Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117819
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 55135
3. Bilantz olguta12 49079
4. J D E monica70 39469
5. A murit Laura! craciunitza 29993
6. Un nou inceput...(2) danangie 28335
7. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 22786
8. scrisoare catre mama Picasso 22655
9. Curiozitate! Ana68 22134
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20549

post an entry in your weblog   Jurnalul lui Luna75  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
Luna75
Temelie sau mai bine zis fundatie
Acest mesaj a fost trimis de Luna75 pe data de 22/04/2008 la 03:21 .:. 2404  vizionari .. Exista 12 raspunsuri la acest anunt

nu a unei case...caci bani nu am...platim rate grele pentru un apartament ...dar visez si eu la o casuta-draguta primitoare,calda undeva in inima Ardealului departe de lumea "curiosilor" si "carcotasilor" caci lumea vorbeste de mine...de rau dar mai mult de bine ...si nu-i condamn caci au despre ce...

22 aprilie 2008 - zi de referinta pentru viitor (voi reveni - la momentul potrivit) pana atunci fixez alte coordonate marunte,"nesemnificative": 22-zi norocoasa,4-nr.norocos,2008 -( an crucial pentru viitorul meu dar si a altor fete din generatia '75 dar si pentru Gemeni sau cei cu ascendent in Gemeni -bineinteles daca sunt indeplinite cumulativ doua conditii esentiale:sa creada in stele,sa le asculte dar si sa actioneze caci :"Dumnezeu da ,dar nu baga in traista" si mai mult de atat El "incearca pe cei pe care ii iubeste" si de asta multe Gemenute se confrunta cu probleme majore dar sa aiba incredere...caci viitorul suna bine)
Luna Plina- mare,alba,frumoasa si maiastra - eu nu dorm (am facut-o deja de la 20.30 - 1) ci ...visez...scriu...cu mintea lucida si sunt rece ...ca un castravete...in limba ro.nu rimeaza dar in engleza chiar suna buna - you are cool as a cucumber - and you mind is sharp as a knife (hor.al altei zile dar mi se potriveste minune pentru ziua de azi)
suflet plin de emotii (decesul Monicai Lovinescu)- o eroina a sufletului meu si tare fericita sunt ca printr-un miracol am fost pe faza la stirile de la TVR international si am reusit sa vad o secventa dintr-un interviu de...referinta a ei iar cuvintele lui
Gabriel Liiceanu (prin telefon -scurt si la obiect au venit ca un dus racoritor de vara a-l cita mi-e imposibil dar esenta era ... pacat ca nu apreciem valorile si le ...uitam...le aruncam la cos cand nu mai sunt buni la ...nimic (batranete,boala) dar sa nu ne miram caci e o atitudine "demna" constanta a romanilor (dar a uitat sa puna o paranteza caci nu a "tuturor") insa parantezele nu sunt la moda in lumi "selecte" caci e clar si limpede ca buna ziua caci" de nu-i camasa ta,nu o imbraca"

si ca o concluzie Dumnezeu sa-o odihneasca! si sa o ierte pentru tot caci a fost o femeie curajoasa,cu capul pe umeri,o rebela...in sensul bun al cuvantului si ii voi fi mereu o cititoare fidela doar si pentru un motiv simplu,micut ,"nesemnificativ" a avut curajul sa vorbeasca cand altii au TACUT (desi au aprobat)si pentru ca a fost o justitiara,un jurnalist de exceptie, (nu paparazzi)si care nu a ezitat in a-si "sacrifica" mama pentru un ideal pentru care teoretic...pe vremea "aia" dar si acum lupta doar cei dusi cu "sorcova" si dusi bine... desi multi romani ar avea multe de spus si chiar SPUN dar nu unde trebuie si nu la momentul potrivit

edit

ziua continua -vine dimineta si musai si horoscopul zilei caci altfel chiar nu se poate

