Mitzu si...perlutzele...

Mitzu si...perlutzele... | Autor: yoannamarie

Link direct la acest mesaj

"Mitzu",( ... alias... Maria-Elena !) este numele primit in urma excesului meu de alintaturi.
Am mai avut initiativa deschiderii acestui subiect...dar m-am razgandit...Pentru ca, puiul meu nu vorbeste, inca (), pe "limba oficiala"! Dar, m-am gandit si am gasit o solutie temporara! Voi posta "perlutzele" cu traducerile de rigoare...

In urma cu ceva timp, ca sa nu mai planga, atunci cand pleca sotul la serviciu, i-am explicat, lui Mitzu, ca: "tati se duce sa ia paine si iaurt si vine repede acasa!".A acceptat cu usurinta, acest lucru. Acum, de fiecare data cand iese sotul din casa, indiferent de motiv, Maria il conduce si-i spune: "Pa, Sisi! Ie pe si ieie!" (In traducere libera: "Pa, Silviu! Sa iei paine si iaurt!"!) Pe urma face "pa" cu manuta si ii trimite cativa "pusy"!
Saptamana trecuta, eram cu Mitzu, in baie, la chiuveta, o spalam pe maini, In timp ce ii clateam mainile, Mitzu se uita la apa care disparea pe la scurgerea chiuvetei si, foarte serioasa, spune: "Pa, bapa! Ie pe si ieie!" ( Traducere: Pa, apa! Sa iei paine si iaurt!) Si incepe sa trimita "pusy", sa faca "pa" cu manuta...

Ieri, am intrebat-o pe Mitzu, cu ce i-ar placea sa ne jucam. Nimic nu-i convenea, fapt pentru care imi raspundea numai cu : "Neaaah!" (Tradus:: Nuuuu!) Si, tot continuam... La un moment dat, s-a dezvoltat, asa, un joc intre noi. Indiferent de intrebare, raspunsul Mariei era : "Neaaah!"..."Vrei sa ne uitam pe poze?" "Neaah!", "Vrei sa ne jucam cu plastilina?" "Neaaaah!", "Vrei sa dansam?" "Neaaah!" etc... Intelegandu-i planul, schim foaia si o intreb..."Vrei ou Kinder?" La care ea, raspunde rapid si pe acelasi ton ca si inainte: "Neaa...!"... Si se opreste, inainte sa termine cuvantul. Face ochii mari, si incepe sa tipe: "Aaaa! Da, da!"

Va pe toti cititorii si "vizitatorii" acestui subiect!


www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrdtfxp3ua.png" target="_blank">Maria-Elena, un vis frumos devenit realitate!!!
"Omenirea datoreaza copiilor tot ce are mai bun de daruit..."
Ioana, mami de Maria-Elena

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andruskandu spune:



Bine-ai venit!

Si la cat mai multe perlutze dulci, dulci, dulci de tot de-ale Mariei!

Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii
(Vrajitorul din Oz)


Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!


Poznele lui Andrei

Nasterea lu' Andrei

www.dropshots.com/andruskandu" target="_blank">PozeAndrei

Andreea lui Andreiut Puiut 11.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Suuuper! Foarte simpatica Mitzu! La cat mai multe perlute.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
EMMA INVINGE cancerul!
Sunt putere si iubire pentru pretioasa Emma, maine, de Bunavestire, la ora 12!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Tare simpatica-i Mitzu! M-am amuzat, draga de ea, stie ce vrea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Ce scumpica e! si la cat mai multe perlute!





~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Mi se spune "argint viu"...
*************************************************
"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Fetelor, va multumim pentru ca "ne-ati citit"! Sunteti dragute! Va multumim pentru aprecieri urari si complimente !
Va mai asteptam cu...noi perlute!


www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrdtfxp3ua.png" target="_blank">Maria-Elena, un vis frumos devenit realitate!!!
"Omenirea datoreaza copiilor tot ce are mai bun de daruit..."
Ioana, mami de Maria-Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

super simpatica Mitzu! ei lasa Ioana, ai sa vezi tu cand isi va da drumul la gurita ca nu vei reusi sa-i faci fata





***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Ramo, sar'mana! Sa dea Dumnezeu, ca Mitzu sa inceapa sa vorbeasca corect si clar, cat mai repede! Sa pot sa ma "plictisesc" de vorbele si turuiala ei... Cu toate ca, sigur, nu ma voi satura vreodata!

www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">Maria-Elena, un vis frumos devenit realitate!!!

Mitzu si...perlutzele!

"Omenirea datoreaza copiilor tot ce are mai bun de daruit..."
Ioana, mami de Maria-Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Ioi...de cand nu am mai adaugat perlute la sirag... Offf!!! Si cate "s-au pierdut"... Mda...greseala mea!!!

Acu'...adaug trei "perlute" scoase din "scoica" recent...


Duminica ce a trecut, am fost cu Mitzu la un centru hipic, deschis recent in oras, unde am asistat la concursul national de sarituri peste obsacole... A fost minunat, Mitzu foarte incantata de tot ce a vazut acolo dar in special, evident, de cai... Adevarul ca erau niste exemplare... Printre mandrii armasari si iepe era si un cal de vanzare (120.000 de euro...) si, in gluma, ii spun fii-mii ca o sa-i luam si lui Silviu (sotul meu) un cal...dar de jucarie... La care ea nu sta deloc pe ganduri si foarte serioasa imi raspunde: "Nu, Wawa! Nu! Tzitzi (Silviu) nu e bebe (nu-i trebuie jucarii)... Tzizti e om!!!"



Dupa concurs, ne-am dus la sora-mea care locuieste la curte si are casa cu etaj. Mitzu se juca cu nepotul meu, sus, in camera acestuia. Noi, adultii, discutam despre una alta, in salon, la parter. La un moment dat, se aude un zgomot pe trepte ca si cum s-ar tarai ceva dupa care liniste. Strig: "Mitzu, tu esti?" Raspuns: "Da?" Intreb, iar: "Esti singura?" Fii-mea raspunde: "Nu!", Intreb: "E si Alex cu tine?", Raspuns: "NU!" Intreb, iar: "Dar cu cine esti?!"... Raspuns a la fii-mea: "Sunt cu mine!!!"




Marti, am fost in parc, la joaca... La plecare, Mitzu l-a rugat pe ta-su sa o ia in brate pentru ca obosise... Surprinzator , fara comentarii, ta-su a executat comanda. In timp ce mergeam, agale, pe una din aleile din parc, fii-mea si-a desfacut bidonasul cu apa, din mana si a incercat sa bea... I-am urmarit miscarile si am vazut ca a dus bidonasul gresit la gura (n-a calculat distanta...) si si-a atins cu acesta dintii... Ofticata si, bineinteles, nerecunoscand ca a fost vina ei...nu a intarziat sa-i reproseze lui ta-su: "Tzitzi, mergi mai usor ca din cauza ta imi cad dintii!!!"



Dupa cum am spus acestea sunt cele mai recente perlutze... Le-am adaugat pe sirag...si le-am pus la expozitie!


Perlutzele...

www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">

Ioana, mami de fetita cu fundita

De prin viata...adunate! ""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Mey, oameni buni, mergeti dom'le mai cu grija, ce faceti, lasati fata fara dinti??? tz, tz, tz!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:

Lexi, ! Pai...na...ca de fiecare data... ta-su-i vinovatul ...fara vina...

Perlutzele...

www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">

Ioana, mami de fetita cu fundita

De prin viata...adunate! ""

Mergi la inceput