PCOS (7)

PCOS (7) | Autor: gudinde

Link direct la acest mesaj

Feteler incepem acum capitolul 7 al odiseei noastre. Primele capitole le gasiti aici: 1 * 2 * 3 * 4 * 5 * 6


Acesta este un topic in care vorbim despre PCOS (Polycystic Ovary Syndrome = Sindromul ovarelor polichistice sau Sindromul Stein - Leventhal): cum il depistam, care sunt simptomele, cum il tinem sub control, care sunt tratamentele (alopate, naturiste, homeopate), ce ne ajuta, care ar fi povestea mamicilor si gravidutelor cu PCOS, cum conduci o sarcina cu PCOS, care sunt medicii buni pe asa ceva (ginecologi, endocrinologi, homeopati), care sunt ultimele studii referitoare la PCOS etc.

Pentru cele care tocmai au fost diagnosticate cu PCOS ... imi pare tare rau Diagnosticul nu e unul usor de digerat! Acorda-ti timp sa plangi, sa fi suparata, sa te intrebi de ce tu, sa citesti muuuult despre PCOS si sa plangi citind, sa fi furioasa si apoi sa fi gata de lupta.
Socul, durerea, neputinta, lupta, lacrimile sunt toate parte din viata cu PCOS si suntem aici sa incercam sa ne ajutam, sa ne facem viata mai usoara si sa invatam una de la alta; sa reprezentam un punct de sprijin si un umar pe care se poate plange in momentele dificile si sa ne bucuram impreuna de reusitele fiecareia.


Aspirante si luptatoare cu PCOS:

Adrriana - 27 ani
Tratament Metformin

Gudinde - 29 ani
Tratament Metformin si tratament homeopat

Gaby77 - 30 ani
Tratament Metformin

Miramar - 30 ani
Tratament Bromcriptina,Utrogestan,Ovestin

Elly_me - 26 ani
Tratament Utrogestan

Mcrissa - 28 ani
Tratament...

Lorelai_Lorelai
Tratament...

Lgireada - 22 ani
Tratament...

Lala_1 - 30 ani
Tratament Metformin

GABRIELUTA - 30 ani
Tratament Metformin

criscert - ani
Tratament Metformin

dana n. - 27 ani
Stimulare ovestin+clomifen+prednisolon+injectii cu Puregon

alecsxa0208 - 29 ani

crisaa07 - 29 ani
Tratament Metformin si Duphaston

denisabia

cami_antonia

avdoral - 32 ani
Tratament Metformin

CrisaS - 32 ani
Tratament Metformin

elenaraluca - 25 ani
Tratament Metformin

LisaLashes - 27 ani
Tratament Naturist

raluk16
Tratament Naturist

diannette

mirimir
Tratament Metformin

noname - 27 ani
Tratament cu metformin

zapp - 33 ani
Stimulari cu clomifen



Fericite gravidute:

aryjul
Rodicaosoian
Mire79
uca78
carissma



Mamici de ingerasi:

Mayaione mami de Anamaria
Ile77 mami de Vivian
Sheherezada mami de Maia-Iulia
Adimercedes mami de Lisa-Maria
Alfa_Anca mami de Elena
psj mami de
Numeioana mami de David
Galuscuta/Ginger00 mami de gemenasi



Ce este PCOS si care sunt principalele metode pt tinerea sub control a sindromului? (articol in lb. engleza)

Analize pentru determinarea PCOS:aici si aici

In ce zile ale CM se fac analizele de sange

Transformarile hormonale din timpul CM

www.presspro-gineco.ro/article--x-Infertilitate-Importanta_insulinorezistentei_in_sindromul_ovarelor_polichistice--4786.html" target="_blank">Importanta insulinorezistentei in sindromul ovarelor polichistice

www.emcb.ro/article.php?story=20030112215853000" target="_blank">Acneea si sindromul ovarului polichistic

Principalele etape pt obtinerea ovulatiei in PCOS (metode alopate) aici si aici

Informatii "naturiste" despre PCOS - in engleza: www.sensible-alternative.com.au" target="_blank">aici si aici

Informatii despre epilarea definitiva aici si aici

Informatii despre Duphaston si Utrogestan: aici si aici

Ce este Pregnylul si pt ce se administreaza?

Articol despre www.ginecologie.ro/pagini/boli-si-afectiuni/sindromul-ovarelor-polichistice-sop/" target="_blank">PCOS

Grasimea care ne innebuneste, care ne omoara, care ne vindeca atricol despre sindromul metabolic, hiperinsulinism, tesutul adipos si efectele acestuia asupra sistemului endocrin

Studii despre Dexamethasone

Despre ACO

http://www.bioline.org.br/request?mf04006

Antiandrogenici

www.pulsmedia.ro/article--x-Varia-Metforminul_sau_antiandrogenii_in_tratamentul_hirsutismului_din_sindromul_ovarelor--293.html" target="_blank"> Metforminul sau antiandrogenii in tratamentul hirsutismului din sindromul ovarelor polichistice

Metformin - Benefits and Side Effects

TTGO in PCOS

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

salutare !!si pup toate fetele
ce mai faceti fetelor?sa sti ca daca am lipsit,asta nu inseamna ca nu am fost prezenta,doar ca nu am mai scris,mi-am propus sa scriu numai cand am ceva important de spus

Dragele mele,cred ca am reusit.Zic cred pt ca sant putin in dilema
ieri mi-am facut un test a iesit pozitiv,am fugit la farmacie am cumparat cel mai scup test si a iesit si el pozitiv,dar linia nu era foarte pronunta dar era ,eu ma-m gandit ca poate este ca nu era urina prea concentrata.azi dimineata ma-m trezit devreme si am facut inca unul si surpriza,abea se mai vedea a doua linie
acum nici nu stiu ce sa fac,sa ma bucur,parca nu imi vine sa cred ca sa intamplat dar imi este si teama sa imi zica ca nu am nimic in burtica
pana luni trebuie sa mai astept sa imi suna doctorul da sau nu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LisaLashes spune:

:( pe mine m-ati uitat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by rodicaosoian

salutare !!si pup toate fetele
ce mai faceti fetelor?sa sti ca daca am lipsit,asta nu inseamna ca nu am fost prezenta,doar ca nu am mai scris,mi-am propus sa scriu numai cand am ceva important de spus

Dragele mele,cred ca am reusit.Zic cred pt ca sant putin in dilema
ieri mi-am facut un test a iesit pozitiv,am fugit la farmacie am cumparat cel mai scup test si a iesit si el pozitiv,dar linia nu era foarte pronunta dar era ,eu ma-m gandit ca poate este ca nu era urina prea concentrata.azi dimineata ma-m trezit devreme si am facut inca unul si surpriza,abea se mai vedea a doua linie
acum nici nu stiu ce sa fac,sa ma bucur,parca nu imi vine sa cred ca sa intamplat dar imi este si teama sa imi zica ca nu am nimic in burtica
pana luni trebuie sa mai astept sa imi suna doctorul da sau nu

rodicaosoian



Felicitariiiiii!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Buna fetelor,
Sunt noua, am reusit sa citesc aproape toate capitolele.Am fost tratata de infertilitate primara mai mult timp cu diverse.Am 38 ani, acum doua zile in dreptul dg.a fost scris PCOS. Inca nu stiu pe ce lume sunt.Sa aveti SARBATORI FERICITE.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

quote:
Originally posted by LisaLashes

:( pe mine m-ati uitat



Lisa,

Ce vrei sa spui? Cum te-am uitat?
Ai postat vreo intrebare si nu am vazut-o?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Rodicaaaaaa ce veste super ne-ai dat!Eu zic ca esti insarcinata ,si asta da cadou de pasti!
Da-mi si mie detalii te roog! ce tratament ai facut?la ce dr?de cand incerci?cati ani ai?scuze pt atatea intrebari dar sunt disperata rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenaraluca spune:

Rodicaaaaaa ce veste super ne-ai dat!Eu zic ca esti insarcinata ,si asta da cadou de pasti!
Da-mi si mie detalii te roog! ce tratament ai facut?la ce dr?de cand incerci?cati ani ai?scuze pt atatea intrebari dar sunt disperata rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicaosoian spune:

Gudinde ,multumesc
Elena,incerc de aproape 2 ani,anul trecut am facut o luna tratament cu clomid,dar nu sa prins nimic si am renuntat la tratament pt ca sotul meu lucra in alt stat si nu putea sa fie acasa cand trebuia
am luat un an si ceva Vitex,fish oil si branca ursului si ceai de napraznic si toate aceastea ma-u ajutat sa imi reglez ciclul
Apoi intr-o zi am citit ca BU si napraznic inhiba ovulatia,am intrebat aici si gudinde draguta cum este mi-a raspuns si am renuntat si al astea de mai sus,bineinteles ca ciclul incepea sa mi se derehleze dar na eu tot speram.......
in fiecare luna speram,mi-am facut o gramada de teste si vedem numia o linie si in ultimul timp ma tot intrebam cum este sa vad 2 lini,imi imaginam de multe ori si a doua(sant nebuna)?
in ianuarie sau februarie mi-am luat teste de ovulatie,mi-am dat seama cam in cce zi ovulez,nu ma ramas nici atunci,iar luna asta nu am mai facut nici un test decat
si asta cam o data pe saptamana cand venea sotul acasa
Si culmea este ca atunci cand nu te astepti,luna aceasat trebuia sa imi verific trompele si sotul spermograma si asteptam sa imi vina ciclul ca sa sun ca sa facem programare si minunea sa intamplat
Eu va doresc la toate sa vi se implineasac visul,stiu ca este greu stiu ca parca zici ca numai tie nu ti se intampla si stiu ca este greu sa crezi cand cineva te incurajeaza dar pana la urma cred ca la D-zeu i se face mila si ne noi
Acum eu sant putin stresata sa fie totusi samburelul acolo,nu am nici un simptom iar cand ma duc la baie pe hartie imi ramane ceva marou,nu cred ca este sange dar ceva este si asta ma streseaza
si sa va mai spun ceva
imi este frica sa mai fac un test ca sa nu iasa negativ
va pup dragelor si scuzati ca va-m scris atat dar parca ma-m simntit datoare sa dau detalii,pt ca voi santeti colegele mele de suferinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns persephonna spune:

quote:
Originally posted by rodicaosoian

salutare !!si pup toate fetele
ce mai faceti fetelor?sa sti ca daca am lipsit,asta nu inseamna ca nu am fost prezenta,doar ca nu am mai scris,mi-am propus sa scriu numai cand am ceva important de spus

Dragele mele,cred ca am reusit.Zic cred pt ca sant putin in dilema
ieri mi-am facut un test a iesit pozitiv,am fugit la farmacie am cumparat cel mai scup test si a iesit si el pozitiv,dar linia nu era foarte pronunta dar era ,eu ma-m gandit ca poate este ca nu era urina prea concentrata.azi dimineata ma-m trezit devreme si am facut inca unul si surpriza,abea se mai vedea a doua linie
acum nici nu stiu ce sa fac,sa ma bucur,parca nu imi vine sa cred ca sa intamplat dar imi este si teama sa imi zica ca nu am nimic in burtica
pana luni trebuie sa mai astept sa imi suna doctorul da sau nu

rodicaosoian



Asta da inceput de nou capitol. Felicitari Rodica si iti tinem pumni sa iti iasa 2 liniute puternice.

Multumim mult ca ne-ai data asa o veste buna.

Asteptam vesti de la tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gudinde spune:

mirimir,

Bine ai venit!
Imi pare rau ca suferi de acest sindrom. Partea buna este ca macar acum ai aflat care este problema si sti cu ce te confrunti.

Capul sus si ai sa vezi ca o sa fie bine. Mai devreme sau mai tarziu va aparea soarele pe straduta fiecareia dintre noi.

Mergi la inceput