Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117348
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54222
3. Bilantz olguta12 48163
4. J D E monica70 38415
5. A murit Laura! craciunitza 29204
6. Un nou inceput...(2) danangie 27554
7. scrisoare catre mama Picasso 22259
8. Curiozitate! Ana68 21607
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20306
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20197

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Mamitza
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 01/10/2007 la 06:46 .:. 8631  vizionari .. Exista 35 raspunsuri la acest anunt
Ma exaspereaza. Ma face sa rid. Ma indispune. Ma linisteste. Ma obrazniceste si imi face "educatie"-chiar si la aproape 38 de ani. Ma ajuta in TOTUL. Iar eu, sint obraznica, o reped, si sint si draguta sau iubareatza. Multa lume spune ca seman cu tata din toate punctele de vedere. Fizic..seman cu tata. Am mostenit incapatzinarea si firea apriga. Infatisarea fizica. Dar de la mama am mostenit caracterul. Si sufletul… dirzenia, dragostea pt familie, loialitatea, puterea de a ierta.
Pe la 4 ani, ma inchideam-impreuna cu Bleumarina- in dormitorul ei si-al tatei, ne urcam pe teancul de reviste Cinema (colectia lui Papa), luam toate pozele cu actritze la rand....si le scuipam. "Tu uta..mami meu moasa...mami meu gigea... dacu fii tu".Eram mandre de mamitza noastra. Am scuipat sute de poze,i-am rupt zeci de perechi de pantofi, i-am rupt fuste si rochii de seara, si tot ma iubeste.
E mai batrana, mai irascibila, mai dificila, dar tot ma iubeste. Si azi dimineatza la 4:30, veniti de la un botez unde eu si soatza am fost nasi, am descoperit subit ca si eu o iubesc la fel de mult.
De-abia acum, cand si eu sint mama, realizez ce inseamna sa fii apreciat si respectat ca parinte, de copilul tau.
Regret multe... Regret faptul ca nu am ascultat-o mai mult, regret certurile de 2 lei din cauza unor papuci aruncati prin casa(de ea, nu de mine), regret ca nu am petrecut mai mult timp cu ea in ultimii ani.Regret ca nu am pupat-o, ca nu am imbratisat-o, nu am alintat-o, nu am pretzuit-o mai mult. Nu poti sa traiesti cu regrete. Poti sa o iei de la inceput, sa faci un effort, si sa-ti aduci aminte cat de fragila e viata.
La ora asta e plina de fire, monitoare si medicamente. Ceea ce a crezut mai intai ca e indigestie, a devenit un atac de cord masiv. Cand am ajuns la spital, si m-au lasat sa o vad, un nou atac. M-au dat afara, au “lucrat” –cum spun ei- la ea aproape 20 de minute, si au salvat-o. La 5 era in salvare, la 6:15 pe masa de operatie. I-au deschis o artera…mai sint 3 de “reparat”. In 2 sau 3 zile, vor urma celelalte operatii. Doctorii nu ne pot promite nimic, dar ne roaga sa fim optimisti.
Lacrimi nu mai am de dimineatza de pe la 9. Sint epuizata fizic, psihic… Am un singur gand. Daca nu mai e… cu cine am sa ma mai “cert”? Cu cine am sa rid la filmele cu Jerry Lewis? Cu cine am sa comentez eu toaleta de seara a Andreei Marin de la Surprize Surprize? Cine o sa-mi mai povesteasca cu lux de amanunte toate peripetziile Galushtei?
Am sa fiu pierduta fara ea. Mama e busola vietii mele. Realizez- cam tarziu, ce-i drept, ca din umbra m-a indrumat toata viata.. Niciodata nu m-a invatzat “de rau”, intotdeauna mi-a vrut binele. A incercat sa ma ocroteasca, sa ma ajute, sa ma indrume spre bine, spre fericire. Nu intodeauna am ascultat-o, chiar am procedat si invers, doar pt ca eram eu mai “inteleapta”.
La 5:30 azi dimineatza, intr-o parcare de spital, ma rugam la Dumnezeu. M-am rugat asa cum nu m-am rugat in viatza mea. “Da-mi-o inapoi, Doamne, si-ti dau viata mea. Mai da-mi o sansa. Si mie si ei”.
Pina acum se pare ca Dumnezeu m-a auzit, chiar m-a si ascultat.Nu pot si nu vreau decat sa sper ca totul va fi bine.

