Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117330
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54211
3. Bilantz olguta12 48152
4. J D E monica70 38406
5. A murit Laura! craciunitza 29196
6. Un nou inceput...(2) danangie 27548
7. scrisoare catre mama Picasso 22248
8. Curiozitate! Ana68 21600
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20270
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20187

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Mickyyy  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Mickyyy
Jurnalul unei sarcini imaginare
Acest mesaj a fost trimis de Mickyyy pe data de 08/01/2007 la 14:38 .:. 7958  vizionari .. Exista 51 raspunsuri la acest anunt
"Nu maine, nu mai pot astepta pana maine, acum, vreau sa-mi faceti operatia ACUM", strigam disperata la doctorita, care era la mine acasa, in camera fetelor. Era ingrozitor de calma si nu reuseam s-o conving de nici o culoare ca trebuie sa nasc acum, astazi, pana in ora 2, si nu maine cand avea ea chef sa se-ntoarca la spital. Ma intorc nervoasa, ies din camera si ma duc la baie sa ma pregatesc. Trebuia sa ma epilez, nu puteam merge asa sa nasc. Imi admiram burtica in oglinda, era atat de diforma, nu semana absolut deloc cu cea a unei femei gravide. Si de ce naiba n-am mers eu la medicul care mi-a urmarit si celelalte sarcini, doar am fost atat de multumita de el....ce cauta madam Grigoriu la mine acasa, si de cand e ea medicul meu?? E ceva in neregula....cred ca renunt la ea chiar acum si merg sa-l sun pe doctor, sigur o sa-mi faca cezariana azi. Aaa...stai ca nu vreau cezariana...de ce oare trebuie neaparat sa nasc eu azi pana la ora 2????
Deodata se-aude un mamiiiii din ce in ce mai puternic. Incerc sa imi vad de treaba mea la baie, si totusi mami-ul nu inceteaza. De ce nu se ocupa nimeni de fata, doar vad ca sunt la baie. Intr-un final, cedez si .... deschid ochii....Malina....e langa patul meu si ma trage de mana incercand sa ma trezeasca. Offf...bine c-a fost doar un vis.......
Dar nu s-a terminat aici....e prima oara cand mi se intampla...a doua seara visez continuarea...aveam deja un baietel si o gramada de probleme cu bona. Visul asta nu mai e la fel de clar ca primul....dar mi-l aduc aminte destul de clar a doua zi dimineata.

Eeee...stresul, isi spune cuvantul, imi doresc un bebe, dar nu acum....si totusi de cateva seri visez in continuu ba ca's gravida, ba ca am nascut. O fi din cauza Ginei, o colega de serviciu care-i gravida, probabil am vorbit cu ea de sarcina, ecografii, nastere...si inca sunt marcata.

Se apropie cu pasi repezi Craciunul. O prietena (si in acelasi timp colega de serviciu) la care sincer nu ma asteptam aproape deloc, ma anunta ca-i gravida. Nu stiu daca-si mai dorea sau nu inca un copil, oricum era ultima persoana la care m-as fi gandit ca o sa fie din nou mamica. Asta e, ma bucur sincer pentru ea, oricum eu nu am cum sa fac un bebe atat de repede....mai trebuie sa astept macar juma de an sa ne redresam financiar.
Mai trec cateva zile....o alta colega....si ea gravida. La ea ma asteptam, si chiar ma bucur ca a reusit, se chinuia de mult timp si nimic nimic pana acum.
Asta e....mai e o colega care-si doreste un bebe, a primit verde de la doctor luna trecuta....sa vedem cum i-o fi norocul....daca toate's parca vad ca luna viitoare anunta si ea vestea cea mare.

Heei...ce naiba se-ntampla...a-nnebunit lume....in 4 ani de zile am fost singura gravida din toata firma....si nu doar cu un bebe, ci cu 2, si nimeni nimic, iar acum, dintr-odata, au inceput toate. Deja sunt 3 fete gravide.....si probabil a patra pe drum.

Trei....cifra fatidica....trei zile inainte...trei zile dupa....n-aveam cum sa raman gravida. Stiu asta....ratiunea imi spune ca teoretic e imposibil.....si totusi....de ce mi-e atat de rau? Or fi greturi prin simpatie?? Hmmm...m-as mira...dureaza de ceva vreme.
Prima zi mi-a fost rau in ajunul Anului nou, desi era la fel de imposibil si atunci ca si acum, am fugit la farmacie sa iau un test de sarcina.....doar o liniuta. Era atat de evident ca n-avea de unde sa apara si a doua....mai ales ca rusii fusesera de curand in vizita. Hmm...asta e...probabil prea mult stres.
Mai trece o zi...doua trei...o saptamana....starea de rau se intensifica. La serviciu, ma vait mai rau ca fetele care's gravide. Oare simptomele mele sunt imaginare? Oare am ajuns sa-mi doresc atat de mult un bebe ca retraiesc senzatiile de la inceputul sarcinii?
Nu cred....mai degraba probleme cu fierea......da' totusi, inca un test de sarcina nu strica. 3-4-5-10 minute....nimic....tot o singura liniuta. Normal...de unde sa mai apara si a doua....nu's gravida....e evident. Atunci de ce tot visez noaptea copii? De ce am greturi de dimineata pana seara? De ce m-am impiedicat de cartea de vizita a ginecologului de vreo cateva zile in continuu? Stiu...s-a jucat fie-mea cu port-card-ul si-a scos-o de acolo...si-a ramas pe masa de la calculator. Fix asta...fix cartea lui de vizita...din zecile de carti de vizita....
E clar...am luat-o razna. Se zice ca femeile simt cand sunt gravide....uite ca io nu simt nimic....decat un haos total. De fapt ceva simt....da' nu stiu ce....prea multe intamplari ciudate in ultima vreme....prea multe greturi...si parca nici cola n-o mai suport (asta a fost cel mai sigur "test de sarcina" la Daria, din momentul cand n-am mai putut suporta cola am stiut 100% ca's gravida). Si totusi....2 teste negative....ciclu...protectie....hmmm....n-are cum...logica spune NU.
Si colac peste pupaza....malina ma-ntreaba seara "mami, sora ta unde e?". Incerc sa-i explic ca mami nu are nici o sora, ca e singura la parinti, ca mamica si taticul ei n-au mai vrut sa-i faca o alata soara sau un alt frate. Si-atunci isi da ea seama ca are o sora, dar ii trebuie si un frate, asa ca-ncepe sa ma bata la cap "mami, cand imi faci si mie un fratior". Incerc sa-i explic ca mai tarziu...ca oricum vreo 9 luni trebuie sa astepte sa creasca in burtica la mami....ca vine barza si-l pune acolo....si da-i si inventeaza povesti de adormit copii mici. N-a prea fost ea de acord cu alea 9 luni de asteptare, in rest totul a fost ok.

