Ai nostri ca brazii (ian-feb 2005) - 18

Ai nostri ca brazii (ian-feb 2005) - 18 | Autor: ana maria

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70231&whichpage=10" target="_blank"> de-aici am intrat in copilarie

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70399&whichpage=1" target="_blank">Copilasi dragalasi de ian-feb 05 (1),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70708&whichpage=1" target="_blank">(2),www.desprecopii.com/forum/post.asp?method=TopicQuote&TOPIC_ID=70882&FORUM_ID=63" target="_blank">(3),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71093&whichpage=11" target="_blank">(4),(5),(6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72110&whichpage=11" target="_blank">(7),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=72717&whichpage=10" target="_blank">(8),(9),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=73633&whichpage=1" target="_blank">(10),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74051&whichpage=11" target="_blank">(11),(12),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74765&whichpage=10" target="_blank">(13),(14),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75635" target="_blank">15,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75899" target="_blank">16, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=76259" target="_blank">17


Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria) 10,4 kg/81 cm
21 Bianca Maria (Ingerasu)
22 Rayan (Crinuta) 11 kg/84 cm
27 Dragos Mihai (Lali) 11 kg/78 cm

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu05) 11 kg/84 cm
3 Sebastian (Adana)
3 Sergiu Denis (Coraly) 11 kg/80 cm
3 Mara Theodora (Megg) 8,8 kg
3 Alexandra Beatrice (Ilucae) 9,2 kg/ 73 cm
5 Nectarie Ioan (Adita) 11 kg/78 cm
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena) 10,6 kg/76 cm
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa)
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu) 10,1/78 cm,
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica) 9,5 kg/73 cm
10 Ioana Maria (Anuc)
11 Cosmin David, 11 kg/80 cm. (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) 11,5 Kg/ 77 cm poze
13 Mihai Cristian (Bdana)
17 Viktor (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza) 10kg/ 79 cm
17 Mandy Stephanie (Alina Maria)9 kg/ 75 cm
17 Amanda Maria (Cory35) 10,2 kg/ 79 cm
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)
26 Bianca Maria (Kris)10 kg/80 cm
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi)

Februarie

4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo) 10,6 kg/ 76 cm
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu) 8,400kg /76 cm
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara) 12.750kg.
9 Tudor Constantin (Bestutza)
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi) 76cm/8.900kg
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya) 81 cm/10.350 kg
20 Sebastian (Clara03) 81cm/11,4 kg
21 Matei (Lbelciug) 10,2 kg/ 75cm la 1 an
21 Codrin Stefan (Shobo) 10,8kg /80cm
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie) 8,75 kg/74 cm Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!


Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Crinuta multa sanatate lui Rayan!!! Mai spune-ne ce face...

Patricia felictari pentru vorbareata!!! Victor dupa o perioada foarte buna din punct de vedere vorbire vad ca acum face o pauza. rar mai invata cate un cuvant nou si adesea nu le mai spune nici pe cele stiute. aszi a invatat sa spuna utza utza. (atzu pe limba lui) In schimb e campion la alergare is la catzarare. are deja genunchii julitzi tot felul de julituri pe maini, pe nasuc samd...

Fetelor as vrea sa-l tund, desi are o minune de par (blond si plin d inele si carlionti)dar nu stiu unde. Imi puteti recomanda un loc bun?

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Multumim, ana-Maria.
ASteptam si noi cu "interes" juliturile, intrucit am trecut la pantaloni si fuste scurte...

la ciufulici, linga Bucur daca stii. acolo cica se tunt toti copiii

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu pot sa cred cat de putine mesaje au fost scrise azi.

Noi am fost la medic iar. El spune sa nu ii dau antibiotic deoarece daca era bacterian febra crestea nu scadea, iar la noi acum e cam 38 ( intre timp iar are febra).
Cu chiu cu vai ii dau sirop, ii pun supozitor, ii iau temperatura.
Si cand il consulta medicul, urla, si nu pricep de ce. De fapt nu ii place sa stea culcat.

Ne-a dat un sirop decongestionant, deoarece are secretii nazale care ii provoaca o usoara tuse.
Culmea e ca nu am scos prea mult azi cu pompa minune.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Patri si V.Erica, felicitati pt imbunatatirea vocabularului!

Patri, sper ca nu te-ai suparat pt faptul ca am ras de ceea ce i s-a intamplat sotului tau! Mi s-a parut haios modul in care ai povestit. Cred ca si eu faceam la fel ca sotul tau, fugeam cat mai repede sa-mi cumpar telefonul nou si ma impiedicam si fara sa fi fost inainte la oftalmolog. si sanatate multa!

Crinuta, ma bucur ca lui Rayan nu-i sunt, la aceasta raceala, indispensabile antibioticele! Sanatate multa puiului tau!

Fetelor, ce mai stiti de OanaC? Unde esti mamico ? Uite ce putin se scrie de cand nu mai faci prezenta! si asteptam vesti de la voi.

Despre noi: Bia maninca din ce in ce ma bine. Si inainte de a o intarca manca destul de bine, dar acum maninca excelent. Adoarme singurica si ii merge f bine. Nu mai sta cu gandul la titzi si s-a pus pe treaba, mancat.
Eu ma simt mai bine, nu mi s-a parut o perioada grea intarcatul dpdv al sanilor. Am avut, cei drept dureri suportabile in primele 2 zile, dar acum laptele se retrage si totul e ok. Am baut doar ceai de salvie ( 2 cani/zi , dupa recomnadarea Andei ) si am stat stransa non stop, dupa sfatul mamei s. Nu am luat nici un medicament pana acum si probabil nici nu va fi nevoie. Doar primele zile m-am mai muls putin , in rest a decurs in regula.




albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Kris, la noi e pe dos.
Nu mananca mai nimic, il irita gatul. Medicamentele i le dau cu forta. Doamne unde am ajuns, sa ma bucur cand manaca o mini bucatica de cascaval.
Iarasi am aruncat cerealele.....

