Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117207
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 53983
3. Bilantz olguta12 47953
4. J D E monica70 38190
5. A murit Laura! craciunitza 29022
6. Un nou inceput...(2) danangie 27425
7. scrisoare catre mama Picasso 22141
8. Curiozitate! Ana68 21484
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20118
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20052

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Laura25  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Laura25
Gemneii R&B au implinit 2 ani - povestea continua
Acest mesaj a fost trimis de Laura25 pe data de 17/06/2007 la 01:39 .:. 5156  vizionari .. Exista 16 raspunsuri la acest anunt
15.06.2007
Am ajuns pe la 17 acasa de la servici. I-am gasit veseli ca de fiecare data. Mi-au sarit in brate si au inceput sa turuie in limba lor (inca nu e si limba noastra ). Am reusit sa ii fac sa manance un pic, de fapt Bianca a mancat chiar bine, Rares a fost mofturosul. Desi aveam cutiute de suc cu pai de cateva zile, pana azi le-am dat din canitza, ca nu reuseau sa prinda smecheria cu trasul din pai. Mi-a venit insa indeea sa strang de cutie cand baga paiul in gura, asa ca sucul a urcat si le-a venit in guritza. Ce descoperire, dom'le! Ce chiote si veselie! M-am asezat pe fotoliu cu cutiuta in mana si veneau ca puii de vrabie cu guritele mari deschise sa bea suc. Rares a invatat sa traga singur, fara ajutorul meu, in timp ce Bianca incerca sa adoarma un urs de plus. Ii turna apa din biberon pe fata, il zgaltaia staga-dreapta si-i spunea "naaaaii, naiiii", apoi catre noi, cu degetelul pus pe buze "shshshshsh". La un moment dat, Rares s-a innecat si a tusit usor. In secunda doi, Bianca era postata in fata mea, cu gura deschisa. Nici nu stiu daca i-a ajuns sucul pe limba, ca a inceput si ea sa mimeze o tuse de asmatic, cu ochii tintiti in ochii lui Rares, amandoi radiind de veselie. Mereu fac asa: de ex. daca unul cade din greseala, celalalt se duce imediat si se tranteste in acelasi loc, in aceeasi pozitie.
Ca in fiecare zi de cand e cumplit de cald (de pe la 16 soarele bate in plin in geamurile noastre), bona ii pune pe olitza cand se trezesc, apoi ii lasa fara pampers. Inca nu au initiativa de a spune sau a se aseza pe olitzele care sunt mereu la indemana, in schimb au initiativa de a face pipi peste tot . In bucatarie, intre argaz si geam, am improvizat un soi de politza(e un placaj pus pe o cutie, acoperit cu o bucata de musama), cam la 30 cm inaltime, pe care imi tin sticlele de ulei si otet si cateva prosoape de bucatarie. Bianca a descoperit ca se poate urca usor acolo, ca sa ajunga la pervazul geamului, unde stau alte minunatii: 2 cutii de chibrituri, bricheta, uneori tigarile si scrumiera tatei. Tot ce am spus pana acum, are un sens pt sirul povestii . In timp ce Rares isi savura sucul, Bianca a plecat la bucatarie. O aud trantind ceva, apoi tropaituri si chiuituri. Cand ma duc, o gasesc in picioare, pe politza in cauza, tzopaia de zor, tinandu-se de pervaz. O iau pe sus cetand-o ca nu e voie, ca o sa faca "buf" cand constat ca e uda . Facuse fata un pipi mare pe musamaua mea si tropaia fericita in baltitza . Ce sa-i mai zic?! Ce sa-i mai fac?! M-am bucurat ca nu era nici un prosop de bucatarie prin preajma (le aruncase cat colo in procesul de cocotare), am spalat-o pe picioare, am aruncat musamaua ... si am plecat in fuga pe balcon, unde ii asteapta alta minunatie: tricicletele primite cadou de ziua lor, care miorlaie si canta si de pe care cu greu se dau jos.
Mai tarziu, cand a venit tati, au tabarat pe el: lau fugarit prin toata casa, se tranteau pe rand pe pat cu manutele ridicate, asteptand in hohote de ras sa fie gadiliti si "muscati".
Pe la 19:30 am iesit cu tricicletele la plimbare. Eu as fi vrut sa ne oprim la o terasa, la o bere. Dar tati e prea stresat de la ultima iesire, cand s-au balacit intr-o baltita cu apa si noroi si i-am adus acasa ca mazgaliti ca doi porcusori, urland in plina criza de tantrum ca le-am intrerupt distractia. Asa ca ne-am dus pana in parcul central unde s-au jucat cu pietricele, apoi a fost la cumparaturi.
Noaptea, pt prima data, i-am lasat singuri in camera si am dormit in sufragerie. Rares s-a trezit o singura data si a adormit imediat ce i-am dat apa. Bianca in schimb a avut o noapte tare agitata: a plans mult prin somn, fara sa deschida ochii, s-a foit si s-a marait de nenumarate ori.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Trimite reactia ta
Next page
# /2  

notquiteso
membru junior

Posted 18/06/07 @ 11:33 Reply with Quote
cat de scumpici sunt :))
sa-ti traiasca, sa-ti creasca mari, frumosi, destepti si buni.
pupam cu drag strumfii

POZE
Mami de Dora-Maria (30.09.2006)
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 18/06/07 @ 14:35 Reply with Quote
Strumfilor, ne sunteti tare dragi! Va pupam dulce!

