Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117311
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54193
3. Bilantz olguta12 48130
4. J D E monica70 38382
5. A murit Laura! craciunitza 29160
6. Un nou inceput...(2) danangie 27540
7. scrisoare catre mama Picasso 22233
8. Curiozitate! Ana68 21581
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20200
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20177

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Lupta Crancena
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 27/03/2009 la 21:26 .:. 13240  vizionari .. Exista 99 raspunsuri la acest anunt
M-am indragostit de Sergiu Nicolaescu la frageda virsta de 9 ani, cand am vazut prima data Revansa. Taiam poze cu el din revistele Cinema ale lui Papa, si le ascundeam in "Povesti Nemuritoare", ca sa creada lumea ca-s fata isteatza si dornica de lectura, pe cand eu eram doar amorezata de un nene cu pistol si palarie cu bor, si chiar nu ma interesa ce facea Pacala, sau cum se descurca Danila Prepeleac. Fat Frumos din Lacrima al meu impusca nemtii si dusmanii tarii. Adeseori ma trezeam visand cu ochii deschisi in plin "buricul tirgului"- in Piata Matachei sau la Obor, in timp ce bunica se tocmea pe ultima gasca din piata, eu aveam intalniri secrete cu Tudor Moldovan si Limba(Ah, Jean Constantin- alt erou al copilariei). Faceam parte din "Rezistenta", si bine inteles ca eram si singura dama fina, care tragea cu pistolul mai bine ca Moldovan, vorbea 5 limbi, si era un fel de Mata Hari "moderna"- de aceea mereu Moldovan suspina dupa mine, si-mi admira rujul impecabil aplicat pe buzele-mi ca doua capsuni, si tocurile de 12 care nu ma impiedicau sa sar garduri, sa prind cate-un tren din zbor, sau sa nimicesc 3-4 inamici cu o singura lovitura. Ce mai- INCA nu se nascuse femeia –sau barbatul- care sa-mi faca fatza sau care sa-mi ia locul. Dar…eram partenera inedita al lui Moldovan… si inainte de orice altceva, faceam parte din Rezistenta!!!



Toate astea ar fi trebuit sa ma pregateasca pt rolul de mama. La frageda virsta de 39 de ani, ma aflu pe “teritoriu ocupat”, asediata de un prichindel dotat de natura cu o minte diabolica, o incapatinare cutremuratoare si o vointa ce l-ar fi nimicit si pe Tudor Moldovan, si toata breasla lui, de la Paraipan incoace. Faptul ca are doar 3 ani si 4 luni nu ma mai linisteste deloc; din contra, ma face sa disper zi si noapte.
Una dintre cele mai mari “reclamatii” asupra “postului” de mama, este lipsa de pregatire si instruire. Intotdeauna am fost de parere ca prea mult timp si atentie este acordat perioadei inainte de nasterea odraslelor, timp ce este petrecut studiind cum sa respiri adanc atunci cand incerci sa scoti un pepene printr-un… orificiu din care nici un OU nu are sanse de a iesi nevatamat; moduri sigure de a imbaia pruncul (de parca l-ai spala pe malul Dunarii, nu intr-o copaie roza cu fluturasi si floricele de camp, dichisita si dotata cu 14 butoane, care sa-i fredoneze la ureche “Desteapta-te romane”, sa-ti spuna din minut in minut ora exacta, temperatura apei, si greutatea odraslei la ora respectiva).



