Bostana cu cei mai dulci PEPENASI iul/aug'08 (183)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

He he, pai mai, cu optimismul, e simplu...
Si reteta contra deprimarii la fel... Daca ma apuca (inca nu m-a apucat) e de ajuns sa ma gandesc ce LUPTA era s aies din bloc cu caruciorul, cu fetele, ce slalom trebuia sa fac pe alee ca s anu adunam pe roti si talpi toate mizeriile de animale cu stapan, cum trebuia sa o pun pe eliza sa sara din masina, ca sa nu calce in rahatul din parcare, cum trebuia sa fug pe trecerea de pietoni, chiar si pe verde, pentru ca prea putini incetineau, desi ma vedeau cu copiii....
Ma gandesc la toate astea si stiti ce creste increderea in sine? Devii atotputernic nene, mananci pamant, numai sa nu iti mai fie frica pe strada, pentru tine si viata copiilor din dotare...
Zau asa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_filipas spune:

Seara buna fetele!

De luni voi suspina si eu pe la geamurile unei crese... Suntem in faza de strans tot felul de adeverinte si luni la 8.00 ne infiintam pline de speranta la cresa. Am emotii, sper sa se adapteze.

Boti, Capri muuult succes cu adaptatrea si voua!

Anka ma bucur ca va e bine! Elizei ii place? Cum se adapteaza?

Boti Miruna se sperie doar de chestiile care fac zgomot, gen bormasini, masini de gaurit, aspirator si culmea, fierul de calcat - asta nu stiu de unde i se trage, ca nu l-a prea vazut, ca maica-mea calca doar seara, dupa ce ea doarme, ocazional de urgenta peste zi, da io stiu ce i-a casunat? De ex. sambata se taia lemul la noi la gradina cu circularul si la inceput a plans, statea lipita de picioarele mele, dar i-am explicat ca e departe de noi, ca nu ne face nimic, ca mie nu mi-e frica, si a mai prins curaj, dupa care l-a ignorat complet.

Didi uff, tare nasol cu scosul de masele... si mie mi-au scos 4 premolari cand eram mica sa faca loc la incisivii calariti, am purtat aparat vreo 3 ani. Tin minte ca se mirau doctoritele de ce radacini puternice am...o asistenta ma tinea de cap si de barba si doctorita tragea cu clestele, slava cerului pt. anestezie!

O noapte buna si linistita va doresc!


Dia, mami de soferita in devenire Miruna (15.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Fetele mele dragi va citesc dar nu am timp de scris....
Va pup si imi lipsiti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Helau,

Fetele, multumesc frumos de incurajari !

Anka, da, e gradinita unde e si fetita sorei mele.

Cand m-am dus la 12, Ilincu era in curte cu copiii, alerga pe acolo. S-a luminat la fata cand m-a vazut in zare venind (e lunga curtea), dar nu a bocit. Era infofolita bine cu o geaca sub care avea si bluza de trening - cam gros pentru cum e ea obisnuita si era toata transpirata (eu lasasem bluza in ideea ca la pranz sa o scoata doar cu aia, fara geaca , dar informatia s-a pierdut pe drum). Acum sper ca au inteles sa nu o mai infofoleasca. Doamnele mi-au zis ca s-a adaptat foarte bine, ca nu a plans decat la inceput. Apoi s-a luat cu joaca, a papat gustarea (mar) si au iesit afara. Cand am venit trebuiau sa meraga la masa cei mici si asistenta a zis sa o las sa manance dar ea nu a mai vrut sa se dea jos din bratele mele, asa ca a ramas pe maine. Vin mai tarziu ca sa experimenteze si masa de pranz.
Acum sa vedem ce reactie va avea maine cand o sa vada ca mergem iar acolo.

Boti, Dia si cine mai merge la gradi in perioada asta, bafta sa va acomodati usor!!!

Am vazut si comentat poze minunate , puse de pe 20 aprilie incoace.

Anka, ma bucur ca va place acolo . Sa stapaniti sanatosi achizitiile.

Mada, enjoi timpul cu sotul! si fetele frumoase!

Didi, refacere usoara cu maselele si sa treaca!

Pica, ce tare e Seb ! Spor la amenajari!

Teck, .

Am fugit ca mai am ceva de facut. Va scriu maine cum a decurs second day la gradi.

pup you all,

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Blogurile mele:
manute talentate
fotografiile-din-viata-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nati spune:

Salutare,

Boti, de pe 17 mai pana pe 2 iunie sunt in Tulcea, pe 3 iunie decolez.
22-23 mai e ok pentru mine, ca nu plec nicaieri in plimbari, cand veneam singura ma tot plimbam prin Constanta, Mangalia, Bucuresti prin vizite, acu cu Matei imi este imposibil.


Anka, sa stapaniti sanatosi noile achizitii, ma bucur ca va place in Canada.
Iar de uscator, sincer e mana cereasca, eu folosesc uscatorul non stop vara, din cauza de umiditate mare, iarna doar foarte putin.
Dar de calcat, eu calc doar lenjeria de pat, ca e usor, restul de pantaloni, bluze, camasi, tricouri se trimit la curatatorie si gata.
Nu ma pricep la calcat si pace, am tot incercat si nu mere, asa ca am lasat profesionisti de la curatatorie sa-si arate talentul.

