Maria-dorintza mea de a trai!

Maria-dorintza mea de a trai! | Autor: anaxena

Link direct la acest mesaj

Era o zi de sambata 29.09.2007,dupa o partida de amor se nashte o noua viata…prima zi a puiului meu,a mult iubitei mele fetitze(ca alta alternativa nu exista pentru mine).In ziua a 11 a dupa ovulatzie ,dupa n teste facute pe zi(caci tare nerabdatoare eram) se zareshte pe un test Narcis fffoarte vag cea de-a doua liniutza,o sun pe dr si imi fac programare pentru ecograf.In data de 25.10.2007 apare la ecograf un sac gestational de 9mm,vai ce emotzie,ce sentimente mi-au strabatut corpul si mintea.A fost o sarcina superba,fara stari de greata doar muuult somn si stari de nervozitate.La 14 saptamani aflam ca bb este o fetitza,lacrimi de bucurie si dragoste mi-au strabatut obrazul,visul meu se implinise!!! La 16 saptamani am simtzit prima furnicatura in burtica,dar tot atunci au inceput si durerile de ligamente(off,ce-am mai tras cu ele).Am avut o burtica mare,pe care o caram cu greu si ma vaitam mereu la fetele de pe DC –Mamici de pepeneashi deiulie-august 2008(pe care le pup pe toate ca au fost alaturi de mine si m-au suportat).Din saptamana 36 au inceput contractiile,chiar urate si regulate…dar noaptea ma chinuiam si dimineatza eram ca noua,foarte frustrant!!In urma controalelor ginecologice am trecut de la col scurt si moale la scurt moale deschis,scurt utz moale si dilatat de 1 deget…vremea trecea si eu nu nashteam,asha ca in cele din urma dr mi-a propus declansharea nashterii.Initial mi s-a parut ceva nefiresc: cum sa-i aleg eu copilului ziua de nashtere?!,dar in urma unor evenimente am hotarat ca mai bine sa nu depasheasca termenul.
Si iata-ma pe 19.06.2008 la 39saptamani si 6zile in fata maternitatii Giuleshti.Am ajuns la ora 6,dar dr imi spusese sa ma internez la 7,asha ca intre timp am citit nishte reviste in mashina,in timp ce sotzul meu mai tragea un pui de somn.La 7 m-am dus la internari,mi-au facut fisha si mi-au dat o super camasha de noapte despicata in fata pana la buric si fara niciun nasture,asha ca eram cu dansele pe-afara.Am urcat la etajul 2 si am intrat in faimoasa sala de nashteri:era asha mica cu 5 paturi in sala si 2 la rezerve.M-am ashezat pe scaun,caci toate paturile erau pline si trebuia sa-mi ashtept randul.Toate sa vaitau si urlau ,iar eu stateam si ma gandeam cum sa ajung eu inapoi acasa!!!Intr-un final se elibereaza un pat si ma posteaza pe mine acolo,la ora 8 vine si preaiubitul meu doctor pe care il ador-dr ION IONUT ADRIAN ,ma controleaza si imi baga o pastilutza in col(prostaglandine),imi da verdictul : dilatatie un deget lejer,poate intra si al doilea…la care i-am sugerat sa-l bage pe degetul mic ca sigur intra.Mi s-a luat sange,iar la ora 9 mi-au facut o doza de calciu.Totul bine si frumos,radiam prin sala si nu aveam deloc stare,la sfatul unei asistente ma apuc de sport:da-i si urca si coboara scarile de la etajul 2 la parter,astea insemnand peste 20 ture..nebuna femeie mai eram,dar ma plictiseam groaznic!!La ora 12:10 incepe sa se modifice situatzia si apar contractii mai dese,adiq la 4 minute,ca sa mai treaca timpul le intretzineam pe fetele care uralu ca nu mai pot spunandu-le ca nu exista nu mai pot!!!sunt sigura ca m-au injurat mereu!!
Mai tarziu ma muta in rezerva si vine domnishoara Nuti o asistenta pe la vreo 40ani si se gandeshte dumneai ,“vaca”, sa-mi stimuleze un pic colul si baga degetele in colul meu si ma chinuie circa 5 minute de-mi venea sa-mi dau sufletul,dupa care mandra imi spune ca am ajuns la dilatatzie 4…iar mie imi venea sa-i dau 4 pumni de cat m-a chinuit.Vine din nou dr pe la 14:30 ,ma urca pe masa si imi rupe membranele…ehe pai shtia el ce-l ashteapta?cascada Niagara nu altceva,toata lumea se uita shocata..mi-a curs la lichid amniotic vreo 5 minute si asta in rafale..imediat m-au pus la monitorizarea bebelushului,lucru care m-a speriat.Vecina mea de rezerva careia ii rupsese si