Rolul de mama este o ARTA. Este naiv sa trimiti o mama intr-o “arena de lupta” timp de 20 de ani, sa lupte impotriva unui copil, si sa te astepti sa invinga. TOTUL- de la Natura pina la bunici si vraci este in favoarea “LUI”. Da, este mic, dragalas, si poate sa dea drumul la lacrimi si sa le opreasca de 100 de ori mai usor decat umblu eu la robinetul de la baie. El e neajutorat, nevinovat si inocent, pe cand TU, tu- cea care i-ai dat viata- esti o namila fara suflet ; mare, tare si puternica.
Nimeni nu se gandeste la gradinite, creshe, scoli. Toti respiram usurati in momentul cand odraslele noastre devin “studenti in clasa I a”. Sintem mandri, increzuti si plini de noi, infoiati ca niste pauni retardati, de zici ca am castigat la Loterie. Uitam toti ca scolile nu sint decat o filiera, un mod précis si calculat al inamicului de a face “schimb de experiente”, de a-si intari puterea de lupta, si bagajul de cunostinte. Eu una cred ca prima materie studiata nu este nici limba materna, nici aritmetica. Bastonase? Liniute? 1+1-2?Hai sa fim seriosi!!! SABOTAJUL este prima si cea mai importanta materie pe care o studiaza. TERORISMUL este pe locul 2.
Ei petrec ani de zile- cel putin 12(!!!)- inconjurati de aliatii lor, intarindu-si filiera. Lupta lor se manifesta printr-o multitudine de forme, începand cu necooperarea pasiva, continuand cu dezinformarea, ascunderea si distrugerea bunurilor obstesti, falsificarea documentelor, si culminând cu lupta armata; directa. Desi la început miscarile de rezistenta apar spontan, ele sint masiv încurajate si sprijinite chiar de noi, victime nevinovate si pur si simplu OARBE in campania lor de sabotaj si terorism.



O sa spuneti ca am innebunit. Daca ati convietui si voi cu Dra Piscot, va asigur ca ati fi deja intr-o camasa de forta.
Nimeni nu-mi intelege inversunarea cu care refuz sa-mi inscriu odrasla la cresa, gradinita, day care, sau alt „organ” pedagogic. Refuz categoric sa-i imbogatesc arsenalul, sa o ajut sa ma invinga.
De 2 luni si 5 zile sint somera. Pentru prima data in aproape 3 ani de zile, sint acasa cu inamicul 24 din 24. Si sint sleita de puteri. In doar doua luni de zile a reusit sa faca ce n-a facut nimeni in toata viata mea. Sa ma rapuna.
Nu mai dorm noptile, deoarece ma gandesc cu groaza la ce voi gasi dimineata cand ma dau jos din pat. Odrasla mea si-a dezvoltat atit de bine toate simturile, incat ale mele nu-i mai fac fata. Cu toate ca paseste prin casa ca o turma de hipopotami- atunci cand vrea sa fie auzita- cu aceeasi usurinta, poate deveni ninja.



