Regasiri (25)

Regasiri (25) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11) (12) (13) (14) (15) (16) (17) (18) (19) (20) (21) (22) (23) (24)



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Neata!!! E gata cafeaua!

Insanatosire puilor bolnaviori...iar mamelor putere sa treaca peste asta cu bine :(!

Eu am intrat intr-o stare de agitatie, de luni mergem la gradi si m-au luat toate emotiile, melancoliile etc...in momentele mai pesimiste am senzatia ca nu ma voi descurca cu obisnuitul la gradi :(( ! Luni s-a gasit sa duca si sotul masina la revizie, asa ca luni si marti mergem cu taxiul!

mama din 16 nov 2006
Draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dastefa spune:

buna dimineata,azi mai trag chiulul ca de luni pe baricade

pt marc si octavian multa sanatate iar mamicilor putere.Pacat diana ca atrebuit sa terminati asa un concediu pe care vi-l doreati f mult

Roxana pe Daria am dus-o vreo 2-3 sapt in primavara la cresa sa vedem cum e.Desi mi-a facut si laringita si diaree(de la ceva bacterii luate de acolo) cred ca as mai fi dus-o dar e f departe.Deocamdata incercam varianta cu bunicile si sper sa functioneze.poate in primavara sa mai incerc cu cresa.Oricum daca ar fi fost mai aproape alegeam varianta asta
si Daria e fan biberon,in timpul zilei bea din orice cana pahar insa la culcare doar cu bibe.Mai mult chiar pt ca i-am scos suzi demult ia bibele drept suzeta si daca nu a adormit pana termina comtinutul trebuie sa i-llas sa il tocaie pana adoarme

legat de olita:Dariei nu i-am mai pus pampers ziua de la inceputul lui iulie decat la nani ,cand plecam undeva si uneori dar rar prin casa.Evident ca la inceput facea pisu de 10 ori pe zi si norocul nostru era ca o parte din ele le prindea prin curte ,o mai prindeam si la olita ca o tot intrebam dar sigur ca a facut destule pisu si prin casa.Cand facea in pantaloni ii spuneam ca e rusine ca miroase urat si ma strambam cat mai sugestiv si ii spuneam ca sunt suparata.Ea se necajea, uneori chiar incepea sa planga si trebuia sa o iau in brate sa o impac dar nu inainte de a-mi promite ca imi va spune cand vrea oala.Si promisiunile astea le-a facut vreme de aproape 2 luni.Treptat chiar a inceput sa anunte iar acum "accidentele" sunt destul de rare.Ma gandesc chiar sa incerc si la amiaza sa nu-i mai pun pampers.Uneori cand mergem la distanta mai mare si ii pun pampers zice cand vrea sa faca alteori nu.Deci cred ca am parcurs trei sferturi din drum

Mihaela mami de DARIA-STEFANIA -16 nov 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

sal'tare,
pupam toti bolaviorii.

Mira - stii parerea mea - iti respect totusi decizia. te pup tare si pe tine si pe Bubamara. o sa-mi fie tare dor de voi.

Carla - cunosc tare bine senzatia prin care treci tuacum - degeaba ti-as spune sa te relaxezi ca nu ai cum s-o faci. Curaj mami - cand aisa vezi ca puiului ii merge bine acolo - abia atunci te vei putea relaxa. Eu pot doar sa-ti tin pumnii sa fie cat mai repede acest moment. Te pup tare.

Roxana - bravo mami pentru capitol nou.

eu sunt intr-o stare naspa - mi-e dor de sot, copila e la gradi si se simte (culmea) bine acolo - ieri nu ar mai fi vrut sa vina acasa - voia s-o las acolo sa doarmacu copiii - inmintea mea erau doar cuvintele Roxanei - vezi mami ce repede am ajuns la ele?

va pup pe toate
fug sa vad ce-mi face supica.


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roana spune:

Salutare fetele,

Mira si mie imi pare tare rau ca nu te mai citesc. dar....sper sa revii...

Miro ce scumpa e karina. mor de drgau ei. ai fetita mare si cuminte. cum vrea ea la gradi.

