Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117294
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54133
3. Bilantz olguta12 48107
4. J D E monica70 38358
5. A murit Laura! craciunitza 29128
6. Un nou inceput...(2) danangie 27519
7. scrisoare catre mama Picasso 22215
8. Curiozitate! Ana68 21568
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20175
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20142

post an entry in your weblog   Jurnalul lui olguta12  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
olguta12
Mamitza
Acest mesaj a fost trimis de olguta12 pe data de 01/10/2007 la 06:46 .:. 8610  vizionari .. Exista 35 raspunsuri la acest anunt
Ma exaspereaza. Ma face sa rid. Ma indispune. Ma linisteste. Ma obrazniceste si imi face "educatie"-chiar si la aproape 38 de ani. Ma ajuta in TOTUL. Iar eu, sint obraznica, o reped, si sint si draguta sau iubareatza. Multa lume spune ca seman cu tata din toate punctele de vedere. Fizic..seman cu tata. Am mostenit incapatzinarea si firea apriga. Infatisarea fizica. Dar de la mama am mostenit caracterul. Si sufletul… dirzenia, dragostea pt familie, loialitatea, puterea de a ierta.
Pe la 4 ani, ma inchideam-impreuna cu Bleumarina- in dormitorul ei si-al tatei, ne urcam pe teancul de reviste Cinema (colectia lui Papa), luam toate pozele cu actritze la rand....si le scuipam. "Tu uta..mami meu moasa...mami meu gigea... dacu fii tu".Eram mandre de mamitza noastra. Am scuipat sute de poze,i-am rupt zeci de perechi de pantofi, i-am rupt fuste si rochii de seara, si tot ma iubeste.
E mai batrana, mai irascibila, mai dificila, dar tot ma iubeste. Si azi dimineatza la 4:30, veniti de la un botez unde eu si soatza am fost nasi, am descoperit subit ca si eu o iubesc la fel de mult.
De-abia acum, cand si eu sint mama, realizez ce inseamna sa fii apreciat si respectat ca parinte, de copilul tau.
Regret multe... Regret faptul ca nu am ascultat-o mai mult, regret certurile de 2 lei din cauza unor papuci aruncati prin casa(de ea, nu de mine), regret ca nu am petrecut mai mult timp cu ea in ultimii ani.Regret ca nu am pupat-o, ca nu am imbratisat-o, nu am alintat-o, nu am pretzuit-o mai mult. Nu poti sa traiesti cu regrete. Poti sa o iei de la inceput, sa faci un effort, si sa-ti aduci aminte cat de fragila e viata.
La ora asta e plina de fire, monitoare si medicamente. Ceea ce a crezut mai intai ca e indigestie, a devenit un atac de cord masiv. Cand am ajuns la spital, si m-au lasat sa o vad, un nou atac. M-au dat afara, au “lucrat” –cum spun ei- la ea aproape 20 de minute, si au salvat-o. La 5 era in salvare, la 6:15 pe masa de operatie. I-au deschis o artera…mai sint 3 de “reparat”. In 2 sau 3 zile, vor urma celelalte operatii. Doctorii nu ne pot promite nimic, dar ne roaga sa fim optimisti.
Lacrimi nu mai am de dimineatza de pe la 9. Sint epuizata fizic, psihic… Am un singur gand. Daca nu mai e… cu cine am sa ma mai “cert”? Cu cine am sa rid la filmele cu Jerry Lewis? Cu cine am sa comentez eu toaleta de seara a Andreei Marin de la Surprize Surprize? Cine o sa-mi mai povesteasca cu lux de amanunte toate peripetziile Galushtei?
Am sa fiu pierduta fara ea. Mama e busola vietii mele. Realizez- cam tarziu, ce-i drept, ca din umbra m-a indrumat toata viata.. Niciodata nu m-a invatzat “de rau”, intotdeauna mi-a vrut binele. A incercat sa ma ocroteasca, sa ma ajute, sa ma indrume spre bine, spre fericire. Nu intodeauna am ascultat-o, chiar am procedat si invers, doar pt ca eram eu mai “inteleapta”.
La 5:30 azi dimineatza, intr-o parcare de spital, ma rugam la Dumnezeu. M-am rugat asa cum nu m-am rugat in viatza mea. “Da-mi-o inapoi, Doamne, si-ti dau viata mea. Mai da-mi o sansa. Si mie si ei”.
Pina acum se pare ca Dumnezeu m-a auzit, chiar m-a si ascultat.Nu pot si nu vreau decat sa sper ca totul va fi bine.

Si repet intr-una in gand: “Mami meu moasa. Tu uta”….


olguta12

"Fear less, hope more;
Whine less, breathe more;
Talk less, say more;
Hate less, love more;
And all good things are yours."

www.piczo.com/galushk?g=16686272&cr=5" target="_blank"> GALUSHCA IN ACTIUNE




POVESTEA DREI PISHCOT

Trimite reactia ta
Previous page | Next page
# /4  

miereamara
Gator Mom

Posted 01/10/07 @ 16:35 Reply with Quote
Multa sanatate mamei tale! Sunt sigura ca stie cat de mult o iubesti.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
http://forum.desprecopii.com/forum//photo_album_cat.asp?numeX=miereamara
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
Back to top

jenn
Young and Restless

Posted 01/10/07 @ 16:40 Reply with Quote
Sanatate multa mamei tale!Te asteptam cu vesti bune!Si nu uita sa ai grija si de tine!
Back to top

diana_n
membru junior

Posted 01/10/07 @ 21:28 Reply with Quote
Offf... imi pare rau, Galusca si-a pierdut partenerul de joaca zilele astea
Pune-o sa deseneze ceva frumos pentru bunica si s-o vezi ce repede vine acasa...

Multa sanatate intregii familii !

Diana si Petrut (3 oct 2005)
Back to top

Antoanela23
membru matur

Posted 01/10/07 @ 22:15 (Edited 02/10/07 @ 01:47) Reply with Quote
Multa sanatate mamei tale. Stie ca o iubesti, mamele intotdeauna stiu, chiar si cand noi uitam ...

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)
Back to top

kristinutza
blonda, dar ma tratez.

Posted 01/10/07 @ 22:19 Reply with Quote
Multa-multa sanatate mamei tale!

cristina, mama de radu (09.10.2005)
www.flickr.com/photos/cristina_balanean/sets/" target="_blank">poze si www.dropshots.com/new.php?userid=128437&cdate=20060625&cimg=0" target="_blank">video
Back to top

J G
pescarus

Posted 01/10/07 @ 22:48 Reply with Quote
Olguta multa sanatate mamei tale!

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)
Back to top

adriana
1+1= 3

Posted 01/10/07 @ 23:19 Visit adriana's Homepage Reply with Quote
Da, stiu.. Tata de 2 saptamani de abia merge, peretii nu mai sunt paraleli, nu aude, nu mai are echilibru, se simte izolat, slab, batran - sindromul Vertigo.. ar fi bine sa fie asta..
Mi se pare ca raman singura pe lumea asta, ca sunt cu un pas mai aproape de moarte.. ca oamenii dragi dispar, unul cate unul..
Dumnezeu ne asculta, e bun, stie ce face, are iconomia lui.. si eu il rog sa-l mai tina cativa ani... din egoism.. cine stie cum va fi viata lui mai departe.. mai buna, mai rea.. tinerete, unde esti?

Eu ii doresc mamei tale sa se faca bine... multa sanatate
Back to top

DarkBendis
my other car is a broom

Posted 02/10/07 @ 00:15 Reply with Quote
Sanatate multa mamei tale, Olguta!



"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"
Back to top

Lara
membru junior

Posted 02/10/07 @ 22:39 Reply with Quote
Mi-a fost frica sa deschid mailul de la tine... am stat cateva secunde pana sa-l citesc...
Spunei mamei tale ca e in gandurile si rugaciunile mele. Imi e nespus de draga desi nu o cunosc decat prin tine. Stiu ca e o fiinta minunata, simt asta.
Ii doresc sa se faca bine repede, de dragul vostru dar mai mult de dragul Galushtii minunate care are atata nevoie de ea.
Zi-i ca o sarut si ca sunt sigura ca va avea o refacere rapida! E puternica!
Iar pe tine... nu pot decat sa te imbratisez de atat de departe... Esti, sunteti toti mereu in gandurile noastre! Cred ca stii asta...
Multa sanatate!!! Multa!!!





www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana (11.12.2002)
Back to top

sofia_misicu
membru junior

Posted 03/10/07 @ 10:44 Reply with Quote
Sanatate multa! Cate pietre de incercare pe capul tau in doar cateva luni.
O sa le treci cu bine, am incredere.

www.flickr.com/photos/9686511@N06/" target="_blank">Nuka si www.flickr.com/photos/sofica/" target="_blank">Mama la Nuka
Back to top
# /4  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page | Next page