Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117368
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54241
3. Bilantz olguta12 48188
4. J D E monica70 38441
5. A murit Laura! craciunitza 29231
6. Un nou inceput...(2) danangie 27574
7. scrisoare catre mama Picasso 22265
8. Curiozitate! Ana68 21619
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20335
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20208

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Lupta Crancena
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 27/03/2009 la 21:26 .:. 13277  vizionari .. Exista 99 raspunsuri la acest anunt
M-am indragostit de Sergiu Nicolaescu la frageda virsta de 9 ani, cand am vazut prima data Revansa. Taiam poze cu el din revistele Cinema ale lui Papa, si le ascundeam in "Povesti Nemuritoare", ca sa creada lumea ca-s fata isteatza si dornica de lectura, pe cand eu eram doar amorezata de un nene cu pistol si palarie cu bor, si chiar nu ma interesa ce facea Pacala, sau cum se descurca Danila Prepeleac. Fat Frumos din Lacrima al meu impusca nemtii si dusmanii tarii. Adeseori ma trezeam visand cu ochii deschisi in plin "buricul tirgului"- in Piata Matachei sau la Obor, in timp ce bunica se tocmea pe ultima gasca din piata, eu aveam intalniri secrete cu Tudor Moldovan si Limba(Ah, Jean Constantin- alt erou al copilariei). Faceam parte din "Rezistenta", si bine inteles ca eram si singura dama fina, care tragea cu pistolul mai bine ca Moldovan, vorbea 5 limbi, si era un fel de Mata Hari "moderna"- de aceea mereu Moldovan suspina dupa mine, si-mi admira rujul impecabil aplicat pe buzele-mi ca doua capsuni, si tocurile de 12 care nu ma impiedicau sa sar garduri, sa prind cate-un tren din zbor, sau sa nimicesc 3-4 inamici cu o singura lovitura. Ce mai- INCA nu se nascuse femeia –sau barbatul- care sa-mi faca fatza sau care sa-mi ia locul. Dar…eram partenera inedita al lui Moldovan… si inainte de orice altceva, faceam parte din Rezistenta!!!



Toate astea ar fi trebuit sa ma pregateasca pt rolul de mama. La frageda virsta de 39 de ani, ma aflu pe “teritoriu ocupat”, asediata de un prichindel dotat de natura cu o minte diabolica, o incapatinare cutremuratoare si o vointa ce l-ar fi nimicit si pe Tudor Moldovan, si toata breasla lui, de la Paraipan incoace. Faptul ca are doar 3 ani si 4 luni nu ma mai linisteste deloc; din contra, ma face sa disper zi si noapte.
Una dintre cele mai mari “reclamatii” asupra “postului” de mama, este lipsa de pregatire si instruire. Intotdeauna am fost de parere ca prea mult timp si atentie este acordat perioadei inainte de nasterea odraslelor, timp ce este petrecut studiind cum sa respiri adanc atunci cand incerci sa scoti un pepene printr-un… orificiu din care nici un OU nu are sanse de a iesi nevatamat; moduri sigure de a imbaia pruncul (de parca l-ai spala pe malul Dunarii, nu intr-o copaie roza cu fluturasi si floricele de camp, dichisita si dotata cu 14 butoane, care sa-i fredoneze la ureche “Desteapta-te romane”, sa-ti spuna din minut in minut ora exacta, temperatura apei, si greutatea odraslei la ora respectiva).



