Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117324
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54201
3. Bilantz olguta12 48142
4. J D E monica70 38392
5. A murit Laura! craciunitza 29175
6. Un nou inceput...(2) danangie 27546
7. scrisoare catre mama Picasso 22243
8. Curiozitate! Ana68 21588
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20212
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20181

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Laura25  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

Laura25
Gemneii R&B au implinit 2 ani - povestea continua
Acest mesaj a fost trimis de Laura25 pe data de 17/06/2007 la 01:39 .:. 5178  vizionari .. Exista 16 raspunsuri la acest anunt
15.06.2007
Am ajuns pe la 17 acasa de la servici. I-am gasit veseli ca de fiecare data. Mi-au sarit in brate si au inceput sa turuie in limba lor (inca nu e si limba noastra ). Am reusit sa ii fac sa manance un pic, de fapt Bianca a mancat chiar bine, Rares a fost mofturosul. Desi aveam cutiute de suc cu pai de cateva zile, pana azi le-am dat din canitza, ca nu reuseau sa prinda smecheria cu trasul din pai. Mi-a venit insa indeea sa strang de cutie cand baga paiul in gura, asa ca sucul a urcat si le-a venit in guritza. Ce descoperire, dom'le! Ce chiote si veselie! M-am asezat pe fotoliu cu cutiuta in mana si veneau ca puii de vrabie cu guritele mari deschise sa bea suc. Rares a invatat sa traga singur, fara ajutorul meu, in timp ce Bianca incerca sa adoarma un urs de plus. Ii turna apa din biberon pe fata, il zgaltaia staga-dreapta si-i spunea "naaaaii, naiiii", apoi catre noi, cu degetelul pus pe buze "shshshshsh". La un moment dat, Rares s-a innecat si a tusit usor. In secunda doi, Bianca era postata in fata mea, cu gura deschisa. Nici nu stiu daca i-a ajuns sucul pe limba, ca a inceput si ea sa mimeze o tuse de asmatic, cu ochii tintiti in ochii lui Rares, amandoi radiind de veselie. Mereu fac asa: de ex. daca unul cade din greseala, celalalt se duce imediat si se tranteste in acelasi loc, in aceeasi pozitie.
Ca in fiecare zi de cand e cumplit de cald (de pe la 16 soarele bate in plin in geamurile noastre), bona ii pune pe olitza cand se trezesc, apoi ii lasa fara pampers. Inca nu au initiativa de a spune sau a se aseza pe olitzele care sunt mereu la indemana, in schimb au initiativa de a face pipi peste tot . In bucatarie, intre argaz si geam, am improvizat un soi de politza(e un placaj pus pe o cutie, acoperit cu o bucata de musama), cam la 30 cm inaltime, pe care imi tin sticlele de ulei si otet si cateva prosoape de bucatarie. Bianca a descoperit ca se poate urca usor acolo, ca sa ajunga la pervazul geamului, unde stau alte minunatii: 2 cutii de chibrituri, bricheta, uneori tigarile si scrumiera tatei. Tot ce am spus pana acum, are un sens pt sirul povestii . In timp ce Rares isi savura sucul, Bianca a plecat la bucatarie. O aud trantind ceva, apoi tropaituri si chiuituri. Cand ma duc, o gasesc in picioare, pe politza in cauza, tzopaia de zor, tinandu-se de pervaz. O iau pe sus cetand-o ca nu e voie, ca o sa faca "buf" cand constat ca e uda . Facuse fata un pipi mare pe musamaua mea si tropaia fericita in baltitza . Ce sa-i mai zic?! Ce sa-i mai fac?! M-am bucurat ca nu era nici un prosop de bucatarie prin preajma (le aruncase cat colo in procesul de cocotare), am spalat-o pe picioare, am aruncat musamaua ... si am plecat in fuga pe balcon, unde ii asteapta alta minunatie: tricicletele primite cadou de ziua lor, care miorlaie si canta si de pe care cu greu se dau jos.
Mai tarziu, cand a venit tati, au tabarat pe el: lau fugarit prin toata casa, se tranteau pe rand pe pat cu manutele ridicate, asteptand in hohote de ras sa fie gadiliti si "muscati".
Pe la 19:30 am iesit cu tricicletele la plimbare. Eu as fi vrut sa ne oprim la o terasa, la o bere. Dar tati e prea stresat de la ultima iesire, cand s-au balacit intr-o baltita cu apa si noroi si i-am adus acasa ca mazgaliti ca doi porcusori, urland in plina criza de tantrum ca le-am intrerupt distractia. Asa ca ne-am dus pana in parcul central unde s-au jucat cu pietricele, apoi a fost la cumparaturi.
Noaptea, pt prima data, i-am lasat singuri in camera si am dormit in sufragerie. Rares s-a trezit o singura data si a adormit imediat ce i-am dat apa. Bianca in schimb a avut o noapte tare agitata: a plans mult prin somn, fara sa deschida ochii, s-a foit si s-a marait de nenumarate ori.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Trimite reactia ta
Previous page
# /2  

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 02/07/07 @ 23:34 Reply with Quote
30.06.2007, 01.07.2007

www.gapo.ro/detaliu_album/2099-VX0I8GMR4J6DI2O/" target="_blank"> Cam asta au facut in we

Adica: hranit puii (graunte date la pui, puse in cap, in gura, in vasele cu apa pt pasari), hranit purceii prin gardul cotetului cu buruiene, grohait in toate felurile posibile, facaut "pa" cand a plecat un porc la "nai, nai". Au speriat ratele alergand printe ele si strigand "ma, ma,ma". Au prins pui in brate si i-au mangaiat ca pe pisica (sunt pui cumparati, de ferma, nu scosi de closca, deci f. blanzi si prietenosi cu oamenii), au fost cu bunica sa dea apa la vitel, au fugarit puii de pe malul paraului pana in curte. Au studiat gradina bunicului (impresionanta de altfel): "adei, adei.. osii.. tete" (ardei, rosii, castravete) cu un ochi critic, au recoltat si degustat din toate cate un pic. Au vrut mult in scranciob ("tza, taaaa! uuuuuuu!"= hutza, tare!), dis de dimineata (cam de pe la 7:30) pana picau rupti de oboseala, pe la 21:30. Au mirosit si "recoltat" tot felul de floricele din curtea bunicii si a unei vecine, si-au bagat mainile prin toate vasele cu apa de ploaie, au stat cuminti pe scaunele, la masutza de gradinita adusa de bunicul, s-au ascuns la umbra in casutza luata de tati de la Metro. Rares a invatat sa plesneasca aerul cu un bat si sa alerge strigand din toti plamanii "ceaa!ceaa!". Duminica i-am bagat "la piscina" sa se balaceasca si sa scot praful si mizeria acumulate pana atunci. Super distractie!
Dupa ce sambata au cam fost in greva foamei, duminica au mancat mai bine, mai cu pofta.
Cu siguranta le e bine acolo. Dar eu mor de dorul lor


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni
Back to top

acusor
membru junior

Posted 03/07/07 @ 10:54 Reply with Quote
strumphii si pe mamica lor .
Ce distractie pe ei, la bunici.

Pupici
Andreea si Teo (26.08.2005)
Cat de mari suntem
Back to top

lunna27
incerc sa fiu optimista!

Posted 05/07/07 @ 20:08 Reply with Quote
Laura,au avut mititeii o gramada de treaba ,cu siguranta vor fi tare ocupati la bunici !

-------------------------------------
Dana,mami de Paul si Ana Maria
-------------------------------------
Back to top

Laura25
Lasa-ma sa moderez!

Posted 06/07/07 @ 18:49 Reply with Quote

www.dropshots.com/day.php?userid=110373&cdate=20070706&ctime=182009" target="_blank"> Tandreturi


Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Jurnal de calatorie prin viata cu gemeni
Back to top

lunna27
incerc sa fiu optimista!

Posted 06/07/07 @ 20:26 Reply with Quote
Ce scumpei sunt Laura !!!!

-------------------------------------
Dana,mami de Paul si Ana Maria
-------------------------------------
Back to top

lulu75
Mami de Andrei

Posted 22/08/07 @ 12:05 Visit lulu75's Homepage Reply with Quote
Mereu imi dau lacrimile cand citesc de cei 2 nazdravani. Sunt dulcei foc.

Luminita si Andrei Tudor - iubirea mea (16 august 2005)


Album Andrei

www.dropshots.com/lulu75" target="_blank">Filmulete

Povestea nasterii ingerasului meu
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Previous page