Bostana cu cei mai dulci PEPENASI iul/aug'08 (183)

Bostana cu cei mai dulci PEPENASI iul/aug'08 (183) | Autor: iul-aug2008

Link direct la acest mesaj


Bine ati venit
in bostana cu cei mai dulci

PEPENASI

Aventurile pepenasilor
1-20, 21-40, 41-60, 61-80,
81-100, 101-120, 121-140,
141- 160, 161-180, 181, 182

Predarea stafetei
A fost odata ca niciodata o odisee minunata
1 - 131
Darius Andrei - Un ingeras senin al Cerului
1,2,3,4,5,
6,7,8,9,10



Sarbatoritii lunii Aprilie :

1-Mariana_1976, 4-alexa_teo,5-Eduard (mobriq), 6-lcazangiu, 7-Ania (clabur), 8-a.cicel, 9-Anilansa, 10-MIKYCRIS, 11-andrey2008, 16-Sibylle, flo1980, 25-Gabriela82, 26-the_andreea, 30-rontzy

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:



_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Moama ce de gradinari Si noi ne pregatim, am facut deja dosarul, joi ma duc si ne depunem si noi icrele. Am reusit si-am vorbit sa-i duc pe amandoi, si pe Nancy si pe finutul meu, la aceeasi gradinita, o sa-i duc si-o sa-i aduc eu, azi ne vine si noul scaun de masina grupa 2-3 (Graco Junior Maxi), sunt happy pt ca am reusit sa vand scaunul vechi plus scoica exact pe aceeasi bani pe care i-am dat pt asta nou, ce mai, se pare ca se mai aranjeaza lucrurile si pe la noi.

Eu in schimb sunt obosita si cam dogita, am facut o cistita care s-a lasat cu o infectie la rinichi, sunt de sambata pe tratament cu antibotice si am neste dureri de-mi vine sa ma dau cu capu de pereti, garga juma din timp vrea la mine in brate, vai mama mea!

Mai e vreun pepenas sperios? Ca fi-mea din 20 de cuvinte 2 sunt "m-am periat" adica s-a speriat, si vine si-si indeasa cap'sorul in poala mea. Ori are nevoie de atentie ori e fricoasa, nene! O sa pateasca ca baiatu care a strigat lupu, cand o sa se sperie cu adevarat n-o sa mai impresioneze pe nimeni

Pupani grasani la gasca pepenoasa, am o saptamana plina da' poate mai gasesc timp sa mai dau cu buna ziua si pe aici ca tare mi-e dor de voi

Nati cat timp stai la Tulcea? Weekendul 22-23 ti-e ocupat? Ca sa stiu cand sa venim (eu doar la sfarsit de saptamana pot - si cred ca si Sun si Didi la fel, in rest sunt la munca)

Monica si gargaritza Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Buna fetele!

Bine v-am regasit la un nou cap.
Btw link-urile de la filmuletze le-am trecut pe site-ul pepenasilor, acolo unde is si datele de nastere si etc, care are link-ul in spatele cuvantului PEPENASI.
Dia, Dana, Gabriela, Flo, Pica multumim.
Dia ma bucur ca i-au placut animalutele la printesa. Bine macar ca le scuipa afara, a mea le tinea in gura si nici nu le scuipa nici nu le inghitea.
Flo da pai ne luptam de zor cand e vb de dat medicamente, are forta si mai ca nu-ti scoate ochii, cand suntem doi e o alta treaba da eu sg capiez, tre s-o si tin cu capul oleaca aplecat sa le inghita ca altfel mi le scuipa intre ochi.
Cu dormitul fratiorilor impreuna, ca am uitat sa va zic de la noi, pana la 6 luni am tinut-o pe Ami cu noi in camera, aici asa e recomandat, ca na regurgiteaza isi mai trage ceva mutunel peste ochi sau ceva, ei dupa 6 luni le-am mutat impreuna in camera tocmai ca sa se obisnuiasca impreuna, normal la inceput a fost mai greu ca na Ari se trezea din cauza lu Ami dar apoi incet incet s-a invatat si acuma de multe ori nici nu schiteaza un gest ea doarme si sorasa urla. Ideea e nu asteptati f mult sa ii mutati impreuna, la inceput cel mai mare se va mai trezi si etc, dar ideea e sa fie invatati unii cu altii, ca mai tarziu cand astia mari mai cresc va fi mai greu. Well la noi a functionat asa, am vrut sa le invatam mai de mici impreuna ca nu o sa aiba nici una camera ei separat inca vreo ceva vreme, asa ca macar sa fie invatate sa imparta aceeasi camera, dar na ele stau impreuna acolo numai la somn ca in rest separat e pt joaca si etc.
Dara sa porti sanatoasa hainutzele noi. Si la noi e greu cu mersul la shopping Ari e ok da Ami e cea care incepe cu miorlaituri si etc.
Calcat eu calc numai in cazuri de nevoie in rest nu calc dar am o boala cu intinsul, am o ordine anume si ma bucur ca avem spatiu mult in gradina si le intind frumos si in genere le impatur rapid sau direct pe umeras si maj nu au nevoie de calcat, oricum stiu sa calc am si scula klumea pb e ca nu imi place, mama era obosedata calca tot te intorcea din drum si te punea sa dai tricoul jos sal mai netezeasca ca are o cuta si m-a terorizat cu asta drept urmare nu calc tare mult, acuma nu va imaginati ca suntem mega botiti ca maj stau pe umeras deci nu prea is botite de fapt si evit materialele pretentioase de trebe calcate numa umede ca altfel se fac ca naiba.
Uscatoare da sunt bune sunt faine si misto da consuma de rup in genere, masinile de spalat si frigiderele maj au A** ei uscatoarele is maj C f putine sunt B. Si desi ies moi si etc eu prefer uscate pe ata afara.
Moni la noi sunt curele si etc, da maj pantalonilor vin direct cu, curea sau sunt cu talie reglabila cum zicea si Flo de alea de la next, oricum eu la astia micii desi arata misto prefer chestii cu talie elastica sunt mult mai practici si la Ari care na e mare de acuma tot sa fie cu elastic ma orientez.
Rontzy, Gini .
Cu treburile prin casa cu ele printre picioare noroc ca o mai am pe Ari si ii mai zis sa se joace in sufragerie cat am treaba la bucatarie, daca is sus in genere ele nu vin acolo daca eu fac curat asa ca nu stau intre solutii si etc si daca fac peste tot jos cu solutii si etc le duc pe ele sus si le dau jucariile si etc si trag poarta si na le mai verific din cand in cand, da ma anunta si Ari daca face asta mica vreo ceva ce ea stie ca nu e voie.
Katalyna bravooo, super, felicitari si sa va traiasca noul finutz.
Cu nu stiu eu ca si Anka nu prea verific decat daca is bolnave sau ceva, in rest nu le-am dat niciodata nimic special pt asta chiar daca au facut mai tare sau ceva. Si ele au perioade cu fructele Ami acuma numa banana papa rar altceva da i le dau eu pasate sau amestecate in diverse deserturi etc.
Didi na e prima zi incet incet se va dezvata si va adormi fara , e tare aiurea cand nu dorm cas bagati in priza si irascibili.
Caprioara wow ce pas imp, sa fie cu success si fara multe lacrimi de la printesa, sa se acomodeze cat mai rapid.
Flo Sorelix e tare busy cu studii, munca si of course printesa mai mult prin offline-uri vb si noi. Noi mai binisor papa mai bine, lichide tot mai greu inca ii e groaza daca vii la ea cu biberonul cu apa, daca e lapte e ok. Deci na incercam am incercat si cu paie si canitze diferite poate poate o tenteaza ceva, le lasam prin casa si poate le ia singurica. Acuma astept maine sa aflam rezultatele de la analizele la urina si sa vedem ce si cum facem mai departe in fct de ele.
In rest nimic deosebit am fost azi la sedintza cu parintii la scoala ca de la anu Ari se muta full time la reception class si ne-a explicat ce si cum, cum e cu papa la scoala si alte de astea si cum tre sa ii incurajam cu cititul si scrisul, asa ca am luat de la profesoara niste site-uri ca nu tre sai invatam cum stim noi alfabetul adik a , be , ce , de si sunteul facut de litera in cuvant ca si cum ai zice pe silabe da numai sunteul de la litera, nu stiu cum sa explic mai bine. Asa ca acu asta tre sa studiez ca sa ii zicem la fel cum ii zice la scoala.
Na gata fug ca de cand tot scriu la mesajul asta si nu mai termin, tre sa iau pe Ari de la scoala acusi si sa le pun la nani.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Of course ca am uitat ceva, ametita ce is.
The_Andreea La Multi Ani! Sper ca ai avut o zi frumoasa, pupam gasca.
Pica felicitari la pisoi pt numarat. Ami stie three, four, six si in loc de eleven zice ieman. Da na incearca si ea.
Boti felicitari pt inscrierea la gradi si pt scaunel sa il foloseasca cu placere printesa. Cu speriatul Ari si acuma e sperioasa, de mica a fost tot asa e si acuma.
Multa sanatate off ce nasoale si pacatoase is astea la rinichi si etc.
Gata acu chiar fug ca ramane copilu sg la scoala.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pica1 spune:

FLO multumesc de intrebare, abia ieri au sosit mesterii de la terasa si au de muncit citeva zile, iar pe urma saptamina viitoare vin cei care o sa faca deck-ul terasei si sper sa ma opresc aic pentru vara/toamna asta ca nu prea mai am rabdare...A si pe urma o sa vina amenajarea terasei cu tras de lumini si prize, cu facutul perdelelor de tantari si alte din astea... ma apuca groaza cind ma gindesc ca am de cutut vro 100 m de perdea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Flo, merci de pontul cu prunele uscate, la asta nu m-am gandit . Cereale sigur nu ar vrea, dar suc de prune uscate suna promitator, am asa un feeling .

Capri, wow, ce eveniment azi! Asteptam impresii.

Boti, felicitari pt achizitie si sanatate multa

Eu is cam chiauna acum ca vin de la dentist si mi-am scos o masea de minte. Pana la urma va trebuii sa le scoata pe toate 4, asta a fost prima, dar e necesar pt ca am si aparat dentar si tre sa se faca loc in gura cumva. Mda, a fost destuld e complicat, se pare ca am niste oase f tari si dintii infipti bine de tot acolo, pana la urma se rupsese o bucatica de radacina mai imbraligata si s-a chinuit doctorita sa zgarmane dupa ea pe acolo

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

CAPRI - unde merge Ilincul, pana la urma? La gradinita unde merge si nepotica voastra? Sper ca se va adapta repede si tu o sa fii linistita ca nu plange, ca sa inveti pentru ACCA. Bafta maxima cu examenul!

FLO - habar n-am de marca, aici e cu totul altceva, tot ce inseamna comert si standarde... De exemplu, ouale se vand la cofrage de 12 bucati, covoarele se masoara in ft (sa vezi transformari pe capul meu, cand le-am comandat....), cerealele pentru copii sunt ORICE ALTA marca si numai NESQUICK nu (am vazut ceva Kellogg's, dar nu glazurate, Elizei nu ii plac...), si tot asa pot continua cu detergentii (e doar TIDE; de fapt cica e si Persil, dar la un pret absolut prohibitiv!), vehiculele sunt alte marci (Chevrolet Lacetti din RO, aici se cheama OPTRA)... deci iti dai seama ca masinile de spalat si uscat sunt si ele cu totul altceva
In RO, eu vroiam sa imi iau Whirlpool cu uscator inclus, ca nu aveam loc de uscator separat. Si din ce ziceau fetele care mai au (Teck are parca, Xena cred ca are uscator separat,....) sunt multumite.
Uscatorul in sine este o inventie fantastica, si crede-ma ca daca eu care in tara calcam si sosetele, aici NU MAI CALC, iti dai seama ca am motive

Scaune de masina - si noi am luat tot Graco pentru amandoua. Mi s-au parut super ieftine, pentru Erika l-am luat cu 65 de dolari (era redus destul de mult), pe al Elizei am dat 23 de dolari (redus si el). Chiar si cu pret intreg, daca inmulteam cu 3, imi dadea mai ieftin ca in Romania.