Rolul de mama este o ARTA. Este naiv sa trimiti o mama intr-o “arena de lupta” timp de 20 de ani, sa lupte impotriva unui copil, si sa te astepti sa invinga. TOTUL- de la Natura pina la bunici si vraci este in favoarea “LUI”. Da, este mic, dragalas, si poate sa dea drumul la lacrimi si sa le opreasca de 100 de ori mai usor decat umblu eu la robinetul de la baie. El e neajutorat, nevinovat si inocent, pe cand TU, tu- cea care i-ai dat viata- esti o namila fara suflet ; mare, tare si puternica.
Nimeni nu se gandeste la gradinite, creshe, scoli. Toti respiram usurati in momentul cand odraslele noastre devin “studenti in clasa I a”. Sintem mandri, increzuti si plini de noi, infoiati ca niste pauni retardati, de zici ca am castigat la Loterie. Uitam toti ca scolile nu sint decat o filiera, un mod précis si calculat al inamicului de a face “schimb de experiente”, de a-si intari puterea de lupta, si bagajul de cunostinte. Eu una cred ca prima materie studiata nu este nici limba materna, nici aritmetica. Bastonase? Liniute? 1+1-2?Hai sa fim seriosi!!! SABOTAJUL este prima si cea mai importanta materie pe care o studiaza. TERORISMUL este pe locul 2.
Ei petrec ani de zile- cel putin 12(!!!)- inconjurati de aliatii lor, intarindu-si filiera. Lupta lor se manifesta printr-o multitudine de forme, începand cu necooperarea pasiva, continuand cu dezinformarea, ascunderea si distrugerea bunurilor obstesti, falsificarea documentelor, si culminând cu lupta armata; directa. Desi la început miscarile de rezistenta apar spontan, ele sint masiv încurajate si sprijinite chiar de noi, victime nevinovate si pur si simplu OARBE in campania lor de sabotaj si terorism.



O sa spuneti ca am innebunit. Daca ati convietui si voi cu Dra Piscot, va asigur ca ati fi deja intr-o camasa de forta.
Nimeni nu-mi intelege inversunarea cu care refuz sa-mi inscriu odrasla la cresa, gradinita, day care, sau alt „organ” pedagogic. Refuz categoric sa-i imbogatesc arsenalul, sa o ajut sa ma invinga.
De 2 luni si 5 zile sint somera. Pentru prima data in aproape 3 ani de zile, sint acasa cu inamicul 24 din 24. Si sint sleita de puteri. In doar doua luni de zile a reusit sa faca ce n-a facut nimeni in toata viata mea. Sa ma rapuna.
Nu mai dorm noptile, deoarece ma gandesc cu groaza la ce voi gasi dimineata cand ma dau jos din pat. Odrasla mea si-a dezvoltat atit de bine toate simturile, incat ale mele nu-i mai fac fata. Cu toate ca paseste prin casa ca o turma de hipopotami- atunci cand vrea sa fie auzita- cu aceeasi usurinta, poate deveni ninja.



Azi dimineata, pt a 3 a oara in 10 zile, m-am dat jos din pat, si am calcat intr-un „covor” de pudra de talc. In timp ce toata casa dormea, fiica mea cea de toate zilele, lumina ochilor mei, a „insamintzat” toata mocheta din dormitorul meu cu 2 cm de pudra de talc. Toata mobila, asternutul, perdelele, chiar si mocheta de SUB pat. Toate sub un covor alb si placut mirositor de...pudra de talc. A reusit sa plece din dormitorul bunicii ei- coana mare sa traiasca!- cu care doarme noapte de noapte(refuzand categoric sa doarma in camera ei!), sa treaca de dormitorul bunicului, sa ajunga la mine, sa puna 3(TREI!!!) scaune unul peste altul, si sa ajunga la cel mai inalt raft din dulapul meu, ca sa puna mana pe cele trei containere/sticle cu pudra de talc. Am pudra de talc in ochi, intre degetele de la picioare,si in... mai peste tot. Put a „nou nascut”. Nu mai luam in seama faptul ca sint alergica la praf si alte nenorociri, deci de 5 ore stranut de mi-au picat si genele, si nasul imi mai sta agatzat intr-o singura balama.
Dupa asa o isprava, a avut timp sa mearga jos in beci, sa dea de mancare la pisici, sa-mi „picteze” monitorul de la calculator cu carioca, sa-mi ia 30 de timbre si sa le lipeasca pe toate pe birou, sa vina inapoi sus(tot in „ninja mode”), sa se instaleze in fata oglinzii din baia MEA, sa se spele pe dinti cu 2 tuburi intregi de pasta de dinti, si in timp ce s-a spalat pe fata, sa-mi „spele” si oglinda cu absolut toate produsele de „infrumusetzare” pe care le-a gasit. Nu i-a scapat nici oglinda de 2 metri x 4 metri care este usa de la dulapul de haine ale lui Bombonelu. Zilnic o gasesc „aranjata”. Dar AZI!- AZI, pt ca este JOI si eu n-am activitate, mi-a decorat-o cu detergent de rufe, miere, Comet(un fel de TIX indracit), 3 rujuri Lancome si un tub intreg de rimel(mascara). Ah, si sa nu uitam si 2 pahare de apa si nelipsitul strat de ...pudra de talc.
Casa este vesnic minata cu jucariile si condurii ei. Ai sanse- cand in timpul noptiii- mergi agale spre tron cu ochii lipiti de somn- sa nu te mai intorci inapoi nevatamat. Asta daca te mai intorci! Acum 2 seri, in toiul noptii, am plecat agale(ca o curca fraiera ce sint!!!) spre bucatarie, ca sa fur un castravete murat din frigider. Da, stiu- la 2 noaptea, numai damele insarcinate au voie sa aiba asa „iesiri”- dar pe propria-mi mosie, as vrea sa pot face ce vreau. Mda. Pe a treia treapta de SUS a scarilor, am alunecat pe-un papuc de-al odraslei... pe-a cincea treapta m-am intalnit si cu perechea lui, si m-am oprit direct in tabloul de la jumatatea scarilor, care acum duce lipsa de 2 cm din rama. Iar peretele duce lipsa de moloz. Mi-a pierit pofta de castraveti murati, deoarece gura de perete pe care am infulecat-o mi-a taiat orice chef de merinde.