Lora, mami de IUSTINA


Back to top

ainia
membru junior

Posted 18/06/07 @ 22:43 Reply with Quote
Pupam pe Bianca! Probabail ii mai da un dintisor...Ce tin ei unul la celalalt!!! Se vede ca se iubesc! Pupici si asteptam sa mai citim nazbatii de shtrumphii shugubetzi!

Lavinia
pozele mele Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006)
franturi din viata
Back to top

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 19/06/07 @ 01:12 Reply with Quote
Multumim, fetelor!
Vad ca in we nu apuc sa scriu, asa ca incerc sa notez macar nazbatiile de dupa ora 17, cand ajung eu acasa.

18.06.2007
Am plecat dimineata furishandu-ma ca un hot, sa nu fac zgomot si sa se trezeasca. Dormeau asa de dulce amandoi, cu funduletele in sus si sticlele de lapte, pe 3/4 baute, abandonate prin asternut pe aproape.
Mi-a spus insa Sebi ca a fost scandal mare, cu plans la usa de la intrare, cand sau trezit cu bona si eu plecata .

Cand m-am intors, i-am gasit veseli, fugarind bona prin casa . Erau din nou cu pantalonasi scurti trasi peste funduletele goale, cu cate un tricou subtire si picioarele goale. Cand sa iasa bona, am condus-o pana la usa, sa-i facem "pa". Pana s-a foit femeia sa iasa, Bianca s-a furisat pe lanag ea si a sters-o pe hol, inspre lift. Rares, binenteles, dupa ea. S-au pus pe topiat pe cimentul depe hol, strigand din toti raruchii "ia, ia, iaaa, iiiaa" si razand in hohote amandoi. A tinut-o asa (cu cateva tentative de a bate la usa vecinilor) vreo 5 minute. Cred ca a aflat tot blocul ca shtrumphii se simt bine. Cand a venit liftul, Rares a luat-o la fuga, a intrat in lift si se pregatea de plecare (descultz, binenteles). Dupa cateva minute de momeli si negocieri, am intrat in acelsi ritm de fanfra in casa.
Abia reusisem sa pun 2 oua la fiert si sa curat 2 cartofiori, ca suna telefonul. Era mama mea (cu care eu de obicei stau de vorba minute in sir). Cat ma conversam eu cu bunica, Rares a luat din suportul de pe chiuveta 2 fruculite si o lingura si le-a adus pe fotoliu in sufragerie. Bianca, ca sa ajunga la "comoara", l-a luat prin invaluire: a inceput sa-i zambeasca, il mangaia pe par si-i spunea "mei, meeii, meei". Rares facea ca Mushu (motanul),zambea, se alinta si se gudura tot pe langa sor'sa. Cand a vrut insa Bianca sa puna mana pe o furculitza, s-a asezat cu burta peste ele "nu, nu!". La care a venit replica: "aaaaaa","iiii", s-a apucat fata de tipat, strangand din dintzi de nervi si luandu-l la "mangaiat" mai dur (respectiv, i-a lipait indesat cateva palmutze). Noroc ca ea nu loveste tare (a fos ca un fel de masaj pt Rares) , iar frate'su era prea preocupat sa-si apere "prada".

Masa a trebuit sa le-o servesc, ca de fiecare data, in ritm de dans, printre doua topaituri si comentarii referitoare la fimuletul Beby Einstein ce ruleaza la calculator (azi am numarat cu Numbers Nursery ). Ma bucur insa ca au mancat bine.

