Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117290
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54130
3. Bilantz olguta12 48104
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29127
6. Un nou inceput...(2) danangie 27513
7. scrisoare catre mama Picasso 22215
8. Curiozitate! Ana68 21567
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20173
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20142

post an entry in your weblog   Jurnalul lui vali02  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
vali02
mama, ce frumoasa esti...
Acest mesaj a fost trimis de vali02 pe data de 01/12/2008 la 19:54 .:. 7727  vizionari .. Exista 56 raspunsuri la acest anunt
Ma uit in oglinda si aproape nu ma recunosc. Ce schimbata mi-e privirea cu genele si sprancenele astea mici si rare. Si baticul asta imi da un aer de gospodina mirosind a ceapa prajita. Da' ce sa fac, mi-e frig la cap, am numa un centimetru de par (si o tona de matreata).

N-am fost niciodata o frumusete, dar ma mai aranjam eu un pic si imi aruncam apoi un zambet multumit in oglinda. Acu mai ca-mi vine sa o sparg. Dar n-o fac...pentru ca ma uit in ea si dupa prima nemultumire incepe sa-mi cante in cap: "maaama, ce frumoooasa eeesti !" pe doua voci ingeresti, ale Ioanei si Alexandrei.

Dupa ce am aflat de boala mea si de faptul ca trebuie sa fac chimioterapie, m-am grabit sa-mi cumpar peruca (nu-mi cazuse parul inca) si proteza de san (nu aveam inca voie sa o port), speriata de cum vor reactiona fetele atunci cand vor vedea schimbarile fizice la mine. Dar m-am temut degeaba.
Da, Alexandra a protestat vehement cand am anuntat-o ca eu imi tai parul, ca nu mai e bun, vreau altul nou - pentru ea culmea frumusetii feminine sunt pletele in vant, cat mai lungi. Dar am convins-o ca asa fac toate femeile din cand in cand, dar asta e secretul femeilor (sfanta naivitate copilaresca!). Si daca o lamuresc pe Alexazndra, crede si Ioana. Mai comic era la inceput cand se apucau sa-si arate una alteia pe strada "uite, nenea - sau bebelusul - ala e chel ca mama!".

Acum, cand ies din casa, am si mai mare grija la "aranjat", ca nu vreau sa sperii lumea. Pantalonii nu prea ma mai incap (de, am pus 8 kg in 6 luni, de la medicamente) si fustele ma avantajeaza. Si, inainte de a pleca vin fetele sa ma inspecteze si se lasa mereu cu exclamatii ca cea de mai sus sau "ce eleganta esti" - compliment pt fusta, si altele, da mi-e rusine sa ma mai laud.

Iar in ochii copiilor mei vad ceva ce nu-mi poate lua nici o boala si nimic din lume: DRAGOSTE, dragostea pentru mama lor care e aceesi pentru ele, orice ar spune oglinda mincinoasa. Si ii multumesc iar lui Dumnezeu ca mi-a dat daruri atat de minunate. Si-mi simt inima atat de plina de iubire, asa cum nu a fost niciodata (si nu pot sa ma plang deloc de viata mea, am avut noroc cu caru').

Acum sunt departe de fete, am plecat acum o saptamana si mi-e un doooor ... inchid ochii si incep sa le "vad" si sa le "aud" si iar imi creste inima ... inchid acolo toate rasetele lor, lumina aceea ghidusa din ochisorii lor, cele 1000 de moduri in care striga "mama!" si ma rog la Dumnezeu sa treaca mai repede luna decembrie si sa fiu de Craciun acasa. Doamne ajuta!



Vali, Alexandra (30.03.2003) si Ioana (28.09.2004)

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /6  

grati.ela
mami la puterea a doua

Posted 02/12/08 @ 23:33 Reply with Quote
Vali, va fi bine! Doamne ajuta!

mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08)

http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/
Back to top

marami
eu sunt miezul:)