Succes mare pepenasilor care merg la gradinita!

didi, bravo pt scosul maselei de mine, noi avem un dentist aici super(asta din auzite), dar eu tot nu ma incumet sa merg, am o frica de dentist si durerea aia nenorocita, de ma tot fofilez.
M-a amenintat sotul ca ma duce cu forta, as prefera durerile de la contractii decat durerea de dinti.
Sper sa fie adevart ce se zice de dentistul asta, ca lucreaza asa de fain de nu simti durerea, doar ca umbla la dinti, brrr.
Iar caut scuze.
Apropo de constipatie, Matei cu toate ca mananca iaurt zilnic, mai are cate o zi cand nu face kk, da ii dau suc de prune, e special pt copii, ca ala pt adulti(sa zic asa) e concentrat si e gretos putin.
da merge brici, a doua zi face de 2-3 ori, sa recupereze.

Am fugit ca s-a trezit juniorul!

Spor in toate sa aveti!


www.flickr.com/photos/nati76/" target="_blank">Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flo1980 spune:

Neatza la !

Tecky si sper sa ne mai intalnim si noi prin parc.

Didi wow ma ia cu fiori cand ma gandesc, si eu am de lucrat la o masea.

Anka simt cat de incantata si ce fericita esti acolo din ceea ce ai scris

Bafta pepenasilor care merg la gradinita!

Pt. constipatie, mi-am adus aminte, daca nu dau rezultate metodele naturale, puteti incerca de la farmacie lactuloza.

Peste o ora merg si eu cu dosarelul pentru reinscrierea lui Alex, in grupa mijlocie.
Cam rapid anul asta cu dosarele...
Si la voi se practica reinscrierea in fiecare an?


_

Are mama 2 baieti: un fulgulet si un pepenash!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladymina77 spune:

Neata,

Haideti la o ceasca cu ceai!
Fara cafea,ar trebui fara tutun dar sper sa ma pot lasa.Asta e regimul dupa ce am fost la recto,am o chestie ,o iritatie care sper sa treaca dupa tratamentul pe care l-am primit.Cauza nu se cunoaste,in fine fara lapte.Sper sa treaca.

Wow cati pepenasi merg la gradi!Si mie mi-e groaza ca trece timpul repede si de la 1 iunie ar trebui sa ma intorc la serviciu.Nu stiu ce o sa fac cu Deea,mi-am gasit o tanti din bloc de la parter dar problema e ca are sotul bolnav ,rau de tot in ultima vreme si nu stiu daca o sa aiba timp sa stea cu ea.Cand am vb in iarna cu ea zicea ca sta dar atunci nu era asa grav cu sotul ei.Om vedea noi ce o sa facem,ideea e ca nu astept deloc sa merg la servici.

Cam atat despre noi!
Ps.lactuloza este buna,am folosit si eu la Bogdan pe vremuri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Fetelor, merci de incurajari , poate a sunat cam dramatic ce am scris ieri de masea, dar sa stiti ca nu a fost dureros. Nici dupa ce a trecut anestezia nu m-a durut, doctorita mi-a zis sa iau algocalmin dar n-am luat

Nati, eu iti recomand cu tarie sa te duci la dentist. Si eu eram f fricoasa, numai cand ma gandeam ma treceau fiori, dar am descoperit ca ma temeam degeaba. Nu doare nimic; ma rog, oi fi eu mai rezistenta la durere ca daca stau bine sa ma gandesc nu am avut nicodata dureri de dinti, dor oricum cred ca teama asta de dentist e mai mult psihologica, nu are ce sa fie asa inspaimantator daca face anestezie.

Uf ce ma enerveaza reclama aia din dreapta cand editez mesaje. Nu stiu cum e la voi, dar in Chrome eu nu vad ce scriu in partea dreapta din cauza reclamei!

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

Am uitat sa va spun ca a avut succes compotul de prune uscate
Acum asteptam rezultatele.

Didi de Aida Maria (03.07.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadnabr spune:


Neatza si de la noi,

Suntem bine, eu cam intoarsa pe dos da' ma tratez cu niscavai carti bune . In ultima vreme simt nevoia presanta de o pauza de toate, de casa, de copii...de o mini vacanta undeva pe malul marii, numai eu si-o carte. M-a ajuns oboseala, desi dorm noaptea si dorm si ziua cu Julia...Nu stiu de ce simt ca nu mai am energie. Vreau o pauza...Vise...

Am intrat numai sa va pup si sa va salut.

Nati drum bun, zbor usor si vacanta placuta acasa.

Pica pupi la desteptu' mic. Tare frumos numara el pana la zece! Bravo!

Capri pupici la Ilincu gradinicios Bafta si azi

Gabriela cu intarziere, La multi ani si tot ce iti doresti!

Mada pupici la printese si sper ca va simtiti mai bine

Anka ma bucur sa te aud atat de increzatoare. Multa bafta in continuare si adaptare usoara

Ma duc si eu sa ma apuc de "job"

Mergi la inceput