Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117365
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54239
3. Bilantz olguta12 48185
4. J D E monica70 38436
5. A murit Laura! craciunitza 29227
6. Un nou inceput...(2) danangie 27571
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21617
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20331
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20208

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Un motan incaltat si-un pui de pisica
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 31/03/2009 la 19:24 .:. 14309  vizionari .. Exista 84 raspunsuri la acest anunt

...asa a inceput prietenia noastra. Mai bine spus, de la asta mi s-a tras totul...

L-am cunoscut cand aveam 23 de ani. Eram managera unui restaurant frantuzesc; el lucra in mall-ul in care era restaurantul. Mai bine de 11 luni a crezut ca sufar de "multiple personality disorder", deoarece cand ma "vedea" bruneta eram prietenoasa, vorbareata, dadeam din gene de parca imi dereglase careva pleoapele cu-n facaletz, si-i ofeream tot felul de dulciuri fine, inclusiv tortul lui favorit de ciocolata, "Death By Chocolate". Blonda eram tacuta, retrasa, nici nu ma uitam in directia lui. Statea si ma privea de la distanta, fara sa aiba curajul sa se apropie.
Dupa aproape un an, si-a luat inima-n dinti, si cu toate ca era convins ca am cateva shuruburi ruginite, m-a intrebat care din ele e peruca- cea blonda sau cea bruneta. Dupa ce mi-am revenit din ris, i-am explicat ca avusese onorea de a o cunoaste si pe sora mea mai mare si mai diafana, Bleu.

Din ziua aceea, a inceput un fel de "uliul si porumbita" intre noi- doi pasi inainte, unul inapoi. Un joc de glezna de liceeni, platonic, dar cu sanse mari de incurcatura serioasa. Ne priveam de la departare, ne faceam bezele, ne lasam mesaje scrise la repezeala pe parbrizele carutelor noastre, trageam de timp cand aveam ocazia, ca sa iesim in acelasi timp din mall, sa putem merge spre parcare impreuna.

El... dat cu toate alifiile. Era jumatate olandez jumatate american-indian(adica... indian cu arc si sageata, cal si pene in plete). Brunet, inalt, carnatia alba, si "trup de amant", cum spunea bunica. Se vedea de la kilometru 6 ca isi petrecuse copilaria si adolescenta in sala de sport. Suspinau damele cand trecea pe langa ele. Par bogat, negru ca pana corbului, sprancene stufoase, si niste ochi care ma bagau in pereti(si la propriu si la figurat)cand se uita la mine; aveam impresia ca imi stie toate gandurile doar cu o privire.
Facea arte martiale, era jucator semi-profesionist de fotbal american, fugea de alcool, nu lua droguri, de fumat nu fuma decat cand iesea in oras cu prietenii. Adora animalele- in special pisicile!- copiii il fascinau, si putea linisti orice copil plangaretz sau animal nelinistit doar cu o atingere.
Eu... ametita ca de obicei, cu gandul doar la muzica, dans, trasul de fiare la sala, si masina mea sport. Pe vremurile alea, eram-inca- destul de salbatica atunci cand era vorba de barbati/flacai/baieti. Ii preferam pe post de amici, nicidecum in rol de "gagici" sau iubiti.

Un pui de pisica m-a convins sa-i dau o sansa. M-am trezit cu el in restaurant, sa-mi ceara ajutorul cu o matza mica si artagoasa.
Mi-a explicat cu lux de amanunte cum ca a plecat pe jos dupa suc si dulciuri, si la benzinaria din cartier, s-a luat o pisica mica si sifonata dupa el. N-a mai scapat de ea, asa ca a dus-o acasa. Avea deja un motan "incaltat" imens-Prince- care o indragise pe domnisoara din prima. M-a invitat la el, sa il ajut sa ii faca baie, sa ii recomand un veterinar bun, si sa o... botez.
Eu- magulita si ciugulita pina peste poate de "onoarea" pe care mi-a facut-o, am acceptat invitatia.
I-am gasit pe toti trei parfumati si aranjati, intr-o mizerie crunta. Haine peste tot, sticle de suc, farfurii de unica folosinta pe, langa si sub canapele..ce mai- cosmar!
El, zambind stanjenit mi-a spus... "ce sa-i faci- apartament de burlac". Da, da... si bunica-i fata mare. In loc sa-i fac baie pisicii, i-am cerut manusi, si ne-am pus amandoi pe treaba. Trei ore mai tarziu, apartamentul lucea, pisica era imbaiata, botezata "Princess Butter Cup", iar noi eram cu girofarurile dereglate.
Am stat de vorba aproape 6 ore, eu cu motanul in brate, el cu "Printesa" nou botezata. M-a condus pina acasa, si pt ca aveam cei 7 ani de-acasa, am crezut de cuvinta sa-l invit si eu la mine in weekend, la cina... da-mi Doamne ce n-am avut, sa ma mir ce m-a gasit .

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /9  

LauraFlo
Droghi sau dependenta Dc

Posted 01/04/09 @ 10:39 Reply with Quote
O, Doamne ce dor imi era de tine! Esti singura in afara de ai mei copii care ma face sa plang de fericire. Te-am regasit identica: suflet cald, povesti frumoase. Te pup.

