Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117373
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54247
3. Bilantz olguta12 48194
4. J D E monica70 38450
5. A murit Laura! craciunitza 29239
6. Un nou inceput...(2) danangie 27580
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21625
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20352
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20208

post an entry in your weblog   Jurnalul lui yoannamarie  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

yoannamarie
Eu si Ioana-Maria
Acest mesaj a fost trimis de yoannamarie pe data de 29/05/2009 la 17:51 .:. 2664  vizionari .. Exista 12 raspunsuri la acest anunt
In urma, cu putin timp, m-a intrebat o doamna: "auzi?! scuza-ma...da', de fapt cum te cheama, pe tine?! Ca nu prea imi dau seama din id-ul tau... Yoannamarii...ce reprezinta?" Am zambit ironic si am vrut sa-i raspund... Ioana-Maria, ma numesc...e foarte simplu, dealtfel... da' m-am blocat... ceva scartzia... IOANA-MARIA!!!! Oau!!! Ma minunam de parca descoperisem comoara din adancuri... Si, totusi... era ceva nou si pentru mine...Suna ciudat...De cand ma stiu, sa tot fie aproape 28 de ani, ...cred ca am auzit acest nume de vreo 15 ori, maximum... si, includ aici si momentul cand mi-am unit destinul cu soatza... In rest..."tat normal"... Pai…sa incepem...cu inceputul...

Taica-miu, probabil in dorinta nebuna de a avea un flacau , care sa-i reprezinte clanu' mai departe ...a ramas cu sechele, la aflarea vestii ca mai are o "pasarica" in loc de "cuculet"...si , toata viata, m-a strigat: Ionica (cu "a", a sasea vocala...daca retin bine...), cuculetz, Nelutzu...Apelativul din urma, este "utilizat" si in ziua de astazi, cu o mandrie nebuna (?!)...chiar daca ne aflam intr-un loc public sau daca, la masa (de exemplu), se intampla, sa ia parte persoane importante pentru mine: colegi de serviciu, sefi etc... (despre acest lucru...in alt episod...cu toate detaliile picante )

Mama, scumpa de ea, imi spunea micutza mea, fetitza mea si, probabil "vrajita" de elanul tatei, mai apuca sa ma strige: “Ionica” (dar cu a…prima litera a alfabetului…)

Bunica materna, baroana mea, caci am crescut alaturi de ea, ma striga Ruja! De unde pana unde acest nume?!...nu ma intrebati...Si eu...in naivitatea mea, nu m-am gandit sa o intreb vreodata ce-i veni cu Ruja?! Ah...mi-aduc aminte vag, cum ca, o data am auzit-o povestind ca Ruja era o fetita blonda, cu parul carlionti si care avea buzele rosii ca focul... Mey...blonda am fost, pana pe la 3 anisori...poate chiar prea blonda... buzele rosii le-oi fi avand...da' par carlionti...never- ever...Nici daca mi-l pun pe "moatze" nu sta...claie mai bleaga si "linsa" (vorba unui "intelectual") ca a mea...rar mai gasiti...

Bunicul, colonelul mandru, imi spune: "Ioane!" Scurt si la obiect! Mi-a spus ca, de cand eram mica, m-a simtit ca promit mult si ...s-a conformat tiparului! "Tat normal"!

De la sora-mea, auzeam numai "obraznicatura", "impielitat-o", “copchila”...probabil de la "sfintisorul" ce zacea in mine! Nush...ce sa spun... ca eu m-am comportat dupa merit...... Nici in ziua de azi, nu s-a schimbat mare lucru! Doar ca, acum sunt strigata: "Oaia"!!! What?! Eh..."tat normal"!

Mda...Oaia!!! Nepotelul meu, Alexandru, fiul sora-mii, este vinovatul fara vina… si…nici nu s-a straduit foarte tare… Alex, spune: “Ioana!” Raspuns: “Bleah, bleah..Oaia!” Si, sfant a fost! Ah...ar mai fi unul: "Shica!" de la matushica...da' Oaia, ramane baza! Oriunde si oricand! "Tat normal"!

Nici cumnatul meu nu se dezminte: "Oaia" sa traiasca! Cum spuneam... "Tat normal!"

La scoala... ca la scoala! Profesorii si colegii, dealtfel, nu ma scoteau din... numele de familie... indiferent de situatie... Doar, profa de fizica…care avea o slabiciune (singura cred…ca in rest…era cat Palatul telefoanelor … si rea ca un pechinez in calduri…), ma striga intr-un mare fel… Pe fosta ei colega de facultate…si, aveam sa aflu, cu lux de amanunte, ca ii era si cea mai buna prietena…o chema: … IONELA! Nush de unde pana unde…da’ m-am procopsit si cu “Ionela”! Helloooo! Doam’ profesoara… de ce n-ati aplicat regula “prieteniei” si cand imi tranteati, cu botul pan’ la urechi, nota 2…doar pentru ca am uitat sa ma semnez pe testul de control… La o adica…chiar daca o faceam, oricum, nu m-ati fi recunoscut…
Unii colegi, mai cu "imaginatie"...... (am avut grija sa le-o scot, putin cate putin, pe nas...) urlau dupa mine "Prepelitza"... da'... "tat normal!"

