Clubul "babelor" FIV-oase 56

Clubul "babelor" FIV-oase 56 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

nop, inca sunt nemutata si ma lasa usor nervii, pentru ca am o multime de peripetii pe la vizionari: ba nu e o.k cu animalul, ba e prea lung timpul pe care vreau sa-l petrec in chirie, ba e prea scurt, ba creste pretul, ba creste numarul de luni pe care trebuie sa le achit in avans...eheeee, azi mi-am auzit-o pe ultima:
Agentul intreaba: Cuplu? , Noi: da! El: casatoriti? , Noi: Da!, pe la 30 de ani? Noi, Da. El: Deci anul viitor nu apare niciun copil, nu? Sotul: Pai si daca apare creste chiria?

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

nu ma gandeam ca e asa de complicat sa inchiriezi un apartament.


va pup dragelor....ma intorc pe norisorii mei...traiesc o poveste de dragoste minunata...nush' ce-i cu mine de-s in perioada asta romantioasa....dar traiesc o poveste de dragoste minunata...cu o ea frumoasa,timida,virtuoasa,angelica,suava....si un el chipes,inalt,salbatic,rebel,senzual,tandru,inimos,demn...un tip cu coaja tare si miezul dulce,cald si moale....deh!!!!printul,barbatul ideal din imaginatia mea

n-am inebunit,da???sunt doar fermecata de o poveste de dragoste minunata la care vibreaza sufletul meu zilele astea.

somnic usor




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

ari hmmm, inseamna ca eu am fost tare nepretentioasa. eu cand am inchiriat garsoniera am avut doar 3 vizionari - la primul cuplu ea era f lata in solduri (m-am gandit ca o sa se loveasca de toate alea prin bucatarie, plus ca ocupa singura toata canapeaua - noroc ca nu au apucat sa zica primii da. culplul nr 2 ea f antipatica, tot stramba din nas, el f inalt, daca ziceau da le ziceam ca el nu incape in lungime pe canapea, sau gaseam alt motiv sa ii refuz.. Cuplul nr 3, aproape niste copii, minioni, slabuti, se incadrau perfect in peisaj, s-au indragostit pe loc de locatie, au dat ce bani aveau in buzunar atunci la ei numai sa fie siguri ca nu o dau la altcineva si ... gata. ba nu, i-am intrebat de pisica si le-am lasat mostenire gugustiucii care veneau pe pervaz si pe care ii invatasem sa manance din palma. luna viitoare se fac 2 ani si toata lumea e multumita. doar gugustiucii nu mai vin.
pe vremea cand cautam insa noi sa cumparam un ap ... ohooo, multi nervi pt nimic. am abandonat proiectul.
multa bafta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

smaick, ady ma bucur tare mult ca sunteti bine atat voi cat si bebeii vostri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky82 spune:

Ady, Smaick ma bucur tare mult ca sunteti bine, burticutele!
Ady nu este o graba sa cauti analizele doar sa nu uiti de ele
Ari uffffffff ce greu este cu apartamentele astea sper sa rezolvati cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

aristica ai vazut ca te-am copiat, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

neata fetele,multumesc de urari
ari e ok, nu am superstitii; din contra ma gandesc ca poate este o incurajare si pentru restul fetelor; eu am 8 ani de incercari; vad ca ai corectat numele era singura rugaminte la tine
sami o avea mirena proprietati afrodisiatice?
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

hai ca acum am vazut ce am scris; afrodisiace nu afrodisiatice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Smaick, ma bucur ca sarcina merge bine, sa fie tot asa in continuare
Ady, bine ca ai facut cerclajul, ai scapat de un stres. Sarcina usoara in continuare.
Eu nu am facut inca eco, si nici beta pt. ca sunt in concediu in Spania, departe de toate laboratoarele si cabinetele ginecologice.Vin in tara vineri, sambata ajung acasa, iar luni ma duc la eco . Sper sa fie bine de data asta.
Ari, rabdare si bafta , sigur vei gasi apartamentul pe care ti-l doresti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Aadina concediu placut si relaxant.

Mergi la inceput