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavinia345 spune:

Natalia are rosu in gat,am fost cu ea la doctor azi.Cica sunt la limita intre siropuri antibiotice si injectii.Nu stiu cum,ca doar ieri a inceput sa-i curga nasul si e doar apa.Ma rog,am insistat sa-mi de-a sirop antibiotic ca injectii n-am unde sa-i fac,eu plec din Mangalia maine dupa-amiaza si abia sambata dim ajung in Buc.Mi-a dat amoxacilina,ambroxol,nurofen,pivalone,ecoflorina,calciu glutanat si vitamina C.Nu stiu pt ce mi-a dat calciu sau ecoflorina(pt ca ii dau antibiotic????).Natalia e moarta dupa siropuri de orice fel,cum le vede cum vine si-mi cere mniam-mniam.Doar la picaturi in nas face scandal.

Erica,nu pot zice ca-i face placere cand ii pun Pinosol,da cu manuta peste nas dar ea oricum face urat si daca ii sterg nasul.De obicei ii pun picaturile in nas cand doarme si atunci maraie un pic si adoarme la loc.Dar tot da cu manuta pe la nas.....o gadila cred picaturile alea.Si o inteleg,eu nu suport de nici un fel picaturi in nas sau urechi.Decat sa-mi desfund nasul cu picaturi sau spray-uri mai bine miros toata ziua un creion nazal.


La rosu in gat nu se face febra mare?Natalia n-a facut deloc.Tot nu pricep cum de vroia aia sa-i de-a intravenoase.Doar ca-i curge nasul,in rest e vesela si nu manifesta alt simptom de boala.

Lavinia si Natalia(17.01.05)

pozeNatalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Crinuta, imi pare rau ca nu maninca puiul tau! Dar nu fi pesimista, ai sa vezi ca va veni soarele si pe strada ta! la bolnavior si viitor mancacios.

Lavinia, ecoflorina ( sau biotics,de exemplu) se ia pt ca este adjutant la antibiotice, refacerea florei intestinale, unde la tine nu este cazul. Deci ai intuit bine. Sanatate multa Nataliei! Pt un usor rosu in gat nu este obligatoriu sa faci febra, dar poate ai prevenit tu mai repede pana sa faca Natalia febra?>



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Kris, merci pentru suport.
Ce nu am apucat sa spun azi este ca toata ziua a fost foarte cuminte, a stat la mine in brate oriunde mergeam, ma asculta in orice ziceam, dar cand era vorba de administrat medicamente, vai de capul meu. Mi-ar trebui 4 maini: 2 sa ii tin mainile, una capul si cu una sa ii torn pe gat medicamentul. Numai cand ma gandesc ca trebuie sa ii dau maine si antitermice si decongestionante ma apuca groaza.
Mai nou plange si la schimbat pampers.

In rest a devenit mai ascultator. Daca ii spun sa faca ceva face.
In public e mult mai cuminte, ma cauta, vrea prezenta mea, ba chiar sta in brate la mine.
Cand imi spal parul sta cu mine, iar cand imi sterg parul cu prosopul imi aduce singur foenul. Ma topeste cand face asta.
V-am spus ca imi ia foenul din mana si vrea sa ma coafeze el?

De 2-3 zile mi s-a intamplat sa uit punga cu pampers in dormitor, sau sa nu apuc sa o arunc la cosul de gunoi, si mi le-a adus el sa le arunc. E un dulce, dar tot sunt trista pt ca e bolnavior ( prima data pana acum) si mananca prost.


Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Kris draga, cum sa ma supar? eu cred ca am simtul umorului destul de bun, asa ca stai linistita. A fost chiar amuzanta situatia si am ris si eu de el ca tot s-a dus sa-si cumpere telefon, in loc sa vina acasa direct. am fost multumita ca nu i s-a intimplat altceva mai rau (lovit, batut, etc). Aseara a vizitat-o si pe maica-saiti dai seama...

ma bucur ca merge bine incarcatul

Crinuta, multa sanatate. Eu zic ca nu are pofta, pe linga faptul ca e bolnavior, din cauza caldurii f mari si eruptia maselelor.
Noi, care am trecut prin asta, iti pot garanta ca rebecca abia se atingea de mincare in perioada aia, dar o pacaleam cu iaurt sau fructe. tu de ex ai pofta de mincare peste zi?/ ti-e foame??

Cine a incercat sa dea capsuna la copilasi?? din astea care au iesit acum..

FEtelor, eu stau din ce in ce mai prost cu timpul, acum de cind a venit caldura, nu mai am timp de nimic prin casa. cind vin de la servici, imi face mare placere sa merg cu ea in parc, de unde vin dupa 20.30-21, pina facem baie, papam, nu vrem sa adormim...intr-un final, mai devreme de ora 24 nu pot sa ma bag in pat sub nici o forma...Noroc ca sint acum legume, mincam salate, oua, brinza, gratare, etc,(rebecca are meniul ei separat in timpul saptaminii) doar simbata ce mai am timp sa gatesc cite 2 feluri din care mincam toti 3 si sa fac curatenie generala.

Lavinia, sanatate multa Nataliei!!!


Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci Patricia.
Azi dimineata ne-am trezit devreme tocmai pt ca avea 38.2. Iar administrat siropul cu forta, ba acum e mai rau ca strange dintii si nu intra mai nimic in gurita.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput