Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117416
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54334
3. Bilantz olguta12 48278
4. J D E monica70 38579
5. A murit Laura! craciunitza 29308
6. Un nou inceput...(2) danangie 27650
7. scrisoare catre mama Picasso 22296
8. Curiozitate! Ana68 21688
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20425
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20257

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Mickyyy  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Mickyyy
Jurnalul unei sarcini imaginare
Acest mesaj a fost trimis de Mickyyy pe data de 08/01/2007 la 14:38 .:. 7980  vizionari .. Exista 51 raspunsuri la acest anunt
"Nu maine, nu mai pot astepta pana maine, acum, vreau sa-mi faceti operatia ACUM", strigam disperata la doctorita, care era la mine acasa, in camera fetelor. Era ingrozitor de calma si nu reuseam s-o conving de nici o culoare ca trebuie sa nasc acum, astazi, pana in ora 2, si nu maine cand avea ea chef sa se-ntoarca la spital. Ma intorc nervoasa, ies din camera si ma duc la baie sa ma pregatesc. Trebuia sa ma epilez, nu puteam merge asa sa nasc. Imi admiram burtica in oglinda, era atat de diforma, nu semana absolut deloc cu cea a unei femei gravide. Si de ce naiba n-am mers eu la medicul care mi-a urmarit si celelalte sarcini, doar am fost atat de multumita de el....ce cauta madam Grigoriu la mine acasa, si de cand e ea medicul meu?? E ceva in neregula....cred ca renunt la ea chiar acum si merg sa-l sun pe doctor, sigur o sa-mi faca cezariana azi. Aaa...stai ca nu vreau cezariana...de ce oare trebuie neaparat sa nasc eu azi pana la ora 2????
Deodata se-aude un mamiiiii din ce in ce mai puternic. Incerc sa imi vad de treaba mea la baie, si totusi mami-ul nu inceteaza. De ce nu se ocupa nimeni de fata, doar vad ca sunt la baie. Intr-un final, cedez si .... deschid ochii....Malina....e langa patul meu si ma trage de mana incercand sa ma trezeasca. Offf...bine c-a fost doar un vis.......
Dar nu s-a terminat aici....e prima oara cand mi se intampla...a doua seara visez continuarea...aveam deja un baietel si o gramada de probleme cu bona. Visul asta nu mai e la fel de clar ca primul....dar mi-l aduc aminte destul de clar a doua zi dimineata.

Eeee...stresul, isi spune cuvantul, imi doresc un bebe, dar nu acum....si totusi de cateva seri visez in continuu ba ca's gravida, ba ca am nascut. O fi din cauza Ginei, o colega de serviciu care-i gravida, probabil am vorbit cu ea de sarcina, ecografii, nastere...si inca sunt marcata.

Se apropie cu pasi repezi Craciunul. O prietena (si in acelasi timp colega de serviciu) la care sincer nu ma asteptam aproape deloc, ma anunta ca-i gravida. Nu stiu daca-si mai dorea sau nu inca un copil, oricum era ultima persoana la care m-as fi gandit ca o sa fie din nou mamica. Asta e, ma bucur sincer pentru ea, oricum eu nu am cum sa fac un bebe atat de repede....mai trebuie sa astept macar juma de an sa ne redresam financiar.
Mai trec cateva zile....o alta colega....si ea gravida. La ea ma asteptam, si chiar ma bucur ca a reusit, se chinuia de mult timp si nimic nimic pana acum.
Asta e....mai e o colega care-si doreste un bebe, a primit verde de la doctor luna trecuta....sa vedem cum i-o fi norocul....daca toate's parca vad ca luna viitoare anunta si ea vestea cea mare.

Heei...ce naiba se-ntampla...a-nnebunit lume....in 4 ani de zile am fost singura gravida din toata firma....si nu doar cu un bebe, ci cu 2, si nimeni nimic, iar acum, dintr-odata, au inceput toate. Deja sunt 3 fete gravide.....si probabil a patra pe drum.

