Ai nostri, mareti brazi! dec-ian-feb05 (50)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Ba io sunt pe aici, ca azi mi-am luat o zi libera.
La 12 il iau pe Rayan de la gradinita.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

AnaMaria, ce tranzactii imobiliare ai facut ? (daca ne poti spune desigur)

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/sets/72157601885830356/" target="_blank">Botez Bogdanel
www.flickr.com/photos/10550092@N08/sets/72157601885892902/" target="_blank">Poze din August&Sept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Felicitari proaspetei mamici! Irina, D-zeu sa-ti dea putere si rabdare!

Si noi am inceput pe 1 oct gradi. La stat, in Drumul Taberii, unde mamaica e contabila.
Sunt foarte multumita, nu plange, decat cand se apropie ora de somn, ca e obosita. O ducem de pe la 7.20 si o luam pe la 17.40, caci asa ne permite programul. Trezirea la 6.30, ca la 06.45, iesim din casa.

A invatat si prima poezie de la gradi, miercuri a fost la teatru, joi a pictat, iar astazi nu am mai dus-o . Mamaica ramase in urma cu actele.

Se duce mamaica la ea, ii da sa manance , o imbraca in pijamale la pranz, folosim olita care e la mama s in birou..

Sunt 2 clase de grupa mica, si am ales educatoarele cele mai profesioniste, de pe urma caroara au iesit numai premianti.
Bianca le iubeste, e cuminte, intelegatoare, ascultatoare. E cea mai mica din grupa, si vorbeste mai clar si corect fata de cei de 3 ani si ceva.

In concluzie: multumim Celui de Sus, ca avem ac. posibilitate, o avem pe mama s in gradinita.

Va pup pe toate !



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Va imbratisez!

Fetelor sunt rupta, cu programul noului servici. Nu mai pot sa fac nimic ,pe langa. Cad franta seara. Voi cele care lucrati mai mult cum va descurcati? Daca mai am un eveniment in familie, de ex luni e ziua sotului...simt ca cedez nervos...Suntem multi colegi si se pun mese festive...si trebuie sa gatesc..mama s mancarica iar eu desertul. Trebuie sa pregatim si pt acasa si pt servici.

Bianca e un pic racita, azi noapte nu a dormit prea bine, mi-a facut un pic si febra..Nu am dormit decat o ora legata, in rest cu ea..

Efectiv sunt telichidata!

Va pup dulce pe toate!

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Fetelor, v-am citit cat de cat din urma..si nu prea a-ti mai povestit despre copii:

Ce mai zic?
ce au mai invatat?
ce le place sa faca mai mult, sa vada? sa zica?

Ieri ma vorbit cu mama primei vorbarete din grup,Ixxi si m-a bucurat tare mult: stie somnoroase pasarele, cateva randuri din luceafarul..etc..

Va pup din nou

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Kris, dar cat lucrezi totusi?
Nu am inteles de ce trebuie sa gatesti pentru servici. Poate explici totusi.

Rayan progreseaza la orice capitol, dar poezii multe nu stie ca eu nu il invat, ca mie nu imi place poeziile deloc, so, ce stie, stie de la mama si de la gradinita.
Oricum el e fascinat de cantecele.
" Luceafarul" oricum nu l-as invata la varsta asta :), e mult prea mic pentru a intelege ceva, si doar sa memoreze versurile, asa de chestie, nu imi vine.
Prefer bananelele cantecele/poezii pentru varsta lui, din care sa inteleaga ceva.
E timp pentru toate.
Nu caut performante, ci il las in ritmul lui. Suntem in faza de urmarie, supraveghere. Vrem sa intelegem ce aptitudini are, spre ce trage, ce il fascineaza, dar nimic nu este fortat.
Nici macar nu il pun sa cante la pian. El singur isi ia partituria si se aseaza la pian.
Daca voi constata in timp ca este intr-adevar foarte talentat si are si ureche muzicala, atunci il voi da la vioara, care este de N ori mai frumoasa decat pianul, iar daca se va dovedi ca nu are ureche muzicala ( memorie muzicala si simt ritmic are clar, si inca foarte bine dezvoltate, in special memoria, care este excelenta pentru varsta lui), nu il dau la muzica si pace.
Eu vreau sa faca el in ritmul lui si doar ce ii va face placere.
So, este priceput la a mesteri una, alta, este innebunit sa modeleze din plastilina, si pot afirma ca este foarte talentat ( aici il mosteneste pe sot).
In rest, la gradinita este foarte activ, prinde totul foarte rapid ( insa doar ce il intereseaza), si din cate am inteles este un pacifist, in sensul ca atunci cand exista un conflict, sau ceva asemanator, el imediat merge si le spune sa nu se bata, sa nu tipe, etc, iar daca preferatul si protejatul lui plange, imediat merge si il mangaie.
Mi-a placut mult ce mi-au povestit educatoarele despre caracterul lui, si le-am rugat ca pe viitor sa fie mereu atente, si daca observa ca Rayan incearca sa imite ceva rau, imediat sa il opreasca.

In rest nu ne laudam cu perfomante de genul zeci de poezii, cantece, numarat pana la 100 ( stie pana pe la 10), vorbit perfect, etc/
Vorbeste bine, face propozitii, se face inteles, vorbeste corect gramatical, dar nu exceleaza.
Mai are cuvinte pe care le poceste initial, dar daca il corectezi, se corecteaza si el imediat.
Altceva: este un copil care nu se supara niciodata. Cand canta cu mine cantece ( eu il invat doar in engleza, ca cele romanesti nu-mi plac deloc, deloc), si el mai gresteste, eu rad, ca e tare scump, iar el in loc sa se supere pe mine ca eu rad, rade cu mine.
E mare lucru ca nu e suparacios si ca are simtul umorului asa de dezvoltat. Sper sa il tina chestia asta.

De iubita lui v-am spus, ne tot spune ca e frumoasa, hehe.
Cam atat pentru moment. Astept serbarile!

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

'Neata mamici si pitici!

N-am mai apucat sa mai scriu, parca nu mai am timp...abia astept de la 1 noiembrie sa incep programul de 6 ore!

Crinuta, tare frumos povestesti de Rayan! Sa stii ca i-am luat si eu plastilina, insa nu e prea interesat, ma pune pe mine sa-i modelez...in schimb coloreaza si picteaza toata ziua si canta la instrumente! Pe cuvand daca nu se face muzician! Sta cu chitara atarnata de gat toata ziua, "canta" la orga si la toba, la fluier si spune singur cantecele!
Aaa, am uitat sa-ti spun ca m-am indragostit de iaurturile Tnuva, eu in special, cel cu mere e super si am gasit cu mango si banane, abia astept sa le incerc!

Kris, ma bucur ca Bia s-a acomodat la gradi, mai ales daca e cu ea si mamaie.

Oana 11+ si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Bubu, nu e exclus sa se faca muzician, mai ales daca arata atata interes pentru muzica.
Si Rayan coloreaza si deseneaza ( ai sa razi ce desene abstracte are, dar amesteca culorile foarte frumos, armonios si interesant), dar cel mai interesat este de modelaj si cantat.
Aoleu, daca l-ai auzi cum pronunta " Twinkle, twinkle, little star", ai rade juma' de ora.
Eu sunt pe jos de ras, el vazand ca eu rad, rade si el, si nu-ti spun ce iese.


Legat de iaurt, ti-am spus ca sunt tare bune iaurturile astea, in special cel cu mere, dar de fapt toate sunt bune.
Cu mango nu am incercat, deoarece nu imi place fructul, cu banane am incercat, e bun, dar nu la fel de bun ca cel de mere.
Sa le incerci si pe cele cu cirese si capsuni. Sunt o nebunie.


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Crinuta, iti multumesc pt cum ai povestit despre Rayan si activitatile lui! Ai un copil minunat!

Bubu, ma bucur si pt Vladutz, ca-i pasionat de instrumente!

Fetelor, puii vostrii spun minciunele? ca Biauta mea le cam spune..



albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kris spune:

Despre noi:

Ne plac poeziile, dar daca nu le mai repetem, le mai uitam; ne place sa desenam, incearca sa imite cate ceva: gen floare, cana, jucarie, minge, chiar si pe ea se deseneaza; ne place sa cantam, dar fara versuri.

Ii plac treburile gospodaresti..sta prea mult dupa mine , cand fac cate ceva prin casa. Ii place sa se implice..si in continuu imi spune "ca e crescut mare, ca e vrednicutza..si ca ma ajuta".
Daca ma apuc de calcat, calca si ea cu fierul ei, si-mi aseaza in dulapul ei, hainutele, asa cum le pun eu..dar si cand are chef de aranjat..mi-l face ea de-i iese tot perii...

Incearca sa ma imite ,ca citesca povesti: Imi reproduce tot ce ii povestesc, cu clar de amanunte.
Are un spirit f mare de observatie, nu-i scapa nimic..se face ca se joaca si apoi te imita..sau te intreaba: ca de ce e suparata mamaie, sau ce m-a suratat pe mine..?

Stie sa te convinga, sa te faca sa faci ca ea..numai sa nu treaca granitele bine cunoscute de ea.

Speculeaza , tot ce vede si tot ce aude. Eu pt ca sunt mama ei, imi mai scapa cate ceva..dar la ea nu exista asa ceva..Nu stiu de unde vine atat istetime..

Stim multe animale, parari, inseste.. caci sutem pasionate de canalul :"animal planet" ..ne termina cu ????? despre ceea ce vede..Mai stim culoriile, asocieri de culori..caci am fost testate la gradi, de educatoare , directoare.. Se minuneaza, ca la 2ani si 8 luni stie atatea si ca vorbeste atat de clar si politicos.

Scuze, daca am gresit cu ceva..dar stiti cum e : fiecare mama isi lauda puiul..!

La gradi facem engleza.. si ii place, deoarece ac minicursuri sunt si interactive.


Sunt multe de spus..si cu siguranta o sa vi le povestesc...

Va pup dulce pe toate.

Poate ne mai povestesc si alte mamici din grup despre puii si activitatile lor..sa ne daum si mai mult seama de valorile din ei.


albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00


Mergi la inceput