Posted 02/12/08 @ 23:58 (Edited 02/12/08 @ 23:59) Reply with Quote
Vali, putin mai multa incredere in tine, printesele tale stiu ele ce stiu. Acu vreo 2 veri m-am ras in cap, (adunam cate un faras de par din bucatarie:) in fiecare dimineata) cand m-am uitat in oglinda am avut un soc, am plans in baie de "sareau aburii" de pe mine vreo juma` de ora, culmea imi cumparasem o peruca:) am purtat-o nici mai mult nici mai putin de trei zile...cam cat dureaza o minune, toata lumea imi spunea ca imi sta foarte bine, mai ales fiica mea (cea mare) Oana doar imi punea manutele pe cap si spunea "mos..mos":)) si ma mangaia cu duiosie... Multa, multa sanatate si un decembrie scurt cum ti-l doresti tu iar sarbatorile sa-ti fie luminate si frumoase !!! Doamne ajuta!

mandrutzele mele D(29 sept 91) & D (18 iul 05)

pozne-npoze
Back to top

ladyJ
membru de baza

Posted 03/12/08 @ 00:10 Reply with Quote
Draga Vali, iti doresc multa multa putere, liniste si impacare! Si sa-ti dea Dumnezeu sanatate pentru puiutii tai!
Esti o femeie puternica, vei reusi negresit.
Back to top

Sabina
Compozitoarea zapacita!

Posted 03/12/08 @ 01:05 Reply with Quote
Vali, santate, putere si mult curaj.
Iti va cam trebui curajul, cand o sa vina fetele cu amorezii la usa;))
la asa mama frumoasa...sigur va fi coada pt printese!

Cu mult mult drag.


____________

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
______________

Sabina, Sofia Galagia si bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Back to top

ramyteo
FETITA PERICOL

Posted 03/12/08 @ 09:20 Reply with Quote
Vali sanatate multa si iti doresc sa ai puterea sufleteasca sa treci tu pestea astea ca apoi fetele vor trece mai usor. Esti frumoasa si crede-ma sunt femei..le cunosc... care asa le place tunse fff scurt. Si sti cum e proverbul acela "grasa si frumoasa" ce zici? Am dreptate? Iti dorim sanatate multa!!!!!!!!! Mii de de la noi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Teo
Perlute
www.onetruemedia.com/my_shared?z=25553f6a107c1027ce1db7&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Filmulete
Suntem mari
Back to top

april
floare de cires

Posted 03/12/08 @ 09:48 Reply with Quote
Sa-ti ajute bunul Dumnezeu sa treci cu bine si peste aceasta incercare. Fetitele tale vor fi sprijinul tau in lupta cu boala.
Sanatate cu carul
Back to top

Alina
membru de baza

Posted 03/12/08 @ 10:13 Reply with Quote
Vali,multa sanatate si putere iti doresc!

Sigur vei avea cele mai frumoase sarbatori cu familia ta!



Alina
Back to top

vali02
membru incepator

Posted 03/12/08 @ 10:13 Reply with Quote
Va multumesc tuturor pentru gandurile voastre bune.

Nu vreau sa va tulbure povestea mea asa ca in primul rand trebuie sa va spun ca eu sunt bine, am trecut de ce era mai greu (operatia si chimioterapia), acum fac radioterapie si sper sa inchei anul cu un prognostic cat mai bun.
Eu cred ca Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce, si daca El a ingaduit aceasta boala mi-a dat si toate "armele" de a lupta cu ea, in primul rand dragostea familiei/prietenilor si credinta.

Am scris la bloguri pentru ca acum trebuie sa stau 5 saptamani in Cluj, departe de familie, si deja mi-e tare dor de ei, 2 fete cucuiete + 1 tatic super si mai pic in butoiul cu melancolie.

Va pup,


Vali, Alexandra (30.03.2003) si Ioana (28.09.2004)
Back to top

kariguld
Always choose life!

Posted 03/12/08 @ 11:56 Reply with Quote
frumusetea sufletului tau, te ajuta sa invingi! sanatate, multa, multa si putere!

Kari

Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii!
Back to top

Otilia
membru senior

Posted 03/12/08 @ 16:01 (Edited 03/12/08 @ 20:36) Visit Otilia's Homepage Reply with Quote
Si eu am ochii plini de lacrimi, scrii tare frumos, impresionant!
Ai grija de tine si de fetite, iti doresc multa sanatate si nu uita: oricum esti cea mai frumoasa si mai curajoasa MAMICA!


Bijoux passion
Adélie la p'tite souris

Floricici din gradina mea
Back to top
# /6  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page