Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117315
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54198
3. Bilantz olguta12 48134
4. J D E monica70 38387
5. A murit Laura! craciunitza 29167
6. Un nou inceput...(2) danangie 27544
7. scrisoare catre mama Picasso 22240
8. Curiozitate! Ana68 21582
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20209
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20180

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Un motan incaltat si-un pui de pisica
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 31/03/2009 la 19:24 .:. 14288  vizionari .. Exista 84 raspunsuri la acest anunt

...asa a inceput prietenia noastra. Mai bine spus, de la asta mi s-a tras totul...

L-am cunoscut cand aveam 23 de ani. Eram managera unui restaurant frantuzesc; el lucra in mall-ul in care era restaurantul. Mai bine de 11 luni a crezut ca sufar de "multiple personality disorder", deoarece cand ma "vedea" bruneta eram prietenoasa, vorbareata, dadeam din gene de parca imi dereglase careva pleoapele cu-n facaletz, si-i ofeream tot felul de dulciuri fine, inclusiv tortul lui favorit de ciocolata, "Death By Chocolate". Blonda eram tacuta, retrasa, nici nu ma uitam in directia lui. Statea si ma privea de la distanta, fara sa aiba curajul sa se apropie.
Dupa aproape un an, si-a luat inima-n dinti, si cu toate ca era convins ca am cateva shuruburi ruginite, m-a intrebat care din ele e peruca- cea blonda sau cea bruneta. Dupa ce mi-am revenit din ris, i-am explicat ca avusese onorea de a o cunoaste si pe sora mea mai mare si mai diafana, Bleu.

Din ziua aceea, a inceput un fel de "uliul si porumbita" intre noi- doi pasi inainte, unul inapoi. Un joc de glezna de liceeni, platonic, dar cu sanse mari de incurcatura serioasa. Ne priveam de la departare, ne faceam bezele, ne lasam mesaje scrise la repezeala pe parbrizele carutelor noastre, trageam de timp cand aveam ocazia, ca sa iesim in acelasi timp din mall, sa putem merge spre parcare impreuna.

El... dat cu toate alifiile. Era jumatate olandez jumatate american-indian(adica... indian cu arc si sageata, cal si pene in plete). Brunet, inalt, carnatia alba, si "trup de amant", cum spunea bunica. Se vedea de la kilometru 6 ca isi petrecuse copilaria si adolescenta in sala de sport. Suspinau damele cand trecea pe langa ele. Par bogat, negru ca pana corbului, sprancene stufoase, si niste ochi care ma bagau in pereti(si la propriu si la figurat)cand se uita la mine; aveam impresia ca imi stie toate gandurile doar cu o privire.
Facea arte martiale, era jucator semi-profesionist de fotbal american, fugea de alcool, nu lua droguri, de fumat nu fuma decat cand iesea in oras cu prietenii. Adora animalele- in special pisicile!- copiii il fascinau, si putea linisti orice copil plangaretz sau animal nelinistit doar cu o atingere.
Eu... ametita ca de obicei, cu gandul doar la muzica, dans, trasul de fiare la sala, si masina mea sport. Pe vremurile alea, eram-inca- destul de salbatica atunci cand era vorba de barbati/flacai/baieti. Ii preferam pe post de amici, nicidecum in rol de "gagici" sau iubiti.

Un pui de pisica m-a convins sa-i dau o sansa. M-am trezit cu el in restaurant, sa-mi ceara ajutorul cu o matza mica si artagoasa.
Mi-a explicat cu lux de amanunte cum ca a plecat pe jos dupa suc si dulciuri, si la benzinaria din cartier, s-a luat o pisica mica si sifonata dupa el. N-a mai scapat de ea, asa ca a dus-o acasa. Avea deja un motan "incaltat" imens-Prince- care o indragise pe domnisoara din prima. M-a invitat la el, sa il ajut sa ii faca baie, sa ii recomand un veterinar bun, si sa o... botez.
Eu- magulita si ciugulita pina peste poate de "onoarea" pe care mi-a facut-o, am acceptat invitatia.
I-am gasit pe toti trei parfumati si aranjati, intr-o mizerie crunta. Haine peste tot, sticle de suc, farfurii de unica folosinta pe, langa si sub canapele..ce mai- cosmar!
El, zambind stanjenit mi-a spus... "ce sa-i faci- apartament de burlac". Da, da... si bunica-i fata mare. In loc sa-i fac baie pisicii, i-am cerut manusi, si ne-am pus amandoi pe treaba. Trei ore mai tarziu, apartamentul lucea, pisica era imbaiata, botezata "Princess Butter Cup", iar noi eram cu girofarurile dereglate.
Am stat de vorba aproape 6 ore, eu cu motanul in brate, el cu "Printesa" nou botezata. M-a condus pina acasa, si pt ca aveam cei 7 ani de-acasa, am crezut de cuvinta sa-l invit si eu la mine in weekend, la cina... da-mi Doamne ce n-am avut, sa ma mir ce m-a gasit .