Am observat o schimbare in atitudinea amandorura in ultimul timp cand e vorba de luat/impartit obiecte. Bianca nu mai e "blegutza" careia i se lua tot din mana, singura ei reactie fiind sa se puna pe plans si tranti. A inceput sa protesteze inainte, sa tipe si sa tina cu sarg de jucarie si nu o lasa cu una-doua. De multe ori, daca are ceva in mana si Rares vine la ea, o rupe la fuga (de fapt asta e un motiv de distractie intre ei, ca se fugaresc razand in hohote prin toata casa si uita de la ce au plecat). Rares in schimb, de cele mai multe ori, ofera ceva la schimb. Daca are ceva in mana si vrea ce e la Bianca, intai ii da ce e al lui (chiar daca sor'sa nu e interesata), apoi ii ia fetei din mana. Si nu mai smulge ca inainte, incearca sa ceara (in limbajul lor codificat) si daca nu ii merge asa, ii ia mai cu forta. Azi a fugarit-o prin sufragerie impingandu-i in fata o cutiuta de
"su" (suc), sa o bea cu "pa" (paiul) (pe cutie e o "amaie" =lamaie, un "ma"=mar si un "szup-szup" =iepursaul tzup-tzup).
Mai tarziu, ea se alinta cu motanul cand Rares servea bucatele de banana si a chemat-o si pe ea ("zea" (=bianca), zea, "amana"(=banana)). Cand a vazut ca nu reactioneaza, s-a dus si a tras-o de tricou, sa o faca atenta .

Azi am reusit sa-l scoatem si pe tati cu noi in parc . A fost frumos, fara conflicte. Bianca a stat mult si a topiat pe platforma de lemn de la topogan, Rares a carat si a bagat prin ochiurile de la gard pietre (cu cat mai mari si mai grele, cu atat mai bune ). Ne-am fugarit si ne-am jucat de-a ascunsa pe dupa copaci, iar la final am facut concurs care ajuge primul pe scari, sus (metoda care da rezultate in 80% din cazurile cand vreau sa-i scot din parc fara scandal).

Din categoria "pipi all around", Rares a comis-o cel mai spectaculos azi. S-a usurat pe canapeaua din sufragerie . Bafta noastra ca am fost inspirati acum 4 ani si am luat-o cu fata de imitatie e piele (un fel de musama, adica), care se poate schimba (are un fermoar, nu trebuie retapitata in sensul clasic). Cand tac'su stergea de zor "rauletzul", m-am asezat in fata lui si am inceput teoria "Rares, nu e voie, e rusine! Pipi se face la olitza si la wc. (si textul ce se bazeaza pe puterea exemplului) ai vazut t ca mami face pe pat?! Nu! La WC. rusine! rusine! " Si ii aratam obrazul cu degetul, cu o mina serioasa ... ma rog, cat de serioasa puteam sa am la ora aia . "shine, shine!" vine ecoul dinspre el, cu degetul impungandu-si o falcutza, dar cu ochii sclipind de veselie. "Shine!" si se apropie, ma pupa pe gura, imi ia fata in manutze si ma pupa tzocait si pe obrazul pe care il folosisem mai devreme ca material didactic . Gata mustrarea!
Seara, inainte de culcare, am incins o bataie cu pernutze. Tipete, chiote, ras in hohote... luata de val, m-am trezit incurajand cu foc: "da-i! da-i! si lu' tati! hai, Bianca!" . Era ora 22 si un pic, nu vreau sa stiu ce cred vecinii mei!
Ma culc in sufragerie, sper sa raman aici pana dimineata.


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi
Back to top

DanaRosu
membru junior

Posted 19/06/07 @ 11:21 Visit DanaRosu's Homepage Reply with Quote
Pupam shtrumpheii poznasi si, ca intotdeauna, cu intarziere, le dorim si noi sa creasca mari, sanatosi, destepti si frumosi!

Dana
And, yes, I am a blonde!
Fetele mele
Prima mare intalnire
A doua mare intalnire
Botezul Olgutei
Back to top

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 22/06/07 @ 23:52 Reply with Quote
21.06.2007
Am venit de la munca si am inceput repede sa ma dezbrac, transpirata si satula de hainele de pe mine dupa o zi de "fiert" la temperaturi inalte in birou. Mi-am aruncat neglijent hainele pe un fotoliu, grabita sa intru in baie sa ma spal. Nu apuc insa, ca Rares imi ochise si luase imediat sutienul strigand "tzi, tzi..tzi". A inceput repede sa-si ridice tricoul, indesand sutienul desupt . Il intreb daca vrea sa-si acopere tzitzile si incerc sa-i explic ca numai fetele poarta asa ceva. Nu a ramas f. convins ca am dreptate . Oricum, a renunta la un moment dat la idee si a inceput sa si-l puna in cap, pe dupa gat in loc de fular.
Le pregatisem ciorba de carne cu legume. Nici gand sa guste. In schimb, Bianca a mancat un snitel si jumatate din portia lui tati, Rares un ou fiert tare (cules bucatele de el cu mana de pe farfurie), amandoi au impartit o banana si cateva linguri bune de fulgi de porumb cu lapte. M-am declarat multumita, i-am imbracat si am plecat la "pii" (copii) in parc. Aglomeratie mare acolo, de cand au intrat copii mai mari, de la gradinita, in vacantza. Si-au gasit insa repede prietenii obisnuiti de joaca si a fost super.
Seara, au mancat iaurt, apoi, cat vorbeam cu Oana la telefon, i-am servit din nou cu fulgi de porumb (fara lapte). Ramasi oarecum singuri(fara noi, adultii, pe langa ei), si-au vazut de treburile lor ca de obicei si i-am surprins facand www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070622&ctime=213958" target="_blank"> asta . Tare se mai iubesc, puii mamii!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni
Back to top

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 25/06/07 @ 13:05 (Edited 25/06/07 @ 13:11) Reply with Quote
22.06.2007
www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070622&ctime=213958&cimg=1" target="_blank"> a plecat bona, yes!! We numai cu mami!!

