Ai nostri ca brazii (ian-feb 05) - 16

Ai nostri ca brazii (ian-feb 05) - 16 | Autor: Witchie

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70231&whichpage=10" target="_blank"> de-aici am intrat in copilarie

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70399&whichpage=1" target="_blank">Copilasi dragalasi de ian-feb 05 (1),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70708&whichpage=1" target="_blank">(2),www.desprecopii.com/forum/post.asp?method=TopicQuote&TOPIC_ID=70882&FORUM_ID=63" target="_blank">(3),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71093&whichpage=11" target="_blank">(4),(5),(6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72110&whichpage=11" target="_blank">(7),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72717&whichpage=10" target="_blank">(8),(9),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73633&whichpage=1" target="_blank">(10),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74051&whichpage=11" target="_blank">(11),(12),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74765&whichpage=10" target="_blank">(13),(14)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75635" target="_blank"> (15)


Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria) 10,4 kg/81 cm
21 Bianca Maria (Ingerasu)
22 Rayan (Crinuta) 11 kg/84 cm
27 Dragos Mihai (Lali) 11 kg/78 cm

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu05) 11 kg/84 cm
3 Sebastian (Adana)
3 Sergiu Denis (Coraly) 11 kg/80 cm
3 Mara Theodora (Megg) 8,8 kg
3 Alexandra Beatrice (Ilucae) 9,2 kg/ 73 cm
5 Nectarie Ioan (Adita) 11 kg/78 cm
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena) 10,6 kg/76 cm
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa)
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu) 10,1/78 cm,
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica) 9,5 kg/73 cm
10 Ioana Maria (Anuc)
10 Bianca Alexandra (Flaflo) 12 kg/80 cm
11 Cosmin David, 11 kg/80 cm. (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) 11,5 Kg/ 77 cm poze
13 Mihai Cristian (Bdana)
17 Viktor (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza) 10kg/ 79 cm
17 Mandy Stephanie (Alina Maria)
17 Amanda Maria (Cory35) 11 kg/ 80 cm
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)
26 Bianca Maria (Kris)10 kg/80 cm
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi)

Februarie

4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo) 10,6 kg/ 76 cm
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu) 8,400kg /76 cm
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara) 12.750kg.
9 Tudor Constantin (Bestutza)
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi) 76cm/8.900kg
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya) 81 cm/10.350 kg
20 Sebastian (Clara03) 81cm/11,4 kg
21 Matei (Lbelciug) 10,2 kg/ 75cm la 1 an
21 Codrin Stefan (Shobo) 10,8kg /80cm
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie) 8,75 kg/74 cm Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!




Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
O intrebare de 1000 de puncte

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Dragele mele , va scriu f.f.f. suparata si ravasita caci am picat iarasi examenul de coducere astazi . Asta fiind a 4 oara .
Efectiv sunt terminata , mai am 2 luni pana imi expira examenul teoretic si daca ar fii sa mai dau o data ma trimite sa dau un fel de stat examen adica cu cineva de la gremente , cica aia te lasa sa conduci mai mult si tin cont de starea ta psihologioca iti pun intrebari si incearca sa te ajute , adica nu iti spune doar stanga si dreapta .
Acum problema se pune in felul urmator , sotul spune ca s-a saturat ca am pierdut 3000 de euro si ca e de ajuns si ca eu nu il mai iau pur si simplu , el nu e de acord sa merg mai departe .
Eu zic ca am pierdut deja asa mult de ce sa nu mai dau o data in felul asta poate am o sansa , eu stiu ca pot insa am probleme in stare de stres .
Voi ce ziceti mai are rost sa mai dau sa sa fac o pauza de vre-un an ?
Va multumesc !

