Ai nostri, mareti brazi! dec-ian-feb05 (50)

Ai nostri, mareti brazi! dec-ian-feb05 (50) | Autor: crinuta

Link direct la acest mesaj




(1), (2), (3), (4), (5), (6), (7), (8), (9), (10), (11), (12), (13), (14), (15), (16), (17), (18), (19), (20), (21), (22), (23), (24), (25), (26), (27), (28), (29), (30), (31), (32), 33, 34, 35, 36, 37.38,39,],40, 42,44, (45),46, 48, 49

Noiembrie
23 nov. Alexandru (Bellamia)

Decembrie
15 Victor Stefan (Ana Maria) 14 kg/94cm
21 Bianca Maria (Ingerasu)12 kg/85 cm
22 Rayan (Crinuta) 12,4 kg/96,5 cm
27 Dragos Mihai (Lali)

Ianuarie
2 Vlad Ionut (Bubu05) 14,5 kg/95 cm
3 Sebastian (Adana)
3 Ioan Cristian (Monalac) 11 kg
3 Sergiu Denis (Coraly) 13 kg/88cm
3 Mara Theodora (Megg) 8,8 kg
3 Alexandra Beatrice (Ilucae) 9,2 kg/ 73 cm
5 Nectarie Ioan (Adita) 13 kg/85 cm
6 Stefan (aurelrusu)
6 Rares Daniel (o prietena) 12,4kg/76 cm
7 Andreea Oana (Leta)
8 Andrei Stefan (Amary)
9 Tudor (Tomasa) 12,4 kg/90 cm
10 Sebastien Stefan (Oana Cretu) 10,6/81 cm,
10 Maria Theodora (Cocolino)
10 Ruxandra Maria (V. Erica) 11,9 kg/84 cm
10 Ioana Maria (Anuc)
11 Cosmin David , 11 kg/80 cm. (Mia Tincu)
13 Mihai (amo2004) 11,5 Kg/ 77 cm poze
13 Mihai Cristian (Bdana): 13kg /87 cm
17 Viktor [/ (Monique)
17 Natalia (Lavinia345)
17 Simona Andreea (Andrutza) 10kg/ 79 cm
17 Mandy Stephanie (Alina Maria) 9075 g/ 79 cm
17 Amanda Maria (Cory35) 12 kg/ 89 cm
18 Irina Ioana (Witchie)
25 Maria (Danielai)
25 Alexia (Miha T)11 kg/90 cm
26 Bianca Maria (Kris)11 kg/88 cm
26 Albert-Adrian (Rachel Owen)
31 Alexandra Maria (Ubi): 12kg/90 cm


Februarie
4 Bogdan (Strunfita)13kg/90cm
4 Andrei Razvan (Tigabita)
4 Iustin Gabriel (Gabi.i)
4 Gabriel (Catiflo) 14 kg/ 88 cm
5 Rebecca Andreea (PatriciaArdeleanu) 10kg /86 cm
5 Horia-Ioan (danonica)
6 Alexandra (Jone)
7 Elena Stefania (Gabry)
8 David Ran (Sara) 12.750kg.
9 Tudor Constantin (Bestutza):13 kg/87 cm
10 Andrei (Kita)
11 Nicodim (Bagoiu)
11 Stefana (Alipiticot)
18 Cristina Mihaela (Ixxi) 88cm/12kg
18 Radu Andrei Alexandru (Amaya) 89 cm/12 kg
20 Sebastian (Clara03) 81cm/11,4 kg
21 Matei (Ibelciug) 11 kg/ 85cm
21 Codrin Stefan (Shobo) 14,2kg /94 cm
22 Hana (Magga)
23 Lucian (Crinia)
27 Vladut (Sirimie)
28 Ingrid (Eryteea)
Poze


Martie

7 Clara Sophie (Viktoria)

Daca nu va regasiti pe listuta nu inseamna ca nu va mai iubim ci ca nu ne-ati mai scris demult. Dar de-abia asteptam sa va intoarceti la noi!



Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Cam asta e ora la care intru...asta cand nu sunt moarta,moarta de obo...

IN primul si in primul rand IRinei toate gandurile bune!Sa iti traiasca minunea Maria si sa aveti parte in fiecare zi de bucuria si implinirea familiei!Este o scumpa!Inevitabil imi aduc aminte de nasterea Ilincai...

Va citesc mereu ,dar nu am parca putere si timp sa raspund...Ma incapatanez sa fac singura si curatenia de toamna ,cu scos din dulapuri,sortat ,aranjat...Am si o fixatie cu bucataria in sensul ca dc nu o spal bine de tot in toate ungherele macar de 3 ori pe an,parca nu imi vine sa mai intru...plus celelalte ...zilnice..mai e un pic si imi sosesc "bunicii" din Canada si vreau sa gaseasca totul ok!

Liviana!Esti infloritoare!Vazui pozele de la botez


Shobo,tot citesc ce scrii si parca imi revad sarcina cu Ilinca!Sa stii ca fantasmele cu bb3 le-am avut si nu mi-au trecut!Chestia e ca la noi se manifesta si mai dihai din partea grupului de presiune - asa il numesc pe dl sot!

o sa va povestim mai multe..acum...

Va punem si pozici noi!



http://community.webshots.com/user/BESTUTZA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Irina sa-ti traiasca minunea si sa e bucuri mereu de copilasii tai!!!! A fost o veste buna, cand am intrat pe forum si am vazut ca Maria a venit pe lume.

Eu am lipsit motivat intrucat in ultimele saptamani m-am ocupat de ceva tranzactii imobiliare (vandut cumparata si mai ale cautat), am fost la Londra cateva zile, printre picaturi la serviciu, la soacra la spital samd.... Despre Didi pot sa va spun ca am renuntat la ideea cu gradinita deocamdata sidin cauza faptului ca lui nu i-a placut dar cel mai tare m-a speriat reactia fizica: a mers 2 zile la gradi si 3 saptamani a fost dupa aceea bolnav. Chestia e ca nu a fpost vroe infectie ci se pare ca doar o reactie de respingere. Si mai aman pana la anul cand va merge in alta ca speram sa ne mutam de aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Anda, mai tuseste Irina? Ce siropuri i-ai dat tu?
Rayan a tusit mult azi noapte, si nu stiu daca e bine sau nu, avand in vedere ca ii dau sirop de tuse expectorant si e firesc sa aibe asa o reactie.
Cu toate astea sunt ingrijorata. De unde stiu eu ca are sau nu are ceva la plamani?
Sa ii mai iau si alt sirop? Mucosolvanul asta contine Ambroxol, si e foarte bun din cate stiu eu.
Stodal e apa de ploaie, nu il iau.
Poate mai exista si alte tipuri, desi nu stiu cat de bine este sa le combin.


Ana Maria, fa cum simti tu. Daca simti ca nu e pregatit, mai lasa-l acasa. E de preferat sa mearga la gradinita cand doreste el si sa fie fericit, decat contrariul.



Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Crinuta si piticul meu a tusit la greu dupa episodul cu gradinita, eu i-am dat la culcare eurespal si ii mai dadeam un sirop care se cheama prospan (e din plante) . La el tusea era de la mucisori si la scurta vreme dupa ce i-au trecut secretiile nazale i-a trecut si tusea.

Iar apropo de gradinita eu sustin totusi ca a avut un start post din punct de vedere al acomodarii iar educatoarea nu a fost nemaipomenita... Nici daca as vrea nu as putea sa-l mai duc pentru ca are clar o reactie de respingere. Iar faptul ca s-a imbolnavit imi arata clar ca respingerea a fost si fizica. faza tare e ca la vreo 2 saptamani, dupa ce s-a simtit mai bine mama a incercat din nou sa-l duca, el a intrat si-a luat tenisii de gradi i-a salutat si a plecat acasa, dar seara a inceput din nou diareea. . Cert e ca am alternativa si nu are sens sa nu astept pana cand va fi pregatiot si pana cand voi gasi o gradinita mai buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Witchie spune:

Da, mai tuseste. I-am dat vreo patru feluri de siropuri, cele mai bune rezultate le-a avut la STODAL. Acum mai tuseste dar mai rar.
Azi noapte Iri a dormit fara pampers si n-a avut nici un accident!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Da Ana Maria, tot de la mucisori tuseste si el, desi are foarte putini. Chiar nu prea ii curge nasul, insa trebuie eliminate secretiile si el le inghite in loc sa scuipe.
Stodal nu incerc ca la mine a fost apa de ploaie, si vreau ceva mai puternic.

O sa mai intreb azi la farmacie, sa vedem ce mi se recomanda.
Pana azi noapte tusea sporadic, cam de 2-3 ori pe zi, dar azi noapte a tusit mult si m-am gandit ca o fi reactia de la Mucosolvan, care este un sirop expectorant.