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni
Back to top

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 28/06/07 @ 23:10 (Edited 29/06/07 @ 09:25) Reply with Quote
28.06.2007
Conform planului, maine plecam cu catel, cu purcel si tot calabalacul la mama mea. Cu tot calabalacul, pt ca shtrumphii o sa-si petreaca mare parte din vara acolo. Bunicul deja a montat un scranciob (cum altfel decat dublu ), au mutat un gard ca sa aiba nepotii mai mult spatiu, rosiile din solar au inceput sa se coaca, pisica, puii, vitelul si purceii isi asteapta cu nerabdare partenerii de joaca. O sa le fie super bine! Aer curat, umbra, mancare sanatoasa direct de la sursa, curte in care sa alerge in voie (nu stat la et. 5 si iesit cu portia in parc), o matusica si 2 bunici care sa-i rasfete .... Chiar suna tare bine!
Dar eu? Eu cui raman ? Cine o sa-mi sara mie de gat cand ma intorc de la munca, cine o sa-mi povesteasca ce au facut si cum a fost in parc ( s-au intalnit cu "sa" (Sara), s-au dat "tza" (hutza), au urcat pe "bo" (topogan) si "niu,niu" e voie sa arunci nisip, trebuie pus "jio" (jos)), cine o sa ma pupe lipicios pe obraz si o sa ma stranga cu manutele mici , dupa cine o sa mai fug eu cu castronul sa ii dau 2 linguri cu mancare...?!?!?! Cine o sa mai tzipe la ora 22, "just for fun", cine o sa mai rada in hohote si o sa imi umple casa de veselie? Cu cine o sa ma mai joc eu de-a ascunsa prin casa?!

Azi Biancai ii era in mod evident foame, asa ca a papat cumintica jumate de castronel de pilaf cu carne. Rares nu! El vrea "do,do" (2 biscuiti .. intotdeauna cand ii dau biscuiti, sticksuri, pufuleti, vrea 2 si acum nu mai spune ce vrea, desi stie cuvintele, ci o scurteaza la "doi").
La un moment dat i s-a facut mila de privirea mea de catel batut si a cules cu degetele cateva bucatele de morcov "mi,mi,mi" (mic, mic, mic) si atat ...
Ca sa pot face eu bagajele pt maine, au iesit Sebi si Diana (sora mea mica, cea care o sa fie bona-sefa vara asta) cu ei in parc. Binenteles ca Bianca m-a prins de mana sa iesim impreuna din casa. Ca sa nu planga pe hol, am iesit in fata usii, descultz, indemnadu-i sa mearaga la lift. Rares s-a uitat cu o moaca uimita la mine, la picioarele mele ... Dupa cateva zeci de secunde de nedumerire, a pus mana pe clanta sa deschida usa si m-a trimis in casa sa-mi iau "puci" (papuci) .
Dupa ce s-au intors, mi-au povestit ce si cum a fost, apoi am avut un moment de tandrete cu Rares care mi s-a urcat in brate, m-a pupat si m-a muscat tot de drag .
Au picat rupti de oboseala pe la 22, adormind inainte de a-si termina laptele. (cui o sa-i dau eu sticlutza de lapte seara in urmatoarele saptamani? )

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 29/06/07 @ 08:30 Reply with Quote
Laura, mi s-a facut si mie dor de strumfii tai dupa cum ai povestit! O sa le fie bine lor si asta e foarte important!

Lora, mami de IUSTINA


Back to top

lunna27
incerc sa fiu optimista!

Posted 29/06/07 @ 10:45 Reply with Quote
Laura nu fii trista,sunt sigura ca o sa le simti lipsa fiind invatata numai cu ei,dar o sa-ti prinda bine si tie si lor,ca doar sunt la tara,la aer curat,ca daca nu era bine imi dau seama ca nu-i lasai tu acolo.Si mai ales ca o sa fie atatea persoane prin jurul lor,ce sa mai,o sa fie bine,sunt sigura.E mai greu pana te vei obisnui.Hai ....fii vesela!!

Dana , Ana Maria Paul
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page