Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117295
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54133
3. Bilantz olguta12 48107
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29128
6. Un nou inceput...(2) danangie 27519
7. scrisoare catre mama Picasso 22216
8. Curiozitate! Ana68 21568
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20176
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20142

post an entry in your weblog   Jurnalul lui craciunitza  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
craciunitza
Bun/rau
Acest mesaj a fost trimis de craciunitza pe data de 04/03/2006 la 12:44 .:. 11312  vizionari .. Exista 64 raspunsuri la acest anunt
Sa fii bun sau sa fii rau. Nu vreau sa fiu buna pentru ca, da!, pot alege sa fiu buna sau sa fiu rea. Depinde de mine. Nu vreau sa fiu buna dar imi place sa provoc. Si oamenilor le place sa fie provocati, abia asteapta sa spun sau sa fac ceva ce nu se muleaza pe ideile lor ca sa-mi dea peste nas. Ei sunt buni si eu sunt rea.
Eu sunt rea pentru ca nu ma prefac, ei sunt buni pentru ca nu ma prefac. Iata liantul, elementul comun, in felul acesta oamenii rai si oamenii buni convietuiesc impreuna.
La multi ani!


Nu certati copiii cand viseaza!
Noi_doi
Copiii
Felix
Otilia

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /7  

iren
Sadicä, dar nu ma tratez

Posted 25/04/06 @ 12:33 Reply with Quote
Ah, Craciunitza, n-am intrat pina acum pe subiectul asta, shi rau am facut...povesteshti super, realist shi la obiect, dar parca te vad in mijlocul evenimentelor. Mi-ai inseninat ziua

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 27/04/06 @ 15:24 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Briliante, ametiste, topaze... cum sa nu te simti cucerita?

Cadou

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 27/04/06 @ 15:41 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Doamne, te rog, tine-mi-l sanatos si fa-ma pe mine sa fiu cum isi doreste, te rog, Doamne, din tot sufletul!

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

KUKI
membru matur

Posted 27/04/06 @ 20:11 Reply with Quote
La multi ani, Craciunita !


Sa fii sanatoasa, fericita si iubita mereu.

Iulia

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 07/05/06 @ 22:11 (Edited 11/05/06 @ 11:06) Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Am reusit sa-i ducem pe bunici inapoi, acasa la ei, la Medias. I-am ingropat acolo, pe culmea dealului, de pe bancuta de langa cruce se vede tot orasul. A fost o excursie frumoasa, iar ne-au certat cei la care nu am ajuns sa mancam, iar s-au certat intre ei care sa ne gazduiasca, iar am pus 2 kile mancand haios, iar m-am imbatat cu privelisti de basm, cu lumina aurie si cu susur de izvor curat. Si toate astea intre hohote de ras, ca stau si-i privesc cat de simpli sunt si cat de frumos stiu sa se bucure de orice.
Ne-am intors cu bagaje duble, le-am aruncat in mijlocul casei si m-am dus la baie. Vestile au venit una dupa alta, ca ploaia de vara. Mai intai ea, care divorteaza. Apoi el, care inchide firma. Doua vieti care cotesc, cu voia proprietarului - e adevarat, si eu trebuie sa particip activ la ambele evenimente. Amandoi ma asigura ca au ales bine, oare isi dau seama ca m-au dat peste cap?
Nu stiu de ce credeam ca urmeaza o perioada linistita. Scap de una, dau de alta, si tot asa, vreau sa fiu mica si singura mea grija sa fie ca nu am papat tot!
Mormantul bunicilor
Vedere de la mormant

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 13/05/06 @ 17:09 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Ei bine, traiesc o perioada foarte interesanta, este si un blestem chinezesc: te blestem sa traiesti vremuri interesante! Nu cunosc nici un chinez da' la mine a functionat
Dimineata am vorbit cu soacra-mea, am pus la cale o petrecere surpriza pentru ziua lui Mihai si am nevoie de gradina ei. Acum urmeaza organizarea, nu stiu de unde sa incep da' vorba lui Andries: am furnici pe toata talpa, ma frige podeaua ca un bec