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 15 luni

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/
olanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Acum sa va mai spun ce face Mandy , e o scumpa si e cuminte in general , mananca bine si bea f. multe lichide , cel mai putin 800 ml. pe zi si de cele mai multe ori 1000 ml .
Stationam la 6 dintisori si ne cataram pe unde putem .
Va multumesc ca mi-ati tinut pumnii insa se pare ca eu chiar am o problema si nu ma ajuta cam nimic .
Sincer as vrea sa va mai scriu insa sunt prea trista si am lacrimi in ochii , va multumesc sincer ca ati fost alaturi de mine .

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 15 luni

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/
olanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Buna seara mamici...scuze pentru absenta, dar e motivata

Va multumim pentru urari si ganduri bune. Andrei este mult mai bine acum. 3 zile a tot facut febra dar doar o singura data a mai trecut de 39 (39,4 grade) insa nici joi nici vineri n-a dormit toata noaptea si aproape toata ziua...vineri noapte a mai atipit in reprize de cate 15-20 de minute dar doar daca il tineam in fund fiindca altfel se ineca datorita mucilor (fiindca erau la fel cum spune si Ixxi, nu curgeau deloc). Sambata m-am pus serios pe scos mucisorii cu pompa, ii puneam mult ser, lasam un minut si apoi trageam pana nu mai haraia deloc atunci cand respira si de 4 ori/zi, dupa curatare, i-am pus Vibrocil. Am tot repetat operatiunea asta de vreo 15 ori sambata dar astfel sambata noaptea a dormit toata noaptea, s-a trezit la 6 ca sa-i dam Nurofenul, i-am curatat iar nasul si s-a culcat la loc pana la 10...sambata a dormit aproape toata ziua, se trezea doar cand il invadau mucisorii (cam la 3 ore) si atunci interveneam cu pompa iar el adormea la loc (a avut destul de recuperat). Aseara a dormit iar toata noaptea fara probleme si astazi n-am mai avut nevoie de pompa decat de vreo 4 ori. Cu toate ca i-am dat si Fluimucil secretia s-a mai subtiat putin dar tot groasa a ramas de-a lungul acestor zile. Serul din abundenta sa traiasca.
Pe langa tratamentul prescris (antitermice, Vibrocil si Ambroxol) eu i-am mai dat Oscilococcinum, 2 doze/zi si multa lamaie si miere.

Marea mea problema este ca in toate aceste zile n-a mancat aproape deloc, decat chestii fluide adica iaurt sau branza cu smantana, in schimb a baut lichide la greu, lapte, suc, apa ceai, orice.

Va povestesc toate astea fiindca poate mai ajuta si pe altcineva metodele care au dat la noi rezultate.

Ana Maria, imi pare tare rau ca si voi sunteti bolnaviori. Multa sanatate lui Victoras...noi n-am luat antibiotic si tot in 3 zile a trecut .

Mona, nu renunt complet la idee, nici vorba, doar ca vreau sa-i fac o cura cu imunostimulatoare o perioada si apoi incercam iar.

Ixxi, eu cred ca merita sa incerci Batista...cum am spus mai sus, si la noi mucisorii au fost la fel si doar asa am reusit sa-l ajut sa respire. Batista nu trage doar ce este in nas, ca dovada Andrei tuseste de fiecare data cand aspir si rup secretia din gat, cateva secunde nu iese nimic dar apoi, datorita vacumului constant, incep sa iasa .
Metoda pe care o folosesc eu sa-l curat pe Andrei este urmatoarea (nici el nu sta de bunavoie dar nici nu-l deranjeaza intotdeauna), scuze daca am mai spus-o si ma repet: iau un prosop foarte mare (al meu are cam 2 metri pe 1 metru si ceva)si il infas efectiv cu el astfel incat nu-si poate misca mainile, apoi cu o mana il tin de sub barbie ca sa-i imobilizez capul si cu o mana ii pun serul si manevrez batista.

Va pup.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Alina, imi pare tare rau...hai, fruntea sus! asta e! mai dai o data si gata! si sotul a picat de nu mai stiu cate ori, iar ultima data ii expira si scoala parca...si uite ca a luat! asta acum multi ani, nici macar nu avea masina atunci cand a dat! Nu renunta...mai ales ca ai investit atat!

