Ai nostri, ca brazii! 54

Ai nostri, ca brazii! 54 | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj




(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13), (14), (15), (16), (17), (18), (19), (20), (21), (22), (23), (24), (25), (26), (27), (28), (29), (30), (31), (32), 33, 34, 35, 36, 37.38,39,],40, 42,44, (45),46, 48, 49,50,51,52,53

Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria)
21 Bianca Maria (Ingerasu)
22 Rayan (Crinuta)
27 Dragos Mihai (Lali)

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu05)
3 Sebastian (Adana)
3 Ioan Cristian (Monalac)
3 Sergiu Denis (Coraly)
3 Mara Theodora (Megg)
3 Alexandra Beatrice (Ilucae)
5 Nectarie Ioan (Adita)
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena)
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa)
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu)
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica)
10 Ioana Maria (Anuc)
11 Cosmin David , (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) poze
13 Mihai Cristian (Bdana):
17 Viktor [/ (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza)
17 Mandy Stephanie (Alina Maria)
17 Amanda Maria (Cory35)
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)
26 Bianca Maria (Kris)
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi):


Februarie
4 Bogdan (Strunfita)
4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo)
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu)
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara)
9 Tudor Constantin (Bestutza):
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi)
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya)
20 Sebastian (Clara03)
21 Matei (Ilbeciug)
21 Codrin Stefan (Shobo)
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie)
28 Ingrid (Eryteea)
Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ixxi spune:

sanatate multa copiilor.
din pacate noi nu putem in weekendul 1 si 3 din luna, asta e 15 e exclus....poate cu alta ocazie.

Beatrice si piersicuta
Cristina bebe si Cristina copilas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna fetelor , imi cer scuze ca va deranjez cu problemele mele , am venit acum de la dr. caci azi noapte si astazi am plans si ma durut burta cu tot acolo jos de nu am mai putut . Se pare ca amoxicilina nu isi face efectul , astfel incat mi s-a dat acum nitrofur pt. 5 zile de 4 ori pe zi .
Offf nu stiu ce sa mai cred dar eu una ma cam satur de asa ceva si de astfel de noutati .
Ma bucur ca voi va intalniti , sper sa va distrati .

Alina 8+ si Mandy Stephanie 2,10 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Adita, multumim de intrebare. Matei e f bine acum, de luni a reluat cresa, iar maine il duc la control. In general nu acuza dureri, doar daca il apuca saritul in brate la mine ca sa ma joc cu el "uriasul", adica sa-l mananc/musc de fundulet/copanele. In ult vreme ma cam supara pt ca a devenit cam obraznicut. Nu vrea sa inteleaga unele lucruri pe care i le explic ca nu are voie sa le faca.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/sets/72157603235562212/" target="_blank">Poze din NOV-DEV

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Rayan are infectie virala, nu bacteriana, in consecinta nu are nevoie de antibiotic.
Cu toate astea, trebuie sa continaum Keflex-ul pana maine, deoarece daca il intrerupem mai devreme va capata rezistenta la acest antitiotic.


Restul analizelor le aflu peste 2-3 zile, am refer la multe altele, de sange, etc.

Alina, iti doresc sanatate. Eu nu am auzit de medicamentul mentionat de tine.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Totusi, sotul este de parere sa ii dau Klacid, explicandu-mi ceva mai complicat, dar cert e ca, si eu m-as simti mai bine daca i-as da.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Crinuta,

Eu am luat klacid acum doi ani. A fost singurul antibiotic de la care mi s-a facut ingrozitor de rau. E un antibiotic foarte puternic chiar si pt un adult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Crinuta pooate ar fi bine sa mai intrebi un dr. Si pediatra mea recomanda antibiotic la infectii virale puternice, preventiv. Initial eu n-am fost de acord dar ea mi-a explicat ca daca un adult are resurse sa lupte cum trebuie, pe copil il secatuieste de forte si ii scade imunitatea si atunci apar germeni bacterieni foarte rezistenti. Multa sanatat lui Rayan si asteptam vesti bune!! Dar el ce stare generala are? Are tonus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Aoleu, si ce fac acum? Mie si sotul mi-a confirmat ca e ok Klacid pentru asa ceva, sper ca la tine Anda, a fost doar ceva izolat, cum si mie de la Tetraciclina si Eritromicina mi se face foarte rau.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ana Maria, sa stii ca eu de ieri am spus ca indiferent de rezultat, eu ii dau antibiotic, pentru ca totusi este mic, si nu vreau sa se transforme in bacterian si eu sa nu stiu.
Intre timp am citit prospectul, si medicamentul se da in bronsita, pneumonie, otita, si din ce vad, se da si la sugari, deci eu sper sa nu fie probleme.
Oricum, o sa il rog pe sot sa intrebe pediatrul acela bun de care v-am tot spus, sa mai am eu o parere.
Nu va spun ca i-am aratat sotului radiografie pe web cam, si e si el de acord cu diagnosticul.
Oricum, deocamdata trebuie sa terminam Keflex, si de maine cred ca vom incepe Klacid.
Anda, eu sincer sper ca Rayan sa nu aibe reactii proaste, dar daca voi observa asa ceva, evident ca nu ii mai dau.
Am inteles totusi ca acest tip de antibiotic este foarte potrivit pentru acest diagnostic.
Ma rog, astept si ok-ul pediatrului din Saudi, si pana maine am tot timpul sa ma decid.
Una peste alta, Rayan este mai bine, nu a facut decat putina febra pe la 19:00, cam 37,7, iar acum dupa Nurofen nu are deloc febra.



Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amo2004 spune:

Sanatate multa tuturor copilasilor bolnaviori!

Crinuta, in februarie Mihai a avut acelasi diagnostic ca voi (tot viral), iar pediatrul a decis sa ii dea si antibiotic pentru a evita o suprainfectie. I-a prescris Sumamed (azitromicina e substanta activa).

V. Erica, si Mihai se plange ca il dor ochisorii, in special dimineata. El a ramas cu frica dupa o viroza in care a avut secretii la ochisori si se trezea cu pleoapele lipite. Mai spune asta si cand nu s-a odihnit suficient. Al meu e tare matinal (ce-i drept nu il intrece pe Sergiu al lui Coraly), pe la 7 da trezirea, iar de culcat se culca pe la 9 seara.

Amaya tinem pumnii la eco sa primiti vesti bune.

Liviana, vazuram copilasii frumosi foc. Crezi ca doar Matei e obraznicut? Nooo, si Mihai isi face acum studiile in domeniu si exerseaza pe nervii nostri tot felul de obraznicaturi. Tu continua sa ii explici ce are voie si ce nu si aplica pedepse in functie de gravitate.

Megg, iti urez de pe acum nastere usoara si un bebe sanatos. Ai putea-o lasa pe Mara cu parintii tai in caz ca se imbolnaveste la gradi? Ca daca poti, eu zic sa nu ii intrerupi gradinita si sa o duci la bunici cand e bolnavioara, cat sa o tii departe de bebe.

Alina Maria, daca medicul ginecolog ti-a recomandat acel tratament, atunci urmeaza-l si fii optimista, va trece totul. Sanatate!

Mergi la inceput