Gravidute si mamici de Constanta (39)

Gravidute si mamici de Constanta (39) | Autor: andicu

Link direct la acest mesaj




1,2,3,4,5,6,7,8,9,10, 11,12,13,14,15,16,17,18,19,20
21,22,23,24,25,26,27,28,29,30,31,32,33, 34, 35,36
37,38


LISTUTA NOASTRA:

MAMICI

Adryana_4u- Bianca
Abibrinza- Victor-Catalin si Mihai
A_deju- Eric
Andicu- Filip Gabriel
AndreB-Matei
AngeliquedeS - Mihai Viktor alias Pupi
Bavi-
Bisous -Cristina si Victor
Calinclaudia - Clara Maria
Carmenita
Creem - Maria Sofia
Dady68-Andreea si Bianca
Daniela76 -Alexandra
Daria Ioana - Casandra si Darius Costin
Deiutz - Ana Ilinca
Denise1301 - Jasmin
Docdecap - Serban
Elena81 - Sebastian Alexandru
Ege - Arzu Ege si Efe
Elizz -
Eris - Iannis Cristian
Flisa - Luca Gabriel
Florin_a - Ana Maria
Fiquelle - Sofia Mariasi....
Gabiu - Albert Mihai
Ghibuadina - Alexia
Ina78 - Gabriel
Isidora - Isidora si Ioan
Ingerash M - Alin-Gabriel
Jojo_miha - Theodora Ioana
Lulu 77 - Luca Gabriel
Madaluta - Darius Cristian si Briana Amelia
Maia37 - Andra si Vlad Constantin
Mamacita - Alexandru si Anabella
Mary_lou - Patrick Andrei
Mav - SebastiansiAntonio-Gabriel
Mirela79 - Maria
Mokika - Crina si Theodor
Mocutza -Andreea Alessia
Mymy -
Myral - Isabela si Elisa
Pisikuta - Lola
Ralina:
Roxanalucia - Victor
Roxx - Luca Teodor
Roxi79ro- Patris Daciana
Teano -
Tinna S - Andrei si Alexandru Luca
Ylilimic -
Yannia - Alessandra


GRAVIDUTE

cami_antonia
Esma_angel
Fareselena
Gabriela82
Inlaura
Irina81
Jadesy
Jojo
Mano



ZILE DE NASTERE:

Ianuarie
1-Andrei (Tinna)
6-Casandra (Daria Ioana)
15-Serban(Docdecap)
17-Ianis-Cristian(Eris)

Februarie
1-Yannia
2-Bianca(Adryana4u)
4-Sebi(Mav)
14-Bianca(Dady68)
14-Luca (Tinna)
23-Alexia(Ghibuadina)
23-Ioan(Isidora)

Martie
1-Mamacita
16-Fisun (ege)
16-Victor (Roxanalucia)
20-A_deju
22-Gibuadina
23-Eris

Aprilie
3-Andreea_Elena( Umflatel)
11-Alessandra(Yannia)
11-Gabriel(Ina)
22-Victor( abibrinza)
25-Alexandru (Mamacita)
25-Docdecap
26-Ana-Maria (Florin_a)
27-Ina

Mai
1-Lulu
5-Mihai(Abibrinza)
8 -Briana-Amelia (Madaluta)
12-Daria Ioana
14-Darius-Costin (Daria Ioana)
16-Bogdanel (Ellen79i)

Iunie
5 -Madaluta
12-Angelique
27-Filip (Andicu)

Iulie
11-Florin_a
14-Mav
22-Anabela(Mamacita)
23-Isidora
24-Maria(Mirela79)
27-Andreea Alesia (Mocutza)
30-AndreB
31-Roxanalucia

August
2-Alin-Gabriel(Ingerash)
8-Alexandru-Nicolas(Fiquelle)
9-Roxx
12–Crina (Mokika)
12-Sofia Maria(Fiquelle)
13-Dodo_pui
20-Luca (Lulu)
24-Andicu
28-Theodor ( Mokika)

Septembrie
4-Adryana_4u
6-Mirela79
9-Abibrinza
14-Andreea(Dady68)
16-Mocutza
25-Paul Mihai(Umflatel)
29-Teodora (Jojo_miha)
30-Ege (ege)

Octombrie
6-Esma(Esma Angel)
11-Isidora(Isidora)
16-Efe (ege)
24-Creem
27-Antonio-Gabriel(Mav)
29-Bogdan(Dodo_pui)

Noiembrie
1- Razvan(Nastasie)
2-Adriana(Nastasie)
5- Matei(AndreB)
7- Maria-Sofia(Creem)
13-Ingerash
16-Mokika
16-Umflatel
20-Nur(Esma Angel)
24-Jojo_Miha