Cum stiu eu toate astea???? Pt ca atunci cand ispravile ei ies la iveala, cu zambetul acela inocent si naucitor pe buze, ne explica –cu lux de amanunte- cum si ce a facut.
As mai povesti, dar e liniste totala sus in casa, iar eu din beci nu vad si nu aud nimic. Ma tot gandesc ca intr-una din zile, o sa merg sus, si-o sa-i gasesc pe babaci legati fedeles, agatati de lustra.
DACA supravietuiesc , am sa revin cu stiri... si cu moloz. Si cu castraveti murati- probabil in chiloti, bagati acolo de lumina ochilor mei...



olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /10  

gabitzam
Mami de 2 pufi

Posted 30/03/09 @ 09:58 (Edited 30/03/09 @ 10:04) Visit gabitzam's Homepage Reply with Quote
Lisaelisa, Olgutza este un membru aparte al acestui forum, foarte iubit si citit si asteptat mereu cu nerabdare cu povesti noi despre Galushca si despre toata familia. Pe 'a mica o cunoastem din povestile de pe forum practic dinainte sa se nasca, ii stim toate aventurile si ispravile. Iar amintirile din copilaria Olgutei sunt nepretuite.
Si daca ai fi citit macar 2-3 articole din blogurile Olgutei, poate ti-ai fi dat seama cat de deplasat a sunat comentariul tau si de aici reactiile pe care le-ai primit la acel comentariu.



Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
Back to top

carmenp
misiz Litlbard

Posted 30/03/09 @ 10:33 (Edited 30/03/09 @ 10:34) Reply with Quote
bre, sa nu strice nimenea subectu olgai ca sar la jugulara;)) pen` ca le astept, le citesc recunosc ca din lipsa de timp citesc numa` ce scrie ea d`aia nici n`am inteles din prima cine, ce, despre cine, despre ce, si`a trebuit s`o iau de la capat cu cititu` ca sa ma prind di ci s`a suparat mama lu` piscot

olgo, steti bestiale si frumoase pe deasupra, recunosc ca`i ramin datoare lu` miss piscot ca ne da subecte delicoase;)) brei, un master care sa ma invete sa ies nesifonata din luptele cu cupiii as urma si io, daca se infiinteaza vreunu sa ma anuntati; si mai vreau unu de cucareala si unu care sa ma invete sa scriu si io asa frumos ca olguta
pies, si io am fost indragostita de pintea... si de delon;))

tzucurei de tzucurei 1, 2, 3
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 30/03/09 @ 10:47 (Edited 30/03/09 @ 11:17) Reply with Quote
O, nu stii bancul cu bancul cu rabinul?

