Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117438
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54415
3. Bilantz olguta12 48346
4. J D E monica70 38630
5. A murit Laura! craciunitza 29354
6. Un nou inceput...(2) danangie 27718
7. scrisoare catre mama Picasso 22308
8. Curiozitate! Ana68 21736
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20459
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20280

post an entry in your weblog   Jurnalul lui notquiteso  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
notquiteso
blog
Acest mesaj a fost trimis de notquiteso pe data de 13/03/2007 la 17:01 .:. 9181  vizionari .. Exista 43 raspunsuri la acest anunt
citeam ieri seara un blog, nu spui care. M-a facut sa vreau sa ii mai dau o sansa mizerabilului. Asa ca am facut doua chestii aiurea: i-am dat mesaj persoanei care scrisese blogul si i-am zis ceva incoerent, legat de niste multumiri.. nici eu nu mai stiu exact, aveam o stare tare ciudata. Si 2: l-am sunat pe ticalos si i-am zis ca eu chiar sunt dispusa sa mai incerc. Dar ca e nevoie de 2 in ecuatia asta. Si pt ca nu i-am mai zis ca il iubesc din noiembrie (de la o faza super-urata), i-am zis ieri seara. M-a mancat in kur. A venit seara acasa, si in ochi avea o mica sclipire de triumf. Adica cumva-cumva, m-a facut el pe mine. Sau poate sunt eu paranoica si lui ii sclipeau ochii fiindca era obosit.
Ramane de vazut.
Intre timp imi tarasc vergeturile prin casa. Tot ieri sortam niste poze. Erau si de dinainte de a ma transforma in creatura de acum, si ma apucase ciuda. Cum puii mei puteam sa arat asa, si el sa ma ignore?
Probabil ca nu voi afla niciodata.
M-am saturat sa devin isterica si agresiva din cauza lui. Nu sunt asa.

Azi am vorbit cu fete care sunt parfumate, aranjate, sunt sigura ca au si ceva tocuri.. io miros a lapte in cel mai bun caz, a voma si a transpiratie in cel mai naspa. Asa ca mai fac un dush, de control.
Astept sa se confirme "valoarea terapeutica a blog-ului" :))
uhh, fug. ma cheama doamna si stapana mea, grasana.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /5  

notquiteso
membru junior

Posted 26/04/07 @ 17:34 Reply with Quote
huh? se pare ca postul de dinainte nu trebuia sa vaza lumina monitorului. a disparut brusc. hm.
grasa mea, aka dora, e din ce in ce mai smechera. acu' bombane articulat. dadada, bababa, dedede si altele.
s-a dus nutella...offff..acu' mananc finetti cu furculitza de plastic. am descoperit metoda de a castiga timp. folosesc numa' vase de unica folosinta. au ramas o gramada de la botezul grasei, asa ca bag mare. zilele astea n-am avut de spalat decat cratitele si ceva tacamuri. plus castroanele, canile si toate alea ale dorei. parca-s nebuna. la fiecare trei cuvinte pun punct.
hm.
am botezat copilu' duminica. luni a venit nasa sa ii facem baie. constatam ca nu avem ulei de mir, ca l-am uitat in biserica, deoarece urla odorashu de se zgaltaiau icoanele pe pereti. bun. dau telefon, fuge ulatu si ia altu'. ce bagam in cadita? dau search pe net, pe tot felul de situri.. oha. mai nimik. pai cum adica? mai nimic iz not gud inaf. asa ca bagam: cerceii de argint ai nasei. lantisorul meu de aur. cruciulita grasei primita la botez. ce mai punem femeie? pai nu punem si busuioc? pai n-am. hm. nici condiment? aaa, ba da. bun asa, bagam si busuioc, cateva boabe de orez, un pic de zahar, niste euro-centi din portofelu' nasei, si petale de trandafiri. ca flori aveam din belsug, asa ca a smotocit nasa cateva buchete si a umplut cadita grasei cu petale. pe care grasa nu mai stia cum sa si le mai indese in gurita, evident. pana aici e bine. scoatem copilu, il da nasa cu mir, il sterge, impachetam comoara dupa care hai sa ii dau sa manance. si-mi cad ochii pe lumanare. uitasem sa aprindem lumanarea. ce facem femeie? mai speli odata copilu? nuu, lasa ca aprindem acuma. in timp ce vorbeam cu nasa, reusesc sa rup lumanarea. nu-i nimic. o aprindem, nasa confuza nu stia acuma ce sa faca. pana la urma ii ureaza finei sa aiba o viata luminoasa. bun. acu' hai sa stingem lumanarea. pe tavan. pe tavanul pe care a stat cocotat ulatu' vreo 2 sapt. nuuu, ca ne omoara femeie. uite in coltu' ala, si dau vina pe tine, ca tu esti nasa.
cam asa a decurs baia de a doua zi.
ah, uitam sa zic de cadoul pt nasi. stateam eu in cumpana daca sa cumpar cravate, brichete luxoase, seturi de baie, de pat sau cratite.. si asa mi se ridica parul pe ceafa.. pana la urma am zis ca le caut ceva mai putin traditional. si le-am luat un set de gambling, cu doua pachete de carti, fisicuri de jetoane, zaruri.. totul intr-o servieta de aluminiu. super tare prezentarea. ma gandeam ca poate mai baga si ei un poker pe dezbracatelea, mai ies cu pretenii la iarba verde si mai fac un yams, sau whist.. in fine. ma suna nasu' a doua zi: cumatra, asta a fost cel mai misto cadou pe care l-am primit io in ultimii 15 ani. bun asa! acu' tre' sa ma screm sa ii fac cadou nasei ceva, ca nebunul de cumatru a incuiat valiza si tine cheita la el, sa nu care cumva sa umble cineva cu jucariile lui.
cam asta am facut eu. ah, si am chemat politia peste vecinii mei bormasinisti. si sunt foarte hotarata sa chem si primaria, si garda nationala, si bgs-u, si pe toata lumea. inclusiv cativa baieti care sa le instaleze niste rampe la scara.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