Decembrie
5 -Luca(Roxx)
14-Darius-Cristian (Madaluta)
15 Eric(A_deju)
25-Tinna
28-Viktor (Angelique)


LINKURI UTILE

REMEDII HOMEOPATICE 1, 2,
How to brest feed, Calculul datei nasterii,www.visembryo.com/baby/15.html" target="_blank">Cum se dezvolta bebe,
www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart" target="_blank">Greutate si centimetri in burtica la mami, www.layyous.com/root%20folder/pregnancy_videoclips.htm" target="_blank">Diverse filmulete despre sarcina si nastere,
www.materneo.com/calcul/CalcWeight.htm" target="_blank">Greutatea viitoarei mamici, www.desprecopii.com/info.asp?id=135" target="_blank">Sarcina - saptamana cu saptamana
Recomandari pentru gravide, www.desprecopii.com/info.asp?id=5" target="_blank">Intrebari si raspunsuri despre sarcina, www.voornamenboek.nl/index.html" target="_blank">Nume de fetite si baietei, www.babycenter.com.au/pregnancy/antenatalhealth/testsandcare/" target="_blank">Informatii privind testele prenatale, www.medicina-materno-fetala.ro/downloaddoc.php?docId=45" target="_blank"> Recomandari pentru urmarirea prenatala de rutina a femeii gravide sanatoase, www.womensclinicseattle.com/ultrasound.htm" target="_blank">Masuratori ecograf, www.perinatology.com/calculators/biometry.htm" target="_blank">Calculator pentru verificat masuratori ecograf, RUGACIUNILE NASTERII, www.health.state.mn.us/wrtk/handbook.html" target="_blank">pozeBBinBurtica , Nastere in direct cu epidurala, Sarcina- de la conceptie la nastere

MEDICI SI ANALIZE IN CONSTANTA






Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

vrem si noi in listuta cand aveti timp:adriana(eu) 02.11.1981 si razvan 01.11.2004.
ege, am vazut la stiri.era din valu', nu?

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Neata!
Am profitat de putin timp liber si am deschis subiect nou, ca prea ne lungisem dincolo!

Cu intarziere si cu scuze, Tinna, La multi ani! Sa fii sanatoasa, fericita si sa primesti de la Mos si de la Noul An tot ce-ti doresti, pt tine si familia ta!

Mamacita, multumesc mult de urari!

AndreB, chiar ce coincidenta cu darurile! inseamna ca avem soti romantici si buni, si care mai si gandesc la fel!

Umflatel, ma bucur ca Mihaita s-a insanatosit, dar imi pare tare rau ca tie nu ti-e bine! ar trebui sa incerci si la alt medic neurolog, sfatul meu, sa te convingi ca e ok acolo..si poate sa tratezi si anemia mai serios, daca stii de ea! sanatate multa iti doresc!

Si mai am de urat un : La multi ani de Sf.Stefan! .

Si pt ca maine dimineata plecam la munte, la Bran, si ne intoarcem duminica viitoare,pe 04 ianuarie, vreau sa mai urez asa:


Pt maine, 28 dec:La multi ani unui Pupic scump! sa creasca mare, sanatos, vesel si sa le aduca parintilor lui numai bucurii!


Va doresc un An Nou fericit, mai bun si mai frumos decat toti anii de pana acum!!!



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Fisun, ce tragedie, biata fata! condoleante familiei! cumplit, nici nu pot sa ma gandesc la asemenea lucruri!!




Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

La Multi ani! Buna dimineata!

Tinna,cu intarziere dar nu mai putin sincer,sa fii sanatoasa si sa te bucuri mereu de familia ta minunata!


Andicu,sa petreceti frumos la munte,sa aveti vreme buna si nopti dormite !

Da,romantic rau sotul tau-mi se pare normal ca doar seamana cu Hugh Grant,nah ca mi-am amintit cu cine mi se pare mie ca aduce,dar vreau sa te vad cu cerceii...Fa-ti o poza in noaptea de REvelion...

Umflatel,biata de tine...sper din suflet sa-i dati de cap...durerilor;tb. sa fie insuportabil.Sanatate multa!

AndreB,sper din suflet ca si-a mai revenit Matei...Mai spune-ne cum e...Si ma bucur ca analizele sunt bune .

Nah,ca s-a trezit iOAN,rEVIN si sper ca azi ,nu peste 3 zile..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Of,Fisun,ce trist...i mi pare rau...

Mokika,saracutul de Teo,ce-i pe capul lui ...