Si mai trece o zi...doua trei....iar eu tot nu scap de greturi. din exces de zel azi dimineata am mai luat un test....nici n-avea sens sa-l fac....stiam din start ca e negativ....dar mi-am promis ca asta va fi ultimul.....
Si totusi....ceva e in neregula....simt dar nu-mi dau seama ce. Ahh...de-as descperi odata. Toata lumea ma trimit la doctor....probabil ca asta trebuia sa fac din primul moment....dar imaginatia mea zburda pe campii la ora asta.

Nici nu stiu ce mi-a venit sa scriu mesajul asta....pacat ca blogul nu are si optiunea de private....

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)


Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /6  

papadie
Umbra unui neuron

Posted 16/01/07 @ 14:18 Reply with Quote
Da, Mikyy. Poti fi gravida si sa iasa testele negativ. Si apropo de protectie...tot d-aia "protejata 100%" e si Sofia mea Si tot cu tacsu seamana

__________________________

Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush
Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 16/01/07 @ 14:39 (Edited 16/01/07 @ 14:41) Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
Si cam cat timp ies testele negative? Totusi, calculand de la singurul eveniment "neprotejat", care a fost in a 26-a zi (basca ca 3 zile dupa mi-au venit si rusii)....ar trebui sa fiu in 6 saptamani....iar la 6 saptamani.....s-ar vedea pe un test de sarcina, nu???

Edit: Ma rog...si Daria mea a fost tot protejata, tot spre 100%, adika si la ea tot cu cateva zile (ceva mai multe decat acum, recunosc) inainte de "vizite" s-a produs minunea......asa ca experienta in ovulatii tarzi as cam avea!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

LauraFlo
Droghi sau dependenta Dc

Posted 16/01/07 @ 14:40 Reply with Quote
Uf, Mickyyy, greu...Chiar ca doar un doctor ar rezolva dilema asta ! Am incercat sa ma pun in situatia ta...si m-am cam speriat de atata incertitudine ! Eu as fugi la un doctor ! Azi !
Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 16/01/07 @ 14:43 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
Laura, nu fug la nici un doctor.....am luat-o pe aratura cu atatea sarcini, NU SUNT GRAVIDA!
Voi nu faceti decat sa bagati strambe aici....tocmai cand am scapat eu de greturi, si eram convinsa ca doar am o imaginate bogata!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 16/01/07 @ 17:56 (Edited 16/01/07 @ 17:56) Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
se-ntampla ceva dubios.....parca incepe sa se contureze o a doua liniuta pe testul de sarcina............la aproape 2 ore de cand l-am facut!!!!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 16/01/07 @ 19:55 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
alarma falsa....a disparut liniutza...... La vreo 2 ore dupa a aparut ceva, vreo 2 colege de serviciu, gravide amandoua, cand au vazut au zis ca ele cred ca sunt gravida, ca asa le-ar fi iesit si lor.....numai ca acum am ajuns acasa si se vede clar ca nu e a doua linie. Mai am un test pe care-l voi face maine dimineata....e ultimul, al saselea!!
De fiecare data zic ca e ultimul , cred ca as fi in stare sa fac teste un an intreg, zi de zi......doar doar!! Tipa de la farmacia de langa mine deja m-a invata....o fi zicand "uite-o si pe disperata asta, face cate-un test la 2 zile!"

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

andutzy
mamica de 2 nazdravanei

Posted 16/01/07 @ 22:07 Reply with Quote
Mikky, m-ai spart! Acum grija ce am pt maine dimineata! Azi m-am trezit cu grija pt Monu, maine pt testul tau de sarcina! Bafta, sa iasa cum vrei tu!

Andra11+, Dragos Alexandru - 31.05.2005 si bb2
Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Back to top

andutzy
mamica de 2 nazdravanei

Posted 16/01/07 @ 22:10 Reply with Quote
Si inca ceva, am inteles ca alea Sure Check ar fi mai tari acum pe piata, incearca si unul din ala! Sa inteleg ca ai deja si 2 saptamani de intarziere????

Andra11+, Dragos Alexandru - 31.05.2005 si bb2
Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Back to top

LauraFlo
Droghi sau dependenta Dc

Posted 17/01/07 @ 08:43 Reply with Quote
Ce-a zis testul ? Nu ne tine pe jar !!!!!
Back to top

andutzy
mamica de 2 nazdravanei

Posted 17/01/07 @ 09:06 Reply with Quote
Mikyyy, te rog fie-ti mila de noi, care ne-am adunat aici de dimineata sa-ti facem galerie....

Andra11+, Dragos Alexandru - 31.05.2005 si bb2
Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Back to top
# /6  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page