Clubul "babelor" FIV-oase 9

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ana,interesanta treaba asta cu nucile rehidratate.
pe mine ma intereseaza astfel de informatii....asa ca poti sa ne mai sfatuiesti.
dar vreau sa fac o precizare:cerealele alea de care spui tu sunt cereale brute si fara adaos de zahar,da???ca daca mergem si luam de la Supermarket cerale integrale...Fintess ,de exemplu...chiar daca scrie pe ele ca sunt Integrale au la adaosuri daunatoare organismului incat rezulta ceva care nu e tocmai sanatos de consumat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ioana3110

miky
avand in vedere ca tot comitetul de babe e la masa, iti spun eu bine ai venit. Cat despre recomandari, eu votez Dr Peter Kovacs, Kaali Budapesta. Dar mai bine asteapta babele, ca ele sunt mai in tema cu recomandari versus profil medical

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto


Mulumesc pentru primire! Le astept ca nu cred ca o sa plec curand de aici , o intrebare prosteasca cu br Kovacz vorbeai in engleza sau trebuie sa ma apuc sa invat ungureste .


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Ioana, scriu aici "cura", poate intereseaza si pe altcineva:

– 2 linguri cu seminte de susan (pe care le vei macina cu rasnita)
– 1 lingurita suc de lamaie proaspat
– 1 lingurita de miere de albine vie (netratata termic, deci pica mierea luata din comert sau unele tarabe din piata)

Se amesteca toate astea bine de tot si se papa cu mare pofta in fiecare zi. Pentru copilasi micuti, ca si ai Adinei, doza este de 1 lingurita de susan care va fi rasnit, restul se face ochiometric pentru a da consistenta si gust mai bun preparatului. Susanul contine foarte mult calciu. Cura se tine 20 de zile pe luna, 10 zile pauza, timp de 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

miky,consider ca aceasta decizie este atat de personala incat numai tu si partenerul tau decideti ce si cum.
evident ca fiecare fata care a facut FIV si a reusit o sa-ti recomande medicul cu care a reusit.
evident ca fiecare fata care a facut IA si a reusit o sa-ti recomande sa faci in continuare ca se poate.
evident ca noi,carcotasele...o sa-ti spunem ca aruncii banii pe fereastra cu IA si mai bine te indrepti catre FIV.

singurul sfat pe care ti-l pot da este sa mergi la mai multe consultatii,la mai multi doctori si sa-l alegi pe cel cu care rezonezi cel mai bine.
este singurul criteriu dupa care alegi atunci cand esti la inceput de drum.
cel putin eu asa vad lucrurile.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Oh, da, Samira, clar cereale fara adaosuri, integrale in sensul de nesaracite, netransformate in fainuri albite etc., neprocesate, doar decorticate acolo unde este cazul.


Si sa nu uit, niste surse naturale de complex de B-uri, in special B 12, si foarte sanatoase, de altfel, si usor de facut in casa sunt borsul, rejuvelacul, socata, "gingerata" - sigur, fara folosirea de zahar, cele dulci se fac cu miere. Se consuma ca atare sau ca baza de diluare la smoothie-uri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Samiro
Nu pot sa cred! Io mor de curiozitate sa vad ce a zis cu scoterea PRG injectabil, dupa ce l-ai zdranganit la creieri ca il vrei
Dar nu mi-ai zis daca ti-a raspuns zilele astea...

10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ana,da...stiam ca despre acele cereale vorbesti..am facut precizarea pentru ca sunt multi oameni care au senzatia ca ceralele din comert pe care scrie INTEGRAL sunt sanatoase asadar si alimentatia lor este una sanatoasa.

te mai astepatma la discutii pe tema.
personal,ma intereseaza astfel de discutii si astfel de informatii sunt valoroase pentru sanatatea noastra.
ehhh...la teorie sunt BETON...la practica ma impiedic...dar...perseverez.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Miky, da, Kovacs vorbeste engleza. Chiar umilitor de bine :-)

Ana, merci mult! Am mai auzit o data de asta dar nu mai stiu de unde...



10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Samira multumesc mult! mai am cale lunga si trebuie sa adun cat mai multe informatii, un prim pas este ca trebuie sa mai cer parerea si altor medici si chiar ma gandeam sa renunt in a mai face inseminari pentru ca este timp si bani pierduti si bineinteles hormoni mai multi pentru organism.


Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Samira, si eu sunt foarte interesata de subiectul asta si tot studiez si citesc si comand carti si de aceea intuitia mea inclina sa nu mearga spre stimulare hormonala de care mi-e groaza ca de.... naiba stie ce.... Doar ca ratiunea ma zgandareste cu faza ca trece timpul si nu trece in favoarea noastra. Inca mai pritocesc pe aici sa vad ce idee geniala imi vine...

Mergi la inceput