Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117208
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53984
3. Bilantz olguta12 47955
4. J D E monica70 38193
5. A murit Laura! craciunitza 29023
6. Un nou inceput...(2) danangie 27426
7. scrisoare catre mama Picasso 22143
8. Curiozitate! Ana68 21485
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Mickyyy  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Mickyyy
Jurnalul unei sarcini imaginare
Acest mesaj a fost trimis de Mickyyy pe data de 08/01/2007 la 14:38 .:. 7905  vizionari .. Exista 51 raspunsuri la acest anunt
"Nu maine, nu mai pot astepta pana maine, acum, vreau sa-mi faceti operatia ACUM", strigam disperata la doctorita, care era la mine acasa, in camera fetelor. Era ingrozitor de calma si nu reuseam s-o conving de nici o culoare ca trebuie sa nasc acum, astazi, pana in ora 2, si nu maine cand avea ea chef sa se-ntoarca la spital. Ma intorc nervoasa, ies din camera si ma duc la baie sa ma pregatesc. Trebuia sa ma epilez, nu puteam merge asa sa nasc. Imi admiram burtica in oglinda, era atat de diforma, nu semana absolut deloc cu cea a unei femei gravide. Si de ce naiba n-am mers eu la medicul care mi-a urmarit si celelalte sarcini, doar am fost atat de multumita de el....ce cauta madam Grigoriu la mine acasa, si de cand e ea medicul meu?? E ceva in neregula....cred ca renunt la ea chiar acum si merg sa-l sun pe doctor, sigur o sa-mi faca cezariana azi. Aaa...stai ca nu vreau cezariana...de ce oare trebuie neaparat sa nasc eu azi pana la ora 2????
Deodata se-aude un mamiiiii din ce in ce mai puternic. Incerc sa imi vad de treaba mea la baie, si totusi mami-ul nu inceteaza. De ce nu se ocupa nimeni de fata, doar vad ca sunt la baie. Intr-un final, cedez si .... deschid ochii....Malina....e langa patul meu si ma trage de mana incercand sa ma trezeasca. Offf...bine c-a fost doar un vis.......
Dar nu s-a terminat aici....e prima oara cand mi se intampla...a doua seara visez continuarea...aveam deja un baietel si o gramada de probleme cu bona. Visul asta nu mai e la fel de clar ca primul....dar mi-l aduc aminte destul de clar a doua zi dimineata.

Eeee...stresul, isi spune cuvantul, imi doresc un bebe, dar nu acum....si totusi de cateva seri visez in continuu ba ca's gravida, ba ca am nascut. O fi din cauza Ginei, o colega de serviciu care-i gravida, probabil am vorbit cu ea de sarcina, ecografii, nastere...si inca sunt marcata.

Se apropie cu pasi repezi Craciunul. O prietena (si in acelasi timp colega de serviciu) la care sincer nu ma asteptam aproape deloc, ma anunta ca-i gravida. Nu stiu daca-si mai dorea sau nu inca un copil, oricum era ultima persoana la care m-as fi gandit ca o sa fie din nou mamica. Asta e, ma bucur sincer pentru ea, oricum eu nu am cum sa fac un bebe atat de repede....mai trebuie sa astept macar juma de an sa ne redresam financiar.
Mai trec cateva zile....o alta colega....si ea gravida. La ea ma asteptam, si chiar ma bucur ca a reusit, se chinuia de mult timp si nimic nimic pana acum.
Asta e....mai e o colega care-si doreste un bebe, a primit verde de la doctor luna trecuta....sa vedem cum i-o fi norocul....daca toate's parca vad ca luna viitoare anunta si ea vestea cea mare.

Heei...ce naiba se-ntampla...a-nnebunit lume....in 4 ani de zile am fost singura gravida din toata firma....si nu doar cu un bebe, ci cu 2, si nimeni nimic, iar acum, dintr-odata, au inceput toate. Deja sunt 3 fete gravide.....si probabil a patra pe drum.

Trei....cifra fatidica....trei zile inainte...trei zile dupa....n-aveam cum sa raman gravida. Stiu asta....ratiunea imi spune ca teoretic e imposibil.....si totusi....de ce mi-e atat de rau? Or fi greturi prin simpatie?? Hmmm...m-as mira...dureaza de ceva vreme.
Prima zi mi-a fost rau in ajunul Anului nou, desi era la fel de imposibil si atunci ca si acum, am fugit la farmacie sa iau un test de sarcina.....doar o liniuta. Era atat de evident ca n-avea de unde sa apara si a doua....mai ales ca rusii fusesera de curand in vizita. Hmm...asta e...probabil prea mult stres.
Mai trece o zi...doua trei...o saptamana....starea de rau se intensifica. La serviciu, ma vait mai rau ca fetele care's gravide. Oare simptomele mele sunt imaginare? Oare am ajuns sa-mi doresc atat de mult un bebe ca retraiesc senzatiile de la inceputul sarcinii?
Nu cred....mai degraba probleme cu fierea......da' totusi, inca un test de sarcina nu strica. 3-4-5-10 minute....nimic....tot o singura liniuta. Normal...de unde sa mai apara si a doua....nu's gravida....e evident. Atunci de ce tot visez noaptea copii? De ce am greturi de dimineata pana seara? De ce m-am impiedicat de cartea de vizita a ginecologului de vreo cateva zile in continuu? Stiu...s-a jucat fie-mea cu port-card-ul si-a scos-o de acolo...si-a ramas pe masa de la calculator. Fix asta...fix cartea lui de vizita...din zecile de carti de vizita....
E clar...am luat-o razna. Se zice ca femeile simt cand sunt gravide....uite ca io nu simt nimic....decat un haos total. De fapt ceva simt....da' nu stiu ce....prea multe intamplari ciudate in ultima vreme....prea multe greturi...si parca nici cola n-o mai suport (asta a fost cel mai sigur "test de sarcina" la Daria, din momentul cand n-am mai putut suporta cola am stiut 100% ca's gravida). Si totusi....2 teste negative....ciclu...protectie....hmmm....n-are cum...logica spune NU.
Si colac peste pupaza....malina ma-ntreaba seara "mami, sora ta unde e?". Incerc sa-i explic ca mami nu are nici o sora, ca e singura la parinti, ca mamica si taticul ei n-au mai vrut sa-i faca o alata soara sau un alt frate. Si-atunci isi da ea seama ca are o sora, dar ii trebuie si un frate, asa ca-ncepe sa ma bata la cap "mami, cand imi faci si mie un fratior". Incerc sa-i explic ca mai tarziu...ca oricum vreo 9 luni trebuie sa astepte sa creasca in burtica la mami....ca vine barza si-l pune acolo....si da-i si inventeaza povesti de adormit copii mici. N-a prea fost ea de acord cu alea 9 luni de asteptare, in rest totul a fost ok.

Si mai trece o zi...doua trei....iar eu tot nu scap de greturi. din exces de zel azi dimineata am mai luat un test....nici n-avea sens sa-l fac....stiam din start ca e negativ....dar mi-am promis ca asta va fi ultimul.....
Si totusi....ceva e in neregula....simt dar nu-mi dau seama ce. Ahh...de-as descperi odata. Toata lumea ma trimit la doctor....probabil ca asta trebuia sa fac din primul moment....dar imaginatia mea zburda pe campii la ora asta.

Nici nu stiu ce mi-a venit sa scriu mesajul asta....pacat ca blogul nu are si optiunea de private....

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)


Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /6  

Mickyyy
membru de baza

Posted 09/01/07 @ 11:28 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
Din nou pe baricade....dupa o noapte aproape nedormita. Mai vreau copii??? hmmmm....nu cred...dupa noaptea asta sigur m-am razgandit ...bine ca n-a fost decat una din fete bolnava....daca ar fi fost amandoua, ce ma faceam?? Nici nu vreau sa ma gandesc daca erau 3 copii in loc de 2......
Ba...cred ca mi-ar fi placut, fetele deja au crescut....ma pot intelege cu ele....un bebe ar fi papusa perfecta.
Mda...iar sunt egoista....un copil nu-l faci doar pentru ca ti s-a pus pata....unui copil trebuie sa-i si poti oferi ceva....ori acum eu n-am ce sa-i ofer decat o droaie de credite....da' las ca daca le-mpart la 3 le duc mai usor .

Si totusi dimineata am devastat borcanul de muraturi din frigider....mama lor de greturi, parca s-au lipit cu super glue de mine. Stiu....ficatul....bila....raceala...toate la un loc, un motiv trebuie sa existe...altul decat o sarcina. Nici nu stiu daca imi doresc ACUM un bebe....stiu sigur ca mai vreau unul....dar gandind la rece....nu e nici pe departe momentul. Ca parca la Daria sau la Malina a fost.....tot timpul m-am lasat dusa de val....am actionat impulsiv, fara sa gandesc prea mult consecintele.

De fapt e mai bine ca nu's gravida....(ma consolez eu in sinea mea)....testele stiu sigur ca au fost negative, nici urma de o a doua liniuta.....desi daca stau bine sa ma gandesc....nici unul n-a fost facut la prima ora a diminetii. Da' in 8 zile (cat a trecut de la primul pana la ultimul test) avea timp sa apara si a doua liniuta...... Mama ei de linie....vorba Laurei....cred ca era mai simplu s-o desenez cu pixul....macar nu mai aveam atatea dileme.......



Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

Elise
adrift :)

Posted 09/01/07 @ 11:58 Reply with Quote
:))

la mine aparuse si a doua liniutza... si aparuse degeaba... cre' ca eram in stare sa fac sa apara liniutze peste tot :)))) Si pe peretzi.