Azi dimineata, pt a 3 a oara in 10 zile, m-am dat jos din pat, si am calcat intr-un „covor” de pudra de talc. In timp ce toata casa dormea, fiica mea cea de toate zilele, lumina ochilor mei, a „insamintzat” toata mocheta din dormitorul meu cu 2 cm de pudra de talc. Toata mobila, asternutul, perdelele, chiar si mocheta de SUB pat. Toate sub un covor alb si placut mirositor de...pudra de talc. A reusit sa plece din dormitorul bunicii ei- coana mare sa traiasca!- cu care doarme noapte de noapte(refuzand categoric sa doarma in camera ei!), sa treaca de dormitorul bunicului, sa ajunga la mine, sa puna 3(TREI!!!) scaune unul peste altul, si sa ajunga la cel mai inalt raft din dulapul meu, ca sa puna mana pe cele trei containere/sticle cu pudra de talc. Am pudra de talc in ochi, intre degetele de la picioare,si in... mai peste tot. Put a „nou nascut”. Nu mai luam in seama faptul ca sint alergica la praf si alte nenorociri, deci de 5 ore stranut de mi-au picat si genele, si nasul imi mai sta agatzat intr-o singura balama.
Dupa asa o isprava, a avut timp sa mearga jos in beci, sa dea de mancare la pisici, sa-mi „picteze” monitorul de la calculator cu carioca, sa-mi ia 30 de timbre si sa le lipeasca pe toate pe birou, sa vina inapoi sus(tot in „ninja mode”), sa se instaleze in fata oglinzii din baia MEA, sa se spele pe dinti cu 2 tuburi intregi de pasta de dinti, si in timp ce s-a spalat pe fata, sa-mi „spele” si oglinda cu absolut toate produsele de „infrumusetzare” pe care le-a gasit. Nu i-a scapat nici oglinda de 2 metri x 4 metri care este usa de la dulapul de haine ale lui Bombonelu. Zilnic o gasesc „aranjata”. Dar AZI!- AZI, pt ca este JOI si eu n-am activitate, mi-a decorat-o cu detergent de rufe, miere, Comet(un fel de TIX indracit), 3 rujuri Lancome si un tub intreg de rimel(mascara). Ah, si sa nu uitam si 2 pahare de apa si nelipsitul strat de ...pudra de talc.
Casa este vesnic minata cu jucariile si condurii ei. Ai sanse- cand in timpul noptiii- mergi agale spre tron cu ochii lipiti de somn- sa nu te mai intorci inapoi nevatamat. Asta daca te mai intorci! Acum 2 seri, in toiul noptii, am plecat agale(ca o curca fraiera ce sint!!!) spre bucatarie, ca sa fur un castravete murat din frigider. Da, stiu- la 2 noaptea, numai damele insarcinate au voie sa aiba asa „iesiri”- dar pe propria-mi mosie, as vrea sa pot face ce vreau. Mda. Pe a treia treapta de SUS a scarilor, am alunecat pe-un papuc de-al odraslei... pe-a cincea treapta m-am intalnit si cu perechea lui, si m-am oprit direct in tabloul de la jumatatea scarilor, care acum duce lipsa de 2 cm din rama. Iar peretele duce lipsa de moloz. Mi-a pierit pofta de castraveti murati, deoarece gura de perete pe care am infulecat-o mi-a taiat orice chef de merinde.



Cum stiu eu toate astea???? Pt ca atunci cand ispravile ei ies la iveala, cu zambetul acela inocent si naucitor pe buze, ne explica –cu lux de amanunte- cum si ce a facut.
As mai povesti, dar e liniste totala sus in casa, iar eu din beci nu vad si nu aud nimic. Ma tot gandesc ca intr-una din zile, o sa merg sus, si-o sa-i gasesc pe babaci legati fedeles, agatati de lustra.
DACA supravietuiesc , am sa revin cu stiri... si cu moloz. Si cu castraveti murati- probabil in chiloti, bagati acolo de lumina ochilor mei...



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /10  

olguta12
Voi invinge!

Posted 29/03/09 @ 03:52 (Edited 29/03/09 @ 03:59) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Mereu spun ca nu ma enervez, ca nu ma deranjeaza faptul ca lumea comenteaza la cele scrise de mine, deoarece este forum, si toata lumea este bine venita cu idei,pareri si sfaturi.De cele mai multe ori(99.9%) este adevarat.
De data aceasta, chiar m-a deranjat comentariul pe care l-am gasit aici.
Cu MAMA MEA langa mine, am sa incerc sa raspund ca o dama fina si "sifilizata" ce sant, cea pe care mama si bunica mea au crescut-o, fara ajutorul cartilor de psihologie sau a gradinitelor- am petrecut doar o saptamana in toata copilaria mea intr-o gradinita, si am facut greva foamei, pana cand n-am mai fost "obligata" sa merg acolo- dar asta-i alta poveste, pt alta data.
Deci...