“Itzic vine la rabin si i se plange: rabine, nu mai am loc in casa, e prea mare familia! baga vaca. acum suntem si mai inghesuiti! baga si porcul. pai acum e ingramadeala mare! baga si calul. pai acum nu mai putem respira! scoate vaca. e ceva mai bine, dar suntem cam inghesuiti! scoate porcul. a, parca; e mai bine, dar am mai avea nevoie de spatiu! scoate calul. aa… e mai bine. vezi ca te-am rezolvat?”

Noi nu voiam decat sa te ajutam cu propunerile noastre de formare a unui comando de dracushori impielitati:) Pe urma ti s-ar fi parut ca ai loc :):)


Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)
Back to top

filofteia
membru senior

Posted 30/03/09 @ 10:58 Reply with Quote
Olguta sunteti foarte frumoase.
Eu am un sfat pentru tine. De ce nu incerci o colaborare cu un ziar, ca tare frumos mai povestesti.
In ce priveste galusca... o sa creasca si-i vor veni alte idei de alt fel.
Si eu am un copil cu o imaginatie foarte bogata dar la care gradinita/scoala nu au facut decat sa-i dea idei noi.
Cand am angajat prima bona (la un an si noua luni) primul lucru spus a fost "Daca este liniste aveti grija face ceva grav."
Am avut incuiate balconul, si doua camere, iar cheile ascunse pana pe la 6 ani.
O alta veste pe care ti-o pot da, vis-a-vis de gadinita/scoala este ca acesti copii se adapteaza bine sistemului si invata foarte repede cum sa-l ocoleasca.
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 30/03/09 @ 13:35 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
E 6:04 dimineata, si in loc sa-i fac pachet soatzei mele cu cununie, rad cu pisicile langa mine, in beci. Odrasla e sus in dormitor, se uita la Madagascar 2. E "fresh", pt ca a dormit aproape 12 ore. Coana mare saraca are ochii-n pioneze pt ca a trezit-o "comoara" de la 5(am trimis-o la nani), Bombonelu si Papa dorm dusi, iar eu rad. Rad intr-una,chiar daca ma doare spinarea, si sint intr-un shoshon si-un galosh.
Iar sa iau pe toata lumea la rand, sa multumesc separat tuturor?
Ellej- tin minte prima data cand ne-am "luat de coarne" la "jurnalul americancei de balta"... si nu-mi pare rau, pt ca macar asa te-am cunoscut mai bine, si am aflat ca esti neinfricata. Tare mi-ar place sa am sansa sa "formez" un commando cu tine, si cu toate fetele de aici. Si chiar nu m-ar deranja sa imi trimiteti copchii in vacanta... in special daca ati veni si voi cu ei
Gabitzam- de cand te-am cunoscut, ai fost ambasador al prieteniei. Mereu ai "linistit apele" (pe cand eu nu fac decat sa iau foc), si pt asta iti raman recunoscatoare pe viata.
Filofteia- esti o dulce, saru-mana, dar nici un ziar n-ar asculta la nebuniile mele, nici macar Urzica. Cat despre puiul dumitale ce pot spune? Iti impartasesc bucuria si "trepidatiile". I-am spus mamei aseara ca e cazul sa o dam pe Piscoata la gradinita, si pt un moment, am avut impresia ca-mi pune perna-n cap, si ma ia la shuturi. S-a uitat la mine, de parca i-as fi propus sa-i trimit comoara la oaste... a inceput "munca de convingere"- "las' ca se face mai cald afara, si imediat ies copiii la joaca, si o sa fie tot timpul in compania lor"... si dansei si lui Papa le e frica de gradinita ca de pojar. Cat despre camere incuiate, sintem deja in plina campanie "Ferecatul Odailor".
Carmenp- m-ai facut sa rad cum de mult n-am mai facut-o, si pt asta n-am cum sa ma revansez. Chiar imi place porecla MAMA LU' PISCOT. Cand o fi vremea potrivita- si o sa am destule "puncte", am sa ma rog la operatori asta sa-mi puna sub "nume". Poate as schimba doar oleaca "mesajul"- MAMA LU' PISCOT ZURLIU. Dar cam atit.Saru-manusitele pt idee
Cat despre un master care sa ma invete sa ies nesifonata din luptele cu cupiii as urma si io, daca se infiinteaza vreunu sa ma anuntati- a fost perla anului