Elise
Back to top

Alex2
prisoner of love

Posted 09/01/07 @ 12:18 Reply with Quote
Draga mea poate greturile sunt de natura psihica, un fel de sarcina imaginara. Iti doresti asa de mult un bebe?

Alexandru
______________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...
Back to top

marimar
membru junior

Posted 15/01/07 @ 21:33 Reply with Quote
Mikky,
Doamne cit de bine te inteleg !!
Am zile cind am aceleasi simptome, am doi copii, fetita si baiat si totusi imi mai doresc un copil ! Enorm ! Din tot sufletul !
Deci se poate , se pot avea simptome de gravida fara sa fii gravida, si eu care credeam ca sint singura cu asemenea nebunii....

-------
Life's a journey, enjoy the trip !
Back to top

marimar
membru junior

Posted 15/01/07 @ 21:37 (Edited 15/01/07 @ 21:39) Reply with Quote
Si mai vreau sa-ti spun ca eu te admir ca ai asemenea ginduri si curaj cind fetita ta cea mare nu are nici 3 ani .
Eu zic sa ii facem, eu mai astept cred pina cea mica face 3 ani si apoi ne apucam de treaba.
Stiu ca daca il facem nu vom regreta niciodata insa daca nu , cu siguranta vom regreta.

Am vazut azi cea mai frumoasa familie in poza colegei mele: erau 9 copii asezati sub bradul de Craciun ( in Mexic), toti imbratisati si fericti: erau copiii a 3 frati care si ei la rindul lor au facut cite 3 copii si cam de virste apropiate !

-------
Life's a journey, enjoy the trip !
Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 16/01/07 @ 11:00 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
marimar, se poate si fara sa fi gravida . Mie-mi reuseste de minune, de cateva saptamani ma tot amuz cu sarcina mea imaginara. Sunt 100% sigura ca nu e nici un bebe acolo, dar cu toate astea:
- nu mai suport cola, eu care beam 2l pe zi si eram terminata daca stam o zi fara ea, acum am mai bine de-o saptamana de cand am renuntat. Mis e face greata instantaneu cand o vad
- in timpul sarcinii n-am suportat parfumul lu' barbata-meu, acum 2 zile cand s-a apropiat de mine am retrait exact aceasi senzatie de greata de acum cativa ani, cand l-am obligat sa si-l schimbe ca nu-l mai suportam
- azi-noapte, pe la 4 dimineata am dat fuga la bucatarie si mi-am pus o bucata mare de piza pe farfurie pe care am savurat-o in pat. mi-era o foame de lup......in afara de momentele cand am fost gravida in rest NICIODATA nu mi s-a intamplat sa ma trezesc noaptea sa mananc.
- am devenit foarte nervasa si irascibila, ma cert cu toata lumea, am exact comportamentul de om "ciufut" care l-am avut cand am fost gravida cu Malina
- am devenit foarte sensibila la mirosuri, mi se face rau de exemplu daca intru intr-un magazin cu mezeluri (astea erau singurele magazine pe care nu le puteam vizita cand eram gravida)
- DAR, am scapat de greturi, le am doar ocazional, si de la anumite mirosuri, nu le mai am zilnic si nu mai sunt nici atat de intense.

Asa ca una peste alta....sarcina mea imaginara se apropie de 6 saptamani ....maine poimaine va voi povesti si nasterea imaginara .

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

Claudelu
Cuscra lu' Rayuela

Posted 16/01/07 @ 11:04 Reply with Quote
asteptam cu mare interes nasterea
Back to top

papadie
Umbra unui neuron

Posted 16/01/07 @ 13:39 Reply with Quote
Aus Miky cred ca dupa sarcina asta imaginara ai sa nasti frumushata de subiect pe la diete!:-)
Meri la doc sa te caute c-un ecograf ca mai era o fata pe forum de-i ieseau testele de sarcina negativa si copilul misca zglobiu in burtiq:)

__________________________

Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush
Back to top

Claudelu
Cuscra lu' Rayuela

Posted 16/01/07 @ 14:14 Reply with Quote
sau o cunostinta ..."ai chist, ai chist"...teste negative, ciclu...bla bla si la 7 luni s-a dus la urgente ca o durea rau de tot burta...si au scos un chist blod cu ochi albastri
Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 16/01/07 @ 14:15 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
quote:
Originally posted by papadie

Meri la doc sa te caute c-un ecograf ca mai era o fata pe forum de-i ieseau testele de sarcina negativa si copilul misca zglobiu in burtiq:)

__________________________

Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush



Adika vrei sa zici ca pot fi gravida cu teste de sarcina negative???? Ca facui deja 4....ultimu acu o saptamana....da' mi-am promis ca altu nu mai iau si nici nu ma mai gandesc la cai verzi pe pereti....

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top
# /6  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page