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Amaya, ma bucur ca Andrei e mai bine si ca a fost utila pompa. Si Vlad a luat Ambroxol cand a avut mucisori din astia grosi, el insa statea in fud, tinut doar putin de tati si eu ii scoteam mucisorii. Dar dupa vreo 3 zile de scos incepuse sa fuga cand ma vedea cu aspiratorul, insa a fost ok. Poate o ajuta si pe Ixxi ce zic eu...

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

MUltumesc mult Bubu , cred ca asa am sa fac .
Amaya ma bucur ca Andrei s-a facut mai bine , e tare greu atunci cand puii sunt bolnaviori , vad ca si Mandy are acum febra , cred ca a racit caci duminica a fost ziua mamei aici in Olanda si am fost pe apa cu barca .

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/alina121alina/my_photos

Alina ,Wichard si Mandy Stephanie 15 luni

http://home.wanadoo.nl/w.deroo/
olanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory35 spune:

Alina imi pare rau, stiu ce inseamna sa dai examenul de conducere si sa nu-l iei..Eu am luat partea a doua a carnetului a treia ora si ma pregatesc pentru partea a treia care ar trebui sa o dau cit mai curind..Si eu sunt stressata la maxim de gindu examenului, dar mai de examen in sine..
Oana ma voi uita ce e gresit la albume..
Catiflo si Amanda mi-a facut de ziua mamei o mizglitura pe o foaie..
In alta ordine de idei, azi Amanda a inceput sa mearga la o femeie care are grija de ea cit timp eu sunt in scoala.. A fost ok si ma bucur ca in sfirsit ma pot ocupa si de mine putin..
In rest transmit sanatate puiutzilor bolnaviori si sa se refaca cit mai repede

Corina si Amanda
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory35 spune:

Witchie te rog modifica si la Amanda greutatea 11 kg si inaltimea 80 cm.. Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MihaT spune:

Daniela si eu am luat Dostinex si azi am fost la control si la sanul stang au inceput sa se reduca chisturile dar la dreptul nu, si merg in continuare cu tratament.Mie mi-au spus ca aceste chisturi netratate devin noduli si acestia la randul nor netratati pot duce mai tarziu la cancer.Nu vreau sa te sperii, dar ar trebui totusi sa-ti faci timp si sa mai mergi la un control.

Ixxi multumesc si sanatate piersicutei!!!


Kris,frumos la tara, asa face si Alexia cand merge la tara sta numai langa puisori,mananca foarte bine si doarme ,probabil din cauza aerului,abia asteptam sa mergem si noi sambata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Alina, imi pare tare rau ca esti asa de necajita din cauza carnetului, dar ai sa vezi ca totul va fi bine, trebuie doar sa te relaxezi si sa nu-i mai dai atata importanta...stiu ca este greu dar este eficient.
Multa sanatate lui Mandy...ai dreptate, este foarte greu cu puii bolnaviori, eu ma rugam intruna sa-mi dea mie Dumnezeu toate durerile lui numai sa nu-i mai fie asa de rau...ce bine ar fi daca ar functiona asta!

Bubu, multumim...Ambroxol-ul este si pentru mucisori? fiindca noua ni l-a dat pentru tuse ...in privinta aspiratorului noi suntem norocosi fiindca Andrei are o adevarata pasiune pentru el, l-ar plimba toata ziua pe gresie daca ar fi dupa el si daca vreau sa stea cuminte ii scot aspiratorul si el il studiaza pe toate partile...

Am uitat sa va mai spun un lucru tare bun care a rezultat din toata povestea cu raceala: a renuntat complet la suzeta...de fapt nu doar ca a renuntat dar cum o vede o arunca cat poate de departe parca este dusmanul numarul 1.

Oana si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput