Ai nostri ca brazii (ian-feb 2005) - 18

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Kris, mercic.

Crinuta, Lavinia sanatate multa micutilor!

Patricia, si noi stam la fel de prost cu timpul, doar ca eu nu-i scot si seara, c-atunci chiar ca n-as mai face nimic in casa...
Aaa, eu i-am dat capsuni Ruxandrei, cam 4-5 maxim, dar fara seminte.

Sunt in pana de idei in ceea ce priveste hrana lor, in disperarea mea le-am dat cam multe salate de rosii si castraveti, calcandu-mi principiile. De gratare nu poate fi vorba pt ca pasarile de tara nu se preteaza la gratar, decat fierte in prealabil (deci, ma lipsesc), asa ca am tot facut fripturica la cuptor cu sos si salate, de s-au cam saturat bietii copii si bietul sot... As vrea si eu idei de mancarici bune, preferabil fara carne. Mai ziceti si voi ce mai gatiti.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Erica, eu sint la servici in timpul zilei, si seara e singura periodada cind pot sa stau cu ea si cel mai placut in parc acum, pe caldurile astea. Noroc ca totusi sotul meu mai stringe prin casa, mai spala vasele, dar totusi nu e ca mine
ASeara daca a fost vremea urita, am iesit putin in fata blocului, dupa care am avut si eu timp de vreo 2 ore de menaj.

Mincare fara carne: noi mincam multa fasole verde, mincarica cu sau fara carne, sau calita+mujdei+mamaliguta; vine vremea ghivecelor; salata de vinete (pt adulti); mazare; paste la cuptor cu brinza dulce sau sarata; varza verde calita+rosii;brinza cu smintina+mamaliga; ciuperci; mincare de ardei copti -vine vremea lor; pilaf cu multe legume...supa de rosii cu galuste; ciorba de legume+iaurt; ehe, sint multe, timp sa ai;
au aparut rosiile alea buneee...

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Wow, Patri, mi-ai dat niste idei tare bune.Niste varza noua m-ar tenta pt azi! Merci.
Dar rosiile de-acum sunt de sera, cum sunt bune?
Eu consider bune acum doar: salata verde, morcovii, ridichile, verdeata, capsunile si ciresele. Daca am uitat ceva, ziceti.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns PatriciaArdeleanu spune:

Erica, Am gasit rosii romanesti -de sera, bineinteles -acelea cu putin mot, maricele si putin turtite si incretite spre codita, daca am expl corect. sint delicioase, am luat aseara.
ai vazut deja cirese?/ romanesti??
eu am si eu o dambla: toata iarna-primavara sint moarta dupa salata verde, cind e cea mai scumpa, etc; cum apar primele rosii, nu ma mai ating de ea, cind e ieftina si la discretie. La fel si ridichile, acum majoritatea sint f amare, nu stiu de ce...

Patricia si Rebecca (05.02.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Patricia, i-am dat sa guste capsuna o bucatia mica, ca mancam si a cerut, dar nu vreau sa-i dau inca. Am citit undeva ca au potential alergen f mare, chiar daca nu fac reactie, pana pe la 3 ani nu este sistemul bine dezvoltat si, nu stiu cum sa ma exprim, il pui la treaba cu capsunile, ceea ce prezinta pericol sa dezvolte mai tarziu alergii la alte chestii. Acuma eu nu cred ca o capsuna-doua are ceva, dar eu nu vreau sa-i dau sistematic.

Crinuta, sanatate multa lui Rayan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielai spune:

Lavinia, acuma am vazut ca si Natalia e bolnavioara. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Lavinia Multa sanatate Nataliei!!!

Crinuta multa sanatate lui Rayan. Crinuta Victor cand a avut infectia la gat a facut febra care crestea (la mxim 38.9 la subrat) si atuni i-am dat antibiotic. Singura faza pe care poate ar trebui sa sa o urmareste e legata de durata de timp. La viroza, durata bolii nu ar trebui sa depaseasca o saptamana (ma refer la partea cu febra, ca nasu' poate sa-i curga si mai mult)

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ana Maria, merci mult. Asa mi-a spus si mie o prietena de aici cu baiat de ani, ca viroza tine 7 zile. La Rayan e 5-a zi.
Ma gandesc daca totusi nu e viroza si eu mai rau fac ca nu ii dau antibiotic?
Am zis ca vad pana diseara sau maximum maine dimineata.
Numai cand ma gandesc ca trebuie sa ii dau 5 ml de antibiotic ma apuca groaza. Cum ii dau eu si el sa inghita?
Pe bune daca pe viitor nu voi apela la injectabil, ca asa e tare stresant...

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Erica, la noi salata de castraveti si rosii e de baza. Nu vad nici o problema, din contra, sunt legume proaspete.
Si eu stau prost la capitolul idei, dar ma tenteaza sa fac diverse sufleuri, asa ca voi face din astea.
De asemenea pastele ii plac foarte mult si voi merge si pe asta.
Pe saptamana viitoare planuiesc o lasagne.
Cine are o reteta buna si usoara pt lasagna?

Eu capsuni ii voi da cu seminte cu tot. La fel si kiwi. I le-am introdus tarziu tocmai in cauza potentialului alergogen, dar o data introduse nu imi mai fac probleme.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Crinuta eu ii dadeam antibioticul cu seringa din cutiuta de medicament si parea sa-l distreze foarte tare. la un moment dat ma gandeam ca poate ar fi o idee buna sa-i dau si mancare cu seringa. Multa sanatate si sa-ti dea Doamne Doamne gandul cel bun!

Erica si eu i-am dat capsuni, am inceput de cateva zile, in prima zi foarte putin si vazand ca nu are nici un fel de reactie am continuat (ieri a mancat 3 capsuni).Ii dau si kiwi, la astea nu stiam de potentialul alergen ci ma temeam putin de ele din cauza calitatii laxative. Kiwi ii dau maxim un sfert de fruct pe zi. Ii mai dau in fiecare zi rosii de srrca cred (cherry tomatoes) si castraveti romanesti. Victor nu mananca decat chestii crocante daca simte ceva moale scuipa rapid.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)

Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput