Clubul "babelor" FIV-oase 32

Clubul "babelor" FIV-oase 32 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns o-baba spune:

sa avem un capitol frumos si vesel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Veselia este numele meu azi, vine nepotelul (cu paritii ca bonus) in vizita vineri si sta pana sambata

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Qiao, e super simpatic nepotelul tau (cel din poza, da?) fain, sa te distrezi..sunt sigura ca-i gatesti ceva bun, bun..
Looana, 5 SOE natural???? si apoi inca 2 la fiv? jeezzz..ma rog, decat deloc..macar, stii ca poti ramane gravi..nici nu mai stiu cum e mai rau..parca, totusi, sa nu ramai pregnanta ever, as zice..sa tot incerci, incerci si sa fie in zadar..ooofff, bine ca esti bine acum..la celelalte n-ai avut heparina+aspirina+prednison? care din ele nu le-ai evut? iti amintesti, ce a fost schimbat acum (in afara de oo-le donate, normal)..thx


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Buna fetele!

Sa avem un capitol plin cu vesti bune!
Samira ce frumos povestesti..asa cu lux de amanunte...bine ai venit acasa!
Fetele care mai mergeti in Istanbul sa nu ratati sa vizitati Moschea Albastra, Hagia Sofia, Palatul Topkapi sunt impresionante, bine sunt mult mai multe de vizitat (atat am reusit sa vizitez eu anul trecut) sper sa ajung si anul acesta.

toate fetele.



Anticorpi antispermatici, ovare polichistice, endometrioza
Tratament pregatitor sarcina: Aspenter 75mg 1/zi, Femibion 1/zi, Magne B6 1/zi, Vitamina E 1/zi, Acid Folic 1/zi, Vitamina C 1/zi
3 Inseminari nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Lara abia astept sa vina zgamboiul ala mic, poate il prind intr-o noua poza de profil. de papa trebuie sa ma consult cu mama lui cam ce ii da, banuiesc ca ceva la nivel de supite si piureuturi (vezi, si eu stiu sa vorbesc in diminutive )

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Salut babutele dragi de care mi-a fost dor !


A fost ok in mini vacanta asta, soare si pasarele, floricele, fazani, broscute, soparlite, serpisori.... si eu stiu diminutive... Ca bonus, m-a intepat si o albina in cap, deci am fost si eu crocodil cateva minute bune.


In fine, nu m-am intors la lucruri bune insa. Canarita mea e tare bolnavioara, desi e mai bine acum pentru ca mai caraie si da cu ciocul cand bag mana la ea. Am inteles ca a fost tare apatica, o prietena a avut grija de ea. Am lasat-o ok cat de cat, cu problema la un piciorus, dar starea ei s-a deteriorat rapid. E foarte slabita din cauza ca nu prea a mancat, nu se poate tine prea bine pe bete, e necajita tare si eu la fel. Ieri i-am dat sa manance din mana ou si i-am desfacut semintele cu patentul si asa a reusit sa le manance. Doar nigerul reusea sa il desfaca, celelalte cred ca sunt prea tari. Asa ca azi iarasi le desfac cu patentul. Sper sa isi revina total pana la urma.



Ari, sper ca ai avut un concediu minunat!


Lara, Qiao, Sami, Ari, Ady, Adina, Sabina, Ralu si restul fetelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

anaasta un big hug pt canarita sa se faca repede bine, doar e o posibila "nora", ma gandeam sa o curtez pt d-nul Scart.
oul l-ai dat simplu, sau i-ai pus si miere ? i-ai dai si vitamine in apa ? banuiesc ca bea. ii trebuie niste intaritoare daca nu mananca bine. la picior are infectie si ia antibiotic ?

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA dubla mai 2011 MedLife - nereusita
FIV ianuarie 2012 MedLife - sarcina biochimica

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

@Samira
Buna, as vrea sa te rog sa imi spui (poate ai mai spus si nu ma retinut eu) care e costul total al unui FIV la Acibadem (consultatii, tratament, punctie, transfer); cate zile trebuie sa stai neaparat acolo; cam cat a fost costul unei camere pe noapte. Am o prietena care a trecut prin nenumarate incercari nereusite in Ungaria si i-am povestit despre cazul tau......Multumesc

18+
_
3 FIV-uri si un FET in Debrecen cu dl doctor Bodnar nereusite, FIV 4 reusit in ianuarie 2012 tot la Debrecen, cu dl Bodnar - Doamne ajuta in continuare !
MTHFR C677T in forma heterozigota, mutatia factor XIII Val34Leu heterozigot, tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sami, esti un caz
norma, daca tot sunt prin zona, fac si o completare: sami n-a facut (inca) fiv la Acibadem..au facut insa numeroase alte fete (tamys, ralu, lorelei si ari)..ziceau de costuri incepand de la 2500E pana la 4500E..acolo trebuie sa fii in ziua 2-3 de cm, pana la transfer (deci pot fi pana la 21 zile, depinde de cat de lunga e stimularea, daca e transfer de blasto sau nu); fetele din Bucuresti, au avion dus-intors in aceiasi zi si se pot intoarce dupa prima consultatie (ziua 2) si pana la urmatoarea eco (ziua 6)..daca prietena ta, e din nordul tarii (ca si tine), ntz, ntz nu merge, iti spun sigur..nu are avion in aceiasi zi, costurile cu avionul sunt oricum mult mai mari decat din Buc (350E minim/pers pana la 800E/pers, bine gasesti si cu >2000E) si nu mai merita figura, nici ca si timp, nici ca si cost (din nordul tarii, doar avionul se apropie de 1000E, pt 2 persoane, dus-intors, cu escala la Buc)..adica, mai bine stai acolo..cazare, depinde de buget, dar din ce-au zis fetele, poate fi horror, mai ales daca esti on a budget..tratamentul, ca la fiecare fiv, depinde mult de meds-uri si de zilele de stimulare..se mai adauga apoi durata sederii, mancarea, etc..eu zic ca premisa este, de un cost minim de 4000E, mai ales daca stai acolo toata perioada (sincer, m-as mira sa fie doar atat..)
oricum, ce-am vrut sa zic, costul este unul variabil, de la persoana la persoana, ca la orice fiv de altfel, deci calculul trebuie personalizat..
pe mine, un fiv in Ungaria, avand in vedere ca am avut mereu meds-uri scumpe (Gonal F, Merional, Ovitrelle), perioada de stimulare 12-13 zile, sedere minima in HU de 14 zile, nu m-a costat ever mai putin de 3500E, dar am auzit fete care, cu stimulare usoara si ieftina (Merional) au avut costuri si <2000E..deci, na, e destul de tricky, inte'? (ah, si btw, stiu sigur ca si pe Sami, in HU, un fiv n-a costat-o mai putin de 3500E, desi a avut stimulare cu Merional..)


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus26 spune:

Hello babutelor!

Ari salutari de la Vidin lu' Baiazid I!

Pup toata gasca de babe tinere si nelinistite


Mergi la inceput