Imi pare rau ca nu ati dat peste o educatoare buna, conteaza enorm educatoarea.
Rayan este foarte sensibil, nu suporta nici sa tipi la el ca plange.
Eu tip sau ridic tonul foarte rar, deoarece chiar nu e cazul, pentru ca ma asculta si e cuminte, dar ieri, a iesit mama aseara din casa, eu credeam ca doar sa arunce gunoiul, si il auzeam pe Rayan la usa.
Crezand ca iese din casa ( usa era incuiata, dar eu nu stiam), am ridicat tonul la el fiind in alta camera, intrebandu-l ce face, si sa nu iasa. Normal, m-am panicat, la care el a inceput sa planga, de ziceati ca cine stie ce i-am facut.
Nici macar nu am tipat, doar am ridicat tonul, si asta pentru ca ma speriasem.
L-am luat in brate, l-am pupacit, apoi el, printre lacrimi imi spune: " tu esti cuminte"?, la care eu blocata raspund" da, cred ca da", si el continua, tot cu sughituri" sa nu mai tipi", replica la care am simtit ca intru in pamant de rusine si i-am cerut iertare.
I-am explicat ca m-am speriat, i-am spus ca nu mai tip, nu mai ridic tonul, sa nu se supere pe mine, dar.... ce mi-a spus a avut un impact foarte puternic asupra mea si mi-am promis ca pe cat posibil nu voi ridica tonul la el, mai ales ca el este un copil foarte bun, cum nici nu puteam visa ca voi avea.
Ideea este ca eu ridic tonul cand ma panichez, cand este el in pericol, dar vazand ce reactie are va trebui sa ma controlez.
Mi-a dat fii-miu ieri o lectie de viata, asta e clar.

Oricum, la gradinita totul e ok. El a facut deja progrese in ceea ce priveste limbajul, iar de memorat cantece si poezii o face extraordinar de repede, avand in vedere ca el mai si poceste cuvinte, si nu vorbeste fantastic.
Altceva: este fascinat de construit una alta, de modelat, si are talent, are imaginatie.
Este in stare sa stea ore intregi sa modeleze, si apoi sa vina sa ne arate ce a facut el.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shobo spune:

crinuta, mi-au dat lacrimile cand am citit reactia lui.. pai dc mi-ar face mie C asa cred ca as plange si seara in perna pana mi-ar trece... bine, poate nu se pune acum ca-s gravi si hormonii se simt uneori bine, fir-ar ei...

bestutza, deci nu ti-au trecut? eu am zis ca sigur e de la sarcina acum si o sa-mi treaca dupa, dar mai stii...
ma incurajeaza si ideea ca avem acel teren pe care speram sa incepem constructia si sa avem casa noastra cu cate camere vrem noi.. Doamne ajuta sa o vedem finalizata!

anamaria, si eu as face la fel ca tine, dc nu l-as vedea ok clar pe copil nu l-as mai duce cel putin un timp. noi am inceput luni si pana acum pare ok, Doamne ajuta sa ramana asa! insa abia am inceput! ..asta difera ff mult de la un copil la altul, e clar.
pana acum mi-au zis ca e f cuminte, ieri chiar a luat un premiu ca a fost cel mai cuminte! am fost tare mandra si chiar m-am dus sa vb cu educatoarea sa o intreb dc nu face misto sau zice sa ma indulcesc eu dar a zis ca e pe bune . Acum vorbesc cu tati aseara si zice pai cum sa nu fie ca el nu prea vorbeste si tace si se joaca . apoi ii spuneam nashului lui Codrin si tipul fiind cu ff mare umor zice: Codrin tace si le face: asculta si prinde ce clabiciune are fiecare, ca apoi sa preia conducerea gradinitei
am zis ca lesin de ras....

de papat nu papa orice, dar il cunoastem mult prea bine ca si ac face la fel. iar a papat doar ciorba la pranz si ciulama cu pui nici nu s-a uitat la ea.. la mic dejun a facut un progres totusi, a papat paine cu unt si gem (ceea ce ac nu vrea sa pape )


azi dim cand l-am dus plangea nasol rau un copilash mai mic ca el si mi-a fost groaznic de frica ca o sa inceapa si el ca-l aude pe acela, insa chiar n-a zis nimik. eu am tras usa dupa mine si stateam asa cu inima cat un purice sa aud ce face, fara sa ma vada, stiu si am citit ca e mai bine sa nu ne vada dupa ce-l iau educatoarele.

sa vedem ce o mai fin in cont. acum ma uit pe camere si deseneaza linistit cu educatoarea in clasa lui.

va pup

Mamica lui Codrin din 21.02.2005 si in sapt 21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Crinuta m-ai impresionat cu povestirea ta. Si eu mai tip de multe ori fara motiv intemeiat si imi pare foarte rau.

Shobo ma bucur ca ii merge bine lui Codrin la gradi. Apropo de gradi fi-miu imi povesteste ieri, la o luna dupa experienta ca era acolo o doamna grasa care tipa la copii si ca era un copil caruia ii "cadeau mucii"". haios ca isi aminteste si abia acum povesteste dupa atat vreme... probabil ca l-a impresionat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Nu scapam de Milumil. Am incercat sa nu ii mai luam si sa ii dam lapte de vaca, dar ce, el e de pacalit?
Ne-a spus ca " nu veau vaca, eu veau Milumil", asa ca... iar i-am luat MIlumil.

In seara asta mi-a spus de colega lui Riana ca e frumoasa. V-am spus ca e indragostit

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Buna dimineata!! Nimeni pe aici?

Mergi la inceput