Si repet intr-una in gand: “Mami meu moasa. Tu uta”….


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /4  

olguta12
Voi invinge!

Posted 04/10/07 @ 08:24 (Edited 04/10/07 @ 08:42) Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
La 11 azi dimineatza, au operat-o pe mama a doua oara.
La prima operatie i-au "deschis" una din arterele la inima, care era blocata 100%, si care i-a produs si atacul de cord. Azi, alte 2 artere la inima- una blocata 80%, alta 90%, si o artera "renala"-blocata 99%, care aproape ca-i paralizase rinichii.
Este mult mai bine, mananca singura, asta seara s-a uitat pt prima data in 4 zile la tv... a cerut sa-i duc niste reviste sa se mai "delecteze"...
Bleu a venit si ea Marti, sta o saptamana, si ii multumesc lui Dumnezeu pt ea, deoarece nu ma mai simt singura si pierduta. Impreuna, am facut-o pe mamitza sa rida-fara sa vrem- de a apucat-o tusea. I-am spus ca e VIP pe DC, si dupa ce i-a trecut shocul, m-a rugat sa mentionez ca e "dama fina" , si ca are cea mai "smechera" manichiura si pedichiura din tot spitalul..
Trebuie sa renuntze la tigari, si faptul ca fumeaza de mai bine de 52 de ani, ma inspaimanta. Dar cand vreau sa o determin sa faca ceva ce nu-i convine, o bag "la inaintare" pe Galushca.
"Nu-mi place mancarea"...
"Te asteapta Piticul acasa, mamitzo".
Si mai ia doua guri din supa fara gust a spitalului
"Cum adica nu mai am voie cafea si tigari?"
"Pai si de Galushca cine o sa aiba grija?"...
"Eh...da-le naibii de tigari ca si asa s-au scumpit al naibii. Macar nu mai "put" a scrumiera".

Nu-mi vine sa cred ca acum 4 zile urlam si plangeam intr-o parcare, inconjurata de salvari si masini. Si azi discutam ce si cum o sa facem cand vine acasa.
Cel de Sus m-a auzit.
Mi-a mai dat o sansa cu mamitza mea......

Edit ... Sa va multumesc. Pt ca inca o data m-ati ajutat intr-un moment uluitor de greu, cand pur si simplu pierdusem orice sperantza.
Sinteti fara pereche!

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

Ramona J
membru de baza

Posted 04/10/07 @ 09:05 (Edited 04/10/07 @ 09:06) Reply with Quote
Olguta, ma bucur ca vestile sint bune. Sanatate multa si sa se lase de fumat... ordine de pe DC! Si de la Galushca, of course!

The best thing you can do for your children is to love your wife.
Back to top

gabitzam
Mami de 2 pufi

Posted 04/10/07 @ 09:52 Visit gabitzam's Homepage Reply with Quote
Sanatate multa!
Iar cand ajunge acasa ii facem aici un grup de suport sa se lase de fumat. Cand vrea sa fumeze, tzac-pac o postare pe DC, cum triseaza cu o tigare, o "pedeapsa", sa ne scrie o poveste aici, despre Galushca

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla
www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 04/10/07 @ 10:05 Reply with Quote
Bravo, e tare mamitza ta, nu se lasa ea asa usor! Multa sanatate din partea noastra si sa vina acasa cat mai repede!

Lora, mami de IUSTINA


Back to top

Miramar
Vesnic nemultumita

Posted 04/10/07 @ 11:59 Reply with Quote
O sa fie bine. Multa sanatate!
Back to top

diplodocus
Yo-yo

Posted 04/10/07 @ 23:54 Visit diplodocus's Homepage Reply with Quote
off...bine ca s-a "terminat" cu bine...
Ce emotii am avut pina am citit toate postarile :)

tin pumnii in continuare!
Back to top

olguta12
Voi invinge!

Posted 06/10/07 @ 05:36 Visit olguta12's Homepage Reply with Quote
Aseara a surprins-o Bleu cum cauta disperata prin genti un "chishtoc" de tigara. Cateva minute mai tarziu am prins-o in curte cum fuma un sfert de tigara. Sau cel putin incerca, deoarece i s-a facut rau. Azi la servici nu m-am putut concentra. Pe la 5 m-a apucat si plansul, de a trebuit sa evadez in baie, si sa plang in voie, nederanjata de colegii bine voitori, care sint cam inspaimantati de tristetea si pesimismul meu.Refuz sa cred ca poate fi atit de inconstienta. Nu-i pasa de ea, de tata, de noi. E ok. Dar sa nu-i pese de Galushca? Ca o lasa singura ?
Ajunsa acasa, Bleu mi-a spus ca a tras un singur fum dintr-o tigara, si a renuntzat, deoarece a luat-o cu ametzeala din nou. Sper ca asa se va intampla in continuare.Realizez ca dupa 52 de ani(((!!!!!) de fumat intre 1 pachet si 2 pe zi , este extrem de greu...dar "NU POT" n-are ce cauta in vocabularul ei.
Maine ma duc sa-i caut "nicotine patch", sa o ajut. Am sa cumpar unul si pt mine, unul si pt Bombo. Zic eu ca merita efortul.
Imi e frica de ce s-ar putea intampla, ce SE VA intampla daca nu renuntza la tigari....

olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT
Back to top

ciuf
Penduland intre doua lumi

Posted 06/10/07 @ 17:10 Reply with Quote
Olguta, sanatate multa mamei tale. Eram sigura ca Dzeu nu va lasa treburile neterminate intre voi. Parca niciodata nu ne e de ajuns timpul. Tot timpul mai cerem ceva, mai vrem o sansa. Uite ca DD ti-a mai dat o sansa sa ii arati mamei tale cat de mult o iubesti.
Ar fi nemaipomenit sa reuseasca mama ta sa se lase de fumat. Mama mea a reusit acum 3 ani de dragul nepotilor. I-am spus ca atunci cand va veni la noi in vizita va trebui sa fumeze afara pe terasa, nu in casa. Eh si atunci mama a hotarat ca e momentul sa se lase de fumat si a reusit. Asa ca se poate. Mult succes si baga la inaintare Galushca.

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Back to top

miereamara
Gator Mom

Posted 06/10/07 @ 20:11 Reply with Quote
Olguta, trebuie sa o faci pe mama ta sa renunte la tigari...si este o idee foarte buna sa ii aratati suportul prin a renunta si voi la tigari. Tatal meu fuma de la 14 ani. La varsta de 43 de ani a facut primul atac de inima. In spital, a procedat la fel ca mama ta, a incercat sa fumeze pe ascuns, ba mai mult incerca sa ma mituiasca pe mine, copilul lui (eu aveam 18 ani atunci) sa ma duc sa ii cumpar tigari. Cat a stat in spital a mai facut un atac de inima care putea sa ii fie fatal, daca nu ar fi avut norocul sa fi fost deja in spital(au intervenit f repede). Ideea este ca ...s-a speriat foarte tare si s-a lasat. Dupa aproape 30 de ani de fumat, la fel, 1-2 pachete pe zi. S-a lasat cu dropsuri de menta, de cate ori ii venea pofta de tigara, baga o bomboana in gura. Acum...nici nu vrea sa mai auda de tigari si nici nu mai este tentat. Se poate...

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_cat.asp?numeX=miereamara
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
Back to top

kristinutza
blonda, dar ma tratez.

Posted 16/10/07 @ 09:13 Reply with Quote
ma bucur mult ca operatia a fost un succes. ramane acum lupta de zi cu zi cu tentatiile...

cristina, mama de radu (09.10.2005)
www.flickr.com/photos/cristina_balanean/sets/" target="_blank">poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video
Back to top
# /4  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page