1.Copilul meu este inconjurat 25 din 24 de dragoste, atentie, rabdare, jocuri, activitati, filme, muzica, jucarii, animale, plante, plimbari in parc, leagan si tobogan in curte, chiar si "casuta" ei personala si accelerata, cu balcon, si ferestre in forma de inima . Are 4 bunici care o adora, 3 matusi si 3 unchi care o pierd din ochi, si care o rasfata cat e ziulica de mare, si doi parinti indragostiti de ea pina peste cap. Nu este lasata "in voia soartei" niciodata, tot timpul se joaca cineva cu ea, tot timpul are ceva de facut, o noua aventura, un nou tzel. In afara de faptul ca bunica ei materna- mama mea- a fost directoare de cresha ani de zile, si a "crescut" cateva generatii bune de copii, nu este un copil "leguma"- cum ii plac tatalui meu sa-i boteze. Nu e genul care daca-i dai de desenat, construit, aranjat sau demolat, sta nemiscata doua ceasuri. In 30 de secunde, o ia din loc spre alt "tzel".
2. Din momentul in care a iesit din pantecele mamei sale, Dra Piscot a fost (si ramane) argint viu. Nu o spun eu- o spun bunicii, prietenii, cunostintele de familie, doctorii cu care a avut de-a face, si femeia din piata care-i da mereu capsuni "pe ochi frumosi" cand merge la cumparaturi cu bunicii.
Rare sint zilele cand doarme dupa-amiaza- poate una la 2-3 luni. Are energie pt un intreg pluton de armata. Inca n-am intalnit copilul sau omul "matur" care sa poate tina pasul cu ea. Avem niste prieteni care au un DULAU- Maya- si pe ea a epuizat-o, saraca...dupa 2 ore de alergat, cocotzat si "chiraiala", catzeaua s-a dat batuta, si s-a refugiat in garaj, sub masini, pt ca nu o mai duceau balamalele.
Dra e isteata, perspicace, descurcareata, si extrem de inteleapta pt virsta ei. Singura si-a dat "pampers" jos, singura s-a asezat pe olitza, singura a renuntat la suzeta doar la cateva luni dupa ce a descoperit-o. Si acum ma uit la pozele facute de cumnatul meu, pe vremea cand nu avea nici 6 luni, asezata tacticos la pian, intr-una din vizitele pe care le-am facut lor.
3. Rolul de "mama" nu-l iau drept joaca. Nu sint indiferenta, inconstienta, sau indolenta. Cel putin nu in ceea ce o priveste pe copila mea. Motivul pt care nu am inscris-o inca la gradinita este unul singur- am dorit sa invete limba romana cat mai bine, sa poata comunica cat mai usor cu bunicii si apropiatii ei, sa invete cat mai multe despre cultura si tara de unde provin cei apropiati ei.
Nicidecum pt ca ar invata "tactici de sabotare a parintilor". Dupa cum am mai spus- de sute de ori, sant venita cu Pan Am-ul, nu cu pluta.

Daca din cele scrise de mine, cineva- ORICINE- intelege ca imi plang de mila, pt ca ma "terorizeaza" copilul, sau ca fiica mea este un "animal nestapanit", va propun sa nu mai intrati sa cititi ceea ce scriu. Pt ca ceea ce am incercat eu sa fac aici, este cu totul altceva. Mai mult decat orice, am vrut ca Alexandra- fiica mea- sa aiba sansa de a citi- din punctul de vedere al mamei ei- despre copilaria, ispravile si nazbatiile pe care le-a facut cand a fost "prichindel".
Nu as schimba nici macar un fir de par din capul copilei mele. Asa cum e, si tocmai PT CA ESTE ASA CUM O DESCRIU, o ador!!! In fiecare zi, dimineata, la pranz, seara, si intre mese(!) ii multumesc Bunului Dumnezeu ca ne-a daruit asa o fetita, si A crezut de cuviinta ca santem vrednici sa fim parintii unui asa copil.