Trei....cifra fatidica....trei zile inainte...trei zile dupa....n-aveam cum sa raman gravida. Stiu asta....ratiunea imi spune ca teoretic e imposibil.....si totusi....de ce mi-e atat de rau? Or fi greturi prin simpatie?? Hmmm...m-as mira...dureaza de ceva vreme.
Prima zi mi-a fost rau in ajunul Anului nou, desi era la fel de imposibil si atunci ca si acum, am fugit la farmacie sa iau un test de sarcina.....doar o liniuta. Era atat de evident ca n-avea de unde sa apara si a doua....mai ales ca rusii fusesera de curand in vizita. Hmm...asta e...probabil prea mult stres.
Mai trece o zi...doua trei...o saptamana....starea de rau se intensifica. La serviciu, ma vait mai rau ca fetele care's gravide. Oare simptomele mele sunt imaginare? Oare am ajuns sa-mi doresc atat de mult un bebe ca retraiesc senzatiile de la inceputul sarcinii?
Nu cred....mai degraba probleme cu fierea......da' totusi, inca un test de sarcina nu strica. 3-4-5-10 minute....nimic....tot o singura liniuta. Normal...de unde sa mai apara si a doua....nu's gravida....e evident. Atunci de ce tot visez noaptea copii? De ce am greturi de dimineata pana seara? De ce m-am impiedicat de cartea de vizita a ginecologului de vreo cateva zile in continuu? Stiu...s-a jucat fie-mea cu port-card-ul si-a scos-o de acolo...si-a ramas pe masa de la calculator. Fix asta...fix cartea lui de vizita...din zecile de carti de vizita....
E clar...am luat-o razna. Se zice ca femeile simt cand sunt gravide....uite ca io nu simt nimic....decat un haos total. De fapt ceva simt....da' nu stiu ce....prea multe intamplari ciudate in ultima vreme....prea multe greturi...si parca nici cola n-o mai suport (asta a fost cel mai sigur "test de sarcina" la Daria, din momentul cand n-am mai putut suporta cola am stiut 100% ca's gravida). Si totusi....2 teste negative....ciclu...protectie....hmmm....n-are cum...logica spune NU.
Si colac peste pupaza....malina ma-ntreaba seara "mami, sora ta unde e?". Incerc sa-i explic ca mami nu are nici o sora, ca e singura la parinti, ca mamica si taticul ei n-au mai vrut sa-i faca o alata soara sau un alt frate. Si-atunci isi da ea seama ca are o sora, dar ii trebuie si un frate, asa ca-ncepe sa ma bata la cap "mami, cand imi faci si mie un fratior". Incerc sa-i explic ca mai tarziu...ca oricum vreo 9 luni trebuie sa astepte sa creasca in burtica la mami....ca vine barza si-l pune acolo....si da-i si inventeaza povesti de adormit copii mici. N-a prea fost ea de acord cu alea 9 luni de asteptare, in rest totul a fost ok.

Si mai trece o zi...doua trei....iar eu tot nu scap de greturi. din exces de zel azi dimineata am mai luat un test....nici n-avea sens sa-l fac....stiam din start ca e negativ....dar mi-am promis ca asta va fi ultimul.....
Si totusi....ceva e in neregula....simt dar nu-mi dau seama ce. Ahh...de-as descperi odata. Toata lumea ma trimit la doctor....probabil ca asta trebuia sa fac din primul moment....dar imaginatia mea zburda pe campii la ora asta.

Nici nu stiu ce mi-a venit sa scriu mesajul asta....pacat ca blogul nu are si optiunea de private....

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)


Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /6  

Mickyyy
membru de baza

Posted 17/01/07 @ 09:33 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
testul de dimineata e cat se poate de NEGATIV!!!

Nu stiu ce sa mai cred. testu de dimineata a fost barza, testul de ieri a fost "sure check", si la el au zis colegele ca as avea 2 liniute, desi a doua a aparut la vreo 2 ore dupa ce l-am facut si n-a durat decat vreo 20 de minute, dupa care a disparut si aia.

Acum ca or fi sau nu imaginare...habar n-am, dar greturile au reaparut, ma dor si sanii si "abdomenul" in partea de jos!
Probabil singura cale sigura de-a afla daca da sau nu e un test de sange sau o ecografie.

Teoretic n-am cum sa fiu gravida, exceptand simptomele de sarcina, care le am PE TOATE, in rest ciclu mi-a venit, si singurul contact neprotejat a fost in ziua 26.......

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

andutzy
mamica de 2 nazdravanei

Posted 17/01/07 @ 10:00 Reply with Quote
Mikyyy, dar la o testare BHCG te-ai gandit? E mai relevanta si decat o ecografie la vremea asta!

Andra11+, Dragos Alexandru - 31.05.2005 si bb2
Dragoselu si noi (familie, prieteni, etc)

Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 17/01/07 @ 10:23 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
andutzy, pana ieri renuntasem la ideea ca as putea fi gravida, tot timpul am facut haz de necaz si m-am amuzat cu sarcina mea imaginara. ieri mi-a bagat papadie stramba cum ca as putea fi gravida chiar daca testele ies negative, asa ca m-am repezit la farmacie sa mai iau un test, desi imi promisesem ca nu mai fac si renunt la ideea ca as putea fi gravida.
Am luat testul, l-am facut, a iesit negativ.....am zis ca gata, ajunge cu atatea povesti imaginare despre sarcina. Dar nu stiu ce mi-a venit sa pastrez testul, si la vreo 2 ore dupa m-am uitat pe el si incepea sa se contureze o a doua liniuta. L-am mai aratat la niste colege, gravide, care mi-au zis ca asa le-a iesit si lor, deci e clar, sunt gravida. Am zis ca-l refac dimineata sa fiu sigura, dar pana am ajuns acasa, liniuta disparuse.....si testul de dimineata a iesit cat se poate de negativ.

