PEPENASII de iul/aug'08 sarbatoresc DOI ani (188)

PEPENASII de iul/aug'08 sarbatoresc DOI ani (188) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161-180, 181, 182,
183, 184, 185, 186, 187

Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10

Sarbatoritii lunii iunie:

7 Allesio (danangie), 9 Matei (Nati), Alexandra (adelais), 13 violeta29, 14 Alexandru (ella81it), Stefan (syyylviutza), 16 Thea (SunSmile), gallyb, 17 Rayan (AlinaMaria), Alexandra (maitreyi), 18 Flavius (the_andreea), Denis (kla78), 19 Maria (Anaxena), 20 Andrei (ali), 23 Andrei (Dianami), Victor (Roxana01), Anna (Sibylle), Cezar (ralirali), 24 David (lcazangiu), moni_or, 25 David (rontzy), Alvin (Ada_s), 26 dia_filipas, 27 David (flo_1980), Maya (mcoca), Anthony (biribu), 28 Dilara (MIKYCRIS), Amalia (irinuca_81), Timeea (Kimmy), 29 Denisa (a.cicel), Alexandru (amalia1), 30 irinuca_81

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Sa ne fie de bine noul capitol!

_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:



THEA

La Multi Ani!




Sa cresti mare sanatoasa,
sa ai o copilarie minunata alaturi de mami si tati
care te iubesc enorm
si distractie placuta azi la party.

Iti trimitem mii de pupici si abia asteptam
sa te strangem in brate,
esti un copil minunat si nu exista cuvinte
sa putem exprima cat de mult de iubim.




_
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France

Mummy x 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Didi la Alex se mai intampla sa verse asa in somn cand mananca mult si tarziu. Eu de regula ii dau seara un iaurt cu fulgi de porumb sau biscuiti pana in orele 21.

Daca era de la caldura cred ca ar fi fost molesita si dimineata, zic eu....

Felicitari pepenaselor care fac la olita!
Tanjesc si eu dupa ziua aceea


_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Gally
La Multi Ani!
sa fii sanatoas asi fericita alaturi de familie
speram sa ai o zi cat mai minunata.


Eu sunt pe f fuga am fost dim la schimbat pansamentul lui Ami si se pare ca desi luam antibiotice sa fie ceva infectie acolo, nu se stie sigur, asa ca mergem acusi la Gp sa ne vada sa vedem ce zice si ce putem face cu degetelul.
Pupam bostana revin mai tarziu.

_
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France

Mummy x 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bufi spune:

Buna ziua pepenasi

Eu nu am mai scris de mult, mult pe forum...am fost surprinsa ca una din fete mi-a lasat un mesaj pe messenger, insa nu am apucat sa-i raspund si imi cer aici scuze pt asta.

Nu are rost sa-mi cer scuze pentru ca nu am mai scris, insa am citit mereu.

Ca si voi si noi ne apropiem de cei 2 anisori. Ioana este un copil extraordinar, vesela, chitibusa, plina de viata, ar face numai prostioare...dc ar fi dupa ea...ascultatoare, dar uneori bate la propriu din pinteni si spune un NU hotarat...curios ca zice NU si NU ramane...doarme singura,asa a fost dupa prima luna din viata ei, a inceput sa manance singurica si o distreaza rau...Ioana papa, zice ea...folosim olita, insa in momentul asta doar la fazele cand se trezeste dimineata si dupa somnul de pranz, si face si pipi si kaka...tot ea zice ioana pipi, ioana kaka...in curand vreau sa o las in chilotei sa vad cum reactioneaza...si poate scapam de pampers vara asta...vorbeste, cuvinte clare si putine aiurea...eu sunt traducatoarea familiei ;)), iubeste pe toata lumea, are deja un iubit de care vorbeste toata ziua si povesteste la toti de el =)) .