Ai multe dorinte pe care vrei sa le indeplinesti, atat in plan financiar cat si in plan profesional.
Trebuie sa ai o atitudine inteleapta si sa privesti din mai multe puncte de vedere un plan pe care vrei sa-l pui in aplicare. Poti lua decizii rapide si inteligente. Vei reusi sa ii incurajezi pe cei din jurul tau. In cuplu, vei avea parte de o perioada placuta


dorinte,vise,ambitii -cate si mai cate si atat de multe ca simt ca inebunesc si colac peste pupaza nu imi vad capul de treaba si de ce ? pentru ca am scapat de MELC (bona/menajera,partener de discutie,mai mult asculta si ma omoara dar ce as astepta caci ...are ia gandurile ei...inceata pana la infinit si inapoi dar cu un suflet de milioane pe care am "gonit-o" desi ea a facut primul pas si intr-un moment crucial si bine a facut caci nimic nu se intampla fara un sens in viata)
dar revenind la idee casa fuge,mancarea trebuie gatita,rufe astepata sa fie bagate la spalat de mormanul de haine ce asteapta pentru calcat ce sa mai vorbesc dar am ceva mai important de facut sa-o duc pe fetita la gradinita - lucru simplu la prima vedere dar nu-i oricum noroc am,o salt din pat,o duc la scoala timp in care imi doresc sa tai o problema spinoasa de pe lista de asteptare - calcatul - si stiu exact cum dar drum aglomerat,eu fredonez din zor si uit ca am un bagaj ce trebuie lasat undeva - bineinteles ca imi amintesc dar...e tarziu insa ...nu-i nici o problema caci calcatorii sunt la tot pasu' si tot nu strica sa mai si schimb firma nu de alta dar cine stie ce si-o fi imaginat cei care calca ca de unde scoate nebuna asta atatea lucruri pentru calcat desi nu sunt haine de ale mele caci alea mi le calc eu rapid caci un pantalon,o fusta,doua-trei tricouri merg dar la camsi apretate,pantaloni calcati la dunga chiar nu am pricep,lenjeria de pat mai merge dar de ce sa ma strofoc caci la o adica chiar nu are sens - cacatul/apretatul unei intregi garnituri costa cat un degeet de cafea la Sturbucks cafe si cum cafea nu beau nici acolo dar nici altundeva ei - compensez si eu .
Esenta e ca calcatoria unde m-am oprit din pura intamplare avea un vecin interesant care normal nu putea sa nu imi trezeasca interesul si imediat zeci de mecanisme in actiune si imi propun ca dupa ce scap de haine sa intru si sa "discut" putin,sa pun intrebari etc.dar culmea un lacat pompos imi taie calea dar nu-i nimic ca voi reveni la locul respectiv nu inainte de a ma programa pentru o "discutie" amicala - normal mi-am notat si telefonul dar unde e hartia de la dry-clean chiar nu stiu dar nici n uare importanta caci ma intorc si voi lua numarul inca odata si voi suna chiar de la usa dar mai tarziu...si stiu ca o voi face cand are sens si refuzata de voi fi...sa fie santaosi caci usi ca alea sunt foarte multe





Trimite reactia ta
Next page
# /2  

blackgirl0
mami de bb albastru

Posted 22/04/08 @ 17:03 Reply with Quote
Mult succes cu blogul, cu casa in Ardeal (tu chiar vorbesti seriooos? ). Sper sa te tii de "sportul" acesta! Iar eu abia astept sa cat mai des alte postari!
Desi recunosc ca uneori iti recitesc postarile, si NU neaparat cele de dinainte de Luna Plina, cu mintea cat de cat deschisa, si nu "incinsa". Intelegi, nu?
Back to top

LoraG76
The nutty squirrel

Posted 23/04/08 @ 08:24 Reply with Quote
Asteptam sa citim!

Lora, mami de Iustina


Back to top

Luna75
no more LUNA or yes

Posted 25/04/08 @ 10:36 Reply with Quote

quote:
Originally posted by blackgirl0


Mult succes cu blogul, cu casa in Ardeal (tu chiar vorbesti seriooos? ).


pamant am -chiar in doua locuri e adevarat ca micute dar nu conteaza caci unde imi pot sta economiile mai bine insa jur ca as vinde ambele loturi de as gasi ceva mai bune altundeva dar nu scump si fara batai de cap caci in vara am suferit destul desi am facut doar o mica greseala si chiar de neiertat dar...a fost bine caci altfel aveam un teren frumos,dragut,exact pe plac dar prea departe de lumea ...civilizata si desi imi place ideea de a sta in inima padurii,ascunsa de ochii lumii dupa 3-4 zile sigur ca as vrea sa evadez nu in liniste ci :miscare,zgomot,poluare,oamnei de bine si de rau

Cu rabdare si perseverenta limita e cerul
Back to top

Luna75
no more LUNA or yes

Posted 25/04/08 @ 10:43 Reply with Quote

quote:
Originally posted by LoraG76


Asteptam sa citim!




iar eu comentarii dar nu neaparat pozitive caci atunci dar nici foarte negative desi accept cu placere in legatura cu topicul,puctuatia,ortografia)dar alea rautacioase menite sa ma ...descurajeze,sa-mi reteze aripile nu le primesc cu placere desi chiar ma ...stiumuleaza dar din pacate sensibilitatea mea fara limite ma indemana la actiuni spontane,negandite si cate o data cu o scuza nevinovata se rezolva dar nu mereu si nu in toate cazurile
bine ca sotul o face cu placere,la fel si prietenii,sora,fratele,colegii ,vecinii deci in general cei ca conteaza

Cu rabdare si perseverenta limita e cerul
Back to top

Luna75
no more LUNA or yes

Posted 09/05/08 @ 15:53 Reply with Quote

liniste,liniste,dar nici asa ca imi place izolarea - dar nu prea lunga ci cat sa "imi ling ranile - reale sau inchipuite
Back to top

ralnied1
botic alintat

Posted 10/05/08 @ 01:28 Visit ralnied1's Homepage Reply with Quote
te citesc, ti-am zis doar!
Nu ma consider perfecta. Asa ca nu-mi permit sa ma bag la corectura
Dar te citesc cu placere.

--------------------------------------------------------------------------------
28 aprilie 2008 - Cheile Bicazului-Lacul Rosu
Ducu Bertzi la Iasi, 1 mai 2008
www.flickr.com/photos/24498379@N03/?saved=1" target="_blank">Iasi 600 - 18 aprilie 2008
Foto Ralu
Back to top

Luna75
no more LUNA or yes

Posted 10/05/08 @ 02:28 Reply with Quote
quote:
Originally posted by ralnied1

Nu ma consider perfecta. Asa ca nu-mi permit sa ma bag la corectura



atunci cine?
ca de lectii de jurnalistica chiar nu am timp + nu imi plac paparazzi (sper ca tu nu esti) caci mai stii (eu nu stiu sa tin secrete doar daca e secret de stat si din moment ce cineva tot te urmareste tot stie ce ascunde nickul + aici e liniste si pace (lumea nu ma stie) - multe surprize am avut in ultimul timp ca de ex. o colega de "suferinta" cu care ma intalnesc de doi ani la acelasi subiect si ce crezi ca imi dezvaluie - ieri ca ea e nascuta nu stiu cand mai-iunie dar ce importanta are ca-i de a noastra si desi a fost pe faza la multe TACE si DIVORTEAZA - se poate ?
normal ca da caci la o adica - eu spun si eu aud

Cu rabdare si perseverenta limita e cerul
Back to top

Luna75
no more LUNA or yes

Posted 10/05/08 @ 02:35 Reply with Quote

quote:
Originally posted by ralnied1
... te citesc cu placere.




dar tu de ce nu dormi? e instelat la Iasi?
caci aici da si citeam eu prin ziare ca in luna mai se pot vedea planete,stele si normal am pus ceasu'sa sune si ce crezi minune nu am resusit sa localizez nici o planeta desi omu' (pasioant de astronomie explicase)ce si cum dar no way caci eu nu vad nimic dar incerc in zori - poate vad ceva si eu acolo - o naveta spatiala ,un astronaut , un UFO - desi in astia din urma eu nu cred

Cu rabdare si perseverenta limita e cerul
Back to top

ralnied1
botic alintat

Posted 10/05/08 @ 21:09 Visit ralnied1's Homepage Reply with Quote
nu dorm, pentru ca asa mi-e stilul meu...
fff rar pun capul pe perna inainte de ora 1-2-3 noaptea. Chiar 4-5, dupa caz.
Aseara eram inca sub influenta emotiilor de la concertul cu Bregovic la care am fost, asa ca era imposibil sa fac nani.

Erau ceva nori pe la noi, deci stele si planete... nu se vedeau.

--------------------------------------------------------------------------------
Goran Bregovic - Iasi - 9 mai 2008
28 aprilie 2008 - Cheile Bicazului-Lacul Rosu
www.flickr.com/photos/24498379@N03/?saved=1" target="_blank">Foto diverse 2008
Back to top

ralnied1
botic alintat

Posted 10/05/08 @ 21:11 Visit ralnied1's Homepage Reply with Quote
a... si nu-s paparazzi, stai linistita. Nici nu cred ca mi-ar face placere sa fiu asa ceva.

--------------------------------------------------------------------------------
Goran Bregovic - Iasi - 9 mai 2008
28 aprilie 2008 - Cheile Bicazului-Lacul Rosu
www.flickr.com/photos/24498379@N03/?saved=1" target="_blank">Foto diverse 2008
Back to top
# /2  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page