Sinteti comoara la "blogul omului". Singura durere? Ca sinteti atit de departe...cel putin din punct de vedere geografic

si cat Tara Romaneasca de mari... sinteti fara pereche!!!

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top

carmenp
misiz Litlbard

Posted 30/03/09 @ 14:02 (Edited 30/03/09 @ 14:05) Reply with Quote
ca sa vez` tu ce bune`s la suflet moldovencili ;)) iaca`tz donez din punctele mele daca vrai sa`tz schimbi titulatura:D
edit, rog pe aceasta cale moderatorii sa se sesizeze si sa`mi debiteze contu` de puncte in favoarea olgutei
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3
Back to top

ellej
Tornada in actiune !!!

Posted 30/03/09 @ 16:39 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui olguta12

Ellej- tin minte prima data cand ne-am "luat de coarne" la "jurnalul americancei de balta"... si nu-mi pare rau, pt ca macar asa te-am cunoscut mai bine, si am aflat ca esti neinfricata.
olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...


Da, ce aiureala , nici macar nu mai stiu exact ce aberam eu atunci si din ce ne luaram . Macar a dus catre un rezultat constructiv

Mare e gradina lui Dumnezeu si multe animale sunt in ea :)
Back to top

Lala_D
Aventuri cu 2 pitici

Posted 30/03/09 @ 19:01 Reply with Quote
Citat:
citat din mesajul lui lisaelisa

Se prea poate sa fi fost pe langa sensul povestirii.

Asta fiindca eu si Olguta avem mentalitati diametral opuse.

Eu nu as fi vorbit despre fii-mea in veci, ca despre o teroare careia nu mai stiu cum sa-i fac fata... Si sa mai si pretind ca glumesc...

Dar este stilul tau, stilul unei mame ajutate de rudele apropiate.

Eu inteleg ca esti o persoana placuta de cele care te citesc, datorita modului de exprimare in scris.

Si fetita mea face o multime de nazbatii, dar nu mi-am permis niciodata luxul de a ma lasa prada disperarii, tocmai pt ca fetita mea nu are pe nimeni, in afara de mine, care s-o indrume in viata.

Mai mult de atat, nu am rabdare sa-ti mai scriu.



lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas


Oare inaite de a emite judecati nu e mai simplu sa citesti tot jurnalul Olgutei ?
Si abia apoi ajunsa la ultima postare sa scrii .
In mod cert citind tot si patrunzand un pic in universul Olgutei si al domnisoarei Pischot ti-ai retracta opiniile total eronate.
Calci cu bocancii in viata cuiva fara sa cunosti nimic despre ea.
Si te miri de ce atata lume a sarit cu "paru' ".


Sorry Olguta, eu sunt un cititor silent si un admirator infocat dar de data asta nu m-am putut abtine
O imbratisare locatarilor de la Medeleni

O zi excelenta !
Lala.
______________

Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze




Back to top

Lala_D
Aventuri cu 2 pitici

Posted 30/03/09 @ 19:07 Reply with Quote
Ups ....si-a sters mesajul

O zi excelenta !
Lala.
______________

Bogdan si Andrei (27.12.2007)
Poze




Back to top

lisaelisa
o mamica fericita

Posted 30/03/09 @ 19:54 Reply with Quote
Motivul pt care nu imi mai dau cu parerea la subiectul tau este acela ca suntem diametral opuse ca mentalitate.

Fiecare cu felul ei de-a fi...
Doar nu ne-om lua la bataie...
Pentru ce oare?!



lisaelisa

mami de Ancuta ingeras iubit si dragalas
Back to top
# /10  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page