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Next page
# /9  

misha71
Cruella

Posted 31/03/09 @ 19:47 Reply with Quote
Pai si continuarea?
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 31/03/09 @ 19:57 (Edited 31/03/09 @ 19:59) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
pai vine, surioara, vine!
dar am o Galusca mucoasa pe linga mine, 2 pisici sclerozate care incearca sa ma muste de shosete, si un vraf de rufe de spalat. Plus ca incerc sa mai scriu si la "jurnal de americanca dilie".
Si am doar doua deshte si un creier mic si obosit de bibilica
E pe drum- promit




edit, ca sa vezi ca nu glumeam cand am spus ca cerebelul e obosit- am ZECE deshte- dar ar trebui sa-mi bag DOUA din ele in nas..si cu aritmetica stau prost, nu numai cu scrisul
olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

misha71
Cruella

Posted 31/03/09 @ 20:12 Reply with Quote
Doamne! Si io care ma miram cu cine seamana Galushca
Back to top

emag
membru incepator

Posted 31/03/09 @ 21:28 Reply with Quote
Hai cu continuareaaaaaaaaaa! Nu ma lasa asa...
Pup fetele, 143!

Ziana - povestea nasterii
Back to top

Denisam
blessed mommy

Posted 31/03/09 @ 21:43 Reply with Quote
da mai, ma bucur ca ai scris si ma lasi sa fac scenarii-mai bine zi tu adevarul in stilul tau:)

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Zambeste, si maine e o zi!

Back to top

hannen
not sayin` much!Shh!

Posted 01/04/09 @ 08:07 Visit hannen's Homepage Reply with Quote
Olguta ,esti mortala!Dar asta stii deja Vroiam doar sa semnez condica de cititor fidel,desi nu scriu des ,de la citit nu lipsesc niciodata!
Si serios vorbind,ai talent nu gluma,eu zic sa-l valorifici cumva ca-i pacat !