MADA - poa' sa consume uscatoarele, ca noi avem curentul inclus in chirie, ca si apa si caldura, deci platim tot atata. Daca ma gandesc ce de-a economia faceam in RO, si la apa si la curent... Ma ia cu frig. Si nu e ca si cum aici se face risipa, insa zau ca nu ma mai uit cate becuri aprind si cand le sting... Avem o lampa misto, are un bec de 300 W. Apai in Ro nu as fi avut tupeu sa bag in priza asa ceva!!

Eu ma laud ca mi-am luat food processor, adica un robot mai destept care face aproape de toate, numai albusuri nu bate, insa mi-am luat si un mixer misto care a fost 14 dolari (nu mi-as fi luat never ever asa mixer cu asa bani in RO), si de azi intru in bucatareli serioase, ca pana acum m-am chinuit sa toc zarzavatul la cutit, ceea ce detest!

Si mi-am amanat examenul pentru permis, ca nu am reusit sa gasesc in timp util cartea cu legislatia (care e destul de mult diferita fata de Ro).

Aaa, si, by the way... AZI NINGE! Ninge de 6 ore deja.

Am fugit la bucatareala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

[b]Anka]/b] remarc cu deosebit drag, noua titulatura de sub nick, si ma bucur ca you like it . Tot asa incantata am fost si io de uscator dupa ce l-am folosit prima data in state, iar eu am avut parte de o experienta "all american" pentru ca mai era si cu fise de 25 de centi

Sa stapaniti sanatosi toate cele, poate pui si poze sa vedem si noi cum v-ati instalat

Asta cu ninsoarea insa m-a dat pe spate, io de cand sunt slaba m-am facut cam friguroasa.

Io am oscilat mult pana am ajuns la Graco ala, am dat 270 pe el, deci aproape 100 USD, dar e misto tare, deja l-am montat in masina, iar copilul il iubeste

Monica si gargaritza Nancy, 04.07.2008

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Boti, Anka avea titulatura asta inca inainte de a pleca. Dar si eu remarc optimismul din ultimele postari .
Anka, felicitari pt achizitiile la preturi asa avantajoase. Si eu am spus si repet ca e un lucru tare bun uscatorul de rufe si noi uscam la el aproape orice

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Anka mai e bine daca e inclus in chirie, noi nu avem norocul asta, acuma na de platit nu platim extrem de mult pe curent e in jur de 125 pe trei luni, aici ei folosesc f mult uscatoarele si alea cu monezi cum zice Boti de la spalatorie si etc, da na alea is misto cas f mari si bagi ditai masina de rufe si ies toate uscate bine.
Cu marcile aici nu difera chiar asa de mult, da unele lucruri trebuie descoperite ca arata cu totul altfel da de fapt is cam aceeasi minunatie, eu de ex prefer sa iau produsele de la supermaketuri brand-ul lor, cum ar fi laptele, cerealele, smantana etc ca is mai sanatoase ca celelalte de marca.
Sa stapanesti sanatoasa robotul si restul achizitiilor, ma bucur ca va adapati usor si ca e asa fain. Spor la bucatareli.
Si da is de acord cu fetele ca esti mult mai optimista si happy.
Didi uff nasol cu maselele de minte si mie cand mi-a scos-o am fost oleaca ametita nici nu ma asteptam sa o scoata si asa rapid da dupa ce s-a dus anestezia a cam durut. Pupici sa treaca rapid.
Fug langa sotz ca am culcat maimutele si avem si noi us time.
Pup bostana.

_
Just living is not enough. One must have sunshine, freedom and a little flower.
Mami de A & A

Mergi la inceput