Fetelor ieri am innebunit. a facut caca super greu cu plans cu trenurat, sta ridicat pe varfuri, se screme si plange. mama lui de caca . plang langa el.

prima parte din caca era tare si al doilea asa faramicios( scuze de detalii) si cu sange. cred ca de la caca tare e sangele ca daca ar fi de la altceva ar fi si in caca sau nu?
no ma scuzati de intrebarile "cacacioase" dar sunt disperata. are probabil fisura anala de la caca tare ca piatra. sunt stresata si tot prostii imi trec prin cap. sper sa ii treaca odata.
uleiul asta de parafina il refuza, urla cand il ia . il fortez...idei de administrat ca in apa,ceai ...nu se dizolva.
Of sper sa treaca si sa nu fie nimic decat o constipatie tare urata.

va pup si mai revin sper mai deseara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui roana
Fetelor ieri am innebunit. a facut caca super greu cu plans cu trenurat, sta ridicat pe varfuri, se screme si plange. mama lui de caca . plang langa el.

prima parte din caca era tare si al doilea asa faramicios( scuze de detalii) si cu sange. cred ca de la caca tare e sangele ca daca ar fi de la altceva ar fi si in caca sau nu?
no ma scuzati de intrebarile "cacacioase" dar sunt disperata. are probabil fisura anala de la caca tare ca piatra. sunt stresata si tot prostii imi trec prin cap.


Sangele poate fi de la o fisura anala...mai interioara ea, adica tu n-o poti vedea...Prafuri prescrise de medic, ceva?

In afara de miere pe stomacul gol, multa apa, suc de portocale si multe verdeturi eu nu stiu ce sa-ti spun...

PD o lingurita de zahar brun(cat mai ecologic posibil) dizolvata in putina apa calduta, in biberon...la noi a facut minuni.

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Salut fetele.
Octavian de Desiree este bine. Are rosu in gat si probabil de aceea a vomat ieri. Se pare ca analizele la kk au fost facute cand era sunt tratament si din cauza asta rezultatele nu sunt OK. Trebuie sa repete analiza. Acum mananca, se joaca, este vesel. Acum nu vrea sa faca nani ca il are pe tati acasa si este foarte bucuros

Citat:
citat din mesajul lui Roxana C.
...pe Calin il interesau bulbucii aia, vroia sa intre cu picioarele in ei

Mi-au placut foarte mult locurile alea (din ce am vazut in poze). Stiu ca si eu as fi vrut sa vad vulcanii noroiosi cand am invatat despre ei la scoala. Sper sa ajung si eu pe-acolo vreodata. Poate cand o invata Iulia la scoala despre ei
Daca vrei sa vezi poze cu Iulia sunt la semnatura mea. Si multumim de capitol nou
Carla, bafta multa la gradi
Dastefa, felicitari pentru "jos pampersul".
Roana, nici nu stiu cum e uleiul de parafina, dar poate se amesteca/dizolva cu mierea. Zic si eu... poate merge... nu stiu...


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_m spune:

Aseara eram singura cu Iulia acasa. Incepuse sa ploua si am intrat mai devreme in casa. Si m-am apucat sa fac spaghete cu branza (pentru noi, nu neaparat pentru ea). Iulia numai in picioarele mele... A inceput sa imi ia cate o ustensila din bucatarie si sa o troncane de scaun... La un moment dat i-am dat un tel si i-am scos un castron mare din plastic... si am pus-o sa bata si ea acolo, sa faca mancare asa cum face mami (eu amestecam branza cu oua, zahar si coaja de portocala)... i-a placut la nebunie... gateam amandoua.
Dupa ce s-a plictisit, a luat o papusa, a pus-o in castron si imi facea mie "shhhh" (cu degetelul pus la gura), sa nu mai fac galagie ca doarme papusa

Ea nu a vrut sa manance spaghete cu branza, i s-a parut prea greu sa le mestece

De dimineata ii dadui iaurt cu biscuiti si ii puseram (adica bona, nu eu) in sucul de dimineata si o para... poate-poate o face kk mai moale un pic.


"Nu testa niciodata adancimea apei cu ambele picioare"

Angi poze
www.youngnutrition.net/member/tickers/63865/ticker4.png[/img]" target="_blank">Iulia - 3 noiembrie 2006 - www.geocities.com/angighita" target="_blank">Jurnal

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla2005 spune:

Mirona...zi-mi si mie, ce ma sfatuiesti, sa stau cu ea in primele zile, sau sa o las cate putin! Tu esti trecuta prin astea si stiimai bine! Educatoarea de acolo mi-a zis ca daca stau cu ea se obisnuieste cu mine si ii va fi greu apoi...dar a zis ca fac cum cred eu...acum, nu stiu cum sa mai fac! :(

mama din 16 nov 2006
Draga mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

nu-mi revin.
am pus-o in patuzt la culcare si m-am dus sa ma dezbrac si eu in tzoale de casa.
Am revenit langa ea si i-am dat un pusi de somn usor - la care fii-mea la alinga cu manutza si-mi spune - dute mama, cacuatou, teaba cacuatou.
Adica sa ma duc la calculator - poate am treaba.

he he he - rau am ajuns - si fata ma stie de dependenta.

