Piticodromul de ian-feb05 (7)

Piticodromul de ian-feb05 (7) | Autor: Witchie

Link direct la acest mesaj


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70231&whichpage=10" target="_blank"> de-aici am intrat in copilarie

Continuare de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70399&whichpage=1" target="_blank">Copilasi dragalasi de ian-feb 05 (1)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70708&whichpage=1" target="_blank">(2)www.desprecopii.com/forum/post.asp?method=TopicQuote&TOPIC_ID=70882&FORUM_ID=63" target="_blank">(3)www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=71093&whichpage=11" target="_blank">(4)(5)
(6)


Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria) 9,2 kg/75 cm
21 Bianca Maria (Ingerasu)
22 Rayan (Crinuta) 10,5 kg/83,5 cm
27 Dragos Mihai (Lali) 11 kg/78 cm

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu02) 10,7 kg/79 cm
3 Sebastian (Adana)
3 Sergiu Denis (Coraly) 11 kg/80 cm
3 Mara Theodora (Megg) 8,8 kg
3 Alexandra Beatrice (Ilucae) 9,2 kg/ 73 cm
5 Nectarie Ioan (Adita) 11 kg/78 cm
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena) 10,6 kg/76 cm
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa)
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu) 9,7 Kg/74 cm
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica) 9,5 kg/73 cm
10 Ioana Maria (Anuc)
11 Cosmin David, 11 kg/80 cm. (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) 11,5 Kg/ 77 cm poze
13 Mihai Cristian (Bdana)
17 Viktor (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza) 10kg/ 79 cm
17 Mandy Stephanie (Alina Maria)
17 Amanda Maria (Cory35) 10,2 kg/ 79 cm
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)
26 Bianca Maria (Kris)
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi)

Februarie

4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo) 10,6 kg/ 76 cm
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu) 8,400kg /76 cm
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara) 12.750kg.
9 Tudor Constantin (Bestutza)
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi) 76cm/8.900kg
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya) 81 cm/10.350 kg
20 Sebastian (Clara03) 81cm/11,4 kg
21 Matei (Lbelciug) 10,2 kg/ 75cm la 1 an
21 Codrin Stefan (Shobo) 10,8kg /80cm
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie) 8,75 kg/74 cm Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!






www.e-sana.ro/index.php?a=137" target="_blank">atentie mamici! epidemie de enteroviroza

despre rozeola

Anda, mama Irinei
domnisoara Irina
Nopti interesante

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Buna seara mamici si insanatosire grabnica puilor bolnavi!

Noi suntem un pic mai bine, febra parca nu am mai avut astazi. De mancat , am preferat mai mult sanul, dar ce-i drept am mai ciugulit cate ceva. Dupa amiaza am stat mai mult cu mamaita , ca mami sa mai stea linistita ca tare mult am obosit-o.


Vi s-a mai intamplat sa luati antibiotic si sa nu vi se schimbe mirosul urinei? noua asa ni s-a intamplat cu antibioticul pe care ni l-a prescris ult data-Klacid. OARE DE CE? Este in garantie, sau poate organismul ei il absoarbe pe tot?

Tomasa, multumesc din nou pt raspuns. Ii doresc multa sanatate puiului tau!

Liviana sanatate si puiului tau! La ce dr. este Matei?

Shobo, felicitari pt intarcat! si eu m-as fi simtit la fel. La noi inca nu a venit momentul intarcarii.
DAR DE CE TOTUSI NU E BINE SA INTARCI VARA pana la urma?

Gabi,I sanatate multa lui Iustin! sa aveti grija de voi. de la Bianca si refacere grabnica! Multa rabdare si tie.

O cunoaste cumva cineva pe dr. Viorica Iorga? Daca da, ce-mi puteti spune despre ea?

la toate si o seara linistita!

prima aniversare
kris si Bianca Maria (26.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Anda uite un material nou despre Rozeola:

http://kidshealth.org/parent/infections/skin/roseola.html

Eu din pacate nu stiu sa-l traduc. Astazi m-a ajutat Simona (sirimie) ca sa inteleg despre ce este vorba.
Daca cineva are tp sa-l traduca , nu ar face rau! Gabi.i mi l-a recomandat.

Din cate am inteles impreuna cu Simona, ca in varianta asta , rozeola este ceva mult mai grav.