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

speed
ma grabesc incet

Posted 29/03/09 @ 12:07 Reply with Quote
olguta draga, orice persoana ce pricepe 3 vorbe in limba romana si are un dram de bun simt intelege din blogurile tale ce familie minunata ai si ce norocoasa e Galushca sa te aiba mama. comentarii de genul celui ce te-a suparat sunt facute din rautate si prostie, altfel nu-mi explic.
Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 29/03/09 @ 12:46 Reply with Quote
Daca as fi facut acest comentariu din rautate sau prostie ( ! ), cuvintele ar fi fost cu totul altele...

Un copil energic, ca orice alt copil, are nevoie sa interactioneze si cu copiii de varsta lui. Oricati adulti ar fi in jurul sau, nu echivaleaza cu un grup de copii.

Este adevarat ca eu am raspuns doar din ce am citit in aceasta postare. Este punctul de vedere al cuiva care nu cunoaste alte detalii, deci, mai usor cu epitetele...

Olguta12, reciteste cu atentie si obiectivism, tot ce ai scri si ai sa realizezi ce ton ai folosit : de mama disperata, care nu mai stie cum sa-si struneasca fetita...

Si cu asta, am incheiat.

Sper, totusi, sa nu te lasi prada nervilor, si sa iei in considerare si ceea ce ti-am scris.



lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top

Adela99
membru de baza

Posted 29/03/09 @ 13:14 Reply with Quote
na, musai sa ma deconspir. olguta, si io te citesc cu placere si ba rad, ba plang cu tine dupa caz

lisaelisa, poate nu suferi nici de rautate nici de prostie, da' de lipsa simtului umorului siguur!
Back to top

natalia_nica
membru junior

Posted 29/03/09 @ 16:07 Reply with Quote
Olguta, mai sa pic sub birou de ras! Da' parca imi vine si sa plang oleaca, parca ai scris despre Denisu' meu, doar ca el e putin mai micut (3 ani)...

Cat despre lisaelisa, no comment, i-am citit si alte postari si... n-are rost. Adela, vroiam sa spun ca lipsa umorului denota lipsa inteligentei, asa ca concluzia... vine de la sine
Back to top

Adela99
membru de baza

Posted 29/03/09 @ 16:45 Reply with Quote
olguta, imi permit sa-ti dau cateva sfaturi, desi nu cred ca ai nevoie ca fost membru al Rezistentei, ca fost detectiv particular, da’ vad ca te-ai lasat pe tanjeala :)

e timpul sa infiintezi Sigurantza!
una din actiunile preventive ar fi "dezvoltarea vigilentei fata de incercarile dusmanoase" si "influentzarea pozitiva"

lasa-o sa mearga la gradinitza. ca oricum mai tarziu trebuie s-o lasi sa mearga la scoala. cu cat incepi mai devreme "activitatile informativ-operative" cu atat mai pline de succes rezultate. cum incepe gradinitza (nu-i musai sa astepti pana incepe gradinitza, poti sa incepi de acum) purcezi la intocmirea "dosarelor de supraveghere operativa". nu astepti ca dusmanul sa se manifeste ci il identifici. mergi cu ea de manutza la gradinitza in fiecare zi, afli cine sunt complicii, intocmesti "mapa de verificare" pentru fiecare. isi va face probabil doi-trei prieteni mai apropiati. cu astia treci la "urmarire informativa" – aici incluzi si pe bunici si pe vraci si eventual chiar si pe Bombonelu, pe ceilalti ii bagi la "dosar de obiectiv"

urmarirea informativa o efectuezi prin:
"reteaua informativa" - adica cc colaboratorii/informatorii. pe astia ii recrutezi din randul educatoarelor, mai apoi invatatoarea si rectorul si alte persoane cu autoritate. de la ei culegi informatii si cu ocazia convorbirilor alea trimestriale, asa-zisa sedintza cu parintii. dintre acestia alegi de preferintza o persoana pe care o infiltrezi, vezi "infiltrarea informatorului" in anturajul dusmanului de clasa. colaboratorii ii poti recompensa cu ocazia diveritelor aniversari scolare, zile de nastere, ziua Mamei, s a

alta categorie de colaboratori sunt parintii complicilor care au motive sa colaboreze, nu-i asa?

