Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117290
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54127
3. Bilantz olguta12 48103
4. J D E monica70 38357
5. A murit Laura! craciunitza 29122
6. Un nou inceput...(2) danangie 27511
7. scrisoare catre mama Picasso 22214
8. Curiozitate! Ana68 21564
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20171
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20139

post an entry in your weblog   Jurnalul lui vali02  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
vali02
mama, ce frumoasa esti...
Acest mesaj a fost trimis de vali02 pe data de 01/12/2008 la 19:54 .:. 7725  vizionari .. Exista 56 raspunsuri la acest anunt
Ma uit in oglinda si aproape nu ma recunosc. Ce schimbata mi-e privirea cu genele si sprancenele astea mici si rare. Si baticul asta imi da un aer de gospodina mirosind a ceapa prajita. Da' ce sa fac, mi-e frig la cap, am numa un centimetru de par (si o tona de matreata).

N-am fost niciodata o frumusete, dar ma mai aranjam eu un pic si imi aruncam apoi un zambet multumit in oglinda. Acu mai ca-mi vine sa o sparg. Dar n-o fac...pentru ca ma uit in ea si dupa prima nemultumire incepe sa-mi cante in cap: "maaama, ce frumoooasa eeesti !" pe doua voci ingeresti, ale Ioanei si Alexandrei.

Dupa ce am aflat de boala mea si de faptul ca trebuie sa fac chimioterapie, m-am grabit sa-mi cumpar peruca (nu-mi cazuse parul inca) si proteza de san (nu aveam inca voie sa o port), speriata de cum vor reactiona fetele atunci cand vor vedea schimbarile fizice la mine. Dar m-am temut degeaba.
Da, Alexandra a protestat vehement cand am anuntat-o ca eu imi tai parul, ca nu mai e bun, vreau altul nou - pentru ea culmea frumusetii feminine sunt pletele in vant, cat mai lungi. Dar am convins-o ca asa fac toate femeile din cand in cand, dar asta e secretul femeilor (sfanta naivitate copilaresca!). Si daca o lamuresc pe Alexazndra, crede si Ioana. Mai comic era la inceput cand se apucau sa-si arate una alteia pe strada "uite, nenea - sau bebelusul - ala e chel ca mama!".

Acum, cand ies din casa, am si mai mare grija la "aranjat", ca nu vreau sa sperii lumea. Pantalonii nu prea ma mai incap (de, am pus 8 kg in 6 luni, de la medicamente) si fustele ma avantajeaza. Si, inainte de a pleca vin fetele sa ma inspecteze si se lasa mereu cu exclamatii ca cea de mai sus sau "ce eleganta esti" - compliment pt fusta, si altele, da mi-e rusine sa ma mai laud.

Iar in ochii copiilor mei vad ceva ce nu-mi poate lua nici o boala si nimic din lume: DRAGOSTE, dragostea pentru mama lor care e aceesi pentru ele, orice ar spune oglinda mincinoasa. Si ii multumesc iar lui Dumnezeu ca mi-a dat daruri atat de minunate. Si-mi simt inima atat de plina de iubire, asa cum nu a fost niciodata (si nu pot sa ma plang deloc de viata mea, am avut noroc cu caru').

Acum sunt departe de fete, am plecat acum o saptamana si mi-e un doooor ... inchid ochii si incep sa le "vad" si sa le "aud" si iar imi creste inima ... inchid acolo toate rasetele lor, lumina aceea ghidusa din ochisorii lor, cele 1000 de moduri in care striga "mama!" si ma rog la Dumnezeu sa treaca mai repede luna decembrie si sa fiu de Craciun acasa. Doamne ajuta!



