Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117307
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54190
3. Bilantz olguta12 48126
4. J D E monica70 38372
5. A murit Laura! craciunitza 29156
6. Un nou inceput...(2) danangie 27536
7. scrisoare catre mama Picasso 22228
8. Curiozitate! Ana68 21579
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20195
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20168

post an entry in your weblog   Jurnalul lui vali02  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)
Necunoscut
vali02
mama, ce frumoasa esti...
Acest mesaj a fost trimis de vali02 pe data de 01/12/2008 la 19:54 .:. 7733  vizionari .. Exista 56 raspunsuri la acest anunt
Ma uit in oglinda si aproape nu ma recunosc. Ce schimbata mi-e privirea cu genele si sprancenele astea mici si rare. Si baticul asta imi da un aer de gospodina mirosind a ceapa prajita. Da' ce sa fac, mi-e frig la cap, am numa un centimetru de par (si o tona de matreata).

N-am fost niciodata o frumusete, dar ma mai aranjam eu un pic si imi aruncam apoi un zambet multumit in oglinda. Acu mai ca-mi vine sa o sparg. Dar n-o fac...pentru ca ma uit in ea si dupa prima nemultumire incepe sa-mi cante in cap: "maaama, ce frumoooasa eeesti !" pe doua voci ingeresti, ale Ioanei si Alexandrei.

Dupa ce am aflat de boala mea si de faptul ca trebuie sa fac chimioterapie, m-am grabit sa-mi cumpar peruca (nu-mi cazuse parul inca) si proteza de san (nu aveam inca voie sa o port), speriata de cum vor reactiona fetele atunci cand vor vedea schimbarile fizice la mine. Dar m-am temut degeaba.
Da, Alexandra a protestat vehement cand am anuntat-o ca eu imi tai parul, ca nu mai e bun, vreau altul nou - pentru ea culmea frumusetii feminine sunt pletele in vant, cat mai lungi. Dar am convins-o ca asa fac toate femeile din cand in cand, dar asta e secretul femeilor (sfanta naivitate copilaresca!). Si daca o lamuresc pe Alexazndra, crede si Ioana. Mai comic era la inceput cand se apucau sa-si arate una alteia pe strada "uite, nenea - sau bebelusul - ala e chel ca mama!".

Acum, cand ies din casa, am si mai mare grija la "aranjat", ca nu vreau sa sperii lumea. Pantalonii nu prea ma mai incap (de, am pus 8 kg in 6 luni, de la medicamente) si fustele ma avantajeaza. Si, inainte de a pleca vin fetele sa ma inspecteze si se lasa mereu cu exclamatii ca cea de mai sus sau "ce eleganta esti" - compliment pt fusta, si altele, da mi-e rusine sa ma mai laud.

Iar in ochii copiilor mei vad ceva ce nu-mi poate lua nici o boala si nimic din lume: DRAGOSTE, dragostea pentru mama lor care e aceesi pentru ele, orice ar spune oglinda mincinoasa. Si ii multumesc iar lui Dumnezeu ca mi-a dat daruri atat de minunate. Si-mi simt inima atat de plina de iubire, asa cum nu a fost niciodata (si nu pot sa ma plang deloc de viata mea, am avut noroc cu caru').

Acum sunt departe de fete, am plecat acum o saptamana si mi-e un doooor ... inchid ochii si incep sa le "vad" si sa le "aud" si iar imi creste inima ... inchid acolo toate rasetele lor, lumina aceea ghidusa din ochisorii lor, cele 1000 de moduri in care striga "mama!" si ma rog la Dumnezeu sa treaca mai repede luna decembrie si sa fiu de Craciun acasa. Doamne ajuta!



Vali, Alexandra (30.03.2003) si Ioana (28.09.2004)

Trimite reactia ta
Next page
# /6  

Happiness_4_us
Mamica stelelor A&M !

Posted 01/12/08 @ 21:29 Reply with Quote
Multa sanatate si putere!

Nana, Andrei Stefan ( 26.09.2007)
Povestea nasterii fluturasului!
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Back to top

philip
Think more, eat less...

Posted 01/12/08 @ 21:54 Reply with Quote
vali, multa sanatate si sa te auzim cu vesti bune cat de curand. si sigur ca esti cea mai frumoasa in ochii fetelor tale, nici n-ai cum fi altfel.

philip&andreea
Back to top

ralu pisi
nou venit

Posted 02/12/08 @ 14:59 Reply with Quote
...Si uneori iti treci mana prin par si …nu e nimic. Doar o suprafata aspra si tepoasa. Din cand in cand treci prin fata unei oglizi si tresari in fata necunoscutei care se uita mirata la tine. Si parca nici nu-ti mai amintesti cum aratai…

Dar opreste-te in fata oglinzii zambeste si o sa vezi o persoana care abia acum se naste, care incepe o viata noua, fara prejudecati si falsitati, fara ganduri marunte si meschine.

Acum poti sa iesi din cutia in care traim cu totii toata viata si sa te bucuri de lucrurile simple si adevarate din viata ta. Poti sa-ti alegi cine esti si in ce directie iti indrepti viata.

Bucura-te de copii tai si de puterea pe care ti-o dau.
Back to top

Anuska
una bruna, una blonda...

Posted 02/12/08 @ 21:05 Reply with Quote
Mama e numai una! Si intotdeauna e cea mai frumoasa, cea mai buna, cea mai desteapta, cea care le stie pe toate, cea care ne alege cele mai frumoase lucruri... ce mai: E PERFECTA!!!!
Sanatate multa! Si fie ca timpul sa se scurga rapid pana la intalnirea cu mandrele!


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004


Back to top

desprecopii
Administrator

Posted 02/12/08 @ 21:20 Visit desprecopii's Homepage Reply with Quote
sanatate multa draga mea. esti cea mai frumoasa mamica. nu uita sa zambesti copiilor. tptul va fi bine.

cu drag,




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/
Back to top

Natasa
membru de baza

Posted 02/12/08 @ 21:52 Visit Natasa's Homepage Reply with Quote
Sanatate multa si putere sa treci peste hop! Cu atita dragoste si frumusete in jurul tau nu poti fi decit invingatoare!
Back to top

silvi_2005
mamica de spiridus

Posted 02/12/08 @ 22:42 Reply with Quote
Sanatate multa si succes mult cu tratamentul, o sa fie bine sigur ! O sa fii mereu cea mai frumoasa mamica pentru copilasii tai si o sa fii o mamica invingatoare, multi pupici si ganduri bune de la noi !

Silvi si strumf mic Alain 19.01.2006
Back to top

unboticutz
membru junior

Posted 02/12/08 @ 23:03 Reply with Quote


sa nu-i uitam!



Back to top

Tecky
membru matur

Posted 02/12/08 @ 23:22 Reply with Quote
Vali mi-au dat lacrimile cand am citit povestea ta.D-zeu sa te ajute sa te vindeci sa poti fii fericita alaturi de familia ta.

Tecky - mamica fericita de ANA-RALUCA (4 iulie 2008)
Back to top

CristinaT
guest

Posted 02/12/08 @ 23:25 Reply with Quote
multa sanatate, tu esti cea mai frumoasa!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Back to top
# /6  
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj
Next page