Nici, peste ani n-am scapat de innaripate…caci, pentru fostii “gagei”…putini si prosti (va rog sa-mi scuzati sinceritatea…) eram “pui” sau “dulceatza”…Eh…numai cu pene sau fiarta intr-un cazan…nu m-am imaginat! Deh…romantismul e in floare! Da’…”tat normal”


La serviciu...eram fie Pepe, fie Jo! "tat normal", desigur!


Pe diploma de merit, primita in urma unei activitati reusite, la fostul jobb….scria cu litere de-o schioapa: Se acorda D-rei (eram “fata mare” p’atunci…) Oana P. …” Mey…am intrebat, timid (pentru ca in sinea mea…stiam cum sta treaba…), daca nu cumva era o confuzie… Evident ca…nu…!!! Mi s-a raspuns, zambind si mirat: “Nu, draga! Ce tot vorbesti? Mai vezi vreo Oana P. prin zona? ” Pai…tocmai asta era ideea…ca nu vedeam nici o Oana P. … Revin: “Despre tine e vorba! Esti unica!” Eh…oi fi unica…da’ in serii… Am lasat-o cum a cazut…ca, oricum, n-aveam sanse sa o scot la capat… Ce ti-e sccris, ti-e scris, dom’le! Si…desigur…”tat normal”!


Pentru prietene si prieteni sunt "fata", sau "shica", pentru vara-mea sunt "vara-mea"... Pana si pentru batranica, care locuieste, usa in usa cu mine, sunt "vecinica"! Nu…doamna R…., nu Ioana, doamna Ioana, domnisoara Ioana…Nuuuuu!!! Sunt…vecinica!... “tat normal”!

Pentru soacra sunt: Nora (Ce face, nora mea? Ce mai spune, nora mea? etc) sau sotia fiului… eh si ea pentru mine tot…“mama lui Silviu”… ramane… “tat normal”, dealtfel!

De sot…ce pot sa spun… ori sufera de complexe…ori, crede ca s-a maritat cu gradina zoologica! Din ursuletz, urs blanos, leoaica sau soricel…nu ma mai scoate! Si…ii repet, de 7 ani, aproape zilnic…Ma cheama Ioana…si Maria…sau Ioana-Maria…cum vrei… Si el, raspunde hotarat si tacticos: “Stiu, ursuletzul meu!”


Mai aveam o ultima speranta…de glorie…la micutza mea…da’ se pare ca nu mai am scapare…nici macar MAMA nu-mi spune… Pentru ea sunt Wawa! o combinatie ciudata de “v” si “u”, rostita cu gura larg deschisa si pe un ton de plictis’… Ah..si cu prelungire intre silabe…adica: “Waaaawa!” E regula! Cum era? Aaaa…”tat normal”!

Prin urmare…doamna…permite-ti-mi sa ma prezint: Numele meu este…X, Y, Z… oricum va vine la indemana, cum va mana sentimentele, amintirile, posibilitatile… Numai Ioana-Maria, nu! Caci, daca va aventurati sa-mi spuneti asa…e posibil sa nu am fel de reactie si…devin suspecta de lipsa de bun simt… In rest, “tat normal”!



www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">Maria-Elena, un vis devenit realitate!


Mitzu si...perlutzele...


Stropul de dragoste oferit unui copil ti se va intoarce inzecit, chiar insutit...


Ioana, mami de Maria-Elena, alintata, Mitzu ( 5 septembrie 2006 )

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 29/05/09 @ 21:30 Reply with Quote
Super, Waaawaa! Mi-a plcut mult cum ai scris.



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me
Back to top

desprecopii
Administrator

Posted 29/05/09 @ 21:48 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
Foarte frumos ai scris! Mai scrie ca scrii foarte frumos Ioana-Maria. Ai un nume foarte frumos!

te pup si sper sa te citesc in continuare - ai deja fani!





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
Back to top

RazaDeSoare
membru incepator

Posted 30/05/09 @ 00:29 Reply with Quote
Foarte frumos ai scris.Astept continuarea!

___________________________________________________________________________________________________
http://stirileprotv.ro/exclusiv/avem_viata_in_sange/avem-viata-in-sange-click-aici-daca-vrei-sa-devii-donator-de-celule-stem.html
Back to top

yoannamarie
membru junior

Posted 31/05/09 @ 01:17 Reply with Quote
Buna seara sau 'neatza! Cum doritzi, dumneavoastra!
Nu pot, decat sa va multumesc, dragutelor, pentru cuvintele frumoase! Pentru complimente!
Ati reusit sa-mi smulgeti un zambet sincer...

M-am scarpinat in varful capului si, atat, am reusit sa soptesc...: "fetelor...fugiti cat mai aveti timp...ca mi-s ca o moara stricata...cand incep...Adica: vorbesc, vorbesc si, iar, vorbesc...si scriu, scriu si iar,scriu..." ...