Fericirea te indulceste, incercarile te intaresc, tristetea te face mai uman, greselile te smeresc, succesul te mentine in forma, dar numai Dumnezeu te face sa mergi mai departe!
Back to top

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 01/04/09 @ 10:48 Reply with Quote
Olguta, minunata ca de obicei...am citit pe nerasuflate, desi am de facut niste rapoarte...la naiba, in puii mei, mai pot astepta rapoartele alea...




Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 01/04/09 @ 11:13 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote

la 4 dimineata, caut prin fotografiile din tinerete.
am gasit doar cateva- deocamdata; am "lipit" doua de scanner(cu scuipinol".... Cam naspa(deh, acum o suta de ani nu aveam aparate digitale... poznele-s facute la o nunta, unde a fost "best man"...cel mai bun amic al sau a fost "mirele".
Scuze pt "prezentarea artistica"(nu-s prea clare fotografiile), dar imi pica ochii de somn.
Iaca-l pe... subsemnatul...

Nea Caisa...


ma duc sa ma bag in scutece...sa ma refac- "e grele" cu voi, fetelor- puneti omu' la munca





olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

luxe
membru incepator

Posted 01/04/09 @ 18:29 Reply with Quote
Hmmm...eu astept sa ne zici de ce dupa 16 ani inca regreti ca nu i-ai facut ciuperci ????? sooooo ?????? :)

www.flickr.com/photos/9734044@N08/" target="_blank">Jessica lui mami
Back to top

emag
membru incepator

Posted 01/04/09 @ 19:40 Reply with Quote
Zi, zi mai departe, te rooooooooooooooog!
Pup fata si astept,nerabdatoare, continuarea.
Un roman intreg, te rog, nu te zgarci!
143!

Ziana - povestea nasterii
Back to top

Denisam
blessed mommy

Posted 01/04/09 @ 20:07 Reply with Quote
Olgu-da mai, asa te vreau, continuarea? nea caisa nu prea clar, dar merg pe mina ta ca a meritat efortul:))

Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani

Zambeste, si maine e o zi!

Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 01/04/09 @ 22:28 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui olguta12

Carmen,nu-s poze cu el , puiule. Poate o papusa "voodoo" sa gasesc prin casa... dar uite, promit ca am sa caut poza cu el in cutiile cu poze, si o adaug... da-r-ar indigestia peste el sa dea...ca tare chipes mai era...
Lisaelisa- te rog eu mult, nu-ti cere scuze, deoarece nu este cazul. Important e ca acu' ma cunosti oleaca mai bine, si recunosti "modelul" de carutza- bat pe dreapta oleaca, si frinele sint "moi"...dar la drum lung ma astern ...

olguta12



Foarte amuzanta exprimarea. Si m-a mai amuzat si poza intunecata a sotului. Nu se vedea nimic.



lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 02/04/09 @ 03:31 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Mai fetelor.
Pozele pe care le-am postat, le-am gasit pe la 4 dimineata, dupa 2 ore de injuraturi si cautari in 8 cutii cu poze(mai aveam vreo 5 cutii de "parcurs", dar am renuntat)- am in total peste 15,000 de poze(care nu-s "digitale"). Nea Caisa oricum ura sa i se faca poze- unul din crezurile lui de indian- neam cu Winnetou- era ca daca il trage cineva in poza, o sa-i fure "sufletul"(creierul ii fusese furat de mult). M-am scuzat, si promit sa gasesc o alta pozna mai buna, dar rabdare, mama draga- rabdare, ca-i scumpa.
Lisaelisa- subsemnatul din poza nu este sotul meu; a fost doar primul meu amor, primul gagic cu care am avut o relatie "serioasa"- sanchi. Soata mea draga si scumpa- Bombonelu- e roman get-beget.

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

Macrina
membru junior

Posted 02/04/09 @ 07:35 Reply with Quote
Mersi draga mea, pe bune daca am mai ras asa in ultimul an..
Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 02/04/09 @ 09:39 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui olguta12

Mai fetelor.
Pozele pe care le-am postat, le-am gasit pe la 4 dimineata, dupa 2 ore de injuraturi si cautari in 8 cutii cu poze(mai aveam vreo 5 cutii de "parcurs", dar am renuntat)- am in total peste 15,000 de poze(care nu-s "digitale"). Nea Caisa oricum ura sa i se faca poze- unul din crezurile lui de indian- neam cu Winnetou- era ca daca il trage cineva in poza, o sa-i fure "sufletul"(creierul ii fusese furat de mult). M-am scuzat, si promit sa gasesc o alta pozna mai buna, dar rabdare, mama draga- rabdare, ca-i scumpa.
Lisaelisa- subsemnatul din poza nu este sotul meu; a fost doar primul meu amor, primul gagic cu care am avut o relatie "serioasa"- sanchi. Soata mea draga si scumpa- Bombonelu- e roman get-beget.


olguta12




Aha . Am priceput.

Oricum, ranjetul larg era pt curioasele care ti-au cerut poze.

Dar, tu deja ai postat o poza cu sotul tau. Nu-i asa ?






lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top
# /9  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page