Cu mancatul stam binisor, zilele astea care au fost asa de calduroase, am avut ceva de furca, insa am trecut peste...i-a dat si o maseluta si clar nu a prea mancat, a facut si febra...toate trec, important sa fie forme usoare si sa trecem repede peste ele...oricum face bine si rezista ok la febre si alte simptone...nu boleste, cum zic eu.

De la caldura asta insa i-au iesit niste bubite, pe spate, ceafa, umeri, si pe fata, pe piept...o spal mai des, de cateva ori pe zi, la final o clatesc cu apa cu bicarbonat si ii dau cu baneocin si se retrag...cum iesim afara si transpira iar apar...
Stiti alta metoda, sa merg la dr, sa-i dau cu alt produs?
Aveti asa ceva?

Si daca mai aveti idee de mancaruri...mese de baza...cum va desfasurati intr-o zi normala...adica sa manance toate mesele

Noi avem programul asa:
dimineata: branzica de la cutie (gen tnuva, sau branzica de la Mega Image produs 365), cu iaurt, cu fulgi sau musli..nu vrea dimineata cascaval, ou deloc-deloc, sub nicio forma gatit
in parc, ca si gustare, fructe
la pranz: ciorbita de pui, mai ales, cu legume, sau orez sau cu galusti sau cand nu vrea ciorba...carnita de pui la cuptor sau ostropel...dar nu vrea amestecat cu legume, singura combinatie cu piure de cartofi...nu vrea carnita de vita, peste...ofofof
dupa amiaza: dc a mancat ciorbita la pranz, mananca ce am zis mai sus, daca nu vrea nici-nici...iaurt cu ceva de rontait, o masa mai usoara, doar ca mai tarziu i se face foame
in parc mai mananca o banana, biti, covrigei, sticksuri...nu este o regula
seara: orez cu lapte, gris cu lapte

peste noapte se mai trezeste si mai bea un bibe de lapte ~ 300-350 ml

mai mult sau mai putin cam asa ne desfasuram
mananca la greu rosii, ardei, castraveti, ridichi, ceapa verde...dar asa ele de sine statatoare

aaaaaaaa am uita sa zic ca nu mai mananca pasat de la 1 an si 2 luni

mananca miere, ii plac lamai
concluzia meselor este ca este lesinata dupa lactate, fructe si legume si cat mai putina carne

cand nu vrea si nu vrea am de back-up borcanase, dar in ultima instanta si destul de ras

aaaaaaaa si daca mananca tot la masa capata desert ;) budinca de vanilie, de fructe...

Astept de la voi idei de mancarica, ce sa facem cu bubitele

Si sper sa ne auzim mai des de acum incolo.

Pup toti pepenasi de la mic la mare si La multi ani tututorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Bufi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

LA MULTI ANI FERICITI THEA, PUIUT LUPTATOR! SA AI O COPILARIE FRUMOASA, SA FII MEREU VESELA SI GHIDUSA SI SA LE ADUCI PARINTILOR NUMAI BUCURII!!

LA MULTI ANI GALLY! SA AI PARTE DE MULTA SANATATE, FERICIRE SI ZILE MINUNATE ALATURI DE FAMILIA TA!!




Cu mii de scuze pentru intarziere, urez si eu:

LA MULTI ANI ALEX SI STEFAN!! SA FITI SANATOSI, VOIOSI SI SA AVETI PARTE NUMAI DE LUCRURI BUNE!



Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

BUFI...pentru bubite noi am cumparat de la farmacie o mixtura mentolata.I-a facut foarte bine. Si Irina a avut bubite pe gat,umeri si ceafa...chiar si dupa urechiuse...o mancau mititica de nu stiam ce sa fac.
Acum sunt uscate...TextText

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Bufi, bine ai revenit
De bubite nu stiu ce sa iti zic...
Cu masa noi stam asa:
-cand se trezeste dimineata bea un biberon cu lapte
-pe la 9 mananca un mar (singurul fruct pe care il accepta)
-la pranz (adica 12-1) mananca mancare, ce avem (gen ciorba, pilaf, tocanite, peste cu mamaliga, ou fiert sau ochi sau ompleta, salata de rosii cu branza, si lista poate continua la nesfarsit). Un singur fel de mancare, fara desert, dar cand ii e foame mananca mult. De regula prefera carne, peste sau oua, mai putin legume.
-dupa-amiaza mai mananca iar mancarica sau salata
-seara uneori mananca la masa cu noi, alteori bea direct laptic si nani, depinde cat de foame ii e.

Intre mese mai ciuguleste uneori stafide, bea mult compot de fructe (pe care i-l mai combin eu uneori cu suc proaspat de fructe ca alt chip nu e sa primeasca fructe)

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

la noi cu mesele e mai simplu

dimineata : iaurt neaparat!!! apoi mananca la gradi mic dejunul care dupa caz e: iaurt,ou,omleta,branzica,pateu,toast
gustare de fructe pe la 11
la 13 ciorba,felul 2(tot la gradi)
somn
la 17 gustare: orez cu lapte,paste cu branzica si ou,compot,fructe,biscuitit,eugenia,turta dulce(tot la gradi)

la ora 18 vine mami si o ia

acasa:neaparat PUI!!!in caz ca nu avem papa bagam borcanel,apoi mai papa un iaurt,fructe multe,branza cu rosii,castraveti,cirese ,pepene

a mea e cam carnivora,desi noi nu suntem deloc

la ora 22 nani
se trezeshte la 8-9
nu mai papa bibi decat atunci cand vrea sa se alinte
face la olita si purtam chilotei,noaptea ii pun pampers dar de multe ori de uscat,se duce singura la olita,isi da chiloteii jos si face,apoi duce pipi la wc
daca suntem plecati cere "cici" si o tin in brate si face dupa caz la wc sau pe iarba ,nisip sau alte locuri ascunse
in schmib e foooarte rasfatzata si rea,vrea sa i se acorde doar ei atentie si face multe mofturi si urla si se pune pe jos orizontal,eventual cu gura direct pe jos ca sa ma impresioneze,face niste fente in locuri publice de toata lumea comenteaza

apropo ai vostrii au boala pe bile..cele la 50bani??ca eu cred ca-i dau in judecata,pt ca Maria vrea bila x si ii pica alta si face un scandal!!!si oriunde ma duc dau mereu de aceste bile si mereu reluam scandalul



Ana-Maria de Maria 19.06.2008
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!
Maria,povestea nashterii
Maria in culori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maitreyi spune:

cu papatul stam binisor zic eu...nu mananca f variat dar mananca

8.00-8.30 - iaurt de baut cu 3 feliute de sunca de pui si o felie de paine sau suc de mere/ portocale si un bol cu fructe
12 - ciorba +/- carne (pulpa la cuptor, gratar din piept, snitel sau ficatel fara peste sau vita sau ou) cu cartofi si 2 rosii maaaaari intai rosile si dupa aia mai vedem
16 - un iaurt de baut sau bol de fructe, depinde ce a avut dimineata
19 - carnita cu paste sau salata de rosii evident
22-23 - 120 ml lapte prin somn. am incercat sa i-l scot da il cauta cu gura deschisa cand ma duc sa o invelesc asa ca bibe ramane

nu prea ii mai dau sa rontaie intre mese.

in continuare nu vrea nimic din ce nu se poate manca cu furculita, exceptie face ciorba. a acceptat sa guste niste branza si efectiv tremura cand a dus furculita la gura. cu taica-su mai e dispusa sa faca experimente adica sa guste ce mananca el dar raaaar.

-----

Mami de roza + 25 s
MINUNEA DE LA DOAMNE-DOAMNE

Slava Tie, Doamne!

The colder the winter the warmer the spring

Mergi la inceput