alte metode recomandate:
"filajul" – urmarirea pe locurile de joaca, lada cu nisip a dusmanilor sau suspectilor, supravegherea si verificarea anturajului; aici iti va prinde bine arta deghizatului pe care banuiesc ca o stapanesti;

fotografierea si surprinderea pe video in flagrant delict al dusmanului si afisharea acestuia pe forum spre deliciul altor membri clandestini ai Sigurantei.

io acum ma aflu la faza "incadrarea" dusmanului cu o militanta fidela cauzei mele. ureaza-mi succes!
Back to top

ladybug3
nou venit

Posted 29/03/09 @ 16:59 Visit ladybug3's Homepage Reply with Quote
..lisaelisa ....psihologia copilului sa o studiezi tu maica!!!! dupa ce o sa-ti treaca constiparea!(iti recomand sa folosesti niste pastile se dovedesc a fi destul de utile uneori )
...daca nici olg nu se pricepe la copii atunci nu stiu sincer cine se pricepe pe lumea asta! cat despre relatarea de mai sus...trebuie sa spun ca m-am amuzat de minune!!! se pare ca nu ne dezamageste nici acum nu??
te pup si te imbratisez cu drag Olgule pt amandoua "damele fine"
Back to top

emag
membru incepator

Posted 29/03/09 @ 17:37 Reply with Quote
In ciuda faptului ca la un moment dat noi doua am fost innamorate de acelasi frumos barbat, te iubesc de mor, draga mea. A! Barbatul in discutie este, bineinteles, Segiu Nicolaescu, sa nu cumva sa se inteleaga gresit. Oricum, m-am innamorat apoi mai tare (si a durat amorul mult mai mult), de Adrian Pintea, Dumnezeu sa-l odihneasca...

Acum inteleg de ce "te prind" atat de greu in ultima vreme... Draga de tine innoti in pudra si te lupti sa supravietuiesi accidentelor... Vigilenta maxima, draga mea :) !

Galushca e tot mai frumoasa si clar, tot mai desteapta. Sunt mandra de ea de pocnesc, ma simt extrem de onorata ca o cunosc si ca-mi hranesc sufletul si buna dispozitie cu ispravile ei.

143, sis! Pup fetele dragi! 143!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ziana - povestea nasterii
Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 29/03/09 @ 17:41 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui Adela99

olguta, imi permit sa-ti dau cateva sfaturi, desi nu cred ca ai nevoie ca fost membru al Rezistentei, ca fost detectiv particular, da’ vad ca te-ai lasat pe tanjeala :)

e timpul sa infiintezi Sigurantza!
una din actiunile preventive ar fi "dezvoltarea vigilentei fata de incercarile dusmanoase" si "influentzarea pozitiva"

lasa-o sa mearga la gradinitza. ca oricum mai tarziu trebuie s-o lasi sa mearga la scoala. cu cat incepi mai devreme "activitatile informativ-operative" cu atat mai pline de succes rezultate. cum incepe gradinitza (nu-i musai sa astepti pana incepe gradinitza, poti sa incepi de acum) purcezi la intocmirea "dosarelor de supraveghere operativa". nu astepti ca dusmanul sa se manifeste ci il identifici. mergi cu ea de manutza la gradinitza in fiecare zi, afli cine sunt complicii, intocmesti "mapa de verificare" pentru fiecare. isi va face probabil doi-trei prieteni mai apropiati. cu astia treci la "urmarire informativa" – aici incluzi si pe bunici si pe vraci si eventual chiar si pe Bombonelu, pe ceilalti ii bagi la "dosar de obiectiv"

urmarirea informativa o efectuezi prin:
"reteaua informativa" - adica cc colaboratorii/informatorii. pe astia ii recrutezi din randul educatoarelor, mai apoi invatatoarea si rectorul si alte persoane cu autoritate. de la ei culegi informatii si cu ocazia convorbirilor alea trimestriale, asa-zisa sedintza cu parintii. dintre acestia alegi de preferintza o persoana pe care o infiltrezi, vezi "infiltrarea informatorului" in anturajul dusmanului de clasa. colaboratorii ii poti recompensa cu ocazia diveritelor aniversari scolare, zile de nastere, ziua Mamei, s a

alta categorie de colaboratori sunt parintii complicilor care au motive sa colaboreze, nu-i asa?

