Mitzu si...perlutzele...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yoannamarie spune:


Dialog SERIOS intre mine si fii-mea......


Mitzu rasfoieste albumul foto al familiei si da peste poza cu mine insarcinata...... Si...stop cadru! A inceput sa inspecteze poza , facand tot felul de mutrisoare... insa fara a scoate un cuvant... La un moment dat, rup tacerea si o intreb:

- La ce te uiti?
Mitzu: - La tine!
Eu: - Ah...la poza cu mine! Stii ce am eu in burtica, acolo?!
Mitzu: - Da! Bebe eu!
Eu: - Asa-i, iubita! Dar cum ai ajuns tu acolo?!
Mitzu: - M-ai 'cat (mancat) tu! Ai facut gura mare "aaaa' (si a si exemplificat) si m-ai inghitit!
Eu: !? - Aha... Bun...si, tu cum ai iesit de acolo?
Mitzu: a venit Tzitzi (Silviu, ta-su) cu foarfeca si a taiat burta si "tzup" (a sarit sa exemplifice) am iesit...

Sotul, aflat de fata, aproba spusele fiica-sii, cu ranjetul pana la urechi si dej'tul aratator fluturand, in semn de : "ti-am spus eu... pana si micuta ma face erou..." ...
Eu, ii fac semn sotului sa taca si, abia abtinandu-ma sa nu bufnesc in ras, continui:

- Pai... nu ti-a placut la mine in burtica?!
Mitzu: - Daaa!
Eu: - Si ce papai in burtica?!
Mitzu: - booors, pilaf cu pui...paine, muuult boooors!!!
Eu: - Si ce mai faceai in burtica?
Mitzu: - Bine!
Eu: - Vorbeai cu cineva?
Mitzu: - Da! Cu Tzitzi!
Eu: - Pai cum?! Cum te auzea Silviu?
Mitzu: - Vorbeam la telefon!
Si duce manuta la ureche, mimand telefonul:
- Alo! Tzitzi, ce faci?
- Daaa! Vorbeam cu telefonul cu Hannah Montana, telefonul roz!

Nu mai rezist si ma pufneste rasul... Continui:

- Hai, mey! Cum sa vorbesti la telefon?!
Si...repede intervine ta-su...
- Daaaa...asa e... Mitzu ma suna pe telefonul verde, cu Ben 10 ! Si vorbeam o gramada...era cu taxa inversa, adauga usor...sa aud doar eu...

No...ca n-am mai rezistat si m-a luat rasul rau de tot...

Mitzu se ridica, dintr-odata si fuge la cosul cu jucarii...Incepe sa cotrobaie prin el...

!?!?!?

Gaseste telefonul verde, cu Ben 10, i-l aduce lui ta-su...si, confuza, intreaba: Unde e telefonul meu roz, cu Hannah Montana?!
N-am ce face si ii raspund:

- Nu stiu, unde l-ai pus!
Mitzu: - Pai...la tine in burta! Tzitziiii hai adu foarfecaaaa!!! Te rooog!!!



Hehe... incerc sa-i atrag atentia de la "operatie" si...surprinsa placut de perlele fii-mii... incep sa-i explic cum era mica, mica si a crescut, la mine in burtica si am fost la spital etc etc etc... Si?! plictisita de povestea ce o indrugam......ma intrerupe si ne spune, hotarat: Nuuuu!!! Wawa (adica eu) e lup si Tzitzi, vanatorul...Da?!

Si.. Evrika!!! S-a dezlegat "misterul"..."Scufita rosie" (povestea ei preferata) a fost adaptata imaginatiei micutei mele!!!


Si am incalecat pe-o sa... si v-am spus perlutza din seara aceasta...




Perlutzele...

www.mytickerz.com/tickers/g5982ekrufgklo7y.png" target="_blank">

Ioana, mami de fetita cu fundita

De prin viata...adunate! ""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Foarte dulce Mitzulina, la cat mai multe perlute delicioase!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Si primele perlute
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Vesnic cu Emma in suflet

Mergi la inceput