Clubul "babelor" FIV-oase - 46

Clubul "babelor" FIV-oase - 46 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Sa avem un capitol mai vesel! Pana sa postez eu, a aparut capitolul nou, asa ca reiau postarea.
Bombi, imi pare tare rau. Si la mine a fost nevoie de chiuretaj de fiecare data...nu stiu ce sa iti zic mai mult.
Qiao, suna bine! Azi, pe la ora 1 aproximativ, cand stateam in rezerva si asteptam sa vina Albu, auzeam un dr. povestind (nu stiu daca era el) despre o pacienta pentru care a avut nu stiu ce sclipire si i-a dat ceva de are acum totul OK, si folicul, si endometru. Oare zicea de tine?

Sa va povestesc...Am asteptat cam mult in rezeva, dar era OK, imi pusese perfuzie, cocktail cu calmant, antibiotic si antiinflamator, mi se facuse si somn...Dar cand m-au dus in sala sa ma repare Albu, pfiiiuu, m-au trecut toate caldurile, aveam emotii maaari...l-am si vazut cu sort de macelar...am cam ramas fara grai. Am cerut extra injectie cu xilina ca inca simteam intepaturi. Si a inceput filmul pe ecran: initial a vazut niste sinechii si zicea ca-s mici, ca nu se poate spune daca ele au impiedicat dezvoltarea embrionului...si apoi, bang! zice ca nu am o trompa, ca am un malformatie congenitala si ca ar trebui sa fac HSG. Apoi isi da seama ca era o sinechie maaare si din cauza ei nu se vedea deloc trompa si a rezolvat-o si pe aia...Deci totul e ca nou pe acolo, mi-a dat sa iau cycloproginova 2 luni si ne-a dat verde.
Legat de NK-uri, a zis ca nu sunt f marite si ca oricum nu se prea trateaza...ca el nu e convins de tratamentul cu prednison si ca ar merge pe duphaston (mi-a zis si el ca e imunomodulator) - fiind sedata nu mi-a sarit mustarul sa il intreb de ce dracu' mi-a mai dat sa le fac...Lara, cred ca te-am dezamagit total cu abordarea asta...deeesi, ar fi OK, pentru ca si Balantei i-au zis la Viena ca nu testeaza NK si au dat Duphaston (stiu ca ea a luat totusi pentru rininta, dar parca inainte de sarcina...vreo 2 luni, daca imi amintesc bine).
L-am mai chestionat de una, de alta, mi-a zis ca a avut o pacienta ca mine si care a dus sarcina dupa histero...dar ca sigur, nu putem stii daca am sinechiile de mult timp sau poate au aparut dupa al 3-lea chiuretaj.
Legat de clexane si aspenter, a zis sa iau aspirin cardio, de 100 mg...si eu care ma tem ca aspenterul de 75 mg e prea mult)+clexane...acum nu stiu daca voi face asa...
oricum, a zis ca imediat cum imi intarzie, fac beta si incep clexane inainte sa ajung la el. Am intrebat daca sa merg la un hematolog la Medlife si a zis ca nu e cazul, ca sigur imi da Clexane.

Ari, si multumesc pentru sustinere. Nu mi-a mai dat antibiotic, am avut doar perfuzia inainte si in timpul histeroscopiei. Tie ti-a dat sa iei si dupa? Am intrebat daca sa ma testez si pentru Factorul XIII (doar el imi lipseste din analize) si a zis ca nu, ca nu ar mari doza oricum, ci o monitorizam in sarcina.

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Bombi imi pare tare rau...

Alex, ma bucur ca ai scapat de histero. Deci sinechiile ar fi putut cauza ultima soe?

Quaio, ce frumos endo dupa ovulele minune!


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Brigit, multumesc! Eu cred ca da...ma gandesc ca daca nu vedea trompa din cauza ei, era mare, eu nici nu ma prinsesem ca e o sinechie, ma rog, ca e ceva in neregula...eu credeam ca ala e peretele normal al uterului. Albu n-a zis clar, gata, asta era, acum e liber drumul...nici nu are cum. Si e mai bine asa...medicul la care mergeam inainte a zis: "a 4-a va merge sigur, nu am vazut mai mult de 3 sarcini pierdute!".


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Alex ma bucur ca ai trecut cu bine de histero. Albu a ajuns azi mai tarziu la clinica, eram buluc la usa lui, probabil de aici si decalajul mai mare. oricum la tine trebuia sa ajunga si cocktailul sa isi faca efectul. ha ha, mi-am adus aminte de sort, eu l-am vazut prima data la chiuretaj si mi s-a parut horror momentul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Qiao, si eu ma gandeam ca ma macelareste...a fost cam grabit...a intrat ca in branza ca sa zic asa, ma asteptam sa fie mai finut (a fost prima noastra intalnire pe masa ginecologica). Am auzit ca s-au decalat programarile, ca dupa interventie, am coborat la cabinet sa discutam un pic si era lumea agitata.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Lara, am citit patania ta cu FB, eu am patit aproape la fel. Iar tarasenia mare e ca eram pe laptopul sotului, deci like a aparut pe contul lui. Si eu m-am jurat pe toate cele ca nu am atins nimik, dar degeaba. Am interzis la laptop....iar colegii lui barbate-meu au fost pe faza si l-au intrebat imediat care e smecheria cu babele fiv-oase. A sters thread-ul, but you can imagine...
Eu cred ca trebuie sa dai log out de pe FB preventiv, altfel minunea mai inregistreaza si alte alea. Mie chiar nu imi place FB deloc


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Ari, sa fii tu sanatoasa si cu reusita la purtator. Sunt convinsa ca o sa-ti placa de cei de la Reprofit. Si, mai ales, sunt sigura ca o sa ai vesti bune pentru noi.
Sa dai din gene catre doctor de vreo doua ori si din partea mea...Hihihi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Fetele cu histeroscopie, voi ati luat antibiotic dupa interventie? Ca nu mi-a recomandat. Mi-a dat Cycloprogynova 2 luni si cica putem incerca, dar am citit ca nu se recomanda in sarcina...si scrie ca trebuie sa iau 1 comprimat pe zi. Cine a luat Cycloprogynova?



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

MeAlex eu am luat doxicilina de 100 parca vreo 7 zile, ovule sa nu fac candida, si cicloproginva o folie. Si eu stiu ca nu poti ramine gravida in timpul tratamentului cu proginova, nu inteleg de ce ti-ar fi zis altceva tie... Daca vrei sa fii impacata ia si tu antibiotic, iar proginova face f bine la endometru asa ca go for it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_alba spune:

Alex, cycloproginova de care ti-a dat? ca pastilele albe sunt de fapt estradiol - 2 mg si ala se da de obicei pentru endometru, stiu eu. Tie ti-a dat de toate? Adica si alea albe si alea maronii? Auzisem eu ca se dau ambele feluri de pastile pentru reglarea cilului. Acum, sper sa nu incurc medicamentele.
Oricum, stiu sigur ca alea albe sunt estrogenii, ca am luat si eu sa creasca nenea endometru. Eu am luat de alea 3 pe zi.

Mergi la inceput