Vali, Alexandra (30.03.2003) si Ioana (28.09.2004)

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /6  

buli
zen, zazen

Posted 03/12/08 @ 16:13 Reply with Quote
da' chiar esti frumoasa si fetele tale la fel.
sa te insanatosesti bine si sa va bucurati de frumusetea voastra mult timp de-acu inainte

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@
Back to top

musetto
wild, wonderful

Posted 03/12/08 @ 19:22 Reply with Quote
Multa sanatate, Vali! Esti o mamica extraordinar de frumoasa!
Back to top

moruna
membru incepator

Posted 03/12/08 @ 20:49 Visit moruna's Homepage Reply with Quote
1001 trandafiri pentru cea mai frumoasa mamica din lume!multa sanatate si fericire alaturi de ingerasii tai!

mami de andrei 08 MAI 2008
cand tu arati cu un deget,trei degete arata spre tine.
pozele noastre
timpul nostru
andrei
Back to top

mihaela_s
pe insula fericirii

Posted 03/12/08 @ 20:52 Visit mihaela_s's Homepage Reply with Quote
Multa multa sanatate pentru cea mai frumoasa mamica din lume. dulce!


vorbe de copil...

Hobby
www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 04/12/08 @ 08:48 Reply with Quote
Multa sanatate, mamico frumoasa! Orice mama care isi iubeste copiii e frumoasa! Sa ai parte de multe bucurii alaturi de fetele tale si nu uita niciodata: psihicul ajuta fizicul!

Lora, mami de Iustina

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Back to top

lorelei_19
Gletscherkönigin

Posted 04/12/08 @ 14:16 Visit lorelei_19's Homepage Reply with Quote
Toate urarile de sanatate si de bine, mamica frumoasa! Fii puternica si gandeste-te la comorile tale care au atata nevoie de mami. Si chiar daca mami in moment n-are par, are intotdeauna o inima maaare de tot si o privire plina de dragoste si intelegere pentru cele mai dragi ei fiinte de pe lume, copilele ei. Dumnezeu sa te ajute sa te faci bine cat mai repede si sa te intorci la familia ta.
Back to top

anangel_lexi
mami de sufletele curate

Posted 04/12/08 @ 16:11 Visit anangel_lexi's Homepage Reply with Quote
Multa sanatate si de la noi! M-a impresionat tare mult povestea ta! Dumnezeu sa te ajute sa te faci bine cat mai repede!

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)
Din ce in ce mai mare
Back to top

mychydutza
*************************

Posted 04/12/08 @ 20:45 Reply with Quote
sa-ti dea bunul Dumnezeu putere si sanatate si sa te bucuri de minunile tale inca 100 de ani de acum inainte

Vine,vine Mos Craciun
Back to top

danangie
Mami de 3 muschetari!!

Posted 04/12/08 @ 21:24 Reply with Quote
Multa sanatate iti doresc, D-zeu sa-ti calauzeasca mereu pasii si sa nu te mai puna la asa grele incercari. Credinta si dragostea te vor ajuta sigur sa trezi peste acest hop. Numi bine si sa ai un CRACIUN linistit si plin de voie buna!






ALESSIO comoara mea, 07.06.2008

S-a mai nascut o stea: ALESSIO!
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 05/12/08 @ 05:16 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
cum sa raspund? mai intai trag un episod de plans strashnic- in timp ce Galushca mea si tati fac pe samuraii in spatele meu, si realizez cat de norocoase sintem. Imi aduc aminte de melodia aia tembela ce o cantam in copilarie- haiho haiho..sintem pitici misto..avem lipici avem gagici, haiho haiho... sau ceva de genul asta... dar acum cant "haiho haiho...sintem mamici misto...avem tatici avem pitici... haiho haiho".....
Eu am fost norocoasa- n-am ramas fara plete, "gemenii" au ramas si ei intacti- port sutien la fel ca inainte. De ingrashat m-am ingrashat 23 kg in 10 luni-tot de la medicamente. Si stii ceva? Galushca ma vede "MAMI FUMOASA"( n-are R-ul in vocabular- inca), Bombonelu ma vede "DAMA SEXOASA".
Dar mai presus de orice, sint o dama NOROCOASA. Si BENGOASA. Si modesta.
Si de o sa fiu cheala, cu proteza in gura si cu juma de crac lipsa, tot frumoasa si sexoasa o sa fiu, pt. ca dragostea si sprijinul lor imi dau putere.
Ai incredere in tine, in medicina, in puterea lui Dumnezeu, si mai presus de orice, in dragostea pe care ti-o poarta copii si sotzul tau. Si vei invinge!!!!!!!!!!!


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE


POVESTEA DREI PISHCOT


Amintiri de alta data...
Back to top
# /6  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page