Hannen mamica de trei printzese Amira Israa Inas


I want to tell the world... a Story

Occupation 101: Voice of the Silenced Majority

The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades

Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 01/04/09 @ 09:19 (Edited 01/04/09 @ 10:10) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
"Bucataritul" nu mi-a placut niciodata. Dealtfel, am fugit de el ca de pojar. Oricand prefer sa ma bag sub o masina, sa sap gradina, sa bat cuie(si in degete!), orice- numai la cratitza sa nu ma pui, ca fac urit.
Pe vremuri( inainte de a purta sutien si de a deveni "smechera", pe la vreo 12 ani), imi placea sa stau langa bunica in bucatarie, si sa o ajut. Imi spunea ca ucenic mai "anti talent" inca nu intalnise. DAR... eram patimasa, incercam orice, asa ca ma lasa sa-i calc pragul bucatariei(ca deh, dumneaei era sef de tarla acolo). Coana mare mereu imi spunea ca "o sa vina si ziua cand o sa VREI sa gatesti- mai mult ca sigur pt vreun fraier cu cioc, gura mare si creieru' mic,si n-o sa fii in stare nici opincile sa i le fierbi, dar sa-l mai "aburesti" cu merinde".
Si a avut dreptate.
Cand l-am invitat pe "nea Caisa" la cina- in vastele mele apartamente- am uitat ca de fapt bucataria mea era doar de umplutura. Era BEC, deoarece treceam pe-acolo doar cand intram sau ieseam din casa. Vesela era superba, oalele straluceau, servetelele erau aliniate ca la armata...totul era perfect, deoarece nu atingeam nimic. Mancam ori la servici(restaurant frantuzesc, neamule!), ori in oras, ori ...la mama. Pt ce sa-mi mai stric manichiura?
Dar de data asta, ca sa "aburesc" victima, aveam doar 3 zile la dispozitie sa ajung Sanda Marin, fara sa arunc bucataria in aer.
Ce sa gatesc? M-a batut gandul si sa cumpar merinde de-a gata, de pe la vreun restaurant bengos, dar ma gandeam ca se intoarce bunica din Rai, si-mi arde vreo 2 linguri pe sira spinarii, de nu mai ajung sa gust decat coliva.
Bine inteles, am apelat la mama. Dupa 2 zile de "tratative", sedinte, si intalniri ad-hoc, m-am hotarat sa fac ... TOCANITA cu carne de porc. Periculoasa retzeta!!! Mama mi-a spus ca "si o gasca retardata ar putea gati asta, asa ca...ai sanse destul de mari pt reusita"... MAMA mereu e cea care ne imbarbateaza, asa-i?
Nu o mai lungesc! important e ca am reusit sa fac tocanita cu o zi inainte. N-am ars decat 2 cratiti si o lingura, si perdelele au fost usor de schimbat. Important e ca la a treia incercare n-am mai gresit, si n-am mai pus busuioc in loc de marar.
A sosit si ziua intalnirii. Casa curata, bucataria avea perdele noi, masa asezata cu lumanari si vesela stralucitoare; eu m-am imbaiat, m-am parfumat in toate "coclaurile", mi-am tras o rochie de voal sexoasa, si nu mi-am pus indispensabilii pe dos(doar sutienul- deh...emotia).
El n-a intarziat; a aterizat la timp, a venit cu trandafiri in dinti, frezat, cu sticla de colonie varsata pe camesha, si cu... 2 pungi infundate cu tot meniul de la McDonald's.... "m-am gandit ca lucrezi mult, si poate n-ai timp sa gatesti". Nu stiam daca sa-l pup, sau sa-l arunc pe scari in jos, sa dau cu cratita de tocanita dupa el...si sa presar si oleaca de busuioc peste basanaul lui.
I-am smuls florile din mana, l-am imbrancit pina a aterizat pe-un scaun, si am inceput sa-i trantesc tocanita in blid, ca la puscarie. Eram nervoasa ca atunci cand mi-a "rapit" sora-mea papusa favorita, si a "operat-o" pina n-a mai ramas decat un picior si un ochi din ea, de am plans 3 ani si 2 zile(si pare-mi-se ca am purtat si doliu).
A fost surprins ca am gatit- in special ceva din "bucataria romaneasca", si se minuna ca miroase atit de bine.... iar eu regretam ca nu i-am facut mancare de ciuperci.
Nervii nu m-au "tinut" decat pina cand l-am vazut ca baga prima furculita in gura... apoi... m-am indragostit. A uitat de mine, de pletele mele (de care era indragostit lulea), a uitat si de pungile de la Mickey D's... s-a pus flacaul pe mancat, si nu s-a oprit pina cand n-a terminat cratitza. M-am gandit ca poate e in crestere...
Mi-a multumit de atitea ori, incat m-au luat nervii din nou, apoi si-a cerut scuze(pt pungile odioase), si m-a rugat sa-l las sa "poposeasca" putin mai mult la mine pe batatura, deoarece... nu se mai putea ridica de la masa... oare?.
Am stat de vorba toata seara...mi-a povestit despre parintii si fratele lui, despre orasul in care a crescut, despre prieteni; am jucat "Pictionary" in doi(un joc pt care iti trebuiesc cel putin 4 persoane), ne-am uitat la un film imbecil, si... am mai stat oleaca de vorba(inca vreo 4 ore). Pe la 5 dimineatza m-a intrebat daca ii permit sa doarma la mine, pe canapea, deoarece era prea obosit sa parcurga cele 12 strazi pina acasa. Cu masina.
Hmmm....
Cum sa nu? Stai sa-ti aduc perna si plapuma
Am mentionat cumva ca inca eram domnisoara? Probabil ca nu. Dar nu-mi era frica de el, pt ca aveam busuioc si linguri de lemn din belsug. Ce daca era cat Muntii Bucegi? Il casapeam eu CUMVA.
Tre sa recunosc totusi ca a fost domn. Gentleman. Fara gluma, fara "intelesuri ascunse". A fost tandru si putin mai timid decat mine(daca e posibil asa ceva). Eu l-am incoltzit in timp ce isi aranja perna pe canapea, l-am apucat de gulerul de la camesha imbibata in colonie, si l-am tzucat asa cum am vazut-o pe Sophia Loren ca a procedat cu Cary Grant in Houseboat. O ventuza sanatoasa, ca sa uite sa mai plece.
Si n-a mai plecat. Timp de o saptamana, pleca dimineata de pe canapeaua mea, la servici, la cumparaturi, acasa(sa-si hraneasca pisoii si sa se imbaieze), dar tot la mine venea inapoi de indata ce se intuneca. Imi spunea mereu "trec o fuga pina la tine diseara", dar fuga aia s-a transformat in "shezatoare". Facea ce facea, ma antrena la povesti(eu aia tacuta si antisociala), pina cand era trecut de miezul noptii, si-mi spunea ca e frant de oboseala... deci... scoate perna si salteaua, mandro.
Dupa o saptamana, am inceput sa intru in panica. Tin minte ca am venit de la servici, si deja ma astepta in fata casei cu- ce altceva- decat trandafiri si o tava de lasagna, facuta de el. Da, poate ar fi trebuit sa ma simt ciugulita, dar eu- mai dificila, deh- m-am pus pe plans. Am intrat in casa, si imi amintesc de parca s-ar fi intamplat ieri, cum m-am prelins usor in jos pe perete, plangand in hohote. El dupa mine, ca un maidanez singuratic.... cu tava in mana si florile sub brat. I-am spus ca am nevoie de o PAUZA... de spatiu... simt ca ma sufoc, nu pot sa respir; aveam nevoie de spatiu, de timp, de...naiba sa ma ia... i-am spus ca tre' sa-mi dea ocazia sa-i mai duc si dorul. Iar el, dulce si senin- ca de obicei- mi-a spus ca ma iubeste. Si ca nu-si mai poate inchipui viata fara mine. M-a luat in brate(in timp ce eu incercam sa-l imping), m-a pupat parinteste pe frunte, si mi-a spus ca totul o sa fie "ok", ca am sa ma obisnuiesc cu el in viata mea...ca nu am nevoie de o "pauza"- am nevoie mai multa de EL. Si fata isteata ce eram, l-am crezut. Am renuntat la cererile mele, si i-am urmat sfatul.