Sa nu uit: am fost la farmacia Helpnet din zona in care locuiesc, unde sunt niste farmaciste dragute si ma ajuta de cate ori am nevoie de o relatie si mi-au marturisit ca nici nu au auzit de rozeola!
Cineva mi-a mai spus ca rozeola este de fapt Rujeola infantis.


la mamici !

prima aniversare
kris si Bianca Maria (26.01.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Buna seara la mamici.
In seara asta am fost cu Matei la pediatra (Kris, e vorba de Spineanu Lacramioara-Malcoci). Se pare ca baiatul NU E RACIT, nici nu are rosu in gat. Mucii si starea proasta sunt pe de o parte reactia vaccinului si pe de alta efectul maselutzei proaspat iesite. Deoarece mai sunt si altele pe drum, se pare ca ne asteapta in continuare vremuri tulburi. Sunt bucuroasa pt ca m-am lamurit totusi de ce nu mananca hrana solida. Nu trebuie sa-i mai dau Calpol sau alte medicamente.
Sanatate multa tuturor!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005)
Motzul si Prima aniversare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiflo spune:

buna dimineata mamici si pitici, am intrat sa vad ce mai fac "raciturile", le urez insanatosire cit mai grabnica. gabitza a inceput sa tuseasca de 2 zile, mai ales noaptea dar nu numai, e o tuse cu flegma, foarte enervanta. il trezeste noaptea de multe ori. plus ca are dureri de la dintisori si maselute... stiti ceva bun care sa ii calmeze tusea? mucisori nu are cam deloc. aseara am incercat putin ceai cu miere si lamiie, facut de taica-su, s-a strimbat ingrozitor si n-a prea baut, cind l-am gustat si eu m-am strimbat la fel de acru ce era. dimineata i-am dat bibe cu juma ceai/juma lapte si l-a baut ca ii era sete. pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Off, ce de pui bolnavi!

Ce sa va spun..Ca stiu cum e...Noi facem forme de care eu ma sperii, dar el se refaace repede!

Catiflo,

1.nu stiu dc exista la voi sirop de muguri de brad,dar la noi a fost ff eficient!
2.Ceai de ceapa!Doua cepe potrivite, zahar!Dc ai si partea lemnoasa din interiorul a doua, trei nuci e bine, plus marar uscat-e ff bun! Are un guuuuuuuust...Vai de vai! Dar la 8 luni la noi a functionat! Si l-a si baut!
3.A, si sirop de ridiche neagra!Scobesti ridichea la mijoc o lingurita,doua de zahar si il lasi de seara pe dimineta!

Cam asta folosim noi!


Si noi ma intrat sa va informama ca s-ar putea sa facem rubeola!Am fost duminica in parc cu prietenii nostri si am aflat ieri ca baiatul lor are rubeola!!!!!!!!
Eu am imunitate,dar tot mi-e teama!Uite cum e...Eu nu il dau la cresa de teama sa nu se imbolnavaesca si sa iau si eu...Asa ca si eu sunt cu cotatiile spre 0...Asa ca...

Maine merg la Iosup la echo de 21 de saptamni..Domane, nici nu imi vine sa cred cum a trecut timpul...





http://community.webshots.com/user/bestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Sanatate puiutilor bolnavori.

Rayan e bine, ieri i-am schimbat bandajul, se vede inca bine dar e o chestie de timp pana va trece.
Nu pare sa aibe dureri, a plans doar cand i-am schimbat bandajul.
Inca nu i-am facut baie, ce sa fac, in schimb a capatat fobie prvind dusul.
Nu mai sta fara mine, pe tati inca il respinge, ma vrea doar pe mine, iar asta pentru Rayan e ceva nou.
Chiar ma bucuram ca nu e dependent de mine, ca acum sa vad ca e.
Din pacate iar respinge carnea si legumele, chiar si oul. Nu stiu ce sa mai fac.
Laptele in schimb il bea, la fel si iaurtul de orice fel, branza si fructe la greu, dar nu e suficient.

Aici e foarte cald, eu deja transpir, dar asa imi place sa ma imbrac subtire si nu cu 1000 de haine.


Erica, nu m-am suparat. M-am gandi eu ca nu esti la pc/
Da, am rezolvat cu firma, cu o zi inainte de plecara mea, prin urmare mi-am uitat aproape toate hainele de vara, spre dispararea sotului care acum trebuie sa imi cumpere altele, hehe...

I-am luat si lui Rayan hainute si sandale. Tare frumoase sunt.


Fetele, de 3 zile incerc sa imi instalez yahoo si tot timpul intervine ceva. Sper sa reusesc azi.
Amaya, chiar am nevoie sa vorbesc cu tine. Si noi va pupam si merci inca o data pentru telefon.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BDana spune:

Buna dimineata, mamici si o zi buna va doresc.
Kris e normal ca urina sa nu miroasa a antibiotic. Depinde de antibiotic, de doza... Iar claritromicina, care e substanta activa din klacid, se elimina in cea mai mare parte prin scaun si mai putin prin urina. Referitor la intarcatul vara, este mai crescut riscul aparitiei enterocolitelor in sezonul cald si de aceea se prefera ca in aceasta perioada sa se mearga pe ceea ce este deja testat, tolerat de copil si cara nu a pus probleme pana in acel moment.

Mamica Dana si un bebe Cristi (13.01.2005).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viktoria spune:

Buna fetele,
imi pare tare rau sa aud ca atatia copilasi sunt bolnavi, dar ma bucur sa vad ca unora deja le e mai bine .Multa sanatate puiutilor si multa putere mamicilor!
Asa cum va spus si Alina noi sintem bine cu totii insa in ultimul timp nu prea am avut timp sa scriu si ce sa va scriu. Vreau sa va doresc si eu copilasiilor multa fericire, sanatate si tot ceea ce este mai bun pe lumea asta in noul an care l-au inceput cu toii. Am vazut pozele si ma minunez cum trece timpul, ce marii sau facut deja copilasii. E fiecare dintre el ceva deosebit si are ceva frumos in el, e un copil nevinovat si plin de fericire si asta o arata prin poza.
Alina nu te lasa batuta , cum spuneau si fetele fa acuma carnetul de soferi si vei fi fericita mai tirziu ca nu esti dependenta de altii. LA multi ani si din partea mea cu intirziere.
Legat de treburile zilnice te inteleg prin ceea ce treci si eu simt uneori ca o iau razna cu toate treburile, mai ales ca Clara imi doarme foarte putin peste zi 30 de minute doar. Pe urma vine Doris care are nevoie si ea de mine insa cind le vad cum imi zimbesc imi trece toata oboseala si ma ocup de ele. Ma chinui si eu acuma cu intarcatul, problema e ca nu vrea sa manince altceva, alt lapte. Pediatra mi-a recomandat sa plec 2 zile de acasa insa nu pot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viktoria spune:

In rest am si eu o mica domnisoara care primeste deja scrisorele de dragoste de la colegii din clasa si o mica printesa mofturoasa cu mincarea si cu umblatul( doar citiva pasi singurica). Crinuta asa e si mica mea printesa doar cu mama insa o sa treaca si faza asta, mai ales ca la voi e si schimbarea de mediu.
Multi pupici la pitici si mamici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

intru si eu rpd sa va zic ca a facut pata aceea de la fructele de padure cica ... deci mi s-a spus ca el e prea mic inca pt fructele de padure... nu stiu deci dc o sa-i dau nici capsuni, poate doar sucul lor, fara seminte. am citit ca in seminte sta nush ce alergic... si eu i-am dat de 2 ori din tort si ma ucuram ca-i placeau, n-am retinut ca fructele cu seminte mici au potential alergen la copiii mici.
Aseara i-am administrat o lingurita de Peritol si ii mai dau una si diseara si in cont ii dam cu crema aceea cu aloe si vit.E. azi dim la trezire nu mai avea nimic pe corp, doar pata aceea mai diferita de la buric se mai vedea dar si aceea f slab, sper sa ne treaca definitiv.

Amaya , n-am schimbat nimic din cele de corp, dar i-am dat fructe de padure , am zis ca e mare si sa pape si el din tortul sau... mama, si era asa bun! nu am obs ceva tendinte de uscare a pielii la el.

BDana, cam 1 zi pe sapt nici Codrin nu face kk, face abia a 2-a zi dupa putin ceai cu miere. dar face normal ca si consistenta. si intr-adevar asta e de cind papa mai multa formula decit sin. sper sa ramina asa acum ca l-am intarcat definitiv! Doamne ajuta!

sanatate multa tuturor!
pupicei

Mamica lui Codrin din 21.02.2005
"Te iubesc nu doar pt. ceea ce esti, ci si pt. ceea ce sint atunci cind sint cu tine!"

Mergi la inceput