Isidora a facut varsatul vara asta in iunie si i-am miscsorat perioada de convalescenta cu o saptamana administrandu-i aciclovir,comprimate. Pt. Teo insa e prea tarziu,ca tb. administrate cel mult in 24 de ore de la evolutia bolii.Avea si Isi peste tot bubite,in cap ,in gura ,la pasa, dar n-au colectat lichid decat cateva si nu erau in locuri vizibile.
Ce poti sa mai faci: sa cumperi pe langa mixtura mentolata cu care il dai de cateva ori pe zi ca sa diminueze mancarimea,o sticluta de bitter suedez -original ar fi preferabil-vezi Homeosan pe fagetului,langa Electrica.Cu asta il dai imediat dupa ce incep sa cada cojile,ca sa cicatrizezi mai bine eventualele gropite in piele...Fiind mic, o sa se scarpine si s-ar putea sa cada si niste
cojite mai "crude';cand sunt complet uscate ,dupa ce cad nu lasa semne dar daca sunt rupte mai devreme raman gropite.Daca dai cu bitter imediat dupa ce cad ,de cateva ori pe zi,cateva zile ,saptamani pana se vindeca,nu vor ramane semne.
Macar dimineata si seara sa le dai si ai sa vezi ca o sa fie bine.
De obicei lasa urme cele cu pustule mari,care colecteaza mai mult lichid...pe acelea sa le urmaresti...Frumuselul greu incercat!
Eu am urat boala asta dar am asteptat-o dupa colt documentata si inarmata Homeopata n-a fost de acord cu aciclovirul,ca inhiba oarecum evolutia totala a bolii dar n-am vrut sa risc semne pe fata Isidorei....asa ca am facut un compromis...





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

I-am pus de dimineata o bluzita rosie pe el, totusi eu sper sa nu ii mai apara,ca e plin. Jojo, Andicu
http://community.webshots.com/album/569386100zVFtXb
Asa arata aseara ....

De la 1 moaptea si pana la 5 dimineata nu a dormit .. s-a foit, ii sarise si lui somnul, cred ca de mancarime nici nu putea sa doarma, il apucase vorba, cerea la bradut ... Brrrllllaaaaa ....., a facut si un puseu de febra .... iar eu .... ce sa ma mai plang?

Ma duc sa ii fac papica si revin, sper, daca nu reusesc sa trag o repriza de somnic langa el, dupa .....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mokika spune:

Isidora, mersi mult ... cu mixtura mentolata il dau acum ... de bitter suedez nu stiam, o sa aplic, eu ma gandeam daca pot sa il dau cu Aciclovir unguent? El s-a mai scarpinat si unele s-au spart si s-au uscat sub pudra de talc. Ma rog sa nu ii ramana semne, stau cu ochii pe el sa nu se scarpine si cum il prind, ii iau manuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Mokika, mititelul scump! brrr, cand mi-amintesc ce cumplit a fost si pt mine!! dar eu aveam 27 ani...Vroiam sa te intreb, voi ati apucat sa faceti ROR-ul?




Avem poze de la Craciun , aici: Craciun 2008 ...si cu cerceii ..

edit: am uitat sa precizez ca azi, de Sf. Stefan, a implinit si Strumful nostru, 1an jumate' fix!



Andreea de Filip Gabriel (27.06.2007)

Marinarul vesel, Filip la 1an
Asa cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

multumim ca ne-ati trecut in listuta.ati vazut ce ningeeeeeeeee!!!!!!!
urez si eu Tinei la multi ani cu intarziere.La multi ani de Sf.Stefan.
kriss, va spun de acum (poate nu oi putea maine)sa va traiasca pupicu, sa fiti sanatosi si sa va bucurati de el.ii luati motul?

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ontica Camelia spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mokika

Isidora, mersi mult ... cu mixtura mentolata il dau acum ... de bitter suedez nu stiam, o sa aplic, eu ma gandeam daca pot sa il dau cu Aciclovir unguent? El s-a mai scarpinat si unele s-au spart si s-au uscat sub pudra de talc. Ma rog sa nu ii ramana semne, stau cu ochii pe el sa nu se scarpine si cum il prind, ii iau manuta.

Mokika - mami de Crina (12.08.1996) si Theodor (28.08.2007)
poze



Da!!! Ii poti da cu Aciclovir, chiar voiam sa-ti scriu, ii calmeaza mancarimea si se usuca mai repede crustele. multa sanatate!


La multi ani sarbatoritilor Stefan si Stefania! Sa fie sanatosi si baftosi!

Am pus poze cu craciunitele mele in albumul 3.



1 , 2, 3
www.dropshots.com/day.php?userid=173213&cdate=20070416" target="_blank">filme cu noi




Camelia cu Alexandra -Elena (27 feb 2004) & Tedora Lucia (5 aug 2007)

www.youtube.com/watch?v=IEL5RoD_xZc&NR=1" target="_blank">Tudor Gheorghe - Dorul calator

Mergi la inceput