15-16 ani mai tarziu, inca regret ca nu i-am facut mancare de ciuperci in prima seara...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 01/04/09 @ 09:31 Reply with Quote
M-am edificat : te-am inteles gresit. Scuze .


Este posibil, sa mai " dea " peste tine si alte nerabdatoare in ale cititului si sa emita pareri. Asa ca, inarmeaza-te cu nervi de otel !

Si, da. Ai talent. Fructifica-l !





lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top

carmenp
misiz Litlbard

Posted 01/04/09 @ 10:07 Reply with Quote
uolgooo, cum o kema p`aia, aia de scria dulcegarii, pff, ce lapsus am ... gata, sandra brown, mi`o zis gugal;)) brei, sandra brown ie minciuna pe linga tine;)) baga`mi o poza cu el, ca m`am indragostit pi loc si iremediabil;)) stai ca mac dincolo sa vaz daca n`apare pin pozele puse de tine :d

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 01/04/09 @ 10:15 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Carmen,nu-s poze cu el , puiule. Poate o papusa "voodoo" sa gasesc prin casa... dar uite, promit ca am sa caut poza cu el in cutiile cu poze, si o adaug... da-r-ar indigestia peste el sa dea...ca tare chipes mai era...
Lisaelisa- te rog eu mult, nu-ti cere scuze, deoarece nu este cazul. Important e ca acu' ma cunosti oleaca mai bine, si recunosti "modelul" de carutza- bat pe dreapta oleaca, si frinele sint "moi"...dar la drum lung ma astern ...

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top
# /9  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page