Clubul "babelor" FIV-oase 66

Clubul "babelor" FIV-oase 66 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57 cap 58 cap 59 cap 60 cap 61 cap 62 cap 63 cap 64 cap 65


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg
8. EI (endometrial injury) - link www.rbej.com/content/9/1/140" target="_blank">aici; definitie simpla aici

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o-baba spune:

un capitol frumos si vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Mady, cuvintele sunt de prisos.
......
"Oare ce ai putea sa-i spui unei persoane atunci cand totul in jurul sau s-a naruit. Poti incerca sa-i explici prin exemplu personal, dar tot nu este de ajuns.Poti veni cu sute de solutii si o mie de idei, poti sa-i intinzi de o mie de ori mana pentru a-l ridica din prapastie si tot nu e de ajuns.

Pretuind prietenia, am realizat ca ceea ce conteaza nu este numarul de sfaturi pe care-l dai, ci rabdarea de a asculta! Caci o mie de vorbe nu fac cat 10 minute de ascultat!

Asadar, Mady , fii fara griji! Ia-ti timpul necesar pentru a face ceea ce consideri ca e bine pentru tine... nu conteaza daca este bine sau nu, noi, te vom intelege si iti vom fi alaturi! Dar cel mai important este ca tu sa stii ca suntem aici sa te ascultam!"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

huh, inca o poeta
ama, ce frumos ai spus sper sa poti "transmite" in direct din Turkye (impresii, clinica, tratament, experienta turistica, cazare, papa,etc.) sunt sigura ca vor fi niste "reportaje" deosebite..eu voi fi pe receptie

mady, stricto senso, nu ai decat 2 incercari fiv, ceea ce, nu e mult defel primul, cu dr. Poiana, mi-as permite sa spun ca, este cu un dr cu o experienta limitata in fiv, deci, hm, nush dc m-as baza ca s-a petrecut totul ca la carte...la fiv-ul asta, desi am mare incredere in dr. D, nu stiu ce sa spun despre trecerea la mediul de blasto, care, am inteles ca, s-a inclus doar de curand la clinica: doar 2 blasto din 7 embrioni, nu e un rezultat grozav; apoi, la elly, niciunul..nu stiu, zic si eu, ce sesisez, citind ce scrieti v-au zis ceva despre blasto (ce grad de fragmentare, evolutie, etc)?
eu cred cu tarie ca, succesul, in fiv, sta si in incercari repetate..repetitio est mater studiorum, vb aia; sunt ferm convinsa ca, dc ar exista si la noi, ca si in Israel de ex., posibilitatea de a face un nr. nelimitat de proceduri fiv, in mod gratuit, si s-ar elimina astfel un stress mare (cost procedura, tratament, etc) care, pune o presiune suplimentara asupra noastra, toata lumea s-ar gravidi, eventually..

ady, da am niste intepaturi uneori, de regula seara si atunci iau NoSpa, nu iau preventiv

p.s.: am uitat sa spun (sau, am spus, dar, in mesajele pe care apoi le-am sters..) si mie mi-e de acum oficial dor de sami, adipapazi si..ana! gasitorului, recompensa maxima!
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_grasa spune:

Sunteti minunate fete dragi,

Lara- chiar daca nu e my day today ( o sa fie another day) ...dar pana atunci propun sa fie your month asa ca fa-ma mandra cu inimioare voioase si batacioase( 2,3 cate vrei tu)
Amaradia esti o dulcica, multumesc
Qiao- saracuta Cocolina dorea si ea puisori sper sa-i gasesti pereche lui Gugu
Aristica-
Nanne- love you I'll do better next time...
Gaby-poate vine si la mine BB1 la FIV 3 ca la prietena ta, Lara tot la fiv 3( daca nu ma inseala memoria), asa ca speranta moare ultima
Adrianaady trebuie sa credem ca se poate in continuare pentru ca altfel nu se poate, intotdeauna am obtinut greu ceea ce mi-am dorit( adica cu multa munca) dar am reusit mereu pentru ca nu m-am lasat nici de-a naibi...cu atat mai mult acum
Elly fata am o idee: HAI SA NE GRAVIDIM AMANDOUA IN FEB-MARTIE CAND E ZIUA MEA DE NASTERE
Daniela scumpa mea nu-ti pierde speranta, va fi bine o sa vezi