Asa ca nu m-am gandit la nici o testare BHCG, si nici la ecografie pana-n dimineata asta, cand am zis ca trebuie sa fac ceva sa pun capat la atatea incertitudini.


Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

Mickyyy
membru de baza

Posted 17/01/07 @ 17:32 Visit Mickyyy's Homepage Reply with Quote
hai ca mi-a mai traznit o idee....daca e extrauterina??? Ca am inteles ca in cazul asta e posibil sa nu apara liniuta pe test, am tot citit subiecte vechi pe tema asta aici pe forum.

Ca daca am toate simptomele de sarcina, si testele n-o arata.....ar putea fi:chist, sarcina extrauterina, fibrom....sau sarcina normala!

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Back to top

tinatache
mama mamutilor mahmuri

Posted 17/01/07 @ 18:06 Reply with Quote
sa stii ca asta cu extrauterina mi-a venit si mie in cap. Eu zic sa mergi totusi la medic, sa vezi ce e.

Cristina
-----------------------------------------------
www.esel-initiative.de
Back to top

nelia
,,,

Posted 17/01/07 @ 18:11 (Edited 17/01/07 @ 18:14) Reply with Quote
Deci, ai ajuns de unde ai plecat! M-a distrat mesajul tau, pentru ca asa mi s-a intimplat mie la Tudora, imi doream mult de tot sa vad si eu odata semnatura schimbata: mamica cu burtica si sa pun simbolul respectiv, dar nu se intimpla si gata. Cred ca am cheltuit vreo 200 de dolari cu testele pe parcusul a vreo 6 luni de asteptare dupa ce ne-am dat unda verde si in fiecare luna o luam de la capat cu greturi si altea alea... Cum imi venea ciclu, se termina si sarcina si greturile provocate de ea, dar o luam de la capat luna urmatoare. De fapt e singura perioada in care am avut si eu greturi de gravida, ca in timpul sarcinilor... nici una, de saminta. Asa ca, te inteleg perfect. Sarcina uterina iese pe test, sora mea a avut si i-a iesit. Si la virsta asta ar fi trebuit sa te cam doara burtica rau, ca atirna pe trompele uterine si ti le trage in jos. In schimb, ar avea cam trei saptamini sarcina ta, ar cam trebui sa se vada la un test de sarcina. Cind am ramas gravida cu Tudora, mi-au iesit testele negative in a 5-a zi de intirziere (, in a 7-a, 8-a, 10-a si 13-a, desi ar fi trebuit deja ca ultimele doua sa iasa pozitive. Si mi-a iesit pozitiv abia in a 15-a zi!!! Dar eram atit de neincrezatoare si ma durea burta atit de tare, ca am facut o ecografie performanta, ca sa vad daca era sarcina, daca e acolo unde trebuie si daca e una! Eu zic ca, lasind gluma la o parte, ar trebui totusi sa mergi la un doctor si sa afli ce si cum, poate ca e altceva si care necesita tratament.

Edit: mai e cazul sa-ti spun ca de cind tot cochetam cu ideea de a mai avea un copil, baietel daca se poate, am inceput sa am greturi inainte de fiecare ciclu!?! Desi, inca nu ne-am dat unda verde, inca sintem in discutii...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA
www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 - www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 - www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 - www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">filmulete
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 17/01/07 @ 18:50 Reply with Quote
ti-am zis ca si eu am avut de nspe ori linuitze peste liniutze pe teste, de ar fi trebuit sa fac o echipa de fotbal pina acum. Ba la un moment dat am chemat-o si pe saraca maica-mea, la 2 noaptea, la noi, sa garanteze ca n-am innebunit amindoi: sint doo sau nu sint doo liniutze?!
Erau doua. Si doua au ramas si pina in ziua de azi.
Dar sarcina ioc.

In aceeasi perioada, unei prietene ii ieseau negative testele: ii crestea ditamai burtica, testele tot negative...s-a incapatinat si a facut la teste pina aproape sa nasca! Daca tot era gravida, macar atit: sa vada si ea clar alea doua linii!
Ei bine, a nascut si tot nu le-a vazut....

Deci, uita-te bine sa nu incepi sa te rotunjesti!

Elise & BBLisa
Back to top

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 17/01/07 @ 19:23 (Edited 17/01/07 @ 19:25) Reply with Quote
mai concret asa, cand a fost UM?
ca n-am fost in stare sa citesc chiar f atenta :D

Io la 16 zile intarziere si 3 teste pozitive ma intrebam daca oi fi sau nu gravida :)), ca deh, sa am io ovulatie tarzie? hait!!


(asta vinerea trecuta, LOL, ieri mi-a confirmat ginecologul sarcina))



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Back to top

Elise
adrift :)

Posted 17/01/07 @ 21:59 Reply with Quote
Sabina, te pregatesti de bb 2?
Am inteles bine?

Elise & BBLisa
Back to top

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 17/01/07 @ 23:28 Reply with Quote

citeste la evenimente




Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.
Back to top
# /6  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page