cocoasa pe aici... Si, pe bune, ca trebuie sa imi las deprimarea sa mearga la haladuit pe campii si sa ma mobilizez sa scriu si despre cartea lui Indichova ca sa vedeti legatura dintre hrana sanatoasa, corect combinata, crudivora si facutul de copii... Iar voi, in Bucuresti, mergeti pe la vreun restaurant raw food si beti in fiecare zi suc de iarba de grau, proaspat facut in fata voastra – face minuni in domeniul asta si nu numai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Ana
M-ai omorat. Da-mi si mie pe PM te rog cura aia pt calciu ca eu chiar am nevoie
Thx.


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ioano,nu-ti mai cere fata draga atat scuze...ca n-ai omorat pe cineva.

PK in shema "standard" are 600 de Utrogestan care...citez din menorie "este o doza mai mult decat suficienta si pentru o femeie cu histerectomie totala".

personal,am obtinut de la el PRG inj. si Crinone dupa lungi razboaie purtate.
si acum...dupa ce m-am caznit sa-l conving sa-mi dea PRG.inj si dupa ce l-am folosit la 2 Fiv-uri...i-am scris ca m-am decis sa-l scoatem si folosim doar Crinone si Utrogestan.

vitamine,Coenzime,naturiste ...cu siguranta nu ti-au fost prescrise de el...doar Acid folic iti spune PK sa iei...despre restul e de parere ca...."poti sa le iei daca te simti bine da' oricum e not evidence based ca schimba soarta unui FIV".
iar Clexane...are 2 chestii mari si late pentru care e de acord cu el:FVL si Mutatia Protombinica...in rest-din punctul lui de vedere nu e nevoie de Clexane pentru alte trombofilii...dara daca te duci cu prescriptei de la hematolog nu se baga peste decizia acestuia.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

miky
avand in vedere ca tot comitetul de babe e la masa, iti spun eu bine ai venit. Cat despre recomandari, eu votez Dr Peter Kovacs, Kaali Budapesta. Dar mai bine asteapta babele, ca ele sunt mai in tema cu recomandari versus profil medical

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput