Clubul "babelor" FIV-oase 58

Clubul "babelor" FIV-oase 58 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28 cap 29 cap 30 cap 31 cap 32 cap 33 cap 34 cap 35 cap 36 cap 37 cap 38 cap 39 cap 40 cap 41 cap 42 cap 43 cap 44 cap 45 cap 46 cap 47 cap 48 cap 49 cap 50 cap 51 cap 52 cap 53 cap 54 cap 55 cap 56 cap 57


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici
4. Calcium Ionophore (Treatment for improving fertilization rate) www.fertile.com/Calcium-ICSI.html" target="_blank">aici si aici
5. www.farmaexpress.ro/" target="_blank">medicamente din strainatate
6. www.scritube.com/medicina/NOIUNI-DE-ORGANOGENEZ2320162216.php" target="_blank">stadiile carnegie
7. www.ivf.ca/duedate.php" target="_blank">Ziua testarii bhcg

Gravide: dupa prea mult timp
adrianaady
smaick


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;
tamys - mami de gemeni - FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV

Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

fete dragi
nu dati cu rosii, dar am un nou pitic pe creier de care nu pot sa scap asa ca pana ajung sa discut cu Albu va intreb. mie dupa ET, cat am stat cuminte acasa in ziua aia, mi-au iesit flacari din burta. eu sunt o friguroasa, sotul rade de mine ca inghet sub patura, pe caldurile alea mari eu dormeam invelita. ei bine, dupa ET aveam burta fierbinte, doar ea. diferenta de temperatura intre zona de sub buric si restul corpului era destul de mare de la un mom dat m-am dus sa ma racoresc la baie. perioade de "fierbinteala" am mai avut si in zilele urmatoare, dar in prima zi m-a tinut toata ziua. piticul meu e ca micutului meu embrion nu i-a facut bine aceasta caldura si de fapt eu l-am pierdut chiar din prima zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

neata fete

Qiao vorbeste cu dr albu si intreaba-l de unde caldura aia in burta

va pup.o zi calda sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelica28 spune:

Fetele cred ca este o problema cu celalat forum DR DRAGOS ALBU ,sa trecut la un alt capitol si cind dau sa intru imi da o pagina goala...........scriu aici de aceasta problema pt ca banuiesc ca una din voi a facut cap nou !!!!!

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Fiv facut in martie nereusit! FET in iulie nereusit!!!
Mult timp am avut impresia ca viata mea va incepe in curand, adevarata mea viata !...
In final, am inteles insa ca obstacolele reprezinta de fapt viata ." Alfred Souza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns velvet spune:

angi,eu pot intra la topicul cu dr albu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

da, am vazut si eu abia azi ca am pus un link aiurea la sf capitolului vechi (habar nu am cum am reusit asta). din pacate azi nu mai pot sa editez pt ca subiectul e inchis. trebuie sa alegi din lista capitolul nou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Qiao, eu am observat de multe ori ca dupa ovulatie am senzatia ca e burta e fierbinte, e adevarat ca si atunci cand am ramas, dar si in alte luni. Eu ma gandeam ca poate e o incercare de prindere si ca e mai mare temperatura datorita cresterii progesteronului. Eu am alta dilema: in sarcina, dar si in alte luni cand incercam dar nu ramaneam (nu in toate), simteam in anumite zone ale burtii niste furnicaturi, un fel de vibratie foarte usoara...nu imi dau seama ce poate fi, cu siguranta nu mi se pare.

Adipapazi, la multi ani pustilor tai de Sf. Ioachim si Ana! Sa fie sanatosi si voiosi! Multumesc mult pentru PM, te contactez daca nu reusesc!

Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/4G homozigot
3 sarcini oprite in evolutie la 7 s, 9s, 11 s (a 3-a sub tratament cu Clexane)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

neata
qiao, mariuca, MeAlex
va pup pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaady spune:

Adina - un calduros La multi ani pt pitici tai! sa creasca mari, sanatosi si voiosi mereu
Qiao daca am sta sa gasim explicatii de cite ori simtim fierbinteli, furnicaturi & co - cred ca ne-am duce cu capul. Tot ce poate dr Albu sa faca, va fi sa isi dea cu presupusul draga mea . Tu stii f bine ca medicina asta nu e matematica, si de f multe ori nici cei mai renumiti doctori nu au explicatii pentru multeee lucruri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aadina spune:

Adina , La multi ani pt. copilasii tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

Saluatare fetele ...
Eu am cam petrecut ieri si nu am mai intrat ... si abia am citit
Am 2 nepotele Maria.

Iar azi am avut musafiri ...au venit pe la noi niste prieteni cu care am fost anul trecut la Sovata .. si care au ramas dupa trat. de acolo.
S-au chinuit vreo 5 ani si nimic- dar dupa balaceala de la lacul \ursu... au rezolvat problema ..
Au venit cu minunatia mica de 1 luna pe la noi sa ne invite la botez ... era ff mica , cuminte, rozalie, duclica foc... nu mai puteam de emotzii
Sotul a luat-o in brate si a transpirat tot de emotie ... nu se mai misca

Poate 'om avea si noi noroc sa ne tinem bbei in brate ... prea ne chinuim toate ...
Mi-as dori sa ne intalnim toate cu bbei in parc ...sa de DD sa fie asa ..

Qiao - mi-as fi dorit ff mult sa fie ok ... imi dadeai sperante ..
Eu chiar ma gandeam zilele acestea .. eu am o matusa care a facut fiv la 47 ani si are o fetita si un baietel....
Oare erau ovocitele ei??? Nu prea cred ... dar nu vom afla niciodata

Alex - sper sa se prinda ... e f bine ca ai vb la Polisano ...

Aristica- poate vei fi mamica de printese ...
2 fete , blondute, cretze, dulci
Spun asa pt ca mie imi plac fff mult fetele ... ma incanta ideea sa fiu mamica de fetize ...

Mariuca - imi pare ff rau

Samira- cum te mai simti .. nu ai mai spus nk de sterilet ..

Adriana & Smaick- tetitzele si baietzeii dulcinei

Alina alba- Aadina- Adinapapazi - |Velvet- Angelica

Eu deja am emotzii... cand vad nereusite .. ma intristez ...
DAr ce-o vrea DD ..
Sapt viit sper incep si eu stimularea .... vreo 12 zile .. sau nu stiu cate, dar nu ma mai gandesc ...




Elly

...din 2005 ... Astept, astept si iar astept ...

POVESTEA MEA:
- ovare MPC
- 3 histeroscopii op. la uter (este septat si bicorn)
- 2 laparoscopii (1 pt drilling si 1 pt chisturi)
~5 inseminari nereusite (1 cu Tutunaru, restul Cocei & Marinescu)
- 1 fiv nereusit Biogenesis
- Mutatia MTHFR - C677T : genotip heterozigot
-Gena PAI (polimorfism 675 4G/5G) - risc trombofilie : homozigot pentru deletia promotorului genei PAI-1 (status 4G/4G tip mutant)

Mergi la inceput