Da' cred ca m-au ajuns "urarile pr'etenilor"...caci, de aseara...m-a luat boala, da' rau de tot... Clocotesc ca o gaina batrana, dupa 3 ore de fiert, tremur din toate balamalele, capatzana mi-atarna, greu, intre urechi, creierul s-a scurs pana in dejtele de la picioare si vocea...glasciorul meu suav si far' de egal...este acum la "maximum de incet"...(...vorba unei prietene)...
Am intrat si aseara, cu intentia de a posta...dar nu am fost in stare... Nici in sera asta, nu's mai breaza (pentru ca sa ajung la computer...m-am latit pe doi peretzi, m-am agatat de doua scaune si cand sa ma asez...a sarit si sotzul in ajutor... )...Da'...nu m-am lasat! Eh...na...ca am reusit sa o fac si pe asta...

No...ca v-am spus ca daca m-apuc...greu ma opresc...Da' is nevoita sa ma car in pat...ca, deja ma lasa si vederea...totul e patrat si la patrat... Plus ca...am cale lunga pan' la pat... scaune, peretzi...si sotzul, sforaie, deja...nu ca m-ar fi ajutat cu mare lucru da'...

Va !


www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">Maria-Elena, un vis devenit realitate!


Mitzu si...perlutzele...


Stropul de dragoste oferit unui copil ti se va intoarce inzecit, chiar insutit...


Ioana, mami de Maria-Elena, alintata, Mitzu ( 5 septembrie 2006 )
Back to top

Happiness_4_us
Mamica stelelor A&M !

Posted 01/06/09 @ 01:22 (Edited 01/06/09 @ 01:23) Reply with Quote
Foarte frumos scris!
Mi-ai inseninat ziua! (tat normal )

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!

Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Back to top

kay
Happy - Happy , Joy - Joy

Posted 01/06/09 @ 01:36 Visit kay's Homepage Reply with Quote
din ciclul "ioana" am si eu un bucat` prietena... Ioana `tat normal pana acum daaar, de cand ne cunoastem (15 ani -doamne ce batrana suuuunt ) a trecut saraca de la si enumar

ioana
ioyo
ioy
jo
jojo
jorj
horhe
si acum (inca) e la stadiul de... george , da, GEORGE ... si cand vb cu ea incep " hey george, ce faci? aaa, si mi-e mi-e dor de tine ! ne vedem, da? te pup ! si eu te iubeeeeesc " etc... si asa auditorii sunt indusi in eroare pana la oroare ca vb cu un alt barbat

da zau ca george a mea nu se supara , cred ca s-a obisnuit de atatia ani !

te si iti multumesc, u made my evening happier !


************************************************************************************
Ajuta la construirea unei sectii de chirurgie cardio-vasculara :

858 - 2 euro/sms - Cosmote, Orange, Vodafone

www.inimacopiilor.ro


oana de SOSONICA (6.06.2007)


asa creste Sonia : www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">intr-un an


S

www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !

"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
Back to top

Tethys
membru de baza

Posted 02/06/09 @ 21:48 Reply with Quote
Tare fain le zici! Mai vrem povesti haioase . "tat normal".


#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Mi se spune "argint viu"...
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#
Oare ce varsta avem?!?
#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#*#


Back to top

yoannamarie
membru junior

Posted 03/06/09 @ 11:35 Reply with Quote
'neatza! Mey, fetelor... m-ati lasat fara cuvinte... (daca va puteti imagina...eu?!... fara cuvinte...)... Sunteti foarte dragute si va multumesc pentru aprecieri si pentru incurajari. M-ati surprins, placut, cu reactiile si mesajele voastre! Nu ma asteptam! Va multumesc, inca o data!
Va , dragelor!

PS. Kay, merci pentru ca m-ai luminat! Ma simt mult mai bine, acum, ca stiu ca este o "Ioana" care sa raspunda la numele "George"! Foarte tare! Nush...probabil ca "undercover" scrie pe fruntea noastra... In rest..."tat normal"...



www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">Maria-Elena, un vis devenit realitate!


Mitzu si...perlutzele...


Stropul de dragoste oferit unui copil ti se va intoarce inzecit, chiar insutit...


Ioana, mami de Maria-Elena, alintata, Mitzu ( 5 septembrie 2006 )
Back to top

lilina
margelina

Posted 29/06/09 @ 10:20 Visit lilina's Homepage Reply with Quote
waaawaaa, eshti super haioasa, astept continuarea
aaa, si mai vroiam sa-ti zic ceva, legat tot de numele tau
daca erai Maria-Ioana, eu ti-as fi spus MaryJuana

Lilina & Vlad-Alexandru (23 septembrie 2006)
poze cum s-a nascut, site-ul

www.fancybijoux.ro/" target="_blank">
fancybijoux.ro
Fancy on webshots
breslo
Back to top

Bjmaryoo
nou venit

Posted 25/07/09 @ 00:34 Reply with Quote
mi-a placut tare mult si am ras cu lacrimi.pupici!
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page