mamiCamelia
membru incepator

Posted 09/05/07 @ 00:41 Reply with Quote
Draga mamica de "grasunica". Am citit de doua ori framantarile tale... textul initial. Vrei sa stii concluzia mea?
ABIA ASTEPT SA FIU CA TINE.... macar jumatate din tine, jumatate din chinul noptii nedormite, jumatate macar de miros de lapte, jumatate macar de bucurie la surasul bebelului, macar jumatate din patima unui pup pe obrazul lui. Sunt in 32 saptamani, mai am 2 luni si trairile care le-ai expus, atat de frumos, m-au extaziat. Nimic nu m-a infricosat. Multa pace in suflet iti doresc, putere sa-i zambesti ingerasului si sanatate la amandoua.


Camelia
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 10/05/07 @ 22:57 Reply with Quote
:) ai sa fii.
lumea imi spunea cand eram gravida, ca o sa vad ce e ala chin dupa ce nasc. nu-i adevarat. pt mine chin a fost sa nu stiu daca e ok, sa imi inchipui tot felul de nenorociri cauzate de toate medicamentele cu care ma indopau doctorii.. abia asteptam sa o cunosc. si dupa ce am nascut am ramas fermecata de minunea mea clapauga si cheala.
ma uitam zilele astea, ca a inceput sa semene cu un omulet. unul mic, chel, clapaug si balos :)), cu bratele si picioarele prea scurte, dar un omulet. trasaturile ei devin mai clare, nu mai e toata doar falci si zambet.
de cateva zile zice nani. incepe cu nananenenani.. pana ii zic eu: vrei sa faci nani? faci nani cu mama? si ea fericita ca si-a adus aminte cum se zice: "nani!"
mananc dulciuri. de parca asta ar putea compensa cumva lipsa de somn.
si azi doctorul in cabinet: aaaa, pai esti gata, poti sa treci la al doilea acuma, cand vrei tu. si eu imbecilizata, uitand complet de faptul ca sunt atat de obosita incat uneori noaptea imi vine sa plang cand aud ca se trezeste grasa: pai si cezariana? e ok sa raman asa curand dupa operatie? si doctorul: da, stai linistita.
si acuma ma bazaie gandul asta ca o musca insistenta: si ce-ar fi sa mai fac unul? neeee, sunt mult prea obosita pt asta! si totusi, mi-ar placea sa am mai multi copii.. ntz. nu. in nici un caz. grasa ar fi geloasa. si eu n-as suporta sa stiu ca o doare vreodata ceva din ceea ce fac sau zic. si inevitabil ea ar avea parte de mai putina atentie decat pana acum...si tot asa. de parca am o personalitate pe un umar, si una pe celalat si se cearta amandoua in creierii mei. de-aia cred ca ma si doare capul.
sa mai fac unul? sa nu mai fac? si daca da, cu cine? grele intrebari.



POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 12/05/07 @ 10:11 Reply with Quote
nu pot sa cred ca inca ma mai gandesc daca sa mai fac un grasunake sau nu. riscurile ar fi cam aceleasi ca si in sarcina precedenta. si eu nu ma simt in stare sa mai trec odata prin ce am trecut. si de data asta sa trebuiasca sa ii zambesc grsei si sa ma joc cu ea. sa nu am voie sa o ridic in brate? sa nu pot iesi cu ea la plimbare? nu. nu. nu. orice minune ipotetica de copil, nu ma poate convinge ca trebuie sa ii fac asta dorei. si dupa ce nasc sa urmeze perioada crancena de nesomn, de tarat prin casa pe jumatate zombi.. si cand sa mai am timp de grasa? nu. nu. nu. se pare ca m-am hotarat totusi :)) e bun la ceva si jurnalul asta..