Carla -zau canu stiu ce sfat sa-ti dau - daca stai acolo si vezi chestii negative - te enervezi si te certi cu alea. Daca nu stai -iar e nasol canu stii cam ce i se intampla fetei. Azi de ex. a mai venit un baietel nou - ieri a fost si mama cu el - au stat impreuna o ora - s-a obisnuit cel mic cu locul - azi l-a lasat din start singur si pana la masa de pranz.
Fiindca am trecut prin asta - eu a doua oara as face cam asa: - as sta prima zi cu ea - a doau zi as lasa-o singura si doar o ora - saupana dupa micul dejun. A treia zi as lasa-o pana la pranz si tot asa.
Depinde fff mult de copil - ca doar stim cat sunt de diferiti- si mai depinde fff mult si de educatoare.
Bafta multa - si nu uita ca-ti tinem pumnii. Va tinem pumnii.

Roana - si la noi e cu tam-tam kk. Si noi tot din picioare il facem si e tare dureros, uneori chiar urla de durere - voiam doar sa-ti spun ca acum - indiferent cum il face - moale sau tare - ea tot plange, tot stilul ala chinuit il are - deci cred ca i-a intrat ei in capshor ca kk se face cu strigaturi.
Auzi? Un coktail de fructe ai incercat? Adica portocala, mar, pruna,para si baga si un lapte la blender. Pe noi ne ajuta si asta. pupam.

va pup pe toate
fug sa pap


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

inca una si ma duc.
V-am spus ca educatoarea Karinei e calificata? si ca are 10 ani de expreienta? se vede asta de la o posta.
ieri a plecat o educatoare - cea de la grupa mijlocie si asa teama mi-era sa nu vrea acum Alina sa mearga la ceilalti - ca ea are experienta pe copii mai mari - grupa pregatitoare - scoala.
Azi- cu tupeu am intrebat-o daca ii place aici, grupa, copiii si daca ramane la ei. DA. yupiiiiiii!!!!

frate - cand vad cate progrese se vad la Kara - mor de drag. In fiecare zi imi creste inima cand o aud cum imi povesteste de gradi, de copii, de Alina - azi imi povestea de baietelul nou care a plans non stop. Si cand o mai aud si pe Alina cat mi-o lauda ... - imi creste inima. Azi mi-a mai laudat-o si directoarea - ca se vede ca am lucrat cu ea - nu ca ceilalti nu ar fi destepti - dar la ea se vede clar ca s-a ocupat cineva de ea - e prima la activitati, e prima la poezii si cantecele, e prima la ajutat sa stranga jucariile - si e ultima la groapa de nisip. Nu stiu frate ce are cu groapa aia - dar nu-i mai place nisipul de la o vreme. Eh - asta e. Bine ca ii plac totusi unele jucarii.
Mi-e atat de draga cand papa acasa si se apleaca in fata sa bage lingurita in gurita - fiindca asa i-a spus Alina. Mesteca carnea dintr-o parte in alta a guritei fiindca tot Alina a spus asa.
Aseara i-am dat niste autocolante minuscule - si le lipea pe un vocabular si tot spunea - langa, mai sus, mai jos, pe, sub, la intervale de timp - depinde ce facea.
Am lasat-o in pace - nestiind exact ce face.
Abia cand am primit raportul Alinei pe mail am inteles. Ii invata aceste notinui tot cu lipituri - lipeste langa..., lipeste peste ... etc.
Mi-a placut mult ideea.

V-am spus ca doarme singurica? daaaa - ce bine e. dar v-am spus ca si adoarme singurica? sica eu ies din camera? daaaaaa - si ce bine e!
ce sa va mai spun?
ca ma bucur mult ca am facut acest pas? ca zilnic vad progrese la ea?
ce ma sperie - oare nu vor fi progrese doar pentru inceput ... de ex. Irina - colega ei de grupa stie sa se incalte singura - s-a asezat langa ea si atat s-au incaltat si s-au descaltat impreuna - una cu papucii celeilalte si invers - pana a invatat si ea.
La asa ceva ma refer - oare nu va progresa atata timp cat va avea ce invata de la ceilalti si apoi va stagna?
O iau razna? nu stiu - dar na... omul daca nu are vre-un stres ... si-l gaseste.


Miro si Karina Ioana - 3 noiembrie 2006

Mergi la inceput