Am avut o zi grea azi, asa ca daca tot am oprit tratamentul si a inceput sa ma doara burta zic sa imi pun juma' de pahar de vin rosu si il beau cu sotul meu iubit care este un dulce, ma pupa de ma albeste( si el nu e pupacios de fel) si ma alinta "grasunul meu defect" iar el e "porcarie defecta"- cred ca e modul lui de a trece peste situatie si de a ma sustine si inveseli putin....
Love him so much- he realy is my better half

Pupici, mici, pitici


-3 inseminari la Giulesti-rezultat 0
-1 FIV cu profesorul Poiana-embrioni ziua 3 rezultat 0
- FET acelasi medic rezultat0
-acum sunt in focuri FIV2 dr.D Biogenesis( transfer blasto)
DOAMNE DOAMNE ma va ajuta sa fiu mamica in curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

mady, elly, 3 is a lucky number, indeed!!
mady, sa-ti traiasca hubby, fii mandra de el, ca ai de ce!

va pup, girlies!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_grasa spune:

Pai vezi mai Lara de ce te love you so much? Pai pentru ca esti pragmatica si ma pui pe picioare cat ai zice peste...
Ai dreptate ca mai am ceva incercari pana sa depun munitia, nu ne lasam...
S-a practicat IVF pe 7 ovocite si s-a obtinut in ziua 1: 4x2NP, ziua 2: 2x4c(A-)2x4c(A), ziua 3: 1x6c(A),1x7c(A-), 1x8c(a),1x6c(A-), ziua 4:1x10c(A-)1x6c(B), 2 embrioni compacti, ziua 5:2 blasto/1 tanar 1AA si unul matur 4AB si 2 embrioni improprii transferului.
Cat despre Fiv-ul acesta a fost asa un mix de Dr. D- care a facut schema de tratament si mi-a transferat blasto si dr Zguri care mi-a recoltat ovocitele si echipa lui de embrioloage-Mihaela si Athena care au fertilizat si au adus ovocitele la blasto. Din schema a lipsit embrilogul grec dr.A ( care cred eu ca va fi arma mea secreta data viitoare) pentru ca voi insista sa fac urmatorul FIV la Biogenesis NUMAI CU CONDITIA CA DR.D SA FIE SI LA PUNCTIE SI LA TRANSFER IAR IN LABORATOR NIMENI ALTUL DECAT DR.A).
Nu am doamne fereste nimic cu restul echipei, oameni inimosi si medici de mare valoare dar vreau sa beneficiez de acea experienta de peste 25 de ani in FIV a doctorului D....si o sa-mi iasa!

-3 inseminari la Giulesti-rezultat 0
-1 FIV cu profesorul Poiana-embrioni ziua 3 rezultat 0
- FET acelasi medic rezultat0
-acum sunt in focuri FIV2 dr.D Biogenesis( transfer blasto)
DOAMNE DOAMNE ma va ajuta sa fiu mamica in curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

very, very, good call!!
p.s.: ia uita-te putin la semnatura lui tamys (sus, prima pag)..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabyv spune:

Mady ... ma bucur insa ca incerci sa fii pozitiva.
Cat despre Fiv 3 ... pai se poate? daca nici voi nu sunteti optimiste pt mine, atunci cine?...eu nu

Lara, cand ai patalamaua? Nu de alta, dar esti in ilegalitate!

all

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_grasa spune:

Dam inainte..3,5...8 FIV-uri cu grecii, turcii, ungurii ...reusim noi cumva...slava Domnului resursele materiale nu sunt o problema, vointa avem asa ca pazea ca vin...la propriu si la figurat...si te pomenesti ca pana in primavara poate imi face "porcaria defecta" vreo supriza de proportii si ma ingravideste naturel ce tare ar fi asta

-3 inseminari la Giulesti-rezultat 0
-1 FIV cu profesorul Poiana-embrioni ziua 3 rezultat 0
- FET acelasi medic rezultat0
-acum sunt in focuri FIV2 dr.D Biogenesis( transfer blasto)
DOAMNE DOAMNE ma va ajuta sa fiu mamica in curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Buna dimineata fetelor,

Sa aveti o zi frumoasa

Mergi la inceput