Clubul "babelor" FIV-oase 17

Clubul "babelor" FIV-oase 17 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15
cap 16

Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dara fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta.
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; In pregatire FET martie 2012


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Sa avem un capitol frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

..............cu multe reusite





Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota
Mutatia 1691 G>A in Factorul V heterozigota
Mutatia 675 4G in gena PAI - I homozigota
3 IA nereusite, 2 FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

hello.

mi-e un somn de-mi vine sa ma tavalesc pe jos.

adina a iesit din spital astazi...ieri a fost si cu A la spital ca incepuse si ea sa haraie.
I face 6 aerosoli pe zi si A face doar 3.

ce tacute sunteti azi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

pai Lara s-a suparat pe noi/mine si nu mai scrie aici.
eu ma lupt cu vechea mea problema: antagonist sau protocol lung

anaasta cred ca citeste despre cum poate face niste sfinti nefierti
si tot asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

aoelu...pai de ce s-a suparat lara???

parerea mea e ca....agonist.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

je ne sais pas. sa speram ca nu e grav.

samiro nu dai reteta aia de opturi din tava???
poate imi impresionez husbandul.

si femeie zi te gandesti la mitera?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

fetele, no way, nu sunt suparacioasa
sabino, pai tu m-ai trimis sa joc in deplasare si m-am dus
.. si m-au "acaparat" fetele acolo si sunt si ele dragute
sami, am cetit aventura..you go girl
ooooffff, ieri am avut o migrena (si da, Ana, are legatura cu tensiunea mica, si eu am, dar beau cafea), de sa lesin nu alta si azi mai am ceva reminiscente..dar e suportabil..asa ca m-am ocupat de subiecte mai light, decat ceea ce a propus Cris..
Qiao, deci cu reteta raw, de la agonie la extaz..esti un adevarat talent, eu ma declar o admiratoare, o fana si azi merg sa-i fac la hubby un "flan de ciuperci" de pe site-ul acela si apoi...girls night out
big hug si capitol fain sa avem


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

ba da doamna,cum sa nu.

-550gr faina
-1 plic de drojdie uscata
-125 gr. zahar
-100 gr unt topit
-1 lgt sare
-1 ou
-coaja de lamaie,portocala

daca ai masina de facut paine pui intai ingredientele lichide,apoi solidele si dai pe programul de aluat.
daca faci aluatul cu mana...faci maiaua,pui in castron faina si zaharul...faci o gaura in mijloc unde pui galbenusul,maiaua si untul topit si incepi si modelezi aluatul.il lasi la crescut pana isi dubleaza volumul.
cand e gata coca rupi bucatele din ea,le faci sul intre palme/pe masa si formezi 8-uri.
daca aluatul e lipicios te ajuti de faina la modelare,daca e prea uscat/tare te ajuti de ulei la modelare.
nu le faci foarte mari ca ele se mai umfla ca copt-cam de juma de palma.
le asezi in tava pe hartia de copt,le ungi cu galbenus batut cu 2-3 linguri de lapte si dai le dai la cuptorul preincalzit la 175 grade pentru 20 de minute,pana se rumenesc frumos.

faci un sirop din miere cu apa si esenta de rom.

inmoi fiecare mucenic in siropul asta-cam 10-15secunde tii cufundat sub lichid fiecare bucata.
apoi ii ungi cu miere si ii tavalesti prin nuca macinata.
ideal e sa stea de pe o zi pe alta sa se inmoaie cum trebuie.
eu am facut din cantitatea asta 25 de bucati...care sunt deja impartite si mancate...20 le-am impartit,o bucata am mancat eu si mai am 4 bucati pentru Samiroi.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

da, ma gandesc si la Mitera.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

Lara woman bine ca ai venit aici inapoi.

eu mai fac pe samariteanul si am sa te mai trimit in deplasare
dar tu, please please, stai pe aici pe aproape si ajuta-ma si pe mine
i-auzi am ANA 1/100. ce zici merge? zice ca la sub 1/100 ar fi fost negativ dar astia de la synevo au numarat bine si le-a iesit 1/100. mai sa fie....ca la alegeri cu numaratul asta.

ia zi draga mea antagonist sau protocol lung? fac un pool aici...

samira tu ai citit cu 0,6 ala impartit la 2?

Mergi la inceput