alte metode recomandate:
"filajul" – urmarirea pe locurile de joaca, lada cu nisip a dusmanilor sau suspectilor, supravegherea si verificarea anturajului; aici iti va prinde bine arta deghizatului pe care banuiesc ca o stapanesti;

fotografierea si surprinderea pe video in flagrant delict al dusmanului si afisharea acestuia pe forum spre deliciul altor membri clandestini ai Sigurantei.

io acum ma aflu la faza "incadrarea" dusmanului cu o militanta fidela cauzei mele. ureaza-mi succes!



Nu am rabdare sa dau atatea sfaturi, dar tot despre colectivitate am sfatuit-o si eu. Deci, care ar fi problema, de fapt ?!

Pt cele care jignesc la umbra anonimatului si a sigurantei neraportarii la moderatori :

Transformati acest subiect intr-unul de cearta ca la usa cortului.

Olguta12 , daca te-am inteles gresit.



lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 29/03/09 @ 21:41 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
ok, fetelor va multumesc tuturor pt sfaturi.
Lisaelisa, bunica si parintii mei mi-au spus mereu ca "tonul face muzica". Apreciez faptul ca ai fost sincera, si imi pare rau daca s-au folosit cuvinte mai "aspre". Adevarul este ca fetele care citesc aventurile mele cu Galushca, ne cunosc foarte bine, atit pe mine cat si pe odrasla mea, si sint alaturi de noi de ani de zile. Cunosc faptul ca eu fac "haz de necaz", este doar modul meu de a ma exprima. Asa cum mi-a explicat si Adela(expicatie mai pe intelesul meu, si in "dialectul meu"), sint constienta de faptul ca(,) copila noastra are nevoie de contactul cu copii de virsta ei. Vecina de alaturi(care impreuna cu sotul dansei sint indragostiti pana peste cap de Dra Piscot), este educatoare la o gradinita din cartier. Mi-a promis ca de indata ce se "incalzeste" vremea, si trece "sezonul" de raceala si gripa, personal imi va aduce actele pt a o inscrie la gradinita. Asa ca, in curand va intra in contact zilnic cu cei de virsta ei- o face si acum, dar doar in parc, sau in vizitele pe care le primim sau le facem altor prichindei.
Sora mea, Bleu- de meserie- este psiholog. Am citit teancuri intregi de carti pt "educarea" si "developarea" copilului, dar majoritatea INAINTE de a face fiica mea primii pasi. De-atunci, nu am timp decat de ...ea. Nu ma ghidez dupa "carti". Nu poti clasifica nici un copil, nu-l poti "analiza" total, deoarece fiecare este diferit, unicat. Instinctul de mama, si propria-ti crestere si educatie te ghideaza. Iti pot spune ca n-am mai facut baie singura de aproape 2 ani. Deasemenea, nici pe "tron" n-am mai fost singurica tot cam de 2 ani. Umbra mea este Galusca, iar eu sint umbra ei. Facem totul impreuna, si prin EXEMPLU invata totul. Dar de aici la a spune ca "par" a fi disperata, este cale lunga. Cine ma cunoaste, stie ca nu-s chiar atit de firava si de neajutorata, si ca nu ma pierd si nu intru in "panica" atit de usor.
Oricum, nu vreau sa va certati din cauza odraslei mele.
Multumesc pt... rabdarea pe care o aveti cu mine si cu toanele mele.




olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top
# /10  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page