Clubul "babelor" FIV-oase 65

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dandanutz spune:

fetelor va pup pe toate si pe cele noi si pe cele vechi...
cu riscul ca voi fii certata ca nu citesc tot desi sunt o baba baba fivoasa spuneti-mi si mie ce inseamna ,,endo injury,, ca serios daca am auzit ...
va imbratisez cu drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:



dandanutz, draga mea
realmente era sa cad de pe canapea de atata ras, desi, imi dau seama ca, tu nici nu realizezi ce simpatica ai fost..
te-as lamuri eu, no prob', dar, inainte, trebuie sa ma asigur de un lucru:

sperantzooo, preiei tu explicatia?? ca sa nu vin eu cu minciunele???



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaliaro spune:



amalia tsakoniati


FactotII in stare heterozigota Pai1 4g/4g homozigot glicoproteina IA C807T in stare heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanutz spune:

lara merci frum de raspuns ,dar chiar habar nu am ce inseamna si de poate ma certa fetele ca mai sunt si baba...
da spuneti-mi odata ca tare sunt curioasa ma gadeam sa-i trimit un mail doctorului sa-l intreb ca la mine merge totul bine dar nu se prinde nimik...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

oookaay
mi-am dat seama intre timp ca, realmente fara sa realizez, am lansat o adevarata isterie, EI (=endo injury), care, cred ca o concureaza in prezent, pe cea numita..clexane; in consecinta, ma simt vinovata, pt ca, este departe de a fi o solutie miraculoasa, sau o garantie a succesului..daca as putea sa sterg postarea buclucasa, care, a generat toata nebunia asta si mi-a creat o tona de nervi, va rog sa ma credeti ca, as face-o..
acum, ca sa inchei definitiv (cel putin d.p.m.d.v) acest subiect, o sa explic, fara a intra in detalii neavenite pe o platforma publica (nume medic, clinica, etc.):

endometrial injury (sau endo' injury in slang), este un procedeu care pp o ranire superficiala e endometrului, cu scopul de a creste sansele de implantare; aceasta teorie se bazeaza pe ipoteza urmatoare: in momentul vindecarii, se pp ca endometrul produce aceleasi citokine, ca si in momentul implantarii; aceasta este o teorie, si nu este demonstrata stiintific; nu face parte din nicio procedura standard de fiv, nici din tara si nici din strainatate;
cu toate acestea, in cazuri disperate (de RIF), clinici/medici cu zeci de ani de experienta (Austria, Ungaria, Turcia, USA, Franta, etc), o aplica, cf principiului american: throw everything in the kitchen sink!
in Ro, cel putin pana acum, nu am gasit aceasta procedura in portofoliul vreunei clinici RUAM;

cu toate astea, exista o analiza uzuala, banala care se face pt diagnosticarea hiperplaziei de endometru sau a cancerului endometrial, anume biopsia de endometru si care se face in orice spital/clinica mai mare (universitara/privata) si care are exact acelasi efect; prelevarea de tesut endometrial cu o sonda biopsica (pipelle cornier) produce exact aceasta rana superficiala, acest endo injury..ulterior, proba recoltata se trimite la laborator, pt. analiza histopatologica;
inchei, in speranta ca, am fost destul de clara si explicita
bafta multa!

p.s.: criticilor mei, le voi adresa un mesaj aparte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandanutz spune:

am inteles lara multumesc frumos...eu nu fac in ro asa ca i-am trimis mail si dr meu macar sa vad daca stie ceva de aceasta procedura...si nu-ti mai fa atatea griji aici pe vremurise discuta si se intreba orice nu conta ca e bn sau rau si nu deranja pe nimeni....
sarcina usoara si la termen iti doresc ...unde ai facut fiv?
tote fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

CRITICILOR MEI
(M. Eminescu, 1883, decembrie)

"Multe flori sunt, dar putine
Rod īn lume o sa poarte,
Toate bat la poarta vietii,
Dar se scutur multe moarte.

E usor a scrie versuri
Cānd nimic nu ai a spune,
Insirānd cuvinte goale
Ce din coada au sa sune.
(...)

Critici voi, cu flori desarte,
Care roade n-ati adus?
E usor a scrie versuri
Cānd nimic nu ai de spus."

acestea fiind spuse, permiteti, sa ma retrag;
cine vrea si poate sa inteleaga, va intelege! cine nu, chiar nu mai conteaza..
va urez noapte buna si nu uitati, pe toate ne uneste aceiasi dorinta, aceea de a fi mamici..in rest, let the music play..



p.s.: gaby, voila, ti-am refacut si pagina 15 a 'subectului'..

_
J'parle fort et je suis franche, excusez moi !
Finie l'hypocrisie moi j'me casse de la !
J'en ai marre des langues de bois !
Regardez moi, toute maniere j'vous en veux pas et j'suis comme ca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

Buna seara,

Pup toate babutele

Ai vazut Speranta ca pana la urma se raspunde daca stii sa ceri frumos.

Iar faptul ca nu saluti atunci cand intri in vorba cu cineva tine de respectul pe care ti-l acorzi tie in primul rand si apoi celorlalti.

P.S - minciuna: denaturare intentionata a adevarului avand de obicei ca scop inselarea cuiva
- mincinos: care minte, care spune minciuni

Lara, fii ZEN draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_grasa spune:

Qiao te pup cu drag pentru reteta de chec am ce sa fac maine
o dau gata pe soacra-mea care tocmai ce ne-a facut o vizita "supriza"

Gaby scumpa poti sa mi te adresezi cum vrei si oricum tare as vrea ca in curand sa mai castig vreo 15-17 kg dar mai mult in partea din fata daca se poate

Fete dragi astazi am avut o zi tare vesela pentru ca de dimineata m-am rasfatat la coafor, mani pedi, pensat, masaj ....sunt o zana....m-am pregatit frumos pentru beta de luni
iar pe seara a venit pe la mine finutul meu de 4 anisori care mi-a zis ca sunt cea mai frumoasa si ca vrea sa mearga si el luni cu mine citez "la fabrica de facut copii sa imi aleaga el un bebelus" am murit de ras cand l-am auzit....


-3 inseminari la Giulesti-rezultat 0
-1 FIV cu profesorul Poiana-embrioni ziua 3 rezultat 0
- FET acelasi medic rezultat0
-acum sunt in focuri FIV2 dr.D Biogenesis( transfer blasto)
DOAMNE DOAMNE ma va ajuta sa fiu mamica in curand !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

mady, ma bag si eu la o gluma, spusa plina de afectiune, desigur:
stii cum se spune ca, o opera nu se incheie until the fat lady sings..eu iti doresc ca luni, sa canti de bucurie si sa incheiem astfel "opera" fiv2 la Bio
btw, love ca esti de gashca!

ama, sunt ZEN, parol..ascult muzica (HIT Channel), recitesc Pride and Prejudice si ma bucur ca e WE si se anunta o vreme superba, deci..so far so good!

bonne nuit!
_
J'parle fort et je suis franche, excusez moi !
Finie l'hypocrisie moi j'me casse de la !
J'en ai marre des langues de bois !
Regardez moi, toute maniere j'vous en veux pas et j'suis comme ca.

Mergi la inceput