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 14/05/06 @ 09:54 (Edited 14/05/06 @ 10:03) Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Pentru o cafegioaica inraita, mirosul de cafea fierbinte nu se compara cu nimic altceva, este printre primele bucurii ale diminetii. Asa. Vreau sa raspund la intrebarea "de ce un jurnal?", adica sunt chiar asa tutta incat nu am si eu o prietena cu care sa bla bla bla si din cauza asta simt nevoia sa scriu? Da. Nu am nici o prietena careia sa-i povestesc toti gargaunii care-mi umbla mie prin minte. Nu am nici o prietena cu care sa ma vad macar de 2-3 ori pe saptamana. In plus, sunt o mare vorbareata, simt nevoia sa comunic. Si nu, nu ma deranjeaza daca citesc si alti oameni. Multumit?
Azi e duminica, numai Otilia - mita cea alba - bantuie la ora asta somnoroasa prin casa in timp ce eu beau cafeaua, barbatii dorm toti si, evident, am chef sa dau chiar acum cu aspiratorul. O fi nevoia asta din cauza faptului ca acum am spatiu, nu ma lovesc de fundul nimanui, e liniste si casa mi se pare imensa. Aseara ne-am intalnit cu doi fosti colegi de-ai lui Mihai, mergeau la nunta unei alte foste colege si ne-au invitat si pe noi la nunta lor, in iulie. Nu inteleg, nu inteleg si pace, de ce fac oamenii atata tam-tam cu nuntile cand, de fapt, isi cam baga picioarele in ele. Cine suntem noi sa mergem la nunta alora?, ca nu ne-am vazut de 2-3 ani, nici nu mai stiu. O sa mergem, ca o repriza buna de dans nu strica niciodata, da' asta nu inseamna ca eu inteleg de ce ne-au invitat. Ma duc sa ma distrez la nunta unor straini.
Ieri mi-am propus sa fac eforturi ca sa-mi controlez principalul viciu: cheltui multi bani. Spre seara deja eram nervoasa ca nu-mi iau sandale. De cand ma stiu mi-au placut carpele si papucii si am dat zeci de milioane pe ele. Trebuie sa scap de obiceiul asta. Am scos tot din dulap si am triat, am asa de multe haine incat si pe mine m-a revoltat. Si, probabil ca am si gusturi bune, aproape toate mi-au placut inca si n-am avut inima sa le arunc. Dar tot le-am sortat serios si am facut un pachet mare pentru dus la neamuri. Sunt haine bune, frumoase, spalate si intretinute cu mare grija, stiu ca se vor bucura, mai ales vara-mea. Cu ocazia asta am facut ordine si in dulapul baietilor, ouch!, toti baietii 'or avea asa dezastru prin dulapuri? Cand fac curat in dulapul copiilor, stiu asta de cand erau mici, inteleg cat de repede cresc, hainutele raman prea repede mici. Am pastrat cate o bluzita, cate o ghetuta, din fiecare etapa a vietii lor, am crezut ca asa imi voi aminti mai usor vremurile cand erau mici, dar de cate ori deschid locul unde pastrez hainutele lor simt doar o mare tristete. Unde este bucuria si nebunia zglobie a acelor vremuri, in ce s-a pastrat?, in haine e clar ca nu.
In plus, acum, camera lor miroase specific a camera de barbati, nu stiu cum sa spun, oricate parfumuri florale de camera strecor pe dulapuri, tot miroase a suruburi, a trenulete electrice, a muzica rock si a meciuri de baschet. Pe uriasii astia doi eu i-am facut!


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

iren
Sadicä, dar nu ma tratez

Posted 14/05/06 @ 13:52 Reply with Quote
Deja m-a cuprins melancolia, cu toate ca plozii mei sint inca mici, dar tot am momente in care ma uit la pozele lor de bebei shi ma cuprinde tristetzea, timpul asta trece atit de repede!...
La partea cu viciu ma simt raaaauuu de tot, da mai bine ma bucur de el, decit sa lupt contra lui, ca daca ma opun shi-o comit, am mustrari de conshtiintza, mai bine keltui cu inima larga shi impacata

Io shi plozii turbulentzi


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 17/05/06 @ 19:56 (Edited 17/05/06 @ 19:57) Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Da, nu vreau sa fiu prietena ta.
Pentru ca ar insemna ca si tu sa fii prietena mea.
Iar prietena mea nu poate fi oricine.
In primul rand, ar trebui sa-mi placa de tine, cum arati. Asta nu inseamna, obligatoriu, ca trebuie sa fii frumoasa. Trebuie sa fii intr-un fel in care, cand mergem impreuna pe strada, lumea sa se uite doar la mine.
Apoi, ar trebui sa ai copii mai frumosi si mai destepti ca ai mei si, crede-ma, asta e foarte greu de realizat.
Ar trebui sa avem aceleasi preocupari si nu cred ca poti fi argint viu non-stop, ca mine, m-ar enerva foarte tare sa am chef sa dansez si tu sa nu.
Semnificativ este si aspectul legat de bani, ar trebui sa ai atat de multi bani incat sa-mi poti imprumuta cand te rog, asta abia reuseste sa faca sotul meu.
Mai sunt cateva conditii la care pot sa renunt dar tu nici macar la prima nu ai nota de trecere.
Bineinteles ca nici eu nu am note de trecere, dar stii ceva?, eu nu vreau sa fiu prietena mea

Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top

craciunitza
doamna Gabi

Posted 19/05/06 @ 12:08 Visit craciunitza's Homepage Reply with Quote
Banii.
De ce te schimbi cand ai bani?
Se spune ca trebuie sa ai un caracter puternic ca sa nu te schimbi. Cand ai bani se schimba tot universul inconjurator, oamenii pleca si vin langa tine dupa reguli confuze. Este frumos sa ai bani. Este frumos, asa, ca si concept de viata, sunt bogat, imi permit orice.
Nu, nu-ti permiti orice.
Frustrarile dospesc la umbra banilor, bolile apar la fel de nedrept, tradarile sunt mai multe, asteptarile sunt mai mari. Te bucuri de o bluza pentru ca te ajuta sa arati cine esti. Porti un razboi al bluzelor si nu exista nici un sarac care sa-ti bata la poarta sa te intrebe ce mai faci. Gloria este scurta si nesigura. Prieteniile sunt halucinante pentru ca se bazeaza pe fapte inchipuite, faptele prietenesti raman la nivelul vorbelor pentru ca-ti inchipui ca daca ai bani, poti orice, nu e nevoie s-o mai si faci. Lemnele, sticla si matasea naturala nu reusesc sa te faca fericit. Banii nu aduc libertate. De ce? Pentru ca se consuma.
De ce te schimbi cand ai bani?
Pentru ca ti-e frica. Pentru ca esti singur. Pentru ca intelegi ca nu esti Dumnezeu.


Nu certati copiii cand viseaza!
Copiii
Noi doi
Mitele iubitele
Back to top
# /7  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page