ei membranele sa zvarcolea in pat ,iar eu ashteptam contractzia care nu mai aprea,mi se oprisera contractile…ma speriasem un pic…dar intr-un final mi-am revenit si au inceput contractii luuungi dar cam rare,dar nimik de speriat incat sa urlu.La ora 16 vine nenea anestezistul sa ne faca epidurala,dar inainte vine iar vaca Nuti sa se mai joace ea un pic cu colul meu,asha inainte de anestezie…si iar chinuri groaznice de-mi venea sa o strang de gat nu alta…mi se face anestezia si dupa 15 minute cantam “Floricele pe campii,hai sa le-adunam copii!!”eram fericita.Dar nu a durat mult,dupa o ora s-a dus efectul anesteziei si da-I si tzipa la vaca sa-l cheme pe nenea anestezistul,dar nenea era la masa ,iar eu am stat o jumatate de ora cantand “Deshteapta-te romane!” si batand intr-un frigider,dar nici atunci nu mi s-a parut ceva de nesuportat…si a venit anestezitul si mi-a mai bagat o doza…aaaa suprema fericire(sa nu credetzi ca nu simtezam nimik,simtzeam contractiile dar erau suportabile)si vine si vaca si da-i iar si chinuie bietul col,eu eram sadic de fericita caci déjà nu mai simtzeam ce facea ea!!La ora 18 ma anuntza ca pana la 19 nasc ca ea iese din tura si tre sa ma nasca pana atunci,imi sun sotzul sa-l anuntz sa se posteze in fata ushii ca eu nasc!!Vine dr ma controleaza: dilatatzie 6!!aoleu ma gandesc eu,doar 6...eee asta e,nasc pe 20 iunie!!!colega mea de suferinta era deja dilatata 10 si se hotarasc ca trebuie urcata pe capra...vaca Nuti indignata ca colega dumneai i-a luato inainte(caci era un concurs,care o nashte mai repede pe pacienta ei)vara din nou degetele in colul meu si tzipa fericita: Domnule doctor avem si noi dilatatie 10!!!acum problema mare:colega mea era pe capra si nashtea cu dr meu,iar eu trebuia sa stau la rand sa nasca ea..si da-i si relaxeaza-te si vaca tzipa:sa tzipi cand simtzi ca iese ca nashti in pat...iar eu simtzeam presiune la funduletz si ma tzineam cu mana de pasa sa nu iasa bb,intr-un final cand termina cu colega ma urca si pe mine pe masa...ashteptam o contractie si da-i si impinge,dar surpriza: vaca Nuti se arunca cu cotul pe mine sa impinga copilul,atunci e prima si singura data cand am urlat si i-am zis ca gata nu mai suport asemenea tratamente ,la care dr i-a spus sa ma lase ca pot si singura.Am mai impins de 2 ori,am simtzit foarfeca iar apoi la cat de incovrigata eram mi-am vazut bblul ieshind din mine(19:32)..logica ca prima intrebare a fost dc e fetitza!!Am vazuto si am exclamat:seamana numai cu tatal ei!!!mi-au puso pe o masutza si ma uitam la ea si nu-mi venea sa cred ca e copilul meu,ca am tzinuto in burtica si ca eu am nascuto,ciudat sentiment...in timp ce ashteptam nashterea placentei ma uitam fix la ea si la neonatolog sa vad ce zice si a strigat: nota 10!!!mi-au dato sa o pup si au plecat.Au urmat vreo 15 minute de cusut,iar ultimele 5 minute le-am simtzit pe viu,dar ce mai conta..asha de ushor a fost tot procesul travaliului si nashterii si bb meu e sanatos ca nimik nu era de nesuportat.M-au informat ca Maria are 3400g,52cm...ce mare mi s-a parut,mi-au pus o bratara roz cu toate aceste informatii si cu nr 96.M-au mai tzinut 2 ore in sala de travaliu,iar apoi am fost mutata in salon...am dormit bine,la ora 6 dimineatza mi-am vazut copilul...ma uitam la ea si tot nu-mi venea sa cred,nu ca acum sunt foarte conshtienta ca este a mea.In spital a fost groaznic,doar bucuria ca o vad din 3 in 3 ore la alaptat imi ridica moralul.Am ajuns sanatoase acasa,asta dupa ce am facut icterul in spital si am tras si o sperietura(mi-a facut sfarcurile varza,iar unul a sangerat,iar ea a supt sangele mele,dupa care l-a vomat...a trebuit sa mai stam 24 h in spital pt supraveghere).Deocamdata suntem cumintzica:papam si dormim si ne iubim cu mami si tati.
Ca o concluzie: mi-a placut foarte mult nashterea,nu m-a speriat cu nimik,cred ca a fost 40% din ce ma ashteptam sa fie,dar clar nu ash nashte fara epidurala !!!!!