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

redi
membru incepator

Posted 12/05/07 @ 11:40 Reply with Quote
Nu te-ai hotarat ,incerci sa te convingi doar.
Trec prin aceeasi dilema ,sa mai fac unul sau nu acum ,dar cand
,poate niciodata ,sau mai bine acum ......

Imi place sa te citesc .
Accepti o intrebare indiscreta ?
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 12/05/07 @ 12:13 Reply with Quote
shoot. cat de indiscreta poate fi din moment ce eu scriu aici tot ce-mi trece prin cap :))?


POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 15/05/07 @ 16:30 Reply with Quote
n-am avut niciodata nimic de demonstrat. adica ba da, ca sunt umana. sa fii uman inseamna sa gresesti, sa inveti, sa simti, sa iubesti..inseamna multe lucruri.
cred ca devin paranoica. sau poate ca am de invatat ca lumea imi va rani mereu copilul, si ca eu nu pot sa ma iau de guler cu "lumea". si eu ce sa fac? sa stau cu bratele incrucisate? nu pot, zau ca nu pot. am avut zilele astea niste migrene cumplite si n-am luat nimic, ca doar alaptez..m-am chinuit asa, pana azi dupa pranz. cand mi-am dat seama ca viata este ca o plimbare pe lama unui brici. te tai oricum ai pasi, iar puiul meu se va taia mult si adanc pana o sa invete sa paseasca doar in varful poantelor. daca o sa invete vreodata.
nu lasa niciodata calcaiul jos, iubirea mea. nu pot pasi pentru tine decat acum, cat te mai tin ghemotocita in bratele mele. pe urma va fi greu, tare greu, iubirea mea.
ma uit cum se joaca. sta in fundulet si baga si scoate jucarii dintr-o cutie flexibila, din panza.o intoarce pe toate partile, o roade, o ciupeste..pana cand cutia ii da jucariile. perseverenta fata mea :) si din cand in cand cate un " eh"
cat de simplu e acum.. o eticheta o fascineaza cel putin 5 minute. o intoarce pe toate partile o miroase, o roade.. fata mea invata sa cunoasca lumea. ce gust are lumea mami? cel mai probabil de sapun, sau de detergent de vase, lucrurile cu care iti tot spal eu jucariile si toate chestiile pe care le bagi in gurita.
e amara lumea mami, e amara. pune mama sarutari ca s-o mai indulceasca.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 16/05/07 @ 00:14 Reply with Quote
azi dupa-amiaza, statea in carut, se uita la mine prin vizor si la un moment dat imi zambeste si zice mam, mama. si zambeste iar. m-a topit, si acuma imi bate inima mai tare cand imi aduc aminte. si pe urma, somnoroasa fiind, s-a ridicat in 4 labute, dadea din cap si zicea " mamaaaa, nani". imi venea sa o smotocesc toata. si mi se pare cel mai destept copil din lume, ca uite, asta a fost prima ei propozitie. fi-mea nu face si ea cate un pas, pe rand. azi s-a ridicat pt prima data in 4 labute, dar merge cu spatele, cu fata inca nu i-a iesit, a zis pt prima data "mama" cu adresa si cu zambarele, si a format prima ei propozitie. ah, si dadea din gurita cand bea apa din biberon. eu ii spuneam "apa" si ea mima cuvantul da' se auzea doar "pa" :)
iubita mamii.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 16/05/07 @ 22:50 Reply with Quote
tocmai mi-am dat seama ca am sarit o pastila de pe folie. kkt.

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

notquiteso
membru junior

Posted 07/06/07 @ 16:07 Reply with Quote
mi-e foarte greu sa ma adun.
deci: intre timp ai inceput sa te ridici in 4 labute, dupa care mergeai cu spatele, dupa care a urmat pozitia "gorilutza", iar acum alergi in 4 labe. intre timp am aflat ca nu e grava displazia, si ca daca vrei sa te ridici sa te las. te las, asa ca te cateri pe ce poti, numai sa stai cateva secunde in picioare. te uiti cu mandrie de jur-imprejur atunci cand reusesti, si imi vine sa te mananc de cat de fumoasa esti
esti din ce in ce mai frumoasa, pe cuvant. nu credeam ca e posibil, dar uite ca e.
ah, si mai faci urmatoarele: lingi parchetul, genunchii mei, telefonul mobil, telecomanda.. :))



POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top
# /5  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page