__________________________________________________________________________

Ana-Maria de Maria 19.06.2008
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/anaxena/video/x5bzzp_maria_lifestyle" target="_blank">filmuletze bebe 20s+33s new de new!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Ana, mi-a placut povestea nasterii Mariei!!! Am citit-o pe nerasuflate...imi pare rau ca a trebuit sa o suporti pe " vaca Nati" ( ce m-a amuzat cum i-ai zis)...
Inca odata felicitari mami de Maria!!! Refacere rapida, sa nu mai doara sanii. Iar Mariei ii urez sa fie sanatoasa, cuminte si sa aiba parte de tot binele din lume!!!

Cristina 32+ ,cu Mihai Daniel

AMR 53 ZILE
" Fii devotat lucrurilor marunte, caci in ele sta puterea ta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingry spune:

Bravo mamicuto!!!! Ai avut un pic din toate: ai si simtit ce e aia contractie dureroasa, dar ai si cantat "Floricele pe campii" (cu epidurala). Ma bucur nespus pentru tine, pentru voi ca familie! Maria sa va aduca numai bucurii si impliniri!!!

Ingry 34+ Alexandru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Anaxena felicitari inca o data pentru scumpica de Maria, povestea nasterii ei e la fel de tonica si simpatica ca si mamica ei



Monica 37+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei
camera gargaritzei - cuibul e gata

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Abia acum am vazut si titlul povestirii nasterii,este deosebit ca si Maria de altfel.Superba povestea nasterii.Sa-ti traiasca si sa fie fericita Maria -dorinta ta de a trai.

Tecky 38 sapt Raluca Ana
AMR 8 ZILE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diarux spune:

super povestea bebelinei Maria!!!!Imi imaginez si personajul care joaca rolul "vacii Nati"!! E bine ca totul s-a terminat cu bine si ca acum va bucurati toti trei de momentele petrecute impreuna.


Ruxandra 30+ si Andrei Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

bravo ANA. ce curajoasa ai fost. asta se intampla mai rar. eu de exemplu, mor de frica

_

33+ cu ANA SOFIA

Poze

AMR 49 ZILE

Proiectul 2008 in derulare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Beatrice1982 spune:

Supeeeeeeeeer fain anaxena..................
ai avut o nastere frumoasa............
sa iti triasca bebele si sa fiti sanatosiiiiiiiiiiiii
asteptam pozeeeeeeeeeeeeeee
cu voiiiiiiiiiiiiiii
refacere rapida si sa cresteti repdeeeeee
va puuuuuuuuuuup

http://http://tt.lilypie.com/6apwm7.png

POZELE LUI BEA
http://s278.photobucket.com/albums/kk109/Beatrice1982/

Doamne da-ne un sanatos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vias spune:

Sa-ti traiasca Maria....si cred ca daca multa lume ar vb ca tine....as incerca sa nasc si eu natural cu epidurala...




Cami 37s, cu ??????

pustai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ano, ce haios ai povestit ! Inca o data sa va traiasca Maria cea frumoasa si sa va aduca numai bucurii!
Ai fost o mamica curajoasa!

In legatura cu "personajul" Nati si colega ei, pi bune erau la concurs??? Ceea ce ti-a facut ea se numeste dilatatie manuala, si ar trebui sa te ajute sa te dilati mai repede si respectiv sa ai un travaliu mai rapid (io asa stiu). Si mie mi-a facut doctorul la nasterea lui Matei, dar nu a durat asa mult si a fost doar o repriza. Intradevar, imi aduc aminte ca a cam durut faza, dar nu insuportabil . Acu' nu-s ce sa zic, daca a facut-o sa te ajute pe tine sa nasti mai repede din bunatate sufleteasca, sau era doar la "concurs" cu colega .

Fetele, voi ce stiti, care e treaba cu dilatatia manuala?

pup you all,

Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca 38+

AMR 2 saptamani



"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Anaxena super povestea nasterii printesei mici si scumpe pe care o pupam de mii de ori, mai ales pupici speciali de la Ari.
Sa va traiasca si sa creasca mare frumoasa si sanatoasa!
Super povestea si ma bucur tare mult ca te avem ca, colega de odisee.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acum